جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1167 - 1388/12/05 -

 تمام فينال‌هاي باشگاهي ايران در آسيا
 پورحيدري و استقلال همچنان پرافتخارترين‌ها  
نويسنده : مهدي حدادپور

استقلال، مس، ذوب‌آهن و سپاهان، حافظ اعتبار فوتبال ايران در آسيا هستند. اين چهار تيم سابقه متفاوتي از حضور در مسابقات جام‌‌هاي باشگاهي در آسيا دارند. در ادوار گذشته بارها و بارها تاريخچه حضور ايراني‌ها را در آسيا مورد مرور قرار داده‌ايم. اين مطلب اختصاص دارد به فينال‌هايي كه تيم‌هاي ايراني در آن حضور داشته‌اند. توجه كنيد:
فينال اول: استقلال تهران 2- هاپوئل تل‌آويو يك (فينال جام باشگاه‌هاي 1970 آسيا در تهران)- رايكوف در اولين تجربه حضورش در استقلال، اين تيم را به عنوان قهرماني در مسابقات فوتبال جام باشگاه‌هاي آسيا رساند.
فينال دوم: استقلال تهران 2- ليائونينگ چين يك (فينال جام باشگاه‌هاي 1990 آسيا در بنگلادش)- استقلال با يكي از پرستاره‌ترين تيم‌هاي تاريخ فوتبالش در تابستان 70 قهرمان آسيا شد. در آن تيم استقلال، احمدرضا عابدزاده، امير موسوي‌نيا، صادق ورمزيار، حميد بابازاده، رضا حسن‌زاده، فرشاد فلاحت‌زاده، شاهين بياني، شاهرخ بياني، رضا احدي، مهدي فنوني‌زاده، امير قلعه‌نويي، جعفر مختاري‌فر، مجيد نامجومطلق، رضا نعلچگر، صمد مرفاوي و عباس سرخاب بازي مي‌كردند. نكته جالب حضور دو عضو فعلي كادرفني استقلال يعني مرفاوي و مطلق در آن تيم رويايي است.
فينال سوم: پرسپوليس تهران يك – المحرق بحرين صفر (فينال جام در جام باشگاه‌هاي 1990 آسيا به صورت رفت و برگشت)- پرسپوليس پرستاره در ديدار رفت برابر تيم المحرق بحرين در منامه صفر- صفر كرد و در ديدار برگشت در تهران برابر حريف با گل محمدحسن انصاري‌فرد برنده و قهرمان شد.
فينال چهارم: استقلال يك – الهلال عربستان يك (فينال جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 1991)- اين ديدار مساوي تمام شد اما در ضربات پنالتي نماينده فوتبال كشورمان بازنده شد. جالب است بدانيد كه بازي‌هاي سال 90 جام باشگاه‌ها در تابستان سال 70 و بازي‌هاي سال 91 در پاييز سال 70 يعني تنها سه ماه بعد برگزار شد و به پايان رسيد.
فينال پنجم: پاس تهران يك – الشباب عربستان صفر (فينال جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 1992) - مرحله نهايي رقابت‌ها در منامه پايتخت بحرين برگزار شد و تيم فوتبال پاس با پيروزي يك بر صفر برابر حريف قهرمان شد. اين فينال در دي ماه سال 1371 برگزار شد. پاس در همين سال 71، قهرمان مسابقات فوتبال ليگ شده بود و بهترين سال عمر فوتبال خود را سپري كرد.
فينال ششم: پرسپوليس يك – نيسان ژاپن 2 (فينال جام در جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 1992) - ديدار رفت در يوكوهاما و ديدار برگشت در تهران برگزار شد. پرسپوليس در ديدار رفت برابر حريف يك- يك مساوي كرد اما در تهران و طي يك بازي كاملا ضعيف به حريف باخت و قهرماني را از دست داد.
فينال هفتم: استقلال تهران يك – جوبيلوايواتاي ژاپن 2 (فينال جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 99-98) - ديدار نهايي در تهران انجام شد. استقلال با وجود آنكه ميزبان بود نتوانست نتيجه شايسته‌اي به دست آورد. آنها كه در ديدار نيمه‌نهايي برابر نماينده چين يعني داليان چهار بر سه برنده شده بودند، در ديدار نهايي برابر حريف ژاپني ابتدا دو بر صفر عقب افتاده اما سپس يك گل زدند و در پايان برابر اين حريف شكست دو بر يك را ثبت كردند.
فينال هشتم: سپاهان اصفهان صفر – اوراواردز ژاپن 2 (فينال ليگ قهرمانان آسيا در فصل 2008-2007)- ديدار رفت در تهران انجام شد و دو تيم به تساوي بدون گل رسيدند اما در ديدار برگشت تيم فوتبال سپاهان برابر تيم ژاپني دو بر صفر مغلوب شد و قهرماني را در اين عرصه از دست داد. لوكا بوناچيچ، سرمربي فعلي مس آن زمان روي نيمكت سپاهان مي‌نشست.

صاحبان رتبه سوم
از سال 2001 است كه ليگ قهرمانان آسيا در اين خطه انجام مي‌شود. در اين مدت، ليگ، به فينال مي‌رسد و ديداري به عنوان ديدار رده‌بندي برگزار نمي‌شود اما قبل از آن مسابقات آسيايي در عرصه باشگاه‌ها، پله سوم هم داشت. پرسپوليس و استقلال، بارها در عرصه مسابقات فوتبال جام‌هاي باشگاهي در آسيا به رتبه سوم رسيدند.
1971: استقلال - مسابقات در تايلند برگزار شد، سرمربي: رايكوف
1997: پرسپوليس - مرحله نهايي در هنگ‌كنگ، سرمربي: استانكو
1999: پرسپوليس - مرحله نهايي در عربستان، سرمربي: علي پروين
2000: پرسپوليس - مرحله نهايي در كره‌جنوبي، سرمربي: علي پروين
2001: استقلال - مرحله نهايي در تهران، سرمربي: منصور پورحيدري

قهرمانان ويژه ايران در آسيا
بدون هيچ ترديد، منصور پورحيدري را در عرصه جام‌هاي باشگاهي مي‌توان پرافتخارترين مرد ايراني دانست.
پورحيدري هم در دوران بازي و هم در دوران مربيگري،‌ قهرماني را در اين خطه به دست آورد. افتخارات پورحيدري را در عرصه جام‌هاي باشگاهي در آسيا با هم مرور مي‌كنيم:
1 - قهرماني با استقلال در جام باشگاه‌هاي آسيا - 1970
2 - مقام سوم با استقلال در جام باشگاه‌هاي آسيا - 1971
3 - قهرماني با استقلال در جام باشگاه‌هاي آسيا - 1990
4 - نايب قهرماني با استقلال در جام باشگاه‌هاي آسيا - 1991
5 - مقام سوم با استقلال در جام باشگاه‌هاي آسيا - 2001
بيلان عملكرد: دو قهرماني، يك نايب قهرماني و دو عنوان سومي

موفقيت باشگاه‌هاي ايراني به تفكيك تيم‌ها
1 - جام باشگاه‌هاي آسيا:
الف) استقلال / دو قهرماني، دو نايب قهرماني، دو عنوان سومي
ب) پاس / يك قهرماني
ج) پرسپوليس / سه عنوان سومي، يك عنوان چهارمي
د) سايپا / يك عنوان چهارمي
2 - جام در جام آسيا:
الف) پرسپوليس / يك قهرماني، يك نايب قهرماني
ب) استقلال / يك صعود به نيمه نهايي
3 - ليگ قهرمانان آسيا:
الف) سپاهان / يك نايب قهرماني
ب) پاس / صعود به مرحله يك‌چهارم نهايي
ج) پرسپوليس / صعود به مرحله يك‌هشتم نهايي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir