با ثبات ترین مدافع پرسپولیس
13270
شیری دل کالدرون را برده!
10 دی 1398
399
ایرانی
پرسپولیس کالدرون توانست در پایان هفته شانزدهم و بعد از انجام دیدارهای معوقه قهرمانی نیم فصل را به دست بیاورد و بابت تکرار چهارمین قهرمانی پیاپی برای دیگر رقبا حسابی خط  و نشان بکشد.

روزنامه گل -

 

محمد جواد حجتی

در این بین این قهرمانی در حالی به دست آمد که پرسپولیس بیشترین تغییر را در ترکیب خود طی 16 بازی دید و هر بازی کالدرون یک پرسپولیس متفاوت را به میدان فرستاد. بیشترین تغییر هم هواداران و اهالی فوتبال در تیم کالدرون در ترکیب خط دفاعی دیدند که با چندین چینش کار را دنبال کرد. این مطلب بهانه‌ای شد تا نگاهی به باثبات ترین عنصر دفاعی پرسپولیس در طول این شانزده بازی داشته باشیم که او کسی نیست جز مهدی شیری! بازیکنی که عملکردش باعث شد تا دیگر رقبای او در این پست یعنی حسین ماهینی، سیامک انصاری، شجاع خلیل زاده و بقیه بازیکنان نتوانند گوی سبقت را از او بگیرند.  


رکوردار در جمع مدافعان سرخ


همان طور که گفته شد مهدی شیری که توانست با عملکرد خوبش یکی از باثبات ترین بازیکنان پرسپولیس در خط دفاعی باشد علاوه بر این شرایط اجازه فکر کردن کالدرون به دیگر گزینه‌ها را هم از او گرفت. شیری که این فصل برخلاف لیگ هجدهم بیشتر از سرعت خودش در فاز هجومی سرخ‌ها بهره برده در چندین بازی به خصوص بازی با فولاد خوزستان و سایپا حسابی خوش درخشید. مدافعی که در سمت راست خط دفاعی حالا به یک وزنه تبدیل شده که جدا از عملکرد خوب در فاز دفاعی در ضدحمله‌های سرخ‌ها هم به خوبی نقش آفرینی کرده و به دیگر عناصر هجومی تیم اضافه می‌شود. همین موارد باعث شد که خیلی زود باشگاه پرسپولیس با این بازیکن قراردادش را تمدید و خواهان ادامه کار وی با پرسپولیس برای لیگ بیستم باشد.


90 دقیقه بازی کند پرسپولیس می‌برد


نگاهی به آمار و عملکرد مهدی شیری در پرسپولیس در نیم فصل نخست لیگ نوزدهم نشان می‌دهد که این تیم در بازی هایی که این بازیکن حضور کامل در بازی داشته بیشتر برنده از زمین بیرون آمده است. شیری با پرسپولیس در این 16 موفق شده است در 11 بازی برد را تجربه کند و تنها در یک مسابقه مساوی را ببیند و در دو بازی هم بازنده از زمین خارج شود. این مساله نشان می‌دهد که شیری اگر کامل بازی کند تیم کالدرون می‌تواند برنده از زمین خارج شود.


کالدرون دو بازی تحمل کرد


مهدی شیری در این 16 بازی که در لیگ برتر برای پرسپولیس انجام شده تنها در دو بازی از سوی کالدرون روی نیمکت نشست. دو مسابقه‌ای که بعد از دربی و برد پرسپولیس مقابل استقلال حاصل شد و جالب این که در هر دو بازی که مقابل سپاهان و شهر خودرو انجام شد، قرمزهای پایتخت بازنده از زمین خارج شدند. دو باخت مقابل مدعیان قهرمانی که باعث شد خیلی زود کالدرون سمت راست را به روال سابقش برگرداند و بازهم مهدی شیری را به عنوان یکی از اصلی ترین ارکان تیم خود در خط دفاعی در این نقطه قرار داد. مساله‌ای که نقش بسزایی در موفقیت‌های پرسپولیس داشت و با این بازیکن سرمربی آرژانتینی نصف راه تکرار چهارمین قهرمانی را با کسب عنوان قهرمانی نیم فصل طی کرد.


2.4 امتیاز در جمع حضور


مهدی شیری در کسب 34 امتیازی که پرسپولیس در نیم فصل نخست به دست آورد در همه بازی‌ها حضور داشته و در دو مسابقه‌ای که او در میدان نبود تیم کالدرون نتوانست با امتیاز زمین را ترک کند. به همین خاطر به طور میانگین این بازیکن با سرخ‌ها در 14 مسابقه‌ای که در زمین حضور داشته 2.4 امتیاز به دست آورده و به این ترتیب نقش بسزایی در قهرمانی نیم فصل سرخ‌ها و رفتن نیمی از تکرار چهارمین قهرمانی پیاپی داشته است.


می توانست بیشتر پاس گل بدهد


در این فصل مهدی شیری که فرصت بیشتری برای حضور در خط حمله سرخ‌ها پیدا کرده بارها ارسال‌های خوبی روی دروازه سرخ‌ها داشته و با نفوذهایش برای مهاجمان تیم کالدرون موقعیت سازی کرده است. با این حال شاید این بازیکن کمی بدشانس بوده که تنها یکی از ارسال هایش آنهم در بازی با سایپا منجر به گل شد. شیری در همان بازی با سایپا یکی، دو ارسال خوب دیگر داشت و در مسابقه‌ای مثل فولاد علاوه بر موقعیت سازی یکی، دو بار هم فرصت گلزنی به دست آورد که با بدشانسی نتوانست سهمی در گلزنی پرسپولیس داشته باشد.

 

سید یاسر رضوی

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها