طلسم 9 ساله شکسته شد
12802
برتری شاگردان کالدرون در روز درخشش ترابی و گلزنی علیپور
14 آذر 1398
384
ایرانی
سرمربی آرژانتینی همانطور که وعده داده بود توانست اولین طلسم پرسپولیس را بشکند و این تیم را بعد از 9 سال به پیروزی در فولادشهر رساند.

روزنامه گل -

گابریل کالدرون پیش از بازی با اشاره به ناکامی 9 ساله پرسپولیس در فولادشهر و برابر ذوب اهن مدعی شد که این هدف را نشانه گرفته‌اند. او البته با ترکیبی منطقی بعد از 13 هفته و نمایش تهاجمی تیمش برابر تیم منصوریان یک پیروزی ارزشمند را کسب کرد و اکنون این تیم را در قواره مدعی قرار داده است.


استادیوم فولادشهر            تماشاگر: حدود 5 هزار نفر
داور: بیژن حیدری              کمک داوران: محمدرضا منصوری – فرهاد مروجی

 

ترکیب ذوب آهن:


معراج اسماعیلی
 هادی محمدی
 محمد نژادمهدی
وحید محمدزاده
مسعود ابراهیم زاده(60- حمید ملکی)
دانیال اسماعیلی فر
حمید بوحمدان
مهدی مهدی پور
قاسم حدادی فر(79-  علیرضا منظمی)
 ارسلان مطهری
کریستانتوس(59 - محمدرضا خلعتبری)


سرمربی: علیرضا منصوریان


ترکیب پرسپولیس:

 

بوژیدار رادوشوویچ
سیدجلال حسینی
شجاع خلیل زاده
مهدی شیری
محمد انصاری
احمد نورالهی(86 - محمد حسین کنعانی زادگان)
محسن ربیع خواه
بشار رسن
علی علیپور
مهدی ترابی( 83 - کمال کامیابی نیا)
وحید امیری(81 -  محمد نادری)


سرمربی: گابریل کالدرون

 

 

کارت زرد:

 

احمد نوراللهی (1+45)

محمدرضا خلعتبری(2+90)

 

شرح گل:

 

ذوب آهن 1 پرسپولیس 0: ( دقیقه 16، مهدی ترابی): پاس فوق العاده بشار رسن برای علیپور و خطای معراجی روی مهاجم پرسپولیس با اعلام خطای پنالتی همراه شد تا مهدی ترابی این توپ را در جهت تشخیص دروازه بان ذوب اهن وارد دروازه ذوب کند.

 

 

ذوب آهن 0 پرسپولیس 2 (دقیقه 56، علی علیپور): روی پاس عمقی دیدنی وحید امیری، علی علیپور پشت مدافعان ذوب صاحب توپ شد و با ضربه تمام کننده خوب دروازه بان ذوب را تسلیم کرد.

 

 

ذوب آهن 0 پرسپولیس 3: (دقیقه مهدی ترابی): اینبار هم پرسپولیس قلب دفاعی ذوب آهن را نشانه گرفت و مهدی ترابی هم همانند علیپور بدون معطلی ضربه اش را دور از دستان گلر حریف به گل تبدیل کرد.

 

 

بازیکن برتر:


بشار رسن در بازگشت به ترکیب پرسپولیس، عملکرد این تیم را با طراوت ویژه‌ای مواجه کرد. قدرت بالای حمل توپ و پاس‌های مناسب و بازیسازی برای ضدحملات مهمترین تغییری بود که این هافبک عراقی با حضورش در ترکیب برای تیم کالدرون شکل داد. او در صحنه منجر به پنالتی و گل اول سرخپوشان نیز پاس کلیدی این تیم را به علیپور داد و در باقی زمان بازی نیز چهره‌ای خطرناک در ضدحملات پرسپولیس لقب گرفت.
حضور بشار رسن این فرصت را به نوراللهی و ربیع خواه نیز داد تا بیشتر به دنبال جنگ های فیزیکی و توپگیری از حریف و شرکت در فاز دفاعی باشند و موقعیت کمتری روی دروازه پرسپولیس شکل گیرد.

 

اتفاق ویژه:

 

پرسپولیس بعد از 9 سال در فولادشهر به برتری دست یافت و توانست با پیروزی زمین را ترک کند. کالدرون که از زمان حضورش در پرسپولیس به شدت تحت فشار قرار داشت، اینبار با تصمیماتی مناسب برای سود بردن از ترکیب تیمش، به یک پیروزی ارزشمند و پرگل دست یافت تا به دنبال اثبات ادعاهای خود باشد.
دیگر اتفاق ویژه این بازی را می توان بازگشت کمال کامیابی نیا به ترکیب این تیم بعد از پشت سر گذاشتن مصدومیت طولانی مدت دانست. هافبک میانی سرخپوشان در ابتدای فصل تحت عملجراحی قرار گرفته بود و اکنون در هفته سیزدهم شانس بازگشت به ترکیب را به دست آورده بود.

 

 

آمار پایان بازی ذوب آهن پرسپولیس

 

شرح بازی:

 

حضور بشار رسن را می‌توان بهترین تصمیم کالدرون دانست که نقش این هافبک عراقی را به خوبی در عملکرد تهاجمی سرخپوشان نشان می‌دهد. پرسپولیس بازی را تهاجمی شروع کرد و توانست با سود بردن از دو هافبک بازیساز فوق العاده‌اش (ترابی و بشار) شرایط را برای حریف سخت کند. وحید امیری نیز به خوبی در کنار علیپور اینبار نمایش موفقی از خود به جا گذاشته و ضمن ایجاد یک موقعیت گل، یک پاس کلیدی نیز در نیمه اول شکل داد. ذوب آهن اما برخلاف تصور نتوانسته به جز موقعیت‌های نه چندان خطرناک خطری جدی در نیمه اول روی دروازه بوژیدار شکل دهد و شاید تنها موقعیت جدی این تیم روی ضربه مهاجم نیجریه‌ای بود که گلر پرسپولیس به راحتی آن را مهار کرد.

 

بشار رسن با قدرت تکنیکی و حمل توپ اما در نیمه اول ستاره تیمش بود که بازیکنان ذوب را به دردسر بزرگی انداخت. او البته در شرایطی که پرسپولیس از حریف پیش افتاده توانسته در ضدحملات یک مهره خطرناک برای پرسپولیس محسوب شود و شاید اگر علیپور قدر پاس‌های او را بیشتر می‌دانست در نیمه اول عملکردش بیشتر از گرفتن یک ضربه پنالتی بود.

 

ذوب آهن اما با منصوریان در نیمه دوم نمی‌خواهد نتیجه را واگذار کند و بیشتر از این زیر تیغ انتقاد و تبعات این شکست قرار گیرد و باید دید عملکرد بازیکنان این تیم برای جبران نتیجه در روزی که پرسپولیس در ضدحملات خطرناک نشان می‌دهد، چه خواهد بود.

 

ذوب آهن طبق انتظار در نیمه دوم برای جبران نتیجه به میدان آمد و در همان ثانیه های ابتدایی فرصت مناسبی برای جبران داشت که توسط ارسلان مطهری از دست رفت اما شاگردان کالدرون خیلی زود فاصله را به دو گل رساندند تا کار برای حریف سخت شود. خط دفاعی پراشتباه و ناهماهنگ ذوب اهن این فرصت را به خوبی در اختیار پرسپولیس قرار می‌داد تا خط میانی بازیساز سرخپوشان کار آسانی برای قلع و قمع آنها داشته باشد. جایی که یک بار بشار و یک بار دیگر هم نوراللهی به یک شیوه ضعف خط دفاعی ذوب را نشانه گرفتند تا ترابی و علیپور فاصله را به سه گل و کار جبران را غیرممکن کنند.

ذوب آهن نیز هرچند به دنبال جبران نتیجه بود اما نتوانست مقابل خط دفاعی و بوژیدار آماده کاری از پیش ببرد و خوش شانس هم بود که در ضدحملات فاصله بیشتر نشد.

دقایق حساس:

 

دقیقه 10: قاسم حدادی فر در اولین موقعیت برای ذوب آهن قصد داشت ضربه خود را از فاصله دور به سمت دروازه پرسپولیس بزند که توپ به راحتی در اختیار بوژیدار قرار گرفت.

دقیقه 24: در ضدحمله ذوب آهن توسط ارسلان مطهری صاحب فرصت شد که ضربه مهاجم ذوب اهن در اختیار بوژیدار رادوشوویچ قرار گرفت.

دقیقه 33: ضربه وحید امیری در موقعیت ضدحمله، سرضرب به تیرک دروازه ذوب آهن برخورد کرد و راهی به دروازه نیافت تا ذوب اهن همچنان امیدوار به بازی ادامه دهد.

دقیقه 39: ماکالی، مهاجم نیجریه ای ذوب آهن موقعیت ایده آلی در محوطه جریمه پرسپولیس شکل داد که ضربه زمینی این بازیکن را بوژیدار سیو کرد و مانع از گلزنی حریف شد.

دقیقه 45: ضدحمله فوق العاده پرسپولیس با فرار دیدنی بشار و پاس او برابر وحید امیری و در نهایت ترابی که توپ را در موقعیت مناسب به علیپور رساند، با تکل مدافع ذوب شوت مهاجم پرسپولیس را به کرنر تبدیل کرد.

دقیقه 46: ارسلان مطهری در محوطه جریمه در مصافی تک به تک با بوژیدار به دنبال شوتزنی بود که بشار مانع از ضربه مناسب او شد و ذوبی ها اعتقاد به پنالتی داشتند. حیدری اما دستور به ادامه بازی داد و تصاویر آهسته هم نشان می داد که بشار خطایی صورت نداده است.

دقیقه 47: اینبار وحید امیری در محوطه جریمه ذوب صاحب موقعیت شد که ضربه اش را مدافع حریف برگشت داد و در ریباند هم ترابی نتوانست ضربه مناسبی بزند.

دقیقه 61: ضربه سر ارسلان مطهری روی ارسال کرنر حدادی فر  را بوژیدار رادوشوویچ با واکنشی دیدنی راهی کرنر کرد تا شادی جالب توجهی بعد از این صحنه شکل دهد.

دقیقه 75: یک ضدحمله خطرناک دیگر برای پرسپولیس و اینبار از خودگذشتگی وحید امیری و دادن موقعیت برای بشار که ضربه چیپ هافبک عراقی سرخپوشان مماس با تیرک افقی راهی اوت شد تا گل چهارم رقم نخورد.

دقیقه 90: خروج اشتباه رادوشوویچ نزدیک بود دروازه پرسپولیس را با خطر مواجه کند که ضربه نژاد مهدی از کنار خط راهی اوت شد.

دقیقه 90+3: حرکت خلعتبری و ضربه فنی این بازیکن با اختلافی کم از تیرک عمودی راهی اوت شد تا ذوب نتواند فاصله را کمتر کند.

 

نکات فنی:

 

پرسپولیس طی 9 سال اخیر موفق به پیروزی در فولادشهر مقابل ذوب آهن نشده. موضوعی که کالدرون در نشست خبری پیش از بازی نیز به آن اشاره کرد و امیدوار است این طلسم شکسته شود.

منصوریان طی فصل گذشته با حضور روی نیمکت ذوب آهن در فولادشهر به تساوی بدون گل مقابل پرسپولیس رسید و در تهران نیز با یک گل بازی را واگذار کرد.

سیدجلال حسینی، وحید امیری و بیرانوند و مهدی شیری سابقه همکاری با منصوریان در نفت تهران را در کارنامه دارند و در سمت مقابل نیز محمدرضا خلعتبری سابقه حضور در پرسپولیس را داشته است.

 

حواشی:


اتوبوس پرسپولیس با توجه به اینکه اسکورت در نیمه راه آنها را جا گذاشت! با مشکل وارد استادیوم فولادشهر شد.

بیژن حیدری، داور این بازی به دلیل مصدومیت در زمان گرم کردن تحت مداوای کادرپزشکی ذوب آهن و فیزیوتراپ این تیم قرار گرفت.

محمدرضا خلعتبری پیش از شروع بازی به سمت نیمکت پرسپولیس رفت و با بازیکنان این تیم دیدار و خوش و بش داشت.

با توجه به عدم استقبال از این بازی توسط هواداران ذوب آهن، مسوولان برگزاری به هواداران پرسپولیس مجوز بیشتری برای حضور روی سکوها دادند تا آنها بر حریف غالب شوند.

علی علیپور پیش از شروع بازی به شدت از سوی هواداران موردتشویق قرار گرفت. این در حالیست که این مهاجم با توجه به ناکامی طی فصل جاری در هفته‌های گذشته مورد هجمه شدیدی قرار گرفته بود.
بوژیدار رادوشوویچ که بعد از مدت‌ها به ترکیب اصلی رسیده، بعد از سیو دیدنی روی ضربه مطهری، حرکات جالبی رو به تماشاگران خودی داشت و خودش از عملکردش ابراز رضایت می کرد.

کمال کامیابی نیا که در ابتدای فصل تحت عمل جراحی از ناحیه کتف قرار گرفته بود، در هفته سیزدهم به ترکیب رسید و در دقایق پایانی بازی فرصت حضور پیدا کرد./ورزش سه


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها