جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1159 - 1388/11/21 -

 فرياد?دادكان: بگذاريد امام را از?نز?ديك بو ولمس??كنيم 
نويسنده : بهنام شريفي

ديدار تاريخي فوتباليست‌ها با امام خميني(ره) سه سال پس از پيروزي انقلاب در اسفند سال 1360 اتفاق افتاد. گروهي از فوتباليست‌هاي تهراني به ديدار امام رفتند اما اين ديدار چگونه محقق شد و چه كسي توانست وقت ملاقات خاطره‌انگيز با پير جماران را قطعي كند. كاظم رحيمي فوتباليست ارزشي و رفيق صميمي حاج‌احمدآقا زمينه‌ساز اين ديدار بود. رحيمي بازيكن سابق تيم‌هاي شاهين، گارد و پرسپوليس بود و در دفاع راست و گوش راست قرمزها بازي مي‌كرد. كاظم رحيمي در «قم» با «سيداحمد خميني» فرزند راحل امام دوست و همبازي بود. مرحوم سيد‌احمد (متولد 1324) يك فوتباليست خوب در تيم‌هاي اقماري شاهين بود و همين باعث شد رحيمي، بعد از انقلاب نقشي اساسي در ساختار ورزش ايفا كند و موجب ارتقاي جايگاه فوتبال شود. ارتباطات او با بيت امام راحل باعث شد بسياري از اهالي فوتبال به ضمانت و پا در مياني وي پس از انقلاب توبه كنند و به خيل مردم انقلابي بپيوندند.
ديدار شيرين با امام چگونه رقم خورد
كاظم رحيمي، در زمستان سال 1360 به خواست برخي از اهالي فوتبال وقت ملاقاتي براي فوتباليست‌ها از بيت امام گرفت، اما مساله اينجا بود كه ظرفيت پذيرش منزل كوچك امام محدود بود و فقط حدود 40 - 30 نفر، شانس و فيض ملاقات با امام خود را يافتند. كاظم رحيمي با درخواست‌هاي متعددي مواجه بود اما بالاخره يك معيار براي انتخاب نفرات پيدا كرد. او تيم شاهين (قهرمان جام‌حذفي) تيم منتخب تهران (قهرمان جام قائداعظم) و تيم پرسپوليس (قهرمان جام بين‌المللي وحدت) را به ديدار حضرت امام برد. اين سه تيم در فاصله 23 بهمن تا هشت اسفند سال 60 سه جام را فتح كرده بودند و موجب شدند فضاي ركود فوتبال پس از درگيري‌هاي طبيعي انقلاب اسلامي شكسته شود.
تركيب فوتبالي‌ها در ملاقات اسفند سال 60 با امام خميني
1 - نفرات تيم شاهين: كاظم رحيمي (مربي و سرپرست)، جمشيد آبياري، مهدي دينورزاده، علي حيدري، نادر فرياد‌شيران، امير خاني، عباس موسيوند، محمود حقيقيان و امير مرزوقي
2 - تيم منتخب تهران: (ياران مشتركي از شاهين و پرسپوليس در اين تيم حاضر بودند) سعيد مراغه‌چيان، ناصر محمدخاني، كامل انجيني و منوچهر طاهرخاني
3 - تيم پرسپوليس: علي پروين، محمود خوردبين، محمد مايلي‌كهن، ‌محمد دادكان، مجيد سبزي، ضياء عربشاهي، مهدي غفاري، ابراهيم كيان‌طهماسبي، عباس كارگر و غلامرضا فتح‌آبادي
جمله تاريخي امام، بهترين هديه به ورزشكاران
خورشيد طلوع نكرده، فوتبالي‌ها سر قرار حاضر شدند و براي ديدار با امام لحظه‌شماري مي‌كردند. آنها طبق برنامه به جماران وارد شدند و امام در آن ديدار معروف فرمودند كه: «من ورزشكار نيستم اما ورزشكاران را دوست دارم.» اين جمله تصويري كه برخي از امام امت در ذهن ستاره‌ها و مردم ساخته بودند را به كلي خراب كرد و نشان داد مرجع بزرگ جهان اسلام نه تنها مخالفتي با ورزش ندارند بلكه ورزشكاران را دوست دارند. وقت ملاقات زود تمام شد اما با اصرار دادكان، فوتبالي‌ها دقايقي بيشتر ماندند و عكسي اختصاصي با امام گرفتند. محمود حقيقيان، دادكان، مايلي‌كهن، مرحوم مجيد سبزي، ناصر محمدخاني و عباس كارگر اين چند نفر را تشكيل مي‌دادند. ماجرا از وقتي شروع شد كه محافظان پس از پايان صحبت‌هاي امام(ره)، بچه‌ها را به طرف درب خروجي راهنمايي كردند اما دادكان كه آن زمان هم بازيكني ارزشي و علاقه‌مند به انقلاب بود صدايش را كمي بلند كرد و گفت: «چرا نمي‌گذاريد امام را از نزديك‌تر بو كنيم و كمي لباسش را لمس كنيم. ما تا اينجا آمديم و معلوم نيست باز هم شانس ديدار ايشان را پيدا كنيم.» امام اين صدا را شنيدند و دستور دادند چند دقيقه بيشتر براي فوتبالي‌ها وقت گذاشته شود.
حضور ورزشكاران در آن روز، خاطره‌اي دل‌انگيز را براي آنها رقم زد كه گرچه عكس‌هاي زيادي از آن در دسترس و آرشيو نيست اما همواره در ياد حاضران خواهد ماند. محمود حقيقيان مي‌گويد: «امام را با آن صفا و خلوص‌نيت نمي‌توانستم در ذهن تصور كنم. يك لحظه كه چشمان مبارك‌شان بر چشم من افتاد، حسي آسماني تمام وجودم را فرا گرفت. حسي كه از آن زمان به بعد هيچ‌گاه ديگر دركش نكردم.»
سوال عجيب در ذهن فوتبالي‌ها: امام طرفدار كدام تيم است؟!
اكثر فوتباليست‌ها علاقه عجيبي داشتند كه از امام بپرسند طرفدار كدام‌يك از تيم‌هاست؟ سوالي كه پاسخي نداشت اما ورزش را دوست داشت اما واكنشي نسبت به هيچ تيم خاصي نداشتند با اين حال، برخلاف امام مرحوم سيد‌احمد‌آقا، به تيم شاهين كه در آن بازي مي‌كرد و پيراهنش را پوشيده بود، علاقه‌مند بودند. ايشان، بازيكن تكنيكي شاهين بود و علاقه‌اش به اين تيم چنين منبع و ماخذي داشته است. به هر حال برخي از نزديكان امام روايت مي‌كنند كه گاهي امام با مرحوم سيداحمد‌آقا از سر شوخي وارد مي‌شدند كه: «باز تيمت باخته كه ناراحت هستي! يا برعكس، حالا خوشحالي مثل اينكه تيمت برنده شده...»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir