12481
حاشیه‌های خود خواسته آبیها را از اوج دور می‌کند؟ / نیمکت و باشگاه مقابل هم
20 آبان 1398
336
ایرانی
استقلال در دامان حاشیه‌ای خود ساخته افتاده است. آنهم در شرایطی که آنها زمین و زمان را به خدمت خود گرفته بودند و در لیگ وحذفی تاخت وتاز می‌کردند.

روزنامه گل - استقلال در دامان حاشیه‌ای خود ساخته افتاده است. آنهم در شرایطی که آنها زمین و زمان را به خدمت خود گرفته بودند و در لیگ وحذفی تاخت وتاز می‌کردند. تیمی که فصل را سردرگم وبا مشکلات بسیار آغاز کرده بود هفته به هفته بیشتر به بلوغ تاکتیکی رسید وسرآخر به تیمی قابل تحسین با فوتبالی روان وتهاجمی تبدیل شد. آنقدر قابل تحسین که حتی علی پروین اسطوره رقیب هم به تمجید از آن پرداخت. استراماچونی که همان هفته‌های اول و به بهانه یک مترجم کنفرانس مطبوعاتی اش را به محل آتش بازی تبدیل کرده بود چنان سفت و سخت بر تیمش گرفت و آنقدر آبیها را شلاق زد تا بالاخره تیم آشفته منصوریان و شفر به نظمی قابل تامل رسید. باخت در دربی هم تمرکز تیم  مرد مغرور ایتالیایی را بهم نزد تا تیمش مثل ققنوسی که از خاکستر برمی خیزد از دل آن شکست عبور کند و اوج بگیرد. نتیجه هفت برد پیاپی در لیگ وحذفی بود آنهم مقابل تیمهایی که بعنوان مدعیان قهرمانی لیگ برتر از آنها یاد می‌شود. حالا اما این تیم پرنشاط که بارقه‌های امید را در دل آبیها زنده کرده ناگهان به ورطه اعتصاب وتعطیلی و چالش افتاده است. اعتصاب بعد از تهدید سرمربی به استعفا وهمراهی کاپیتان برای حمله به باشگاه. اسم رمز اعتصاب مثل اتفاقاتی از این دست که در فوتبال ایران باب است «پول» است. تقابل خانوادگی اما وقتی بیشتر خود را نشان داد که یکی از معاونان باشگاه مصاحبه کرد و از برخی دریافتی‌ها توسط بازیکنان تیم گفت وحتی لیستی از آن را اعلام کرد: «پرداختی‌هایی که به بازیکنان داخلی که پارسال هم عضو تیم بودند، صورت گرفته، تمامی آنها حدود ۹۰ درصد قرارداد فصل گذشته‌شان را دریافت کردند.از قراردادهای امسال، کمترین درصد پرداختی به بازیکنان حدود ۸ درصد بوده و بیشترین هم حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد پرداختی داشتیم.» البته او وعده پرداختی بیشتر در آینده‌ای نزدیکتر را می‌دهد:« باشگاه تصمیم دارد که در اولین فرصت، درصد پرداختی تمامی بازیکنان را یکسان کند و به حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد برساند. این اتفاقی است که تا پیش از بازی با نساجی انشاالله رخ خواهد داد، مدیرعامل و تمامی اعضای هیأت مدیره باجدیت کامل درتلاش برای حل مشکلات اقتصادی باشگاه هستند. تمامی ارقامی که اعلام شد، به این منزله نیست که باشگاه در تعهدات خود نسبت به اعضای تیم درست عمل کرده. نه، این طور نیست. ما از نظر قانونی تعهداتی نسبت به آنها داریم که باید انجام بدهیم اما در این شرایط سخت اقتصادی در حال تلاش هستیم تا مشکلات را برطرف کنیم.»

استرا پشت بازیکنان درآمد

اما بازیکنان استقلال که روایتی دیگر ومتفاوت از این داستان را گفته بودند برای وعده معاون باشگاه طرفی نبستند و تمرین روز شنبه تعطیل شد.این اعتصاب اگرچه یک روز بیشتر ادامه نیافت اما هشدار بازیکنان وزنگ خطر آنها بود برای باشگاه .خصوصا که فتحی که همیشه در تمرینات این تیم حاضر می‌شد اینبار که باید می‌آمد نیامد تا خود را درمعرض اعتراضها قرار ندهد. استراماچونی در حالیکه از سوی باشگاه ودر محافل غیر رسمی گفته می‌شود 200 هزار دلار از قراردادش را گرفته هم تمام قد در کنار بازیکنانش ایستاد و پشت باشگاه را خالی کرد.شاید برای اتخاذ این تاکتیک نباید هم از او خرده گرفت .این بازیکنان هستند که برای او در زمین بازی می‌کنند وتیمش را می‌سازند و هم داستانی با آنها می‌تواند نفوذ او در قلب بازیکنانش راهم بیشتر کند.اما این تصمیم روی دیگری از سکه هم دارد و آن دورتر شدن مواضع باشگاه از سرمربی است آنها توقع داشته‌اند استراماچونی در مدیریت ماجرا ایشان را کمک کند. محبوبیت استراماچونی برای آنها به شمشیر دولبه تبدیل شده است که اگر در راستای باشگاه نباشد موضع متزلزل باشگاه در بین هواداران را متزلزل تر هم خواهد کرد.آنها به خوبی متوجه پایگاه مردمی این مربی در بین هواداران شده‌اند و این باعث می‌شود در چالشهای آینده هم سرمربی دست بالا را داشته باشد.

اعتراض ها به در مجلس کشید

دامنه این اتفاقات اما خیلی زود از سطح باشگاه فراتر رفت. در شبکه‌های اجتماعی وکانالهای هواداری فتحی نقش« بد من» آبیها را گرفت و کامنتها علیه او تند تر وتند تر شد. خبرگزاری فارس هم از تجمع هواداران این باشگاه مقابل مجلس شورای اسلامی خبر داد گزارش آنها را عینا بخوانید:« تعدادی از هواداران تیم فوتبال استقلال با حضور در مقابل درب مجلس شورای اسلامی خواستار رسیدگی به وضعیت این باشگاه شدند.این تعداد از هواداران استقلال که حدود 50 نفر بودند خواستار رسیدگی به وضعیت مدیریت در این باشگاه شده و برخی از آنها با در دست داشتن پلاکارد و نوشته‌هایی اعتراض خود را به شیوه مدیریت در استقلال نشان دادند.این هواداران از چند روز قبل در فضای مجازی برنامه ریزی برای حضور در مقابل مجلس را انجام دادند.البته این افرد بلافاصله توسط مسئولان مربوطه حاضر در مقابل مجلس شورای اسلامی متفرق شده و فعلا محل را ترک کردند.» این درحالیست که پیش از اینها هم خبر آمده بود که اتفاقات باشگاه استقلال مورد توجه مجلس است و قرار است جلساتی با محوریت این باشگاه درمجلس تشکیل شود. باید دید تیم که در زمین هماهنگ و بیرون از آن آشفته حال است می‌تواند همچون دربی این بحران راهم به سلامت پشت سرگذارد؟


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها