جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1090 - 1388/08/25 -

 اعتراف تاريخي پدرخوانده فوتبال ايران
 وقتي قـلم بــوي پـول گرفت 

«بشين مي‌خوام يه چيزي بگم» اين نهيب اردشير لارودي مردي كه بسياري او را پدرخوانده فوتبال ايران و پدر بسياري از نسل نويسندگان جوان مي‌دانند به مصاحبه كننده جواني است كه مي‌خواست ميزگرد فني با حضور او و بهمن فروتن را تمام كند اما دستور لارودي او را مجاب كرد تا سرجايش بنشيند و منتظر حرف‌هاي لارودي بماند. اردشير لارودي همان پيرمردي است كه البته حرف و حديث‌هاي بسياري در موردش وجود دارد و حتي برخي سايت‌هاي اينترنتي او را متهم به ايجاد جرياني تازه در فوتبال ايران كردند كه از راه‌هاي نادرست درآمدزايي مي‌كرده، آن هم از طريق رسانه‌ها. به هرحال اردشير لارودي پس از ماه‌ها سكوت و البته پس از دستگيري برخي از روزنامه‌نگاران جريان دلالي در فوتبال ايران به حرف آمده است و البته صادقانه به همه چيز اعتراف مي‌كند... گويي او بسيار تغيير كرده و از گذشته پشيمان است و مي‌خواهد تصورات عمومي را تنوير كند.
اين ليد مطلبي است در روزنامه اعتماد كه نويسنده حرف‌هاي لارودي را كه در يك جمع غير‌رسمي زده شده به رشته تحرير درآورده است.
بيشتر غلط كاري فوتبال سهم من است
انگار لارودي سرحال و قبراق نيست، ماه‌هاست مقاله‌اي به امضاي او خوانده نشده و البته تيم كاري او نيز متفرق شده‌اند. لارودي شاگرداني تربيت كرد كه اين روزها در بسياري از روزنامه‌هاي ورزشي براي خودشان نويسندگان تاثيرگذاري شده اند و البته بسياري نيز در همان جريان قرار گرفته‌اند. لارودي توضيح مي‌دهد؛ «بيشترين سهم از غلط كاري‌هاي فوتبال را من دارم. من بيشتر از بقيه مقصر اين همه كجروي و نبود نگاه جديدي كه عرض كردم، هستم. من ذهن جامعه را در مورد فوتبال به انحراف كشيدم. من بايد به اين نكاتي كه در اين ميزگرد عنوان كردم، مي‌پرداختم كه اين كار را انجام ندادم. من اجازه دادم يكسري حرف‌هاي الكي جاي حرف‌هاي درست و حسابي را بگيرد. (با دستش مجله دانش و ورزش را نشان مي‌دهد) من اجازه دادم در اين مجله با اين همه خرج و مخارج به جاي نوشتن مطالب درست و خوب به نوشتن سايز بدن نيكبخت واحدي بپردازند. يك سلسله مسايل در فوتبال ما غلط است كه ما آن را به جاي درست جا مي‌زنيم.» اين متفاوت‌ترين صحبت‌هايي است كه تا حالا از او شنيده شده است.
او اين گونه ادامه مي‌دهد «من حرفم اين است كه قهرماني 1990 از ته مانده‌هاي جام تخت جمشيد بود. از روزي كه از جام تخت جمشيد خلاص شديم و فوتبال به دست اين آقايون افتاد نتيجه‌اش را مي‌بينيم. چند سال قبل فيفا گروهي را براي ارزيابي مديريتي مديران و فني بودن مربيان به ايران فرستاد. گزارش اين گروه بعد از بازديد باشگاه‌ها و تمرينات مربيان بسيار جالب بود. در اين گزارش آمده بود از لحاظ مديريت فقط سپاهان يك باشگاه است و بقيه در حد يك تيم هستند و از نظر فني و علم تمرين استانكو صددرصد كارش را درست انجام مي‌دهد و بعد از آن فيروز كريمي 40 درصد به علم تمرين آگاه است. رييس فدراسيون فقط دستور داد اين پرونده بايگاني شود و كسي از آن باخبر نشود.»
غلط را تاييد مي‌كردم
«صددرصد مي‌توانستم جلوي اين كج رفتن را بگيرم.» اين روشن‌ترين جمله لارودي بود كه با حالت خاصي و در حالي كه به چشمان مصاحبه كننده خيره شده بود، مي‌گفت؛ «من نبايد اجازه وارد شدن بعضي چيزهاي غلط به فوتبال را مي‌دادم. وقتي من به شما اجازه وارد كردن چيزهاي غلط را مي‌دهم يعني كار شما را تاييد مي‌كنم، يعني درستي غلط را تاييد مي‌كنم. من نبايد اجازه مي‌دادم بعضي از آدم‌ها با اعتماد نابجايي كه به آنها كردم وارد فوتبال شوند. در اين مورد حرف مي‌زنم. ما خيلي به مسايل مزخرف فوتبال پرداختيم. اين كار هم يك علت بيشتر ندارد، كه آن هم بي‌سوادي است. اهالي رسانه خودش را گم كرده است، من به عنوان روزنامه نگار تعريف مشخصي دارم اما گاهي يادم مي‌رود.»
لارودي در جاده فوتبال‌سازي
اردشير لارودي مي‌خواهد به اين فوتبال بازگردد و حالا از گذشته خودش ابراز پشيماني مي‌كند. لارودي تا روزي كه «پول» به اين فوتبال تزريق نشده بود در نقش «سازنده» حضور داشت و حضورش آنقدر پررنگ و تاثيرگذار بود كه بسياري از فوتباليست‌هاي نسل قبل و مربيان جوان اين نسل، محصول كارخانه توليدي او بودند اما «پول»هاي بي‌حساب و كتاب دولتي و عدم نظارت موجب شد او هم از جاده «سازندگي» خارج شود. البته ساختار نادرست فوتبال ايران در اين ميان بي‌تقصير نيست، همان مديراني كه سالانه سه ميليارد را براي فوتبال هزينه مي‌كنند هيچ‌گاه راضي نشدند بخشي از اين فوتبال را به صورت كنترل شده و تابلودار به سمت رسانه‌ها سوق دهند و متاسفانه به بدترين وجه آن را به صورت غيررسمي و در لواي «دلالي» هزينه كردند.
اردشير لارودي از اين راه اظهار ندامت كرد و اين موضوع شايد موجبات خوشحالي گروهي از نويسندگان را فراهم آورده كه تا امروز بر اشتباه بودن اين سيكل قلم زده‌اند اما موضوع مهمتر اين است كه پرورش‌يافتگان مكتب لارودي هم ابراز ندامت خواهند كرد؛ همان‌ها كه همين امروز هم از مكتب لارودي حمايت مي‌كنند و در فكر به جيب زدن يك شبه پول فوتبالي هستند كه بي‌حساب و كتاب هزينه مي‌شود.
صحبت‌هاي لارودي پيام روشني براي دوستداران مكتب‌اش است، شايد آنها بايد خيلي زود چمدان‌هايشان را ببندند و از فوتبال بروند، همان‌هايي كه از همين ديروز در فكر سركيسه كردن ملي‌پوشان نوجوان تيم‌ملي با رقم‌هاي درشت از طريق رسانه‌شان بودند. اعتراف لارودي يعني اينكه مي‌خواهد راهش را از امروز با آنها جدا كند؛ راهي كه در آن قلم براي «فوتبال» صفحات را سياه نمي‌كرد بلكه بيشتر براي جيب نويسندگان مطالب بود. اين اعترافات تلخ بزرگترين رنسانس فوتبال ايران در سه دهه اخير است؛ رنسانسي كه ساختار فوتبال ايران را زير سوال مي‌برد و راهي تازه را پيش‌روي مديرانش مي‌گذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir