پول کم،اشتباه زیاد!
12777
توجیه عجیب برای اشتباهات داوران درفوتبال ایران
12 آذر 1398
505
ایرانی
اگر فغانی را از پیشانی داوری ایران فاکتور بگیریم باید بپذیریم که داوری در فوتبال ایران در سال‌های اخیر رشد قابل انتظار را نداشته است.

روزنامه گل -این جمله ایی است که بارها توسط کارشناسان مطرح شده اما فدراسیون فوتبال در این خصوص منفعل عمل کرده است.اعتراض به داوری درفوتبال ایران به یکی از آیتم‌های تمام نشدنی مسابقات تبدیل شده . خصوصا درسال‌های اخیر که باشگاه داری هزینه‌های زیادی داشته وهراشتباه می‌تواند تبعات مالی بسیار سنگینی را متوجه باشگاهها کند.این فشار از سوی مدیران باشگاه ها، مربیان ، بازیکنان و هواداران به قدری زیاد شد که مدتی پیش فدراسیون تصمیم گرفت به سمت استفاده از کمک داور ویدئویی برود اما در این راه به توفیقی دست نیافت.کمیته داوران فدراسیون فوتبال اما در این میان به برگزاری مقطعی کلاس‌های توجیهی و دانش افزایی برای داوران اقدام کرده اما به نظر می‌رسد این کارهم نتوانسته به ارتقای آنها کمک کند چرا که در فصل جدید مسابقات لیگ برتر نیز برخی اشتباهات محرز داوری باعث شده که عوامل مختلف باشگاه‌ها پیکان انتقادها را به سمت داوران نشانه بگیرند.

 

آخرین نمونه از این دست نیزچند روز پیش در بازی سپاهان با استقلال تهران به وقوع پیوست و داور این بازی هند واضح بازیکن سپاهان در محوطه جریمه خود را ندید(!) تا استقلال یک پنالتی مسلم را از دست بدهد.هرچند که درهمین بازی برخی اشتباهات داوری به سود استقلال نیز رقم خورد.این موضوع دست کم در این فصل چند بار دیگر نیز رخ داده است.مثلا دربازی هفته پنجم و دربازی پرسپولیس با همین تیم سپاهان نیز داور یک خطای واضح بر روی مهدی ترابی بازیکن پرسپولیس را که به گواه کارشناسان پنالتی بوده را به سود پرسپولیس اعلام نکرد. دربازی سپاهان با فولاد خوزستان داستان تکرار شد اما داور آن بازی درتصمیمی عجیب پنالتی به سود فولاد را اعلام نکرد!حالا همین اشتباهات دوباره فضای فوتبال ایران را متشنج کرده و هواداران سرخابی در فضاهای اجتماعی انتقادات زیادی را علیه فدراسیون فوتبال مطرح می‌کنند.

 

درمقابل مدیران فوتبال ایران و به خصوص مسئولان بخش داوری اغلب افزایش حقوق داوران و پرداخت مطالبات انباشته شده آنها را خواستار شده اند. جالب اینکه حالا رئیس پیشین دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال درجواب اشتباهات سریالی داوران معتقد است به‌اندازه کافی به آنها توجه نمی‌شود و برخی ازعوامل هم باعث شده آنها در زمین بازی تمرکز کافی نداشته باشند و همین‌ها باعث ضعف داوری‌ها در فوتبال ایران شده است.حسین عسگری دراین خصوص گفته:«اگربه چیزی توجه لازم نشود درادامه دچار معضل می‌شود.یک داور زمان زیادی می‌برد تا ساخته شود و باید برای او کلی هزینه کرد.اول فصل گفتند و بخش‌نامه پشت بخش‌نامه صادرکردند که هر کسی به داوری اعتراض کند محروم و جریمه می‌شود اما چنین چیزی می‌بینید؟ منکراشتباه داوران نیستیم ولی قانون هم این اجازه را نمی‌دهد که مدام این اعتراض‌ها صورت بگیرد.اگر بحث مالی دلیل اصلی نباشد اما یکی از مسائل مهم است.دراین وضعیت اقتصادی که همه درگیر هستند یک داور چرا باید از کار و زندگی‌اش بزند و برای یک بازی فقط 800 هزارتومان بگیرد و قضاوت کند؟ یک داوربه‌طورمعمول 15 بازی درلیگ سوت می‌زند که می‌شود 12 میلیون درسال و از این مبلغ 10 درصد مالیات هم کم می‌شود.»
 

 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها