جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 741 - 1387/06/02 -

 پرونده حضور ورزشكاران ايراني در كشور آمريكا
 آريايي‌ها در سرزمين كريستوف كلمب 
نويسنده : مهدي حدادپور

وقتي كريستوف كلمب به جاي كشف كردن كشور هندوستان و آرام ساختن طبع جستجوگر و سركش خود سر از سرزمين آمريكا درآورد، نه سياهپوستان، نه سرخپوستان و نه مهاجران اروپايي اين سرزمين نوظهور باور نمي‌كردند كه قاره عقب‌افتاده، ظرف تنها چند قرن، پارادايز قاره خاكي شود. بدون توجه به سياست‌هاي استعماري آمريكا و عداوتش با نظام مملكت ما بايد بگوييم كه اين كشور متبوع‌ترين و مهاجرپذيرترين سرزمين، بين ايراني‌ها بوده است.
مهاجرت به قاره آمريكا و كشور آمريكا، سابقه 50 ساله در ورزش ما دارد و شايد تا به حال حدود 150 ورزشكار ايراني، حداقل دو سال در اين كشور زندگي كرده‌اند.
شايد بتوان «مانوئل آغاسي» را پيشگام مهاجرت به آمريكا دانست. پدر آندره آغاسي، قهرمان تنيس دنيا، در المپيك 1948 لندن، بوكسور تيم ملي ايران بود تا حرف از بوكس است بگوييم كه «پطروس» رييس فدراسيون بوكس قبل از انقلاب هم از مرداني است كه در حال حاضر مقيم كشور آمريكاست. در حالي كه بسياري از نامداران ورزش امروز ساكن كشور‌هاي اروپايي هستند اما بد نيست بدانيد كه جمعي از مهم‌ترين و نام‌آورترين ورزشكاران فوتبال ما در حال حاضر ساكن ايالات متحده هستند. پرويز كوزه‌كناني، مدير سابق تاج و كاپيتان اين تيم اولين بار در سال 1340 به آمريكا رفت و امروز در 80 سالگي هنوز مقيم اين كشور است.
مسعود برومند، اولين گلزن ملي فوتبال هم در دهه 40 به آمريكا رفت و چهار سال در اين كشور زندگي كرد. اما امروز در ايران است، با اينحال آنگونه كه گفتيم بعضي‌ها هنوز در اين عرصه مقيم هستند، از جمله ايرج دبير سياقي، مدافع سابق شاهين كه امروز 70 ساله است و در بالتيمور زندگي مي‌كند. او به قصد تحصيل به آمريكا رفت و در اين كشور مقيم شد. آندرانيك اسكندريان كه بعد از درخشش در جام جهاني 1978 آرژانتين به تيم كاسموس رفت و همبازي پله و بكن باوئر شد و امروز پسرش آلكو اسكندريان عضو تيم ملي فوتبال آمريكاست، آندرانيك در نيويورك زندگي مي‌كند.
اما حسن نظري كه در شهر دالاس از ايالت تگزاس زندگي مي‌كند، همسر آمريكايي اختيار كرده و سرمربي باشگاه «دالاس تورنادو» است. نظري در سال‌هاي دهه 50 عضو تيم ملي كشورمان بوده و در المپيك 1976 مونترال و جام جهاني 1978 آرژانتين بازي كرده است.
اسماعيل حاج رحيمي‌پور، ستاره پرسپوليس در دهه 50، مرد ديگري بود كه در تيم سن خوزه اردكوئيك بازي مي‌كرد، او سال 58 به آمريكا رفت و هنوز مقيم اين كشور است. او در سان‌فرانسيسكو به تجارت فرش مي پردازد.
مصطفي عرب، اولين كسي كه در سال 1351 از مرز 50 بازي ملي گذشت هم از سال 58 تا امروز در آمريكا زندگي مي‌كند. او سال‌ها در تيم ملي كاپيتان بود.
نادر افشار نادري، بازيكن سابق تيم فوتبال تاج سابق هم از مرداني است كه امروز در 80 سالگي مقيم كشور آمريكاست. قابل توجه است كه او در سال 1329 و در بازي‌هاي آسيايي 1951 دهلي‌نو عضو تيم ملي بود.
مسعود مژدهي، مهاجم خوش‌تيپ تاج سابق كه خوانندگان و هنرپيشگان معروف قبل از انقلاب، تيپ خودشان را نزد او «ست» مي‌كردند امروز در شهر دالاس زندگي مي‌كند، مثل هدايت شعار غفاري، هافبك سابق هما كه در سال‌هاي 1358 و 1359 در مقدماتي المپيك 1980 مسكو و جام ملت‌هاي 1980 عضو تيم ملي ايران بود.
اما جعفر نامدار، داور بزرگ ايراني كه در المپيك‌هاي مونيخ و مونترال و جام‌ جهاني 74 قضاوت كرده و سال 1338 هم عضو تيم ملي بوده، در حالي كه 73 سال دارد، امروز در شهر لس‌آنجلس زندگي مي‌كند.
ايرج دانائي‌فرد، مهاجمي كه امروز 57 ساله است و در جام‌جهاني 1978 آرژانتين با پيراهن تيم ملي به اسكاتلند گل زد و سال‌ها عضو تيم تولسار بود هم امروز در ايالت كاليفرنيا زندگي مي‌كند.
اما به فهرست نام برخي ديگر از مردان فوتبال ايراني در كشور آمريكا مي‌پردازيم. بيوك جديكار، اولين لژيونر حرفه‌اي فوتبال كه سال 1336 به تيم ويكتوريا برلين رفت بعد از 20 سال زندگي در آمريكا به ايران برگشته و متاسفانه مي‌شنويم كه اين روزها بسيار بيمار است.
حميد شيرزادگان، پا طلايي معروف فوتبال كه 33 روز ديگر درگذشت او يك ساله مي‌شود، از سال 43 تا سال 52 در شهر بالتيمور آمريكا زندگي مي‌كرد.
حسين كلاني هم در ايالت كاليفرنيا و شهرهاي مختلف اين ايالت از سال 67 تا 81 زندگي كرد و از آن به بعد مدام به ايران مي‌آيد.
محمد بياتي، سرمربي تيم ملي كه قهرمان جامملت‌هاي 1968 آسيا شد،‌ محمد بياتي برادرش كه دروازه‌بان تيم ملي بود و احمد بياتي، هر سه برادر كه بين 70 تا 80 سال سن دارند امروز هر سه در آمريكا هستند. هر سه نفر عضو تيم تاج سابق بودند.
علي عبده، مديرعامل و موسس پرسپوليس هم در سال 57 به آمريكا رفت و در سال 1358 در 53 سالگي درگذشت.
كارو حق ورديان، هافبك سابق تيم تاج، جلال طالبي مهاجم دارايي و تاج كه در پالو آلتوي كاليفرنيا زندگي مي‌كند هم سال‌ها در آمريكا بوده‌اند، طالبي اين روزها به ايران برگشته است.محمد خاكپور در لس‌آنجلس و در باشگاه N.K فعاليت دارد، مهدي لواساني هم در ايالت ايراني‌ها يعني كاليفرنياست اما بشنويد از ساير ورزش‌ها.
عبداله موحد قهرمان پرافتخار كشتي ايران، سال‌ها در آمريكا پمپ بنزين دارد. مسلم اسكندر فيلابي قهرمان 100+ كيلويي كشتي آزاد هم در كاليفرنياست. امامعلي حبيبي ببر مازندران در مسير آمريكا و ايران تردد دارد درست مثل محمد نصيري، قهرمان پرآوازه وزنه‌برداري، البته در اين ميان به نظر مي‌رسد آخرين مهاجر ايراني كه به آمريكا رفته شاهين نصيري‌نيا قهرمان وزنه‌برداري سال 1999 دنياست.راستينادر محمد خاني و خداداد عزيزي هم از اين ليست جانمانند كه دومي 2 فصلنيز در ليگ آمريكا بازي كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir