جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1773 - 1391/02/19 -

 علي جباري: مردم به من لقب دادند آنها مي‌دانند «سلطان» واقعي كيست 
 علي پروين خودش بايد بگويد به او نگويند «سلطان»، چون اين لقب علي جباري است
نويسنده : مهدي اسماعيل‌پورعلي جباري كه تا پيش از دهه 60 لقب سلطان فوتبال ايران را يدك مي‌كشيد، سال‌هاست خانه‌نشين است و در استقلال جايي ندارد. چندي پيش اعلام شد كه او به عنوان رييس كميته پيشكسوتان دوباره به فوتبال برمي‌گردد، اما جالب اينكه اين سمت هم هنوز اجرايي نشده و اسطوره فوتبال ايران و باشگاه استقلال منتظر تماس مسوولان است تا او را براي گفت‌وگو در اين رابطه دعوت كنند! اسطوره از علي پروين هم گلايه‌هايي دارد كه چرا لقب سلطان را به اسم خودش مصادره كرد!
جناب علي جباري شنيديم زماني كه اعضاي هيات‌مديره و مديران باشگاه پس از مراسم چهلم پسر مرحوم‌تان به منزل شما آمدند، از آنها گلايه داشتيد كه چرا زودتر نيامدند و از دست‌شان ناراحت بوديد؟!
به خاطر اينكه از خانواده استقلال هستم و از خانواده خودم توقع دارم. سال‌ها براي استقلال زحمت كشيدم و توقع داشتم حرمت پيشكسوتان حفظ شود. من گلايه كردم و آنها هم پذيرفتند. به هر حال دوستان محبت كردند و انتظار نداشتم. گفتند چون گرفتار مسابقات بودند، نتوانستند زودتر بيايند.
رياست كميته پيشكسوتان هم در اين جلسه به شما پيشنهاد شد!
قرار شد به زودي جلسه‌اي با آقاي فتح‌ا...زاده داشته باشيم و بنشينيم صحبت كنيم و ببينيم چه مي‌خواهند و چه كاري از دست ما برمي‌آيد. اگر بشود و اگر بتوانيم به كمك آقاي فتح‌ا...زاده به بچه‌هاي قديمي و پيشكسوتان خدمت كنيم.
پس از فوت مرحوم ناصر حجازي و مشكلاتي كه بين حسن روشن و فتح‌ا...زاده پيش آمد، حالا احتمال داده مي‌شود شما به عنوان مدير فني جديد منصوب شويد؛ در اين رابطه هم صحبتي با شما شده است؟
خدا ناصر حجازي را رحمت كند. نه، هنوز چيزي در اين مورد به من نگفتند. همان پيشنهاد كميته پيشكسوتان را دادند و در روزنامه‌ها هم اعلام كردند. من هم گفتم اجازه بدهيد چند روزي بگذرد، به هر حال اگر كاري از دستم برآيد، به هر شكلي كه باشد كوتاهي نخواهم كرد و كمك مي‌كنم. براي خانواده استقلال آرزوي موفقيت و سربلندي دارم.
اگر از شما بخواهند مدير فني شويد، مشكلي براي پذيرفتن اين سمت نداريد؟
نه، اگر مطرح شود مشكلي براي پذيرفتن آن ندارم. توقعي هم از كسي ندارم كه حتما كاري انجام دهد. اگر بتوانم خدمت كنم و باري سبك كنم، در خدمت خواهم بود.
حالا اين جلسه كه گفتيد چه زماني برگزار مي‌شود؟
اگر خدا بخواهد قرار است، خودشان به من زنگ بزنند!
راستي چرا شما با اين همه سابقه و كارنامه درخشان در طول اين همه سال خارج از گود فوتبال بوديد و به عنوان يكي از بهترين بازيكنان تاريخ فوتبال ايران اثري از شما ديده نمي‌شود؟
آدم بايد فكر كند، چرا مي‌آيد و اگر مي‌آيد، مي‌تواند چه كاري انجام دهد؟! من ديدم اگر بيرون گود باشم، آرامش بيشتري دارم؛ به هر حال قسمت ما هم اين بود.
اما اين بيرون گود نشستن براي شما گران تمام شد، حتي لقب سلطان كه متعلق به علي جباري بود، به علي پروين قرمزها رسيد! الان فقط در تاريخ مي‌خوانيم كه در لقب سلطان اول براي كاپيتان سابق استقلال بود.
همان‌طور كه خودتان هم اشاره كرديد، عنوان‌ها را تاريخ مي‌نويسد و در تاريخ براي هميشه ثبت مي‌شود. عنوان و لقب چيزي نيست كه از يكي بگيرند و به كس ديگري بدهند. به هر حال افتخار مي‌كنم كه مردم اين لقب را به من دادند و همه هم مي‌دانند سلطان واقعي اين فوتبال چه كسي بود. ما يك مقدار از فوتبال دور شديم، اما علي پروين با پرسپوليس كار مي‌كرد. عنوان گرفتن از ليدرها كاري ندارد، كافي است يك عده را اجير كنيد تا از صبح تا شب اين طرف و آن طرف شما را با يك لقب صدا كنند! لقب و عنوان اصلي كه ارزش دارد اين است كه مردم به يك نفر مي‌دهند، نه ليدرها و آدم‌هاي اجير شده. من كه با مطبوعاتي‌ها و روزنامه‌نگارها هم رابطه‌اي نداشتم، كافي است با چهار نفر در روزنامه‌ها دوست باشي و ارتباط پيدا كني تا در روزنامه برايت لقب و عنوان رديف كنند. نمي‌خواهم وارد جزييات شوم چون خيلي طولاني مي‌شود اما حقيقت اين است كه اصل لقب و عنوان چيزي است كه مردم از جان و دل و خودجوش به كسي بدهند نه به زور پول و رابطه! آن موقع كه هواداران به من لقب سلطان دادند از روي عشق بود و براي همين خوشحال هستم. البته به خاطر خود عنوان بلكه به خاطر عشقي كه مردم به من داشتند.
چرا وقتي به علي پروين لقب شما را دادند واكنشي نشان نداديد و حرفي نزديد؟
واكنش نشان دادن ندارد! خودتان هم اشاره كرديد همه چيز در تاريخ ثبت شده است و حقيقت براي نسل‌هاي آينده هم روشن است كه لقب سلطان در فوتبال ايران براي چه كسي بود. مگر سر داشتن اين لقب چيزي مي‌دهند كه سرش دعوا هم كنم! علي پروين خودش بايد بگويد كه به او نگويند سلطان يا وقتي روزنامه‌ها مي‌نويسند بگويد لقب سلطان، براي علي جباري است. حالا هم كه نگفته خب نگفته باشد. به لقب سلطان فوتبال ايران چيزي نمي‌دهند. وقتي لقب سلطان را از من گرفتند چيزي از من كم نشد و وقتي به پروين گفتند سلطان چيزي به او ندادند. بگذاريد او هم با لقب سلطان عشق كند.
از اين موضوع خارج شويم. گويا از بازيكنان فعلي استقلال هم كسي به شما زنگ نزد و بابت درگذشت پسرتان تسليت نگفتند. به هر حال شما اسطوره باشگاه استقلال هستيد!
من از بچه‌هايي كه سال‌ها با من هم‌بازي بودند توقع داشتم به من زنگ بزنند و تسليت بگويند اما فرهاد مجيدي كه من تا به امروز فقط تصويرش را ديده بودم و هرگز با هم برخوردي هم نداشتيم از دوبي زنگ زد و تسليت گفت و برخي‌ها اين كار را انجام ندادند. غير از مجيدي از ساير بچه‌هاي امروزي استقلال كسي به من زنگ نزد و از آنها توقعي هم ندارم چون خيلي از آنها حتي مرا نمي‌شناسند. توقع من بيشتر از هم‌بازي‌هاي قديمي‌ام بود. البته خيلي‌ها هم زنگ زدند. از خارج يا شهرستان‌ها زنگ زدند و آنهايي هم كه تهران بودند، آمدند. حسن روشن، منصور پورحيدري، پرويز مظلومي، ترابپور و چند نفر از نسل قديم استقلال و چند نفر از پرسپوليس از جمله زادمهر براي مراسم هفتم آمدند. به هر حال از بازيكنان امروز استقلال توقع نداشتم كه زنگ هم بزنند و مجيدي هم لطف كرد كه از خارج تماس گرفت. ما از بعضي‌ هم‌بازي‌هايم گلايه داشتيم.
راستي نظر شما در مورد مجتبي جباري ستاره اين نسل استقلال كه فاميلي شبيه شما دارد، چيست؟ شباهتي بين بازي شما و او وجود دارد؟
اين تشخيص با آنهايي است كه بازي مرا ديدند و بازي مجتبي جباري را هم مي‌بينند. ايشان بازيكن خوبي است. اميدوارم بيشتر كار كند و موفق باشد و براي استقلال هميشه موثر بازي كند.
بازي‌هاي اين فصل استقلال را تماشا كرديد؟
بله، از خانه و پاي تلويزيون بازي‌هاي استقلال را تماشا مي‌كنم.
عملكرد تيم چطور است؟
استقلال بازيكنان خوبي دارد. فقط يك مقدار آسيب‌ديدگي‌ها گريبان استقلال را گرفت. اگر اين نفرات حفظ شوند و فرهاد مجيدي هم برگردد با جذب سه، چهار بازيكن جديد براي فصل بعد استقلال از اين هم پرقدرت‌تر مي‌شود و مي‌تواند قهرمان شود. اين تيم نياز به تقويت چنداني ندارد. فكر مي‌كنم در سه پست بايد تيم را تقويت كنند.
احتمال دارد براي فصل بعد شما كنار استقلال باشيد؟
من در خانه هم كه باشم كنار استقلال هستم و فكر و دلم با تيم است. هيچ فرقي ندارد كجا باشم، من يك استقلالي هستم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir