جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1633 - 1390/01/08 -

 كرانيكار بيست و يكمين سرمربي سپاهان در تاريخ ليگ‌هاي ايران
 آقاي آرام جاي آقاي عصباني 
نويسنده : عليرضا صدرايي

زلاتكو كرانيكار يازدهمين سرمربي سپاهان در تاريخ ليگ برتر فوتبال ايران محسوب مي‌شود. او هفتمين مربي خارجي است كه از جام تخت جمشيد تاكنون هدايت سپاهان را عهده‌دار شده است.
در رقابت‌هاي جام تخت‌جمشيد، جام آزادگان و ليگ برتر 21 مربي هدايت طلايي‌پوشان اصفهاني را عهده‌دار بودند.
سه مربي در جام تخت جمشيد
محمود ياوري، منصور اميرآصف و رايكوف سه سرمربي سپاهان قبل از انقلاب اسلامي بودند كه در جام تخت‌جمشيد هدايت اين تيم را با موافقت مرحوم حريري بنيانگذار اين تيم برعهده گرفتند.
سپاهان با مربيان ايرانيدر جام آزادگان
طي سال‌هايي كه رقابت‌هاي باشگاهي در فوتبال ايران به عنوان جام آزادگان برگزار مي‌شد، فقط مربيان ايراني، سپاهان را هدايت كردند.
اميرحسين شاهزبدي، فيروز كريمي، مسعود تابش، محمود ياوري، رسول كربكندي، مهدي مناجاتي و حميد نديميان سرمربيگري سپاهان را در كارنامه دوران سرمربيگري خود ثبت كردند.
كرانيكار يازدهمينسرمربي ليگ برتري سپاهان
استانكو اولين سرمربي سپاهان در ليگ برتر فوتبال ايرن بود. دوره دوم و سوم ليگ برتر با سرمربيگري فرهاد كاظمي براي اين تيم اصفهاني همراه شد تا اينكه ليگ چهارم نيز همين سرمربي براي سومين فصل پياپي سكان هدايت طلايي‌پوشان را عهده‌‌دار شد و تا پايان هفته پانزدهم به طول انجاميد و با تساوي 2 بر 2 سپاهان و استقلال كاظمي از كار بركنار شد.
سه هفته ناصر پورمهدي سرمربي سپاهان شد تا اينكه استانكو براي دومين بار به سمت سرمربيگري اين تيم منصوب شد. ليگ برتر پنجم با سرمربيگري تاوارس برزيلي آغاز شد تا اينكه با قهر اين مربي در اواسط فصل «كريم قنبري» براي چند بازي هدايت سپاهان را عهده‌دار شد و عجيب آنكه تاوارس به ايران بازگشت و مجددا اين برزيلي سكان هدايت طلايي‌پوشان را بر عهده گرفت. در ليگ ششم تا پايان نيم‌فصل اول ليگ هفتم لوكا بوناچيچ سرمربي سپاهان بود و بعد در حالي كه با اين باشگاه اصفهاني قرارداد داشت به امارات رفت.
باز هم كريم قنبري در كوتاه مدت سرمربيگري را پذيرفت ولي بعد از آن قرعه به نام ژوروان ويراي برزيلي افتاد. دوره هشتم نيز با تغييرات مكرر مربيگري در سپاهان سپري شد به طوري كه طلايي‌پوشان با فيرات آغاز كردند، با چرخابي ادامه دادند و با فرهاد كاظمي كه براي دومين بار به اين سمت رسيده بود فصل را به پايان رساندند. اما فرهاد كاظمي كه بار قبل قهرماني را به ارمغان آورده بود هم نتوانست در اين تيم دوام آورد و آن را تكرار كند.
نهمين و دهمين دوره سپاهان بدون تغيير در كادر فني با حضور امير قلعه‌نويي ادامه يافت تا اينكه ليگ يازدهم براي دومين بار لوكا بوناچيچ سرمربي سپاهان شد. مربيگري لوكا اين بار 9هفته بيشتر طول نكشيد تا اينكه كريم قنبري براي سومين بار سرمربيگري را پذيرفت و در دو بازي عهده‌دار هدايت فني اين تيم بود تا اينكه كرانيكار به عنوان سرمربيي جديد اين تيم، هدايت پرافتخارترين تيم ليگ برتر را در آستانه هفته دوازدهم عهده‌دار شد.
3 سرمربي با 2 بار سرمربيگري سپاهان
سه سرمربي در سپاهان طي سال‌هاي برگزاري رقابت‌هاي ليگ برتر فوتبال ايران در دو مقطع سرمربي سپاهان شدند.
استانكو اولين سرمربي ليگ برتر سپاهان در نيم فصل دوم چهارمين دوره ليگ برتر مجددا سرمربي سپاهان بود.
فرهاد كاظمي كه از دومين دوره تا اواسط چهارمين دوره ليگ برتر سرمربي سپاهان بود و اتفاقا دو جام قهرماني ليگ برتر و جام حذفي با حضور اين سرمربي در ويترين افتخارات باشگاه پرسابقه اصفهاني قرار گرفت در هشتمين دوره نيز براي بار دوم سرمربي سپاهان شد و بالاخره در حالي كه مطالباتش را دريافت نكرد از سپاهان جدا شد و بعدها شكايت كرد. لوكا بوناچيچ نيز علاوه بر دوره ششم و نيم فصل اول ليگ برتر دوره هفتم در 9هفته از ليگ يازدهم نيز سرمربي سپاهان بود.
ركورد كريم قنبري
كريم قنبري مربي خوش‌اخلاق سپاهان كه سابقه بازي در اين تيم را نيز دارد در دوره‌هاي پنجم، هفتم و يازدهم در سه برهه حساس براي كوتاه‌مدت سرمربيگري اين تيم را در كارنامه دوران مربيگري‌اش ثبت كرد و انصافا عملكرد بدي هم نداشت. خصوصا پيروزي سپاهان مقابل تراكتورسازي تبريز در هفته دهم ليگ برتر كه باعث خروج اين تيم از بحران شد.
3 سرمربي با 6 جام قهرماني
سپاهان در دوراني كه سرمربيگري‌اش را فرهاد كاظمي، لوكا بوناچيچ و امير قلعه‌نويي عهده‌دار بودند 6 قهرماني به دست آورد.
قهرماني در دومين دوره ليگ برتر و هفدهمين دوره جام حذفي كشور در زمان هدايت فرهاد كاظمي رقم خورد.
فتح جام حذفي در دوره‌‌هاي نوزدهم و بيستم و نايب قهرماني پنجمين دوره ليگ قهرمانان آسيا با سرمربيگري بوناچيچ به دست آمد.
امير قلعه‌نويي در دوره نهم و دهم با سپاهان قهرمان ليگ برتر شد.
فقط 6 مربي اصفهاني
كرانيكار بيست و دومين مربي تاريخ سپاهان در جام تخت‌جمشيد، جام آزادگان و ليگ برتر است. از اين بيست و دو سرمربي فقط شش سرمربي پسوند اصفهاني را باخود به همراه داشتند. ياوري، كربكندي، شاهزيدي، تابش، نديميان و پورمهدي سرمربيان اصفهاني سپاهان به حساب مي‌آيند.
و اينك كرانيكار؛ هفتمين سرمربي خارجي
كرانيكار امروز روي نيمكت سپاهان مي‌نشيند تا اين تيم را براي اولين بار مقابل ملوان انزلي هدايت كند.
كرانيكار در ليگ نهم در كسوت سرمربيگري پرسپوليس طعم تلخ شكست دو بر يك را در آن بازي برفي در رويارويي با سپاهان چشيده است.
كرانيكار، بعد از رايكوف، استانكو، تاوارس، بوناچيچ، ويرا و فيرات، هفتمين سرمربي خارجي باشگاه سپاهان تلقي مي‌شود. سرنوشت سپاهان با كرانيكار چه مي‌شود؟ مرد آرام نيمكت پرسپوليس جاي آقاي عصباني است تا تيمي كه به جام عادت كرده را دوباره به اوج برگرداند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir