بازی با عراق و یک فرصت تاریخی
12300
انتقام ویلموتس از اسم کی‌روش؟
15 آبان 1398
280
ایرانی
نقل‌قول مشهوري از كي‌روش وجود داشت كه بعد از اين باخت زياد تكرار شد. مربي پرتغالي گفته بود: «قبل از من، براي بازي با بحرين هم تن و بدن ايراني‌ها مي‌لرزيد.»

روزنامه گل- ماه‌عسل در ايران براي مارك ويلموتس خيلي زوتر از حد تصور تمام شد. شكست برابر بحرين در منامه، اتفاق غيرمنتظره‌اي بود كه هم تمام تمجيدهاي زودرس از سرمربي بلژيكي تيم ملي را به پايان برد و هم صعود ايران از مرحله پيش‌مقدماتي جام‌جهاني را به اما و اگر كشاند. حالا ما روز 23 آبان، يعني پنجشنبه آينده بايد در خاک بی‌طرف اردن به مصاف تيم ملي عراق برويم؛ ديداري به شدت سرنوشت‌ساز براي فوتبال ايران. اگر خداي ناكرده برابر عراق بازنده باشيم، معادلات جدول گره مي‌خورد و در اين صورت در هر دو بازي برگشت برابر بحرين و عراق محتاج كسب پيروزي خواهيم بود كه به هر حال ماموريت سختي است. حذف از مرحله پيش‌مقدماتي جام‌جهاني مي‌تواند يك كابوس وحشتناك براي فوتبال ايران باشد؛ آن هم در حالي كه ما در دو دوره قبلي موفق به حضور در مرحله نهايي شده بوديم. از طرف ديگر عراقي‌ها هم كري‌خواني را خيلي زود شروع كرده‌اند و مخصوصا با توجه به اتفاقات كشورشان، شايد انگيزه مضاعفي براي پيروزي داشته باشند. همه اينها نشان مي‌دهد كار تيم ملي در این بازی خيلي سخت است، اما شايد اين آزمون بزرگ، به يك توفيق اجباري هم براي ويلموتس تبديل شود.

واقعيت آن است كه بازي با عراق بهترين فرصت براي مرد بلژيكي است تا قدري از زير سايه سنگين كارلوس كي‌روش بيرون بيايد. وقتي تيم ملي به بحرين باخت، حملات به ويلموتس شروع شد. ادعاي منتقدان اين بود كه ما با كارلوس به آقاي فوتبال آسيا تبديل شده بوديم و حداقل به تيم‌هاي عربي باج نمي‌داديم. حتي نقل‌قول مشهوري از كي‌روش وجود داشت كه بعد از اين باخت زياد تكرار شد. مربي پرتغالي گفته بود: «قبل از من، براي بازي با بحرين هم تن و بدن ايراني‌ها مي‌لرزيد.» وقتي باختيم، همه ياد همان جمله افتادند. البته خود كي‌روش هم خوش‌شانس بود كه تنها حضورش در منامه با گل دقيقه 96 مجتبي جباري همراه شد و داغ باخت به بحرين به پيشاني‌اش نخورد، اما اينها چيزي را عوض نمي‌كند. مهم اين است كه ما با كارلوس به بحرين نمي‌باختيم و در اولين تجربه با ويلموتس شكست خورديم. همين هم سوژه كري‌خوان‌ها و مخصوصا هواداران متعصب مربي پرتغالي شد، اما «عراق» حكايت ديگري دارد.

حقيقت آن است كه عراق هميشه نقش گربه‌سياه را براي كي‌روش بازي مي‌كرد. در دوره كارلوس ما چهار بار با اين تيم بازي كرديم كه دو بار آن دوستانه بود؛ يك بار با يك گل برديم و يك بار با همين نتيجه باختيم. دو بازي رسمي اما براي ما بسيار سنگين بود. در جام ملتهاي قبلي آسيا، تيم ملي با عراق 3بر3 مساوي كرد و نهايتا با شكست در ضربات پنالتي، يكي از تلخ‌ترين روزهاي تاريخ فوتبال ايران رقم خورد. در جام ملتهاي اخير هم تيم ملي در مرحله گروهي با عراق بازي كرد كه آن مسابقه نفسگير نيز بدون گل مساوي تمام شد. بدون اغراق تيم ملي خوش‌اقبال بود كه در آن بازي به عراق نباخت. حالا ويلموتس اگر تيمي را ببرد كه كي‌روش هميشه مقابل آن مشكل داشته، به نوعي اعاده حيثت خواهد كرد. در اين صورت باخت تلخ به بحرين هم تقريبا بي‌اثر مي‌شود و زودتر از حد تصور از يادها مي‌رود. حالا بايد ديد ويلموتس از اين فرصت تاريخي استفاده مي‌كند يا نه.


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها