جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 853 - 1387/10/21 -

 ظهور و سقوط سلطنت مديران در پرسپوليس
 شيرخواره 41 ساله 
نويسنده : مهدي حدادپور

در پرسپوليسي كه صندلي مديريتي آن انگار فقط چند ماه طاقت نشيمنگاه (در اصطلاح علمي استخوان دنبالچه يا كوكسيس مي‌گويند) آدم‌ها را دارد، داريوش مصطفوي رفت و عباس انصاري‌فرد آمد، «نوبت به نوبتند ملوك اندر اين سپنج سراي»! ولي اين سرا، مديريتش نوبتي است، هيچكس ناراحت نباشد، احتمال آنكه داريوش مصطفوي دوباره به اين گرد و نه برگردد بسيار است. تاريخچه مديريت در پرسپوليس را با همديگر بررسي مي‌كنيم.
سلطان خفته در جكوزي!
مرحوم علي عبده، اولين مدير پرسپوليس است. او در سال 1303 به دنيا آمد. برادرش جلال الممالك عبده، حاكم گينه بيسائو، منصوب از سازمان ملل و رييس دادگاه‌هاي ابتداي دوران پهلوي دوم بود كه علي عبده سال‌ها ساكن ايالات متحده و رييس فدراسيون واليبال ايالت واشنگتن و از قهرمانان بنام رشته مشتزني بود.
علي عبده در سال‌هاي ابتدايي دهه 30 به ايران بازگشت. در سال 1335، شركت سهامي خاص CRC در ايران ايجاد شد. اين شركت تشكيلات ورزشي در جاده قديم شميران احداث كرد كه علي عبده مديريتش را برعهده داشت. در سال 1346 وقتي باشگاه شاهين منحل شد و در جامعه ايجاد حساسيت‌هاي سياسي كرد، پرويز دهداري با درايت به دنبال مهره‌اي سياسي و قدرتمند به نام علي عبده رفت كه رژيم حاكم با فعاليت او مخالفت نداشت. ياران شاهين به پرسپوليس رفتند و دوران قدرتنمايي پرسپوليس بزرگ آغاز شد.
علي عبده، تشكيلات بولينگ را با نام بولينگ عبده تا سال 57 در اختيار داشت. او يك مدير قدرتمند و با اعتبار بود كه سابقه رياست فدراسيون مشتزني را هم در ايران داشت. داستان جنگ او با آذر ابتهاج، همسر ابوالحسن ابتهاج، رييس سازمان برنامه و بودجه كه صاحب يك بولينگ بزرگ بود، معروف است!
بعد از انقلاب، علي عبده مالك پرسپوليس به آمريكا رفت. در سال 1358 (1979 ميلادي) او در حال انتقال از آب گرم به سرد در جكوزي دچار ايست قلبي شد و درگذشت. از علي عبده يك دختر به نام «نگار» باقي‌مانده كه امروز 35 ساله است و تا به حال هيچ اقدامي براي بازپس گرفتن اين تشكيلات انجام نداده است.
سهامداران معروف CRC
شركت CRC مالك پرسپوليس سهامداران معروفي داشت. به جز علي عبده، ارتشبد محمد خاتمي و فاطمه پهلوي هم سهامداران اين شركت بودند. خاتمي، معروف به خاتم، كاپيتان سابق تيم‌ملي فوتبال بود كه در سال 1328 به عنوان خلبان اختصاصي شاه از سوي هدايت‌ا... گيلانشاه، فرمانده وقت نيروي هوايي به محمدرضا معرفي شد. خاتم در جريان فرار شاه به رم در سال 1332 همراه شاه بود و چون شاهد ذلت و زبوني او در اين سفر بود، مثل ساير رجال پهلوي، نسبت به شاه كرنش و ذلت نداشت. او در سال 1338 با فاطمه پهلوي، خواهر كوچك شاه (متولد 1307 - فرزند رضاشاه و عصمت دولت‌شاهي) ازدواج كرد. خاتم در سال 54 به نحو مشكوكي به علت سقوط با كايت درگذشت. بعدها فاطمه پهلوي اجازه نداد حسين فردوست خاطرات همسرش را چاپ كند، رازهايي كه اينگونه به خاك رفته است و به نوعي با پرسپوليس ارتباط دارد.
مديران پشت پرده عبده...
سر عبده خيلي شلوغ بود، به همين دليل در سال 47 تا 57 مديريت در پرسپوليس را به نفرات پشت پرده تفويض كرده بود، يكي از اين نفرات «حسين حاج‌رضايي» بود كه در سال 86 درگذشت و در قطعه نام آوران بهشت‌زهرا، نزديك قبر آيدين حمزه علي‌پور دفن شد. مرد ديگر «سرتيپ مصطفي مكري» بود كه دو دوره در سال‌هاي «39 - 37» و «51 - 46» رييس فدراسيون فوتبال بود و در دوران او، ايران براي اولين‌بار قهرمان جام ملت‌هاي آسيا شد. مكري، در آذر ماه سال 1383 درگذشت. او در گفت‌وگو با نگارنده بارها تمايل خودش را براي چاپ خاطراتش اعلام كرد اما قبل از تحرير اين زندگينامه، نوه سردار عزيز‌خان (همان عزيز‌خان قاجار كه چهار راهي به اين نام در خيابان حافظ را به نامش دارد) به رحمت حضرت حق رفت.
جنگ و مديريت بنياد مستضعفان
املاك مصادره‌اي، بعد از انقلاب اسلامي به بنياد مستضعفان واگذار شد. مديريت‌ها در دوران مورد اشاره مديريت‌هاي تيمي و باشگاهي نبودند، بلكه مديريت‌ها، تنها رابط اداري بنياد با باشگاه بودند. بنياد مستضعفان تنها دو بار طي سال‌هاي 58 تا 68 در پرسپوليس دخالت كرد.
ابتدا در سال 60 كه قرار بود نام پرسپوليس به شهيد چمران تغيير يابد، پرسپوليسي‌ها در اعتراض به اين امر در بازي برابر هما در مسابقات باشگاه‌هاي تهران در سال 1360 به ميدان نيامده و سه بر صفر بازنده شدند. بار دوم هم در سال 65 بود. بنياد نام پرسپوليس را به آزادي تغيير داد. پرسپوليسي‌ها تمكين نكردند، با توافق طرفين نام پرسپوليس در 15 اسفند ماه سال 1365 به «پيروزي» تبديل شد. بنياد، با تشكيلات و آدم‌هاي خاص خودش (وكيل مدير مجموعه كه به دلايل خاصي مي‌گويند پروين از او بسيار مي‌ترسد!) طباطبايي، همين علي‌آبادي كه آن روزها جواني بيش نبود و بالاخره محمدحسن انصاري‌فرد 27 ساله كه نماينده بنياد بين بازيكنان بود. انصاري‌فرد خانه معروف علي پروين در زعفرانيه تهران را در سال 67 به قيمت شش ميليون تومان براي او خريداري كرد، اما اختلاف در سال 67 بالا گرفت، بنياد علي پروين را از مربيگري پرسپوليس بركنار كرد. تماشاگران در حمايت از پروين، بنياد را به باد انتقاد گرفتند، پروين، محدود شده و تحت‌الحفظ به پرسپوليس بازگشت. يك گردگيري خاص هم بين پروين و علي‌آبادي در اين ميان رخ داد كه آثارش در سال 84 بعد از بركنار كردن علي پروين توسط سازمان رخ‌نمايي كرد. پرسپوليس و بنياد مستضعفان به شكلي مسالمت‌آميز از هم جدا شدند. پرسپوليس به سازماني واگذار شد كه حالا مديريت آن برعهده دكتر حسن غفوري‌فرد گذاشته شده بود.
عباس، حريف پولدارها نبود
در خرداد ماه سال 1369 طي حكمي از سوي دكترحسن غفوري‌فرد، رييس وقت سازمان تربيت‌بدني، عباس انصاري‌فرد 34 ساله، رييس حوزه سرپرستي تربيت‌بدني استان تهران، مدير‌عامل پرسپوليس شد. دوران مديريت 41 ماهه عباس انصاري‌فرد در پرسپوليس، مصادف با ظهور پول در فوتبال ابتداي دهه 70 و پول‌مداري در مجموعه‌هايي مثل كشاورز، بانك تجارت، پورا و بانك صنعت و معدن و... شد. زور انصاري‌فرد به اين تيم‌ها نرسيد اما قهرماني در مسابقات باشگاه‌هاي تهران در سال 1369، قهرماني در مسابقات فوتبال جام در جام باشگاه‌هاي آسيا در مهر ماه سال 1370، قهرماني در مسابقات فوتبال جام‌حذفي باشگاه‌هاي كشور در خرداد سال 1371 عنوان دوم ليگ ايران و جام در جام آسيا در سال‌هاي 71 و 72 از افتخارات عباس انصاري‌فرد بودند. در سال 1372 مهندس محلوجي، وزير وقت معادن و فلزات به پيشنهاد امير عابديني معاون خود، از رييس جمهور وقت - هاشمي رفسنجاني كه تازه دور دوم رياست جمهوري خود را آغاز كرده بود اجازه گرفت، با دستور رفسنجاني، دكتر غفوري‌فرد رييس سازمان پرسپوليس را به وزارت معادن و فلزات داد. دوران جديد پرسپوليس در حالي شروع شد كه عباس انصاري‌فرد و مهدي منتظر الموعود سهام باشگاه پرسپوليس را بعد از ثبت در ثبت شركت‌ها به نام خود كردند!
پرسپوليس حرفه‌اي - اوج اختلاف
از آبان سال 1372، امير عابديني مدير‌عامل باشگاه پرسپوليس شد. پرسپوليس بي‌پول، ناگهان با قطره چكان عابديني جان گرفت. گران‌ترين بازيكنان فوتبال ايران در پنج سال اول مديريت امير عابديني به پرسپوليس آمدند كه از آن جمله مي‌توان به 1- احمدرضا عابدزاده 2- مجيد نامجومطلق 3- افشين پيرواني 4- علي دايي 5- مهدي مهدوي‌كيا 6- يحيي گل‌محمدي 7- نيما نكيسا 8- مهرداد ميناوند 9- كريم باقري 10- سيدعلي افتخاري 11- علي كريمي 12- نعيم سعداوي و... اشاره كرد. پرسپوليس در دوران 87 ماهه مديريت عابديني قهرمان ليگ در سال‌هاي 1374، 76-75، 78-77 و 79-78 شد. قهرماني جام‌حذفي در فصل 78-77 و دو دوره عنوان سوم آسيا در فصل «97-96» و «99-98» از افتخارات تيم در اين 87 ماه بود. در سال 76 خاتمي رييس جمهور شد. در اين زمان، وزارت معادن و فلزات و وزارت صنايع با هم ادغام شدند و وزارت صنايع و معادن را ساختند. اسحاق جهانگيري، وزير جديد اعلام كرد كه ديگر حاضر نيست پرسپوليس را اداره كند. بدبختي از اين دوران آغاز شد. تا بهمن 79، پرسپوليس به ضرب و زور پول بازيكنان انتقالي به خارج (مثل مهدوي‌كيا) و وساطت رييس جمهور (داستان خاتمي، امير قطر و علي دايي را كه به ياد داريد) اداره شد اما در زمستان سال 79، اختلاف‌ها بيشتر و بيشتر شد.
جنگ وحشتناك سهام در پرسپوليس
روز شش بهمن سال 79، مجمع پرسپوليس در غياب نمايندگان حوزه هنري - كه به مديريت حجت‌السلام زم، طي پروتكل همكاري نه‌چندان كهنه‌اي اداره پرسپوليس را با هماهنگي محلوجي و عابديني برعهده گرفته بود و در غياب امير عابديني، جمالي، شكرريز و كزازي تشكيل جلسه داد و عباس انصاري‌فرد دوباره مدير‌عامل پرسپوليس شد. دوران تازه مديريت در پرسپوليس با جنگ طرفين سهام اوج گرفت. محلوجي، زم، عابديني و عباس انصاري‌فرد كه مدعي سهام بودند و علي پروين، علي ميرزايي و... كه هركدام ادعاهاي خاصي را داشتند. جنگ بالا گرفت، ‌در نوروز 80، علي پروين حكم اخراج بازيكناني را صادر كرد كه حامي عباس انصاري‌فرد بودند! جنگ بالا گرفت، عباس انصاري‌فرد با كمك برادرش محمد‌حسن، از چك‌هاي شخصي خرج كردند تا پول مهدوي‌كيا برسد اما فائقي در اقدامي عجيب، انصاري‌فرد را كنار گذاشت و اداره پرسپوليس را به شكلي عجيب به علي پروين سپرد! انصاري‌فرد به خاطر چك‌هايش روانه زندان شد. انصاري‌فرد، سرمربي وقت تيم‌ملي فوتبال هم ممنوع‌الخروج شد.
دوران انتقالي با قهرماني بي‌نمك
پرسپوليس تير ماه 80 تا خرداد 81 را با مديريت همزمان علي پروين و علي ميرزايي سپري كرد. ميرزايي مدير‌عامل و منتخب مجمع بود اما علي پروين، رسما همه‌كاره تيم بود، پول مهدوي‌كيا هم به نحوي عجيب، غيب شد. در اين دوران، سندهاي مالي امضا شده باشگاه نشان مي‌داد كه سرپرست باشگاه 95 ميليون پول گرفته است (20 ميليون بيشتر نگرفته بود) و صورتحساب 20 ميليوني شيريني‌فروشي هم نشان مي‌داد كه ياران علي پروين عاشق شيريني هستند (براساس قيمت و تورم سال 80، هر بازيكن پرسپوليس در آن سال، طي پنج روز 25 كيلو شيريني خورده بود!) با اين حال اين تيم در روز هفت خرداد سال 81 به زور برد ملوان برابر استقلال، قهرمان مسابقات فوتبال ليگ اول حرفه‌اي شد.
اكبر غمخوار، بحران يا تير غيب
هيات مديره پرسپوليس، ‌در روز 16 خرداد سال 81 تشكيل شد. دادگاه راي نهايي را به نفع سازمان تربيت‌بدني صادر كرد و سازمان، هيات مديره قدرتمندي را با حضور اكبر غمخوار، دكتر پورمحمدي، دكتر دادكان، جعفر كاشاني، جليل سازگار‌نژاد، محمود خسروي‌وفا و ضياءالدين شجاعي برهان تشكيل داد. اكبر غمخوار فرمانده سابق لجستيكي سپاه، رييس باشگاه فتح و عضو سابق هيات مديره پرسپوليس، مدير‌عامل باشگاه شد. غمخوار قصد نوگرايي داشت. ابتدا با آوردن مربي خارجي به نام اشميت، محدود كردن اختيارات پروين و خوردبين، آوردن ابراهيم آشتياني به عنوان سرپرست و وينكو بگوويچ به عنوان سرمربي، آوردن ستارگاني مثل كريم باقري، يحيي گل‌محمدي، علي دايي، جواد كاظميان و... به پرسپوليس! اما پرسپوليس قدرتمند در اين دوران اسير بحران‌هاي فراواني شد كه از جانب بيرون گود نشسته‌ها براي پرسپوليس به وجود آمد، وقتي دادكان رييس فدراسيون شد، غمخوار حمايت‌هاي او را هم از دست داد. پرسپوليس از داخل دچار اختلاف شد، اختلافي كه سرنخ آن روي سكوها قرار داشت. مبدا و مبدع اين اختلاف، شب‌ها در لواسانات سر به بالين مي‌گذاشت.
پرسپوليس مدام در دوران غمخوار تحليل رفت و سازمان اقدام به تغيير در بدنه پرسپوليس كرد. سيستم سايه كارش را شروع كرد.
سيستم سايه هم جواب نداد!
بعد از خروج اكبر غمخوار از هيات مديره و استعفاي دادكان، خسروي وفا و سازگار‌نژاد، هيات مديره تازه به رياست دكتر پورمحمدي و حضور جعفر كاشاني، شجاعي برهان و اضافه شدن دكتر زادمهر و ابراهيم آشتياني كارش را شروع كرد. انتخاب استراتژي حركت در آرامش و سايه، بايد با بازگشت علي پروين توام مي‌شد. مديران پرسپوليس، سياست را در تشكيل پرسپوليس به شركت سهامي تعريف كردند، پرسپوليس در ليگ سال 83 خوب كار كرد، حجت‌ا... خطيب به پيشنهاد جعفر كاشاني مدير‌عامل پرسپوليس شد.
تيم خوب كار مي‌كرد و همه‌چيز براي عرضه سهام پرسپوليس آغاز شده بود كه ناگهان دولت عوض شد. محمود احمدي‌نژاد در تير ماه 84، رييس جمهور شد. علي‌آبادي بعد از شكست در شهرداري و سپردن مسووليت به قاليباف رييس سازمان شد. علي‌آبادي، مديريت را در باشگاه پرسپوليس دچار تحولات بسيار كرد. در دوران سه ساله حضور او، پرسپوليس پنج مدير عامل داشته است!
بي‌ثباتي پرسپوليس در دوران علي‌آبادي
علي‌آبادي، هيات مديره پرسپوليس را با حضور مرداني چون علي سعيدلو، معاون اجرايي رييس جمهور، حسين فدامالكي، نماينده مجلس، محمدحسين نژادفلاح نماينده مجلس، محمدحسن انصاري‌فرد و محمد مايلي‌كهن در پاييز سال 84 تشكيل داد. هيات مديره پنج نفره، انصاري‌فرد را مدير‌عامل پرسپوليس كرد. مايلي‌كهن از حضور در هيات مديره استعفا داد. پرسپوليس در بدترين سال تاريخش تيم نهم ليگ شد. انصاري‌فرد در سال 85 در فصل نقل و انتقالات با آوردن مهدي واعظي، نيكبخت، بادامكي، فرزاد آشوبي و... آتش‌بازي كرد. تيم با آمدن مربياني مثل آري‌هان و دنيزلي، خوب كار كرد و زنده شد. علي پروين هم به دلايلي كه قبلا گفتيم از پرسپوليس حذف شد. از زمستان سال 85 در محافل ورزشي شايعه حضور حبيب كاشاني، عضو شوراي شهر تهران (خزانه‌دار) در گرفت. حبيب كاشاني در سال 85 دوباره نماينده مردم تهران در شوراي شهر شد. بعد از باخت چهار بر يك پرسپوليس برابر تيم فوتبال سپاهان در روز 11 خرداد 86، بستر براي آمدن حبيب كاشاني فراهم شد. انصاري‌فرد كنار رفت. سعيدلو، نژادفلاح، پرويز سروري، حبيب كاشاني و حسن بيادي اعضاي جديد مديريت پرسپوليس بودند. مديريت پرسپوليس خوب عمل كرد. پرسپوليس قهرمان ليگ ايران شد. بعد از قهرماني، اختلافات علي‌آبادي و كاشاني كه او را تحميلي از سوي بالاترين مقام اجرايي كشور مي‌دانست بالا گرفت. علي‌آبادي، كاشاني را كنار گذاشت و استعفايش را پذيرفت. او با پذيرش حضور يك سرمايه‌دار متمول، حسين هدايتي، آوردن داريوش مصطفوي استفاده از معتمد جوانش محمد آخوندي، حفظ محمدحسين نژادفلاح و آوردن مجيد فرخزادي، مدير‌ روابط‌عمومي باشگاه در عهد اكبر غمخوار شكل تازه را نيز شش ماه و نيم تجربه كرد و وقتي مدير واقعي پرسپوليس اعلام كرد تا وقتي مصطفوي باشد به پرسپوليس پول نمي‌دهد، يكبار ديگر براي بقا يك سيستم مديريتي ديگر داريوش مصطفوي را خرج كرد و مصطفوي رفت اما شايد... اما شايد او بار ديگر برگردد. نبايد زياد نگران بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir