یک پرونده باز دیگر برای تاریخ
تحقیر کردیم یا نه؟
19 مهر 1398 ایرانی
بعد از گلباران مالدیو و گوام، هنوز هم بعضی‌ها می‌گویند کار تیم ملی در آن مسابقات درست نبوده است

روزنامه گل- از همان میانه‌های بازی با کامبوج، این پرسش به وجود آمد که آیا رویکرد بازیکنان تیم کشورمان برای بیشتر گل زدن به حریف، درست بوده یا بوی تحقیر و ضعیف‌کشی می‌داده است؟ به هر حال تیم ملی در این مسابقه نیاز چندانی به تفاضل گل نداشت و کلا هم بعید به نظر می‌رسد کارش برای صعود از گروه به آنجا کشیده شود. بنابراین خیلی‌ها می‌گویند از یک جایی به بعد بچه‌ها باید کوتاه می‌آمدند و با تیمی که به هر حال زیر پرچم ملی کشورش و به نمایندگی از غرور و احساسات چند میلیون آدم به زمین آمده بود، مدارا می‌کردند. با این حال مثلا خیز بلند مرتضی پورعلی‌گنجی برای به ثمر رساندن گل سیزدهم که به مصدومیت دروازه‌بان کامبوج منجر شد، نشان داد بازیکنان ایرانی چنین باوری نداشتند.

یک عده هم عقیده دارند عطش شدید بازیکنان تیم ملی برای گلزنی، واکنشی به آزاد شدن از زندان تاکتیک‌های ندافعی کارلوس کی‌روش است و زیاد نباید این گروه را ملامت کرد. به هر حال مشابه این بحث همیشه وجود داشته و مثلا دو دهه بعد از گلباران مالدیو و گوام، هنوز هم بعضی‌ها می‌گویند کار تیم ملی در آن مسابقات درست نبوده است. جر و بحث‌ها راجع‌به آن دو مسابقه همچنان ادامه دارد و به نظر هم نمی‌رسد هرگز به جمع‌بندی نهایی برسد. در مورد بازی پنجشنبه نیز بی‌گمان یک مناقشه کشدار و ابدی وجود خواهد داشت.

در کنار کسانی که به موضوع احساسی نگاه می‌کنند، گروهی هم هستند که می‌گویند اتفاقا اصل بازی جوانمردانه و احترام به حریف این است که تا آخرین لحظه با تمام توان در مقابلش بازی کنی و از سر دلسوزی، کنار نکشی و کم نگذاری. در مجموع به نظر می‌رسد نگاه‌ها به این موضوع، تا حدود زیادی سلیقه‌ای است. با این همه، شاید می‌شد حداقل در نیمه دوم کمی با مدارای بیشتر رفتار کرد. در این قبیل مسابقات که روز به روز هم تعدادشان در فوتبال جهان در حال کم شدن است، می‌توان راه میانه‌ای پیدا کرد که نه سیخ بسوزد و نه کباب. شاید تیم ملی کشورمان با نیمی از گل‌های پنجشنبه هم می‌توانست جشن بگیرد و البته مانع از لطمه خوردن احساسات ملی رقیب شود. تا نظر شما چه باشد.دیدگاه های کاربران (1 دیدگاه)
محسن 19 / 07 / 1398 15 : 48 : 19

اینجور اظهارنظرها از طرف کسانی هست که هیچ وقت فوتبال بازی نکرده‌اند. از کجا معلوم که نشود ما به با عراق هم امتیاز بشیم و نیاز به تفاضل گل پیدا نکنیم. و احترام به تیم مقابل حرف درستی نیست وقتی اولویت ما احترام به لباس تیم خودمان باشه


تازه ترین خبرها