ایران امروز به مصاف ازبکستان می رود
101659
مصاف با اورونوف، ماشاریپوف و دوستان
22 خرداد 1403 09:58
جنگ صدرنشینی. این نامی است که باید برای بازی ایران و ازبکستان انتخاب کرد. این دو تیم در حالی از ساعت ۲۰:۳۰ امشب، در هفته پایانی گروه E مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ در ورزشگاه آزادی برابر هم قرار می گیرند که شاگردان امیر قلعه نویی، با بردی که با نتیجه چهار بر دو برابر هنگ کنگ به دست آوردند، در جدول این گروه ۱۳ امتیازی شدند.

روزنامه گل

جنگ صدرنشینی. این نامی است که باید برای بازی ایران و ازبکستان انتخاب کرد. این دو تیم در حالی از ساعت ۲۰:۳۰ امشب، در هفته پایانی گروه E مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ در ورزشگاه آزادی برابر هم قرار می گیرند که شاگردان امیر قلعه نویی، با بردی که با نتیجه چهار بر دو برابر هنگ کنگ به دست آوردند، در جدول این گروه ۱۳ امتیازی شدند. این در حالی است که شاگردان سرچکو کاتانچ هم با نتیجه سه بر یک ترکمنستان را شکست دادند، 13 امتیازی شدند. در این میان، ایران با تفاضل گل ۱۲+ صدرنشین است و ازبکستان با تفاضل گل ۹+ دوم است و با اینکه دو تیم موفق به صعود از این گروه شده اند، برای اول شدن برابر هم قرار می گیرند.

دیدار رفت دو تیم در تاشکند، در شرایطی با تساوی دو‌ - دو به پایان رسید که تیم ملی با دو گل از میزبان خود پیش افتاده بود ولی ازبک ها در نیمه دوم بازی خوبی را از خود ارائه دادند و به تساوی رسیدند. این در شرایطی است که خط دفاع تیم ملی در بازی با هنگ کنگ هم شکننده ظاهر شد و دو بار دروازه پیام نیازمند باز شد که نگرانی هایی را در پی داشت. البته در آن بازی، علیرضا بیرانوند روی نیمکت بود و محمد حسین کنعانی زادگان هم به دلیل محرومیت بازی نکرد ولی به نظر می رسد قلعه نویی در این بازی از این دو ملی پوش پرسپولیس استفاده کند. خصوصا اینکه در آن سوی میدان، اوستون اورونوف پرسپولیسی از اصلی ترین امیدهای گلزنی ازبک ها برای گلزنی به شمار می رود. البته ازبکستان جلال الدین ماشاریپوف کاپیتان استقلالی خود را هم در ترکیب دارد و عزیزبک آمانوف هم با سابقه بازی برای استقلال و پس از جدایی پرحاشیه دوباره به تهران بازخواهد گشت تا به این ترتیب، بازیکنانی آشنا با فوتبال ایران برابر تیم ملی قرار بگیرند. هر چند که یوزهای ایرانی با کسب چهار پیروزی و یک تساوی در این بازی خانگی هم با ذهنیت برد بازی خواهد کرد تا هواداران را خوشحال کنند.

ایران و ازبکستان تاکنون ۱۳ بار مقابل یکدیگر قرار گرفته‌اند که ترازو با اختلاف به سمت یوزهای ایرانی سنگینی می‌کند. تیم ملی ۱۰ مرتبه مقابل ازبکستان برنده بوده و فقط یک بار طعم شکست را چشیده که مربوط به ۱۲ سال گذشته در تهران می‌شود؛ جایی که شاگردان کارلوس کی‌روش با یک گل برای اولین و آخرین بار قافیه را به این رقیب آسیای میانه واگذار کردند. آمار سرمربیان مقابل یکدیگر و تیم ملی حریف هم به نفع طرف ایرانی است. قلعه نویی مقابل ازبکستان و کاتانچ هیچ گاه بازنده نبوده و سرمربی اسلواکیایی هم فقط یک برد از تقابل با تیم ملی دارد که مربوط به زمانی می‌شود که وی سرمربی عراق بود. برترین گلزنان ایران به ازبکستان سه بازیکن نامدار هستند. علی دایی، مهدی طارمی و سردار آزمون هر کدام سه گل به ازبکستان زده‌اند و حالا زوج سردار و طارمی این فرصت را دارد تا با گلزنی در بازی فردا به تنهایی برترین گلزن این پیکار باشد. همچنین مهدی ترابی هم که در بازی با هنگ کنگ به دلیل بیماری غایب بود، دو گل به ازبکستان زده و ممکن است بتواند در این بازی هم به میدان برود. کیم جونگ هیوک از کره‌جنوبی به همراه کمک هایش پارک کیونگ یونگ و ژانگ جونگ پیل قضاوت این مسابقه را بر عهده دارد.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها