جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1718 - 1390/11/29 -

 سرمربي الاتفاق به همراه تيمش به ايران نيامد تا اينجا ممنوع‌الخروج نشود
 برانكو و مالياتي? كه پــر?داخت ?نشد 
نويسنده : حامد جيرودي
برانكو ايوانكوويچ براي حضور در ايران با يك مشكل بزرگ روبه‌روست و آن نپرداختن مالياتش در زمان تصدي سرمربيگري تيم ملي است.
اعضاي تيم الاتفاق عربستان حريف استقلال در مرحله دوم پلي‌آف ليگ قهرمانان آسيا، در حالي ظهر ديروز وارد فرودگاه امام خميني(ره)‌شدند كه سرمربي كروات اين تيم، همراهشان نبود و علت اين غيبت، چيزي جز مشكلات مالياتي او نيست.
برانكو زماني که به عنوان سرمربي تيم ملي ايران انتخاب شد، قراردادي را به مبلغ يك ميليون و 110 هزار دلار با فدراسيون فوتبال به امضا رساند كه تا پايان رقابت‌هاي جام جهاني 2006 آلمان اعتبار داشت.
در يكي از بندهاي قرارداد برانكو هم آمده بود، اگر موفق به صعود با تيم ملي به جام جهاني شود، از سه هزار فرانك سوييسي كه فيفا به عنوان پاداش به فدراسيون‌ها مي‌دهد، چند درصدي به عنوان پاداش به او داده شود.
ايران با برانكو به جام‌جهاني رفت اما پس از باخت به آنگولا و حذف تيم ملي در مرحله گروهي جام جهاني و اتفاقاتي كه منجر به بركناري دادگان در آلمان شد، برانكو ديگر هيچ‌گاه به ايران بازنگشت.
او اما براي اينكه باقي مطالبات خود را بگيرد، فخرالدين بگوويچ هموطن خود و مربي دروازه‌بان‌هاي تيم ملي را به ايران فرستاد ولي داريوش مصطفوي كه در آن مقطع به عنوان دبيركل فدراسيون فوتبال منصوب شده بود، اعلام كرد، برانكو بعد از جام‌جهاني بايد باز مي‌گشت تا در مدت باقيمانده قرارداد خود هم، هدايت تيم ملي را برعهده داشته باشد و حالا هم كه نيامده ما به فيفا شكايت مي‌كنيم و باقي پول او را هم نمي‌دهيم.
برانكو هم در پاسخ به فيفا اعلام كرد كه قرارداد من تا پايان جام جهاني 2006 بوده و بعد از آن هم كاري نداشته‌ام كه به ايران بروم. با مداركي كه برانكو ارايه داده فيفا او را تبرئه كرد و حالا پروفسور بود كه از ايران به خاطر باقي‌مانده طلب خود و پاداشي كه قرار بود به او داده شود، شكايت كرد. اين شرايط سبب شد تا فدراسيون فوتبال، وكيل خود را به فيفا اعزام كند تا با برانكو صلح كند كه پولش را نگيرد اما او قبول نكرد و فيفا از 250 هزار دلاري كه هر ساله به كشورها به صورت بلاعوض پرداخت مي‌كند، پول برانكو را داد. فيفا بدهي مالياتي برانكو را هم يك مشكل داخلي دانست و اعلام كرد كه در آن دخالت نمي‌كند و به همين خاطر اين پرونده موقتا بسته شد تا وقتي كه قرار شد برانكو با الاتفاق به ايران بيايد.
هوشنگ نصيرزاده كارشناس مسايل حقوقي فوتبال در اين خصوص مي‌گويد: «برانكو به سيستم امور مالياتي و اقتصادي كشور بدهكار است. اتفاقا در كشورهايي كه برانكو عضو آن است يعني حوزه يورو، عدم پرداخت ماليات يك جرم محسوب مي‌شود كه با آن مي‌توان افراد را زنداني كرد اما در ايران اين قانون با ممنوع‌الخروج كردن افراد اجرايي مي‌شود و برانكو هم با علم به اينكه اگر به ايران بيايد، در موقع خروج از كشور بايد ماليات خود را پرداخت كند، به ايران نيامده است.»
نصيرزاده در مورد مقدار مالياتي كه برانكو بايد بپردازد، اينگونه توضيح مي‌دهد:«در مورد پولي كه برانكو بايد بپردازد، اطلاع دقيقي ندارم اما فكر مي‌كنم به همان اندازه كه پاداش طلبكار است ماليات هم بدهكار است و آن را بايد به اداره امور ماليات استان تهران بپردازد و نيامدن او به ايران هم به نوعي زرنگي‌اش را مي‌رساند.»
داريوش مصطفوي كه در آن مقطع دبيركل فدراسيون فوتبال بود، در اين باره مي‌گويد: «ما با برانكو مشكل فني نداشتيم. به هر حال يك مربي گاهي نتيجه مي‌گيرد و گاهي هم نه. اما او بعد از جام‌جهاني هم با ايران قرارداد داشت و وقتي پول خود را خواست، ما در جوابيه‌اي به او اعلام كرديم شما در مملكت ايران و در فدراسيوني كه مورد قبولت بوده است قرارداد بسته‌اي؛ پس بعد از جام‌جهاني هم بايد به ايران برگردي تا در مورد ادامه كار يا فسخ آن صحبت كنيم اما برانكو حاضر نشد به ايران بيايد. در مورد بدهي مالياتي او هم اطلاعات دقيقي ندارم كه بخواهم درباره آن اظهارنظر كنم.»
وقتي موضوع را با رضا چلنگر مترجم برانكو در تيم ملي در ميان گذاشتيم، وي گفت:«من در جريان مشكلات مالياتي برانكو نبودم و اتفاقا به هتل محل اقامت الاتفاق رفتم تا برانكو را ببينم اما او نيامده است.»
چلنگر در مورد قرارداد برانكو مي‌گويد:«قرارداد برانكو به خاطر مسابقات مختلف مثل جام ملت‌هاي 2004 آسيا و يا مقدماتي جام‌جهاني 2006 متفاوت بود اما از ميزان دقيق آن اطلاعي ندارم چون زماني كه برانكو با فدراسيون فوتبال قرارداد بست من در پرسپوليس مترجم وينكوبگوويچ بودم و مترجم برانكو، رحمان اسدي بود.»
اسدي هم در مورد ميزان قرارداد برانكو و بندهاي آن اظهار بي‌اطلاعي كرد اما موضوع روشن اين است كه برانكو در سه سالي كه هدايت تيم ملي را برعهده داشت هيچ‌گونه مالياتي را پرداخت نكرده و دليل عدم حضور او در ايران هم اين موضوع است. ديروز يكي از خبرگزاري‌ها از رقم عجيبي خبر داد:«اكنون مبلغ ماليات پرداخت نشده قرارداد او با احتساب ديركرد قانوني تعلق يافته به آن، مبلغ 557 ميليون تومان شده و طبق قانون، شخصي كه چنين مبلغي را به سازمان ماليات كشور بدهكار باشد ممنوع‌الخروج مي‌شود تا مشكلش را با اين سازمان حل‌وفصل كند.»
باوجود آنكه فدراسيون ايران كه طي ماه‌هاي گذشته مكاتباتي را با اين مربي كروات داشت و بارها درخواست حضور وي در كشورمان براي حل اين مساله را داشت اما برانكو ترجيح داد به ايران سفر نكند. او كه انگار به نامه‌هاي دريافتي از ايران اعتمادي نداشت، نمايندگانش را براي اطلاع از صحت موضوع به اداره ماليات فرستاده بود؛ اين اقدام پرونده را در حوزه ادارات داخلي كشور به جريان انداخت تا جايي كه او تا آخرين روزهاي هفته گذشته هم ممنوع‌الخروج نبود و بالاخره در آخرين ساعات اداري چهارشنبه گذشته ممنوع الخروج شد و همين موضوع سبب شده تا به ايران نيايد. البته مشخص نيست او چگونه مسوولان الاتفاق را راضي به نيامدن به ايران كرده چرا كه اين اقدام ممكن است به حذف نماينده عربستان از ليگ قهرمانان منجر شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir