جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 881 - 1387/11/24 -

 نگاهي به ستاره‌هاي خاص شهرآورد تهران
 اينها تاريخ داربي را نوشتند! 
نويسنده : مهدي حدادپور

ديدار داربي، شناسنامه فوتبال باشگاهي هر كشور است و ما، اينجا در ايران، ريشه‌هاي هويت فوتبال‌مان را در قلمرو ساق‌هاي طلايي مرداني جست‌وجو مي‌كنيم كه سرنوشت شهرآورد تهران را رقم مي‌زنند. شماره داربي‌هاي پايتخت به 66 رسيده و در اين تاريخ پرهيجان، همواره مرداني ماندگار شده‌اند كه اثري جاويد بر اين رويداد عظيم گذاشته‌اند. با هم سرنوشت برخي از اين ستاره‌ها را مرور مي‌كنيم.
احمد منشي‌زاده؛ چراغ اول روشن شد: اولين گل تاريخ داربي‌هاي پايتخت را در 31 مرداد احمد منشي‌زاده براي استقلال به ثمر رساند تا نامش را به گنجينه فوتبال ايران بسپارد. در آن روز پرسپوليس و استقلال در چارچوب مسابقات جام باشگاه‌هاي تهران به مصاف يكديگر رفته بودند كه در نهايت آبي‌پوشان سه بر يك برنده از زمين خارج شدند.
علي پروين؛ سلطان داربي‌ها: ركورد بيشترين حضور در داربي‌هاي تهران متعلق به سلطان فوتبال ايران است. علي پروين تا قبل از داربي 66، در 66درصد دوئل‌هاي سرخابي‌ها حاضر بوده است! او با 43 حضور در داربي، در شرايطي ركورددار است كه از اين تعداد 23 عنوان مربوط به دوران مربيگري و 20 عنوان متعلق به سال‌هاي بازيگري وي مي‌شود. در عرصه بازيگري بعد از پروين، پيرواني و فكري با 19 و نيكبخت با 18 داربي ركورددار هستند.
صفر ايرانپاك؛ مسافر افتخار: مرحوم صفر ايرانپاك با به ثمر رساندن هفت گل در داربي‌هاي گوناگون براي پرسپوليس، سلطان گل شهرآورد تهران بوده است. خدايش بيامرزد!
احمدرضا عابدزاده؛ مردي كه هرگز نباخت: از ميان ستاره‌هاي پايدار پرسپوليس و استقلال، اين تنها احمدرضا عابدزاده است كه با حضوري طولاني مدت در 13 داربي براي هر دو تيم، هيچگاه طعم شكست را نچشيده است. البته عابدزاده با پرسپوليس در حالي داربي 5 اسفند 79 را واگذار كرد كه روي نيمكت تيمش شاهد گشوده شدن دروازه فنايي بود!
همايون بهزادي؛ از جنس گل و آتش: همايون خان بهزادي در داربي‌هاي تهران صاحب دو ركورد متفاوت است. او تنها ستاره‌اي به حساب مي‌آيد كه در شهرآورد پايتخت هت‌تريك كرده و البته يگانه بازيكني به شمار مي‌رود كه در اين رويدادها، دو مرتبه طعم اخراج شدن را چشيده است!
محمود خوردبين؛ جنجال‌هاي آقاي جنتلمن: علاقه محمود خوردبين به زدن گل‌هاي زيرطاقي، در دو نوبت براي داوران داربي دردسرساز شد! ابتدا ضربه سرپرست كنوني پرسپوليس در داربي سال 48 مورد قبول قرار نگرفت و سپس شوت مشابه او در شهرآورد سال 53 پذيرفته شد. در هر دو نوبت و به واسطه اعتراض پرسپوليسي‌ها در نوبت اول و استقلالي‌ها در نوبت دوم، بازي به آشوب كشيده شد!
رضا وطنخواه؛ اولين اخراجي تاريخ: نخستين بازيكني كه كارت قرمز داور را در تاريخ داربي‌ها مقابل خود ديد، رضا وطنخواه بود كه در 31 مرداد 48، به موزه داربي‌هاي پايتخت پيوست!
مژدهي‌ها؛ تخصص خانوادگي: 14 جفت برادر در تاريخ داربي‌هاي تهران شركت كرده‌اند كه از بين تمام آنها تنها يك زوج، يعني مسعود و عباس مژدهي موفق شدند هر دو با هم در اين بازي مهم گلزني كنند!
عزيز اصلي؛ داوركش بزرگ: دروازه‌بان سال‌هاي دور پرسپوليس، تنها بازيكني است كه در تاريخ داربي‌ها دو مرتبه با سيلي، گونه داور مسابقه را نوازش كرده است! در سال 48 ابوالقاسم حاج‌ابوالحسن و در سال 49 مرحوم ارشد برازنده طعم سيلي‌هاي عزيز را چشيدند!
محمد صالحي؛ ركورد سوت: ركورد بيشترين دفعات داوري داربي تهران، متعلق به محمد صالحي است كه موفق شده پنج مرتبه اين ديدار حياتي را قضاوت كند.
مهدي اخوان؛ خداحافظ داور ايراني: آخرين قاضي ايراني داربي تهران مهدي اخوان بود كه بازي برگشت پرسپوليس و استقلال در ليگ آزادگان سال 73 را در هفت بهمن همين سال داوري كرد. آن رقابت در بندرعباس برگزار مي‌شد.
بهادر خان؛ اولين سوت فرنگي: استخدام داور خارجي براي داربي مختص همين سال‌هاي اخير نيست و ريشه در دهه 40 دارد. اولين بار بهادرخان پاكستاني به عنوان داور وارداتي داربي 20 دي ماه سال 47 تهران را سوت زد.
تيلور، بهرامف و پول؛ مردان فينال دنيا در داربي: تا به حال سه داور خارجي كه سابقه حضور در فينال جام جهاني را داشته‌اند، براي قضاوت داربي تهران به ايران آمدند. توفيق بهرامف، جك تيلور و ساندرو پول داوراني بوده‌اند كه در مسابقه نهايي جام‌هاي جهاني 66، 74 و 94 قضاوت كردند و البته براي داوري داربي‌هاي سال‌هاي 50، 55 و 74 خورشيدي به كشورمان سفر كرده و در نقش داور يا كمك‌داور انجام وظيفه كردند. به اين ليست مي‌توان محمد فنايي را هم افزود.
مهدي مهدوي‌كيا؛ كوچولوي داربي باز: ركورد جوان‌ترين بازيكن داربي تهران در طول تاريخ متعلق به مهدي مهدوي‌كياست كه با 19 سال و 356 روز در شهرآورد 20 تير 76 پايتخت به ميدان رفت.
بهنام طاهرزاده؛ سلطان گل از اين لحاظ: بهنام طاهرزاده با ثبت ركورد يك گل در سه دقيقه بازي، صاحب يك افتخار عجيب است. او در 20 تير 76 گل سوم سرخپوشان را در شرايطي به ثمر رساند كه تنها سه دقيقه به ميدان رفته بود!
داريوش مصطفوي؛ اولين سرخابي: داريوش مصطفوي اولين بازيكني بود كه با جابه‌جايي‌اش در سال 49 از استقلال به پرسپوليس بين دو باشگاه نقل مكان كرد.
علي سامره؛ آقاي سي‌ ثانيه: سريع‌ترين گل تاريخ داربي را علي سامره در ثانيه 47 بازي رفت پرسپوليس و استقلال در ليگ دوم حرفه‌اي در تبريز به ثمر رساند.
ناصر حجازي؛ در داربي استخوان تركاند: بيشترين سال‌هاي حضور در داربي، ركوردي است كه به ناصر حجازي تعلق مي‌گيرد.او به عنوان بازيكن، اولين بار در سوم مهر ماه 49 و آخرين مرتبه در 25 خرداد 65 گام به شهرآورد تهران گذاشت. حجازي با 16 سال حضور در داربي، ركوردي استثنايي به ثبت رسانده است.
ايرانپاك و جباري؛ گل سي متري: صفر ايرانپاك و علي جباري تنها مرداني بوده‌اند كه در تاريخ داربي از فاصله بيش از 30 متر دروازه حريف را باز كردند.
مهدي هاشمي‌نسب؛ آقاي داربي: او را مي‌توان به نوعي آقاي داربي پايتخت ناميد. هاشمي‌نسب چهار بار با لباس پرسپوليس دروازه استقلال را باز كرد و بنا به دلايلي در يك قدمي تبديل شدن به اسطوره سرخپوشان، راهي استقلال شد تا در بازي معروف 9 دي 79، اين بار سنگر پرسپوليس را فتح‌ كند. در كنار اين ستاره جنجالي، غلام فتح‌آبادي و شاهرخ بياني هم موفق به گلزني به هر دو تيم در تاريخ داربي شدند!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir