نگاهی به استفاده کالدرون از محمد نادری در پست غیرتخصصی‌اش
12721
در خطر کاهش «کیفیت»!
09 آذر 1398
380
ایرانی
پرسپولیس در آزادی با شکست صنعت نفت آبادان جواز صعود به مرحله بعد را به دست آورد تا در شرایطی که شش تیم لیگ برتری و دو تیم لیگ یکی در این مرحله حضور دارند، منتظر حریف بعدی خود باشد.

روزنامه گل - پرسپولیس در آزادی با شکست صنعت نفت آبادان جواز صعود به مرحله بعد را به دست آورد تا در شرایطی که شش تیم لیگ برتری و دو تیم لیگ یکی در این مرحله حضور دارند، منتظر حریف بعدی خود باشد. قهرمان فصل گذشته جام حذفی ایران که با کسب این عنوان در کنار قهرمانی لیگ برتر در فتح جام دبل کرده بود، خیلی سخت از سد نفت آبادان گذشت. این در شرایطی بود که خیلی از بازیکنان نفت آبادان از جمله بختیار رحمانی معتقد بود این ضعیف ترین پرسپولیسی بود که به چشم دیده است. به هرحال این تیم با هنرنمایی انفرادی مهدی ترابی در روزهای فقر گلزنی خط حمله پرسپولیس، با یک پیروزی به استقبال بازی با نساجی خواهد رفت.

 

در بازی با نفت آبادان، تیم پرسپولیس بازهم تغییراتی داشت که قابل پیش بینی بود. تغییرات بازهم در خط دفاع پرسپولیس بود که گویا هنوز کالدرون بعد از 11 هفته لیگ و چند بازی حذفی به ثبات فکری در این خصوص نرسیده است. به هرحال ترافیک بالای نفرات در خط دفاع سرخ‌ها باعث شده که سرمربی آرژانتینی پرسپولیس به فکر بهره بردن از عناصر دفاعی خود در دیگر نقاط باشد. یکی از این نفرات محمد نادری، مدافع ملی پوش پرسپولیس است که در دو بازی اخیر کالدرون از او در وینگر چپ و راست استفاده می‌کند و البته این که در بازی‌های قبل هم از این بازیکن در وینگر چپ و بازیکن جلوی محمد انصاری بهره برده بود.

عملکرد خوب نادری در پست جدید

در این دو بازی اخیر پرسپولیس محمد نادری با قرار گرفتن در وینگر چپ و راست نشان داد توانایی بازی در این پست را دارد و با مهدی ترابی توانستند عملکرد مناسبی داشته باشند. با این همه اما در کل و به زعم ادعای خیلی از کارشناسان و حتی هواداران پرسپولیس، این بازیکن قابلیت‌های به مراتب بیشتری می‌تواند در منطقه چپ دفاعی سرخ‌ها داشته باشد که این روزها آنچنان که باید و شاید با قدرت کار نمی‌کند. اصرار کالدرون به استفاده از محمد انصاری به عنوان یکی از عناصر دفاعی چه در سمت چپ یا مرکز دفاعی و ترجیح دادن او به مدافعان میانی مثل خلیل زاده و سیدجلال به علامت سوالی جدی برای هواداران، پیشکسوتان و حتی شاید بازیکنان تبدیل شده باشد.

جایی که وقتی به انصاری انتقاد می‌کنند یک جواب جالب می‌دهد و می‌گوید: «انتقاد همیشه هست». این اصرار کالدرون به بهره‌گیری از انصاری به خصوص در مرکز دفاعی آن هم با بودن 3 مدافع اسم و رسم دار تخصصی مثل کنعانی‌زادگان، سیدجلال حسینی و شجاع خلیل زاده از آن دست تصمیم های عجیب این مربی است. در شرایطی که مشخص شده انتخاب یک نفر از این سه مدافع در ترکیب اصلی به یک چالش برای کالدرون تبدیل شده است که گل سرسبد آنها شجاع خلیل زاده است.  

با این همه اما نگاهی به بازی‌های پرسپولیس نشان می‌دهد که در روزهایی که انصاری در مرکز میدان به بازی گرفته شده، محمد نادری بهتر توانست سمت چپ خط دفاعی سرخ‌ها را با نفوذهای خودش فعال کند و نقش بیشتری در فاز هجومی تیم داشته باشد.

خطر کاهش کیفیت

محمد نادری بازیکنی است که عملکرد خوبش در فصل گذشته به عنوان دفاع چپ پرسپولیس باعث شد که هواداران و باشگاه به شدت خواهان تمدید قرارداد او باشند که در نهایت یک فصل دیگر به صورت قرضی در این تیم ماند و به بلژیک بازنگشت. بازیکنی که با نشان دادن توانایی‌هایش هم پاسخ منتقدانی را داد که برانکو را بابت جذبش شماتت می‌کردند و هم کادرفنی جدید تیم ملی را بابت دعوت به اردو تیم ملی مجاب و اولین بازی ملی‌اش را هم انجام دهد. نادری این روزها برای کالدرون جدا از دفاع چپ، در تفکرات هجومی این مربی نقش دارد و در پست جدیدش هم به نظر می رسد توانسته نظر این مربی را جلب کند. اما ممکن است این بازیکن موقعیتش به زودی در معرض یک خطر بزرگ قرار گیرد. این خطر چیزی جز ناراحتی و عصبانیت هواداران از عدم گلزنی تیم کالدرون نیست که در مقایسه با تیم برانکو عملکردی بسیار ضعیف داشته است. آنقدر ضعیف که جونیور را از رده خارج کردند و علیپور آقای گل هم در وحشتناک‌‌ترین شکل ممکن مورد نقد است و نیمکت نشین شد. حالا در کنار این دو بازیکن، دیگر عناصر هجومی سرخ‌ها هم که از آنها توقع گلزنی وجود دارد از این خواسته مستثنی نیستند. به این ترتیب این مساله برای نادری که یک دفاع چپ تاثیرگذار نشان داده می‌تواند یک زنگ خطر باشد. جایی که در مسیر این توقع‌ها بابت گلزنی با سرگیجه‌ای که کالدرون برای او ایجاد کرده، در ادامه بابت گل نزدن مورد نقد هواداران قرار گیرد؛ آنهم در شرایطی که او یک دفاع چپ است. با این شرایط شاید نادری با پایین آمدن کیفیتش با این وضعیتی که فاز هجومی پرسپولیس دارد، مواجه شود. اتفاقی که می‌تواند در ادامه برای او بابت حضور در تیم ملی هم مشکل‌ساز شود. به همین خاطر به نظر می‌رسد کالدرون باید از این بازیکن بیشتر در پست تخصصی خودش بهره ببرد چرا که نادری نشان داده در کنار بازیکنی مثل ترابی بهتر می تواند در فاز هجومی به پرسپولیس کمک کند.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها