جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 956 - 1388/03/12 -

 رماني كه حسين هدايتي دولابي در استيل‌آذين نوشت
 آرزوهـاي بـزرگ 
نويسنده : مهدي حدادپوراكباتان، تيمي بود كه در سال 1355 به همت شخصي به نام گلزار ساخته شد. همان مهندسي كه شهرك اكباتان را ساخت. گلزار براي قدرتمند شدن تيمش ستارگاني مثل ابراهيم آشتياني، فريدون معيني و جهانگير فتاحي را از پرسپوليس، بهرام مودت را از سپاهان، هادي آهنگران را از برق شيراز و... گرفت. مسعود معيني هم به جمع اكباتاني‌ها اضافه شد. اكباتان در سال 57 به ليگ دسته اول تخت جمشيد صعود كرد اما انقلاب و تعطيلي ليگ باعث شد كه اكباتان، شانس شركت در تخت جمشيد را از دست بدهد. اكباتاني‌ها، قدرتمندانه ادامه دادند و در سال 61 تيم سوم تهران شدند. آنها در سال 1368 امتياز تيمي خود را به بانك سپه و جواد قراب فروختند. اكباتان محو شد تا اينكه در سال‌هاي دهه 80، به همت ابراهيم ربطي، اين باشگاه بازگشايي شد. دو - سه مشاور ناكارآمد اطراف اين تيم را گرفتند و ربطي را به دردسر انداختند تا اين تيم واگذار شود. از اسفندماه 85 بود كه شايعه واگذاري اكباتان و خريداري معروف به نام علي پروين سر زبان‌ها افتاد. علي پروين پول به دست وارد بازار شد. كسي باورش نمي‌شد. اين پول‌ها مال چه كسي بود؟ سابقه نشان داده بود كه محال است علي پروين از اين پول‌ها خرج كند، رفته رفته از پشت سر علي پروين يك نام، درآمد، نامي كه خيلي‌ها او را آن زمان نمي‌شناختند.
حسين هدايتي وارد مي‌شود
نه اصلاح كنيد، خيلي‌ها كه نه، هيچ كس او را نمي‌شناخت. حاج حسين هدايتي را يك آدم 60-55 ساله در ذهن فرض مي‌كردند كه از امراي سپاه و آدم‌هاي با نفوذ جامعه است ولي واقعا اينگونه نبود، وقتي براي اولين بار، پاييز سال 86، او در يك جمع عمومي (مسابقات جام يونس‌شكوري) حضور يافت همه فهميدند كه تصور ذهني آنها با واقعيت هدايتي دولابي فرق دارد. مردي 43 ساله كه ريش خود را از ته مي‌تراشيد و هميشه كت و شلوارهاي مرتب و مارك‌دار بر تن داشت. هدايتي، اختيار خريداري تيم و جذب بازيكن‌ها را به علي پروين سپرد. پروين هم با اين شعر، هميشه آشنا بوده و هست كه «خرج كه از كيسه ميهمان بود، حاتم طايي شدن آسان بود» با پول هدايتي و نام پروين استيل‌آذين متولد شد.
ستاره‌ها جمع شدند
مي‌گويند اكباتان را 600 ميليون تومان خريده‌اند، اما همان زمان از 900 ميليون و يك ميليارد حرف مي‌زدند. در همان قدم اول روي خريد امتياز اكباتان 300 ميليون تومان نوش‌جان كردند. هدايتي خودش مي‌دانست اما اهدافش بزرگتر از 300 ميليون اختلاف قيمت بود! بعد از خريد امتياز، باز هم كسي هدايتي را نمي‌شناخت. همه، دنبال راه‌انداختن سايت اينترنتي و انتخاب نام بودند اما اين مجموعه مصمم بود تا با نام «استيل‌آذين» كار خودش را آغاز كند. فعاليت استيل‌آذين براي جذب بازيكنان از خرداد سال 86 آغاز شد. آنها با استفاده از يكي - دو دلال بازار نقل و انتقالات را با استفاده از مربيان «خوش انتقال» - باب دندان دلال‌ها - بازيكنان ناآماده و بيرون مانده سابق پرسپوليس و بعضا استقلال و... گرم كردند. داوود فنايي، ميرزاپور، محمد محمدي، انصاريان، سيدعباسي، كاويانپور، ابراهيم اسدي، فرزاد مجيدي، محمد همرنگ، محمد پروين، كوئيكه، علي آذري و... به استيل‌آذين رفتند. تئودي يونگ كه قبلا در پرسپوليس و استقلال ناكارآمد بود سرمربي اين تيم شد. بهروز رهبري‌فر دستيار او شد و كار استيل‌آذين شروع شد. آنها با وعده پرداخت جوايز نفيس، اتومبيل و موتورسيكلت به تماشاگران، آنها را به حضور در ورزشگاه دستگردي محل بازي‌هاي استيل‌آذين ترغيب مي‌كردند. يكي از ياران سابق پرسپوليس، 90 ميليون از استيل‌آذين گرفت و 45 ميليون تومان را به دلال مورد اعتماد پروين و هدايتي داد!
مصاحبه‌هاي آتشين پروين
ادعاهاي علي پروين، بچه محله قديمي هدايتي دولابي آغاز شد. پروين رسم معرفت را به جا آورد و در مصاحبه‌‌هاي آتشين خود، حرفي از هدايتي نزد! پروين به هدف خود، يعني افتادن در چاه پول رسيده بود. آنها ساختماني در خيابان بهائي گرفتند تا نزديك پرسپوليس و فدراسيون فوتبال باشند. پروين، ادعا كرد حالا به همه تيم‌ها ياد مي‌‌دهم تيمداري يعني چه؟ پروين آنقدر پراميد از صعود حرف مي‌زد كه كارشناسان، شروع به بررسي موضوع و آينده كردند آنها مي‌پرسيدند، با آمدن استيل‌آذين به ليگ حرفه‌اي، تماشاگران پرسپوليس، كدام تيم را تشويق مي‌كنند؟ از بدشانسي استيل‌آذين، پرسپوليس در ليگ حرفه‌اي با مديريت كاشاني و حضور قطبي و استيلي حريفان را يكي يكي از سد راه خود برمي‌داشت. تماشاگران پرسپوليس در دي ماه سال 86 شاهد صدرنشيني پرسپوليس در نيم فصل اول ليگ حرفه‌اي بودند. بنابراين تمايلي به پيدا كردن آمال خود در استيل‌آذيني كه برخلاف تصور آنها خوب نتيجه نمي‌گرفت نداشتند. علي پروين كه در ابتداي فصل، خودش را همه كاره مي‌دانست ناگهان رو دست خورد، هدايتي بدون مشورت با او فرهاد كاظمي را به جاي يونگ به استيل‌آذين آورد.
تيم دلال‌ها، لقبي بود كه در پاييز سال 86 به تيم استيل‌آذين دادند. البته تعداد دلال‌هايي كه اطراف تيم پروين (لقب ديگر استيل‌آذين در سال 1386) قرار داشتند اندك بود اما پولي كه به كام آنها شد رقم درشتي بود. علي پروين براي آوردن يونگ يك توجيه عمده داشت. هلندي‌ها با زباني نزديك به آلماني حرف مي‌زنند بنابراين آرش تكميلي‌نژاد (پسر مرحوم محمدباقر تكميلي‌نژاد يا همان فرزين خواننده) كه داماد علي پروين بود مي‌توانست به عنوان مشاور او روي نيمكت باشد. پروين آنقدر در استيل‌آذين پول گرفت كه نياز نداشت به پول و سهم دلال‌ها نگاه كند.
كلاني و كاشاني هم آمدند
در مراسم چهاردهمين سالگرد درگذشت مرحوم محراب شاهرخي در سال 1386، سعيد ترابي را ديديم. او از دست عده‌اي گله‌مند بود. نزديكترين دوست علي پروين مي‌گفت: «علي‌آقا گفته (...) خورده‌اند، فرهاد كاظمي كيه، غلط كرده‌اند بدون نظر علي‌آقا مربي بياورند و...»
فرهاد كاظمي، مربي دلخواه علي پروين نبود و همه مي‌دانستند اما علي پروين تمكين مي‌كرد، در آن سوي كار پيشكسوتان پرسپوليس هم نام استيل‌آذيني گرفتند. حسين كلاني و جعفر كاشاني، جزو هيات مديره شدند. همايون بهزادي در مقابل دعوت نصفه و نيمه جواب داد تا آخر عمرم پرسپوليسي مي‌مانم. وقتي كلاني، سرپرست استيل‌آذين شد، بر وجاهت اين مجموعه تا حدودي مهر تاييد زده شد چه كلاني و كاشاني از مردان صاحبنام و خوش نام پرسپوليس بودند و حضورشان به اين مجموعه وجاهت مي‌داد و مهمتر از همه اينكه علي پروين هم اين را قبول داشت و اسباب حضورشان در استيل‌آذين بود.
پلي‌آف لعنتي
استيل‌آذين لنگان و افتان، تيم اول گروه خود شد اما آن پلي‌آف لعنتي كه قبل از استيل‌آذين، تراكتورسازي، قهرمان گروه دوم ليگ دسته اول سال 86-85 را هم ناكام گذاشته بود يقه استيل‌آذين را گرفت. بازي رفت در اصفهان يك بر يك تمام شد. در بازي برگشت هم استيل‌آذين ابتدا پيش افتاد اما بعدا دو گل خورد. دنيا به پيش چشم هدايتي، پروين، كاظمي و استيل‌آذين سياه شد. پروين با هدايتي به مشكل برخورد و اعلام كرد ساختمان باشگاه را جاي طلبش برمي‌دارد. كاويانپور، پروين را متهم به خوردن مالش كرد. درگيري در استيل‌آذين شروع شد، حرف از واگذاري امتياز مطرح شد و... تا اينكه حبيب كاشاني از پرسپوليس جدا شد!
خروج هدايتي از استيل و حضور در پرسپوليس
ارتباط حبيب كاشاني با داستان استيل‌آذين كاملا روشن است. كاشاني كه از پرسپوليس رفت، فضاي حاكم بر هيات مديره پرسپوليس تغيير كرد. هدايتي به پرسپوليس آمد و رييس هيات مديره پرسپوليس شد و ترجيح داد كه پول‌هايش را در پرسپوليس سرمايه‌گذاري كند. نگرش او به استيل‌آذين هم كاملا عوض شد. هزينه اندك و حركت در سايه و سكوت، در جلسه هيات مديره استيل‌آذين، علي پروين جزو افراد مديريت باشگاه ماند. هدايتي، رييس هيات مديره شد و امير مهريزي 41 ساله، تاجر خوشنام بازار آهن كه از دوستان نزديك هدايتي بود، مديرعامل اين تيم شد. مهريزي، از وجود ناصر شهسواري، مديرعامل سابق تيم پيكان به عنوان قائم‌مقام بهره برد. مذاكره مهريزي با محمدحسين ضيايي براي هدايت تيم استيل‌آذين آغاز شد. يك سوءتفاهم باعث شد كه ضيايي از مذاكرات كنار بنشيند و به شهرداري تبريز برود. اما نادر دست‌نشان كه از پگاه اخراج شده و مذاكراتش با تراكتورسازي به بن‌بست خورده بود، با واسطه يكي از كساني كه بعدها به زندان افتاد، به تيم استيل‌آذين رفت.
حرف‌هاي شهسواري پشت سر هدايتي
درباره فرهاد كاظمي و نادر دست‌نشان، دو مردي كه از بعد عملكرد فني و صرفا فني! مردان موفقي بوده‌اند در پرونده‌اي ديگر به بحث مي‌نشينيم و وجوه تشابه اين دو سرمربي را بيان مي‌كنيم. ناصر شهسواري بعد از مدتي همكاري از تيم كنار رفت و پشت سر هدايتي، مهريزي و دست‌نشان در روزنامه حرف زد. دست‌نشان بنا به دلايلي تمايل نداشت شهسواري به حريمش نزديك شود. با استيل‌آذين نتايج خوبي گرفت و مجموعه را به ليگ حرفه‌اي نزديك كرد.
بازگشت هدايتي به استيل‌آذين
اما وقتي هدايتي در پرسپوليس پر سر و صدا شروع به كار كرد، همه تصور مي‌‌كردند كه حضور او در جهت واگذاري نهايي پرسپوليس به او در آينده‌اي نزديك صورت گرفته است اما هر چه از زمان مي‌گذشت خلاف داستان شكل مي‌گرفت. مسوولان سازمان تا حد تعويض مديرعامل به خواست هدايتي هم حرف او را گوش كردند اما سهام اصلا قابل واگذاري نبود. هدايتي در اين فرآيند ناگهان عصبي شد، به خصوص اينكه چند بار با عباس انصاري‌فرد، مديرعامل تيم دچار اختلاف شد. تشويق مشكوك تماشاگران از او، شائبه حمايت او از هواداران را تقويت كرد. وقتي حضور استيل‌آذين در ليگ حرفه‌اي قطعي شد، او تصميم خودش را گرفت و به استيل‌آذين برگشت. حالا استيل‌آذين دوره تازه‌اي را شروع مي‌كند. ساختمان باشگاه را علي پروين تازه به هدايتي پس داده است. آنها با يك سوم هزينه سال گذشته به ليگ حرفه‌اي آمده‌اند. مهريزي قصد كناره‌گيري دارد. حبيب كاشاني در يك قدمي مديريت استيل‌آذين قرار دارد. دست‌‌نشان مورد توجه كاشاني نيست و او استيلي را مدنظر دارد. فرداي استيل‌آذين فرداي ظهور تيمي مثل كشاورز، بانك تجارت، پورا و... در فوتبال ماست؟


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir