101613
ممبینی: فدراسیون فوتبال بدون اغماض با فاسدان برخورد می‌کند
20 خرداد 1403 17:05
دبیرکل فدراسیون فوتبال گفت: از نظر کیفیت فوتبال، بهترین تیم جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ بودیم.

روزنامه گل

هدایت ممبینی در نشست خبری امروز (یکشنبه) گفت: فصل گذشته جام ملت‌های آسیا را داشتیم و تیم ملی با وجود شایستگی که داشت، می‌توانست قهرمان شود. از نظر کیفیت فوتبال، بهترین تیم جام ملت‌های آسیا بودیم. امسال هم با قهرمانی فوتسال در آسیا شروع کردیم و در کنار آن قهرمانی تیم فوتبال بانوان را نیز داشتیم که نقطه عطفی برای فوتبال کشور است.

وی ادامه داد: فوتبال بانوان با اقتدار قهرمانی را کسب کرد که نقطه عطفی بود. تیم ملی بزرگسالان نیز بازی با هنگ‌کنگ را انجام داد و با وجود سفر سخت و دوری راه با شایستگی برنده شد. دو روز دیگر با ازبکستان بازی داریم و دور دوم مقدماتی جام جهانی را نیز از شهریور ماه خواهیم داشت و امیدوارم برای چندمین دوره متوالی در جام جهانی حضور پیدا کنیم.

ممبینی اظهار داشت: ازبکستان کشوری است که در حال رشد و توسعه است. چند بازیکن تیم ملی ازبکستان در کشور ما بازی می‌کنند و این دیدار استارت خوبی برای شروع دور دوم بازی‌های مقدماتی جام جهانی نیز هست و امیدوارم مردم به ورزشگاه بیایند. هوای خوبی در بهار وجود دارد و هواداران به ورزشگاه بیایند و تیم ملی را تشویق کنند و حمایت خود را نشان دهند.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در خصوص پرونده مبارزه با فساد و بازداشت رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: این پرونده مربوط به سال 1400 است و در مرحله بازپرسی قرار دارد. چند نفر از ارکان فدراسیون فوتبال احضار و یکی دو نفر بازداشت شده‌اند. هر زمان اطلاعات تکمیلی از دادگاه برسد، اطلاع‌رسانی خواهیم کرد. فدراسیون فوتبال همکاری تنگاتنگی با دادستانی کرمان داشته است.

وی افزود: دوستان از کارشان تعلیق شده‌اند و فدراسیون آماده پاک سازی است و با قدرت با فساد مبارزه خواهد کرد. فراموش نکنیم فوتبال یکی از علاقه‌مندی جامعه کشور است و بزرگان زیادی در عرصه پیشکسوتان، بازیکنان، مربیان و داوران و ... داشته‌ایم، از جمله مرحوم پرویز دهداری، مرحوم ناصر حجازی، مرحوم منصور پورحیدری، علی پروین، حسن روشن و ... که افراد بزرگی بودند و هستند. این عزیزان در فوتبال زحمت کشیده‌ و با کمترین امکانات باعث رشد و توسعه فوتبال کشور شده‌اند. نباید اینها را فراموش کنیم. اگر در جامعه فوتبال محرز شود کسی فساد کرده است فدراسیون فوتبال بدون هیچ اغماضی برخورد خواهد کرد. منتظر نتیجه دادگاه هستیم. نه تنها این مورد، بلکه در بقیه موارد با چیزی که باعث خدشه‌دار شدن جامعه فوتبال شود، برخورد خواهیم کرد.

ممبینی ادامه داد: در ماده 11 انضباطی فیفا و ماده 17 اخلاق فیفا داریم که کلیه ارکان فوتبال باید هر گونه پیشنهاد رشوه و پیشنهاد فساد را در اولین فرصت به ارکان قضایی و دبیرخانه قضایی گزارش دهند، حتی اگر فعلی هم صورت نگرفته باشد. اگر پیشنهاد هم داده شود و گزارش نکنند، در صورت اثبات پیشنهاد با فردی که حاضر نشده گزارش بدهد با محرومیت‌های طولانی مواجه خواهد شد. در یوقا نیز این ماجرا را داشتیم و شخصی که گزارش نداده بود، مادام العمر محروم شد. جامعه فوتبال باید هر گونه مورد مستدل را که می‌بیند، به ارکان قضایی گزارش دهد تا برخورد قاطع صورت بگیرد. عکس این موضوع نیز وجود دارد که اگر کسی بدون سند بخواهد باعث اعتشاش و چالش شود با محرومیت و جرایم سنگین روبرو خواهد شد. جامعه و رسانه فوتبال باید بداند برای ارزش‌های فوتبال دست به دست هم دهند تا موارد را بگویند.

وی گفت: در ماده 11 انضباطی فیفا و ماده 17 اخلاق فیفا داریم که تمام ارکان فوتبال باید هر گونه پیشنهاد رشوه و پیشنهاد فساد را در اولین فرصت به ارکان قضایی و دبیرخانه قضایی گزارش دهند، حتی اگر فعلی هم صورت نگرفته باشد. اگر پیشنهاد هم داده شود و گزارش نکنند، در صورت اثبات پیشنهاد فردی که حاضر نشده گزارش بدهد با محرومیت‌های طولانی مواجه خواهد شد. در یوفا نیز این ماجرا را داشتیم و شخصی که گزارش نداده بود، مادام العمر محروم شد. جامعه فوتبال باید هر گونه موارد مستدل را که می‌بیند، به ارکان قضایی گزارش دهد تا برخورد قاطع صورت بگیرد. عکس این موضوع نیز وجود دارد که اگر کسی بدون سند بخواهد باعث اغتشاش و چالش شود با محرومیت و جرایم سنگین روبه‌رو خواهد شد. جامعه و رسانه فوتبال باید بداند برای ارزش‌های فوتبال دست به دست هم دهند تا موارد را بگویند.

ممبینی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این پرونده منجر به سقوط مس رفسنجان به لیگ دسته اول شود، تصریح کرد: اجازه دهید هیچ گونه پیش‌بینی نداشته باشیم چون رسیدگی به این پرونده در دادستانی انجام می‌شود. اجازه دهید گزارش بیاید تا ارکان قضایی فدراسیون فوتبال به صورت ویژه دنبال کنند. هر چند در کنار دادستان کرمان، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال نیز این افراد را دعوت کرده است. ارکان قضایی ما نیز بیکار ننشسته‌اند. کشورهایی که عضو فیفا و AFC هستند مورد رصد قرار می‌گیرند. آنها اخبار پرونده را دیده‌ و از ما گزارش خواسته‌اند. ما نیز آخرین اطلاعاتی که داشتیم در اختیار کنفدراسیون فوتبال آسیا قرار دادیم و اگر گزارش دیگری برسد باید AFC را در جریان پرونده و حکم آن قرار دهیم.

دبیرکل فدراسیون فوتبال در رابطه با اینکه چه باشگاه‌های دیگری در این پرونده دخیل هستند، خاطرنشان کرد: باید در مورد اخباری که نمی‌دانیم صحت دارد یا ندارد، محتاط باشیم. باید حرمت افراد را نگه داریم تا خدای ناکرده شخصی یا باشگاهی زیر سوال نرود. جمع کردن این موضوع در صورتی که چیزی اثبات نشود، سخت است. برخی از اخبارها را از نهادهای مستقل دارید ولی اجازه دهید اخبار دقیق از دستگاه‌های ذی‌ربط ارائه و فدراسیون فوتبال در اختیار رسانه‌ها قرار داده شود.

ممبینی در واکنش به انتشار خبری مبنی بر اعتراف خداداد افشاریان به تبانی در 15 بازی گفت: گزارش کاملی از سوی دادستانی در اختیار فدراسیون فوتبال قرار نگرفته تا برخی از اخبارهایی که در صفحات مجازی دست به دست می‌شود را، تأیید کنیم. از حدس و گمان و نام بردن افراد خودداری کنیم. ارکان قضایی فدراسیون فوتبال با دوستان در دادگستری در ارتباط هستند.

وی در خصوص اظهارات یکی ار روسای پیشین فدراسیون فوتبال که به نوعی ارکان فدراسیون را زیر سوال برده بود، خاطرنشان کرد: به دوستان احترام می‌گذاریم و هر کسی می‌تواند نظرات شخصی‌اش را بگوید. فدراسیون فوتبال برای این فصل نیست و قدمت چندین ساله دارد. چیزهایی در فوتبال ممکن است بوجود بیاید و نهادهای دیگری باید به اتفاقات خارج از فوتبال ورود کنند. یکی از افرادی که در مظان اتهام قرار دارد و بازداشت است در دوره یکی از این دوستان فعالیت کرده است. ممکن است انسان‌ها در مرحله‌ای باشند که تغییر رویه بدهند و تضمینی وجود ندارد که در گذشته یا الان مشکلی وجود نداشته باشمد. زمانی که در سازمان لیگ مسئولیت داشتم با یکی دو نفر برخورد شد. نهادهای نظارتی به این داستان‌ها ورود کرده‌اند و دادگاه نیز رأی می‌دهد. فدراسیون فوتبال از روز اول دادستان را همراهی کرده و همانطور که دیدید دوستان از کارشان تعلیق شده‌اند و اگر جرم‌شان ثابت شود، برخوردهای سختی صورت می‌گیرد.

#هدایت ممبینی #دبیر کل فدراسیون فوتبال
داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها