جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1905 - 1391/08/02 -

 دختران ورزشكار و پدران فوتباليست
 دختركو?ندارد نشــان از پدر! 
نويسنده : بابك صميمي

روز گذشته افروز كربكندي دختر رسول كربكندي گلر اسبق تيم ملي فوتبال، به عنوان دروازه‌بان تيم فوتبال دختران زير 19سال مورد توجه سايت‌هاي خبري قرار گرفت تا همين توجه بهانه‌اي شود براي جست‌وجو در ميان نام‌هاي بزرگ و فوتباليست‌هايي كه دختران‌شان در ورزش جا پاي پدران‌شان گذاشته‌اند.

به همين دليل با منصور پورحيدري، محمدرضا زادمهر، نيلوفر اردلان و آتوسا حجازي هم‌كلام شديم تا نظرات‌شان را درباره خانواده‌هاي فوتبالي و دختراني كه دنباله‌رو پدران‌شان بوده‌اند جويا شويم. هرچند كه برخي از آنها ترجيح داده‌اند از پدران صاحب‌نام‌شان پند و اندرز بگيرند اما در نهايت راه خودشان را در ورزش رفته‌اند!

تا پيش از اين پدران و پسران فوتباليست مثل مرحوم ناصر حجازي و آتيلا، علي پروين و محمد، علي دانايي‌فرد و ايرج و... مورد توجه بودند و حالا زير ذره‌بين قرار دادن دختران و پدران فوتباليست‌شان مي‌تواند جالب باشد.

آتوسا، دختر اسطوره جاودان فوتبال ايران

آتوسا حجازي يكي از نام‌هايي بود كه اواخر دهه 70 يك دوره‌اي در فوتبال زنان ايران گل كرد. خانم گل مسابقات برخلاف پدرش كه يك اسطوره درون دروازه تيم ملي و استقلال بود، ترجيح داد بيشتر به گل زدن فكر كند تا گل نخوردن.

دختر اسطوره جاودان استقلال مي‌گويد:«همين حالا هم توجه خاصي به فوتبال زنان نمي‌شود چه رسد به آن سال‌ها كه واقعا امكاناتي نداشتيم تا حرفه‌اي فوتبال بازي كنيم. با تمام اين اوصاف هميشه پدرم مثل يك كوه پشت سرم بود و سعي مي‌كرد در فوتبال به هر چي مي‌خواهم برسم. حداقل از نظر فني سعي مي‌كرد كمبودي نداشته باشم.» جالب اينكه آتوسا حجازي با سعيد رمضاني، هافبك مطرح فوتبال ايران در دهه 80 ازدواج كرد تا زندگي‌اش سراسر فوتبالي شود.

عسل، دنبال‌رو منصورخان پورحيدري نبود، اما...

عسل پورحيدري در دو، سه رشته فعاليت جدي داشت و دارد. با اين حال هيچ‌وقت سراغ فوتبال نرفت.

ملي‌پوش موفق گلف زنان در اسكواش و بسكتبال مدرك مربيگري هم گرفت تا به تدريس اين رشته‌ها بپردازد. منصور پورحيدري، مدير فني استقلال درباره فعاليت ورزشي دخترش و اينكه چرا هرگز دنبال فوتبال نيامد، مي‌گويد:«عسل از شش سالگي به خاطر فعاليت‌هاي مادرش سراغ بسكتبال رفت و تاثيرپذيري‌اش از فريده شجاعي بيشتر از من بود. بعد هم در 15، 16سالگي سر از گلف درآورد و آنجا به عضويت تيم ملي درآمد. دو سالي هم هست كه اسكواش را خيلي جدي پيگيري مي‌كند و در آن پيشرفت خوبي داشته است.» عسل پورحيدري گلف را به اين دليل دنبال كرد كه مادرش نايب‌رييس بانوان فدراسيون اين رشته شده بود با اين حال حضور در يك خانواده ورزشي و استفاده از دو مشاور تماما ورزشي عاملي شده تا اين ورزشكار در سه رشته موفق باشد.

نيلوفر، شهامت اردلان را نداشت

نيلوفر اردلان يكي از خوب‌هاي فوتبال زنان ايران در سال‌هاي اخير است. دختر اسماعيل اردلان گلر شناخته‌شده فوتبال در سال‌هاي نه‌چندان دور مي‌گويد هيچ‌وقت دوست نداشته مثل پدرش يك دروازه‌بان باشد:«پدرم دروازه‌بان بود و به همين خاطر هميشه از توصيه‌هايش استفاده كردم اما هيچ‌وقت نخواستم يك دروازه‌بان باشم. راستش دروازه‌باني شهامت مي‌خواست كه من نداشتم.»

قهرمان دو دوره مسابقات غرب آسيا هميشه در فوتبال يك هافبك چپ بوده و در فوتسال يك مهره تهاجمي كه در شروع بازي جلوي سه بازيكن ديگر قرار گرفته است.

نيلوفر كه آذرماه بازيكن تيم ملي در جام‌جهاني كوچك فوتسال زنان خواهد بود و راهي پرتغال مي‌شود، مي‌گويد:«بچه‌دبستاني بودم كه چند بار با پدرم براي ديدن بازي‌هاي فوتبال به استاديوم رفتم و از اين رشته خوشم آمد. به همين دليل هم بود كه در سال 75 وقتي حجاب يعني اولين باشگاه فوتسال زنان در تهران راه‌اندازي شد، عضو اين تيم شدم. در حالي كه قبل از آن واليبال و بسكتبال بازي مي‌كردم.»

مريم، ايراندوستي ديگر روي نيمكت

مريم دختر بزرگ نصرت ايراندوست مربي سرشناس انزلي‌چي‌ مثل پدرش به يك مربي مطرح در فوتبال گيلان و ايران تبديل شده است.

اين دختر متولد انزلي هميشه در اوقات تنگ مهره مورد توجه فدراسيون فوتبال بوده است تا به عنوان سرمربي در تيم ملي بزرگسالان، جوانان زير 19سال و حتي زير 16سال به هدايت دختران فوتباليست بپردازد.

مريم البته برخلاف پدرش گاهي اوقات دست به كارهاي عجيبي زده است كه شايد تنها وجه‌تمايز اين دختر و پدر باشد. اينكه يك بار در دقيقه 85 بازي تيمش ملوان مقابل شن‌سا در اراك بازيكنانش را به دليل آن‌چه سرماي هوا ناميده بود از زمين بيرون كشيد و يا اينكه ترجيح داد از چند بازيكن فوتسال در اردوي تيم ملي فوتبال استفاده كند؛ مريم ايراندوست را به يك مربي خاص در فوتبال زنان تبديل كرد.

سارا، يك زادمهر موفق
در پيست اسكيت نه زمين چمن

سارا زادمهر هم از جمله ورزشكاراني است كه ترجيح داد راه ورزشي‌اش را از پدر سرشناس خود جدا كند.

دختر كوچك دكتر محمدرضا زادمهر ملي‌پوش اسبق فوتبال و تيم پرسپوليس وقتي خيلي‌خيلي كوچك بود ژيمناستيك كار مي‌كرد تا اينكه با مشورت و توصيه مادرش اسكيت به پا كرد و سرنوشت ورزشي‌اش رقم خورد. سارا خيلي به زمان نياز نداشت كه بعد از سوم شدن خواهرش مهرسا در مسابقات قهرماني كشور دو بار تا رده سيزدهم اسكيت دختران دنيا صعود كند. محمدرضا زادمهر مي‌گويد:«براي من و همسرم نفس كار مهم بود كه سارا دنبال ورزش برود. روي يك اتفاق وقتي مسوولان ورزش در مجموعه انقلاب او را ديدند، گفتند توانايي درخشش در اسكيت را دارد و به اين شكل بود كه در مسابقات جهاني اوپن 2006 اسپانيا و 2007 استراليا تا رده سيزدهم دنيا صعود كرد.» اين در حالي بود كه رقباي سارا از نظر سن و سال بزرگ‌تر از او بودند. دكتر زادمهر مثل منصورخان پورحيدري اعتراف مي‌كند:«من در مجموع سعي مي‌كردم و مي‌كنم براي سارا مشاور ورزشي خوبي باشم. با اين حال همسرم بيشتر از من در شكل‌گيري آينده ورزشي سارا تاثيرگذار بود.»

از آمنه كلاني تا دختران
داريوش مصطفوي

دختران داريوش مصطفوي بازيكن اسبق استقلال و پرسپوليس و مديرعامل سابق قرمزها هم در ورزش شنا به چهره‌هايي مطرح در ورزش زنان ايران تبديل شدند. با اين حال خيلي‌ها نمي‌دانند كه آمنه دختر حسين كلاني مهاجم سرشناس پرسپولس در دهه 40 يك اسكيت‌باز قهار بود. جالب‌تر اينكه دختر ستاره اسبق قرمزها اولين زن جراح تاريخ است كه توانسته جراحي پيوند شش را انجام دهد.

افروز كربكندي، اول مهاجم
بعد دروازه
‌بان

افروز دختر 17ساله رسول كربكندي دروازه‌بان اسبق تيم ملي حالا دروازه‌بان تيم دختران زير 19سال است تا نشان دهد، زندگي در يك خانواده فوتبالي چه مزايايي دارد. افروز مي‌گويد:«اول مهاجم بودم اما وقتي يك روز تيم دروازه‌بان نداشت به درخواست مربي درون دروازه قرار گرفتم و ديگر از آن بيرون نيامدم. امروز هم اعتراف مي‌كنم كه هيچ پستي را مثل دروازه‌باني دوست ندارم. در حالي كه قبل از آن يك مهاجم بودم.» جالب اينكه آقاي رسول كربكندي هم توضيح مي‌دهد كه نمي‌خواسته دخترش دروازه‌بان شود. حتي به اين خاطر با مربي دخترش هم تماس گرفته است:«آن روز به مربي افروز زنگ زدم و گفتم اينكه دروازه‌بان تيم‌تان مصدوم شده دليل نمي‌شود تا دخترم را از خط حمله بياوري درون دروازه بگذاري. اما مربي‌اش مرا متقاعد كرد و گفت دخترت جسارت دروازه‌باني را دارد.» افروز كربكندي هم بعد از آن در تيم زير 14سال ايران ضربه پنالتي اردني‌ها را گرفت تا خود را به عنوان يك استعداد تازه در فوتبال زنان مطرح كند و حالا افروز گلر تيم زير 19ساله‌هاي ايران است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir