عجله، واقعا کار شیطان بود
12715
حالا خوب‌تان شد؟
08 آذر 1398
624
ایرانی
هیچ تضمینی وجود نداشت که اگر هروه رنار به ایران می‌آمد حتما موفق می‌شد، اما احتمالش خیلی کم بود که مثل ویلموتس هم پول‌مان را ببرد و هم ریشخندمان کند

روزنامه گل- در روزهایی که مارک ویلموتس به معنای واقعی کلمه «توزرد» از آب درآمده و با بی‌انگیزگی و نتایج ضعیفش یک بحران جدی برای تیم ملی ایران به وجود آورده است، تصاویر و اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد فدراسیون پیش از عقد این قرارداد، به یک قدمی همکاری با هروه رنار رسیده بود. رنار سرمربی پیشین تیم ملی مراکش است که در جام‌جهانی همگروه ایران، اسپانیا و پرتغال بود. آنها بدون شک در گروه ما بهترین فوتبال ممکن را ارایه دادند و فقط بدشانس بودند که به دور بعد نرسیدند. همین مساله باعث شد همکاری با رنار برای فدراسیون جذاب شود. گفته می‌شود بعد از جام ملتهای آسیا مذاکرات بسیار موفقی با این مربی فرانسوی صورت گرفته و حتی طرفین بر سر عقد قراردادی به ارزش سالانه دو میلیون یورو به توافق رسیدند، اما نهایتا به خاطر در    پیش بودن جام ملتهای آفریقا که رنار را تا چند ماه در مراکش نگه می‌داشت، این توافق ملغی شد تا فدراسیون با مارک ویلموتس قرارداد ببندد.

در این ماجرا اما یک نکته کلیدی وجود دارد؛ اینکه جام ملت‌های آفریقا با مسابقات پیش‌مقدماتی جام‌جهانی در آسیا و آغاز رسمی ماموریت سرمربی ایران هیچ تداخلی نداشت. جام ملت‌های آفریقا در تاریخ ۲۹ تیر به پایان رسید و رنار روز هفتم مرداد رسما هدایت تیم ملی عربستان را پذیرفت؛ این در حالی است که نخستین بازی رسمی ایران با ویلموتس، برابر هنگ‌کنگ و در تاریخ ۱۹ شهریور برگزار شد؛ یعنی یک ماه‌ونیم بعد از تعیین‌تکلیف هروه رنار! به این ترتیب اگر رنار سرمربی تیم ملی ایران می‌شد، ما فقط دو بازی دوستانه با سوریه و کره‌جنوبی را از دست می‌دادیم؛ مسابقاتی که می‌توانست بدون سرمربی قطعی و رسمی انجام شود. فراموش نکنید تیم ملی ایران قبلا هم این تجربه را داشته؛ به طوری که بعد از دوران افشین قطبی و پیش از استقرار کارلوس کی‌روش روی نیمکت ایران، تیم ما یک بازی دوستانه مهم با روسیه انجام داد که هدایت ملی‌پوشان در آن مسابقه بر عهده علیرضا منصوریان گذاشته شد. ما این بار هم می‌توانستیم چنین کاری انجام بدهیم، اما فدراسیون عجله کرد. آقابان دوست داشتند هر چه سریع‌تر یک اسم به عنوان جانشین کی‌روش معرفی کنند و ضمن خلاصی از فشار وحشتناک افکار عمومی، پز این انتخاب جدید را بدهند، اما این سیاست به بهای از دست رفتن بخت همکاری با یک گزینه احتمالا بهتر تمام شد.

هیچ تضمینی وجود نداشت که اگر هروه رنار به ایران می‌آمد حتما موفق می‌شد، اما احتمالش خیلی کم بود که مثل ویلموتس هم پول‌مان را ببرد و هم ریشخندمان کند. فدراسیون در آن زمان فشار رسانه‌ها و افکار عمومی برای پایان دادن به بلاتکلیفی تیم ملی را تاب نیاورد و دست به یک انتخاب ناشیانه زد، حالا اما شکست مربی منتخب آقایان، فشارها را هزار برابر کرده است. آیا همین را می‌خواستید؟ آیا کمی بردباری در آن مقطع، ارزش فرار از جهنم فعلی را نداشت؟ لااقل خوب است الان از این تجربه درس بگیرید و بدانید در صورت یک انتخاب غلط دیگر، فشار فعلی ظرف چند ماه آینده چندین برابر خواهد شد. پس کمی تحمل کنید و با چشم باز انتخاب نهایی را انجام بدهید. در این مورد واقعا عجله کار شیطان است.دیدگاه های کاربران (1 دیدگاه)
علیرضا 09 / 09 / 1398 01 : 45 : 06

حرف حساب جواب نداره


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها