نگاهی به یک شایعه عجیب
9962
آیا ویلموتس واقعا برنمی‌گردد؟
22 مرداد 1398
352
ایرانی
«ویلموتس برنمی‌گردد» اسم رمز فدراسیون برای تحریک افکار عمومی و ایجاد فشار روی دولت است

بانک ورزش- کمتر از سه ماه پیش بود که بعد از کلی بلاتکلیفی و سردرگمی، مارک ویلموتس رسا سرمربی تیم ملی کشورمان شد و جای کارلوس کی‌روش را گرفت. کی‌روش بعد از شکست ایران در نیمه‌نهایی جام ملتهای آسیا در زمستان سال گذشته به دوران حضورش در کشورمان پایان داد و به کلمبیا رفت. از آن به بعد تلاش‌های فدراسیون برای پیدا کردن جانشین کارلوس شروع شد؛ کوشش‌هایی که با فراز و نشیب‌های مختلف، سرانجام به استخدام مارک ویلموتس بلژیکی منتهی شد. ویلموتس شاید در ذهن بخشی از افکار عمومی به بزرگی کی‌روش نبود، اما به هر حال اسم و رسم و سابقه خوبی در مربیگری داشت. به علاوه شخصیت خونگرم و متواضع این مربی از همان اولین برخوردها باعث شد او خوشبینی و همدلی افکار عمومی را تحریک کند. فعلا همه چیز خوب به نظر می‌رسد، البته غیر از یک نکته؛ داستان مطالبات مالی این مربی. در شرایطی که همه نگاه‌ها معطوف به شرایط آماده‌سازی تیم‌ها برای حضور در لیگ برتر است و هواداران هم بیشتر ترجیح می‌دهند شرایط کالدرون و استراماچونی تازه‌وارد را رصد کنند، ویلموتس مدتهاست از ایران خارج شده و حضور فیزیکی در کشورمان ندارد. البته این مساله به تعطیلی مسابقات باشگاهی و خالی بودن برنامه ویلموتس در ایران نسبت داده می‌شود، اما اوضاع خطرناک‌تر از این حرف‌هاست. در حال حاضر فدراسیون هیچ وجهی به مربی بلژیکی نپرداخته و این بدقولی آن هم در ابتدای همکاری ممکن است حسابی به ضرر طرف ایرانی تمام شود.

وزارت هفت ماه است پول نداده

از قرار معلوم منابع مالی فعلی فدراسیون فوتبال برای پرداخت دستمزد ویلموتس کفاف نمی‌دهد و مجموعه فدراسیون در تلاش است با داغ کردن این بحث، وزارت ورزش و سایر ارکان دولتی را برای دست به جیب شدن تحریک کند. البته فدراسیون فوتبال هم یک ردیف بودجه نزد وزارت ورزش دارد، اما گویا روابط نه‌چندان خوب دو طرف باعث شده از این پول هم خبر خاصی نباشد. مدیر رسانه‌ای فدراسیون فوتبال اخیرا ادعا کرده وزارت ورزش از بهمن ماه سال گذشته هیج پولی به فدراسیون نداده و این مساله به مشکلات موجود دامن زده است. بنا بر اظهارات این مقام مسوول، در پروژه پرداخت پول به ویلموتس تنگناهایی به وجود آمده که بدون نگاه و همدلی ملی قابل حل نیست. مشخصا از این اظهارات و سایر مطالب مشابهی که در این مدت منتشر شده، می‌شود پی برد که فدراسیون به تنهایی قادر به پرداخت دستمزد ویلموتس نیست. آنها این مربی را آورده‌اند، به امید آنکه در چنین بزنگاه‌هایی دولت به میدان بیاید و سرمربی تیم ملی را نگه دارد؛ اما واقعا چنین رویکردی چقدر می‌تواند درست و بادوام باشد؟

از دوره کی‌روش شروع شد

مساله مساعدت وزارت ورزش در زمینه حفظ سرمربی تیم ملی، شاید به نوعی از زمان کارلوس کی‌روش شروع شد. البته قبل از آن هم همیشه وزارت ورزش یا سازمان تربیت‌بدنی سابق در پروسه انتخاب سرمربی تیم ملی نقش داشت، اما این موضوع در دوره کی‌روش به اوج رسید. اولین قرارداد کارلوس در فوتبال ایران، در دفتر علی سعیدلو، وزیر پیشین ورزش بسته شد و او از همان‌جا فهمید که فدراسیون نقش اول فوتبال ایران نیست! پس از آن هم هر بار معرکه‌ای اتفاق افتاد، وزارت و حتی سایر دولتی‌ها (تا سطح معاون اول رییس جمهور) به داستان ورود کردند و موانع را برداشتند. از کامنت‌های مردم در صفحه حسن روحانی تا مداخله رییس سابق حراست وزارت ورزش در حفظ کی‌روش، همه اینها مداخله‌های جدی دولت در یک مساله تخصصی به شمار می‌آمد و ظاهرا همان روال هم فدراسیون را بدعادت کرده؛ تا جایی که آنها انتظار دارند خدمات مشابه به ویلموتس هم داده شود! علی کفاشیان اخیرا مدعی شده در یک مقطع حتی فدراسیون به این جمع‌بندی نهایی رسید که کی‌روش برود، اما از «بالا» او را نگه داشتند. بعد هم لابد آقایان ویلموتس را آوردند و امیدوار بودند باز هم مساعدت‌های «بالا» گره‌ها را باز کند.

«شاید برنگردد»؛ ‌جدی است؟

در همین بین اما زمزمه‌هایی هم با این محور به گوش می‌رسد که مارک ویلموتس بابت عدم دریافت مطالباتش به شدت شاکی است و شاید حتی دیگر به ایران برنگردد! البته شواهد نشان می‌دهد این موضوع زیاد جدی نیست و آن را باید بیشتر تلاش فدراسیون فوتبال در «بحران نمایی» داستان مربی بلژیکی دانست. به بیان ساده‌تر، گویا فدراسیون بدش نمی‌آید با گسترش شایعه برنگشتن ویلموتس به ایران، وزارت ورزش را برای کمک به حفظ این مربی تحت فشار فرار بدهد. این در حالی است که ویلموتس آدم خونگرم و سازشکاری به نظر می‌رسد و بسیار بعید است قبل از حتی یک موضع‌گیری شفاهی ساده در مورد بدعهدی فدراسیون فوتبال، کار را رها کند و برود. بنابراین تحلیل و فرضیه ما این است که «ویلموتس برنمی‌گردد» اسم رمز فدراسیون برای تحریک افکار عمومی و ایجاد فشار روی دولت است. بنابراین احتمالا با آغاز قریب‌الوقوع لیگ برتر، مربی بلژیکی هم راه ایران را در پیش خواهد گرفت؛ حالا چه پولش را داده باشند و چه هنوز این اتفاق رخ نداده باشد. کمی صبر کنید؛ موضوع روشن خواهد شد


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها