بازتاب‌های اولین حضور غیرگزینشی بانوان در ورزشگاه آزادی
11572
رکوردهای فوتبالی با حضور زنان
16 مهر 1398
169
ایرانی
چهار سال پیش، برای تقابل خانگی ایران با تیم‌هایی همچون گوام، ترکمنستان و هندوستان در انتخابی جام جهانی حتی با بلیت رایگان، کمتر از پنج هزار تماشاچی به ورزشگاه رفتند.

روزنامه گل -چهار سال پیش، برای تقابل خانگی ایران با تیم‌هایی همچون گوام، ترکمنستان و هندوستان در انتخابی جام جهانی حتی با بلیت رایگان، کمتر از پنج هزار تماشاچی به ورزشگاه رفتند. اما این بار برای بازی با کامبوج تاکنون حدود ۵ هزار سکو پر شده و پیش‌بینی می‌شود ظرفیت سه جایگاه دیگر نیز تکمیل شود. این میزان سکو از سوی زنان پر شده است. اتفاقی که در رویدادهای قبل ممکن نبود. با توجه به اطلاعات سایت بلیت‌فروشی و معرفی جایگاه‌های غیرقابل فروش سهم مردان حدود ۲۳ هزار سکو برآورد می‌شود که تاکنون تعداد اندکی فروش رفته است.


شاید هرگز، هیچ‌کس حتی فکرش را هم نمی‌کرد مسابقه فوتبال بین تیم‌های ملی ایران و کامبوج تبدیل به یک مبدأ مهم تاریخی در ورزش ایران شود، اما این اتفاق در شرف وقوع است. ایران و کامبوج روز پنج‌شنبه در مرحله پیش‌مقدماتی جام‌جهانی در ورزشگاه آزادی به مصاف هم خواهند رفت و این مسابقه از آن جهت حائز اهمیت است که برای نخستین بار در یک مسابقه رسمی ملی، شاهد حضور آزادانه و غیرگزینشی زنان خواهیم بود. فدراسیون جهانی فوتبال مخصوصا از زمان روی کار آمدن جانی اینفانتینو سختگیری بسیار زیادی روی فدراسیون فوتبال ایران اعمال کرد تا تابوی حضور زنان در ورزشگاه‌های کشورمان شکسته شود. شدت فشارها به میزانی بود که در مسابقه فینال لیگ قهرمانان آسیا بین پرسپولیس و کاشیما از ژاپن، چند صد هوادار زن تحت شرایطی خاص موفق به حضور در استادیوم و تماشای مسابقه شدند. شخص اینفانتینو هم آن بازی را از نزدیک دید و پس از بررسی شرایط، با تمجید از برداشته شدن گام اول، خواهان افزایش حضور زنان در ورزشگاه‌های ایران شد. در همین حد فاصل و همزمان با فشار روزافزون فیفا، اتحادیه فوتبال اروپا یوفا هم به ممنوعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌های ایران و عربستان واکنش نشان داد و بازی با نمایندگان این دو کشور را برای تمامی تیم‌های زیرمجموعه‌اش ممنوع اعلام کرد. به این ترتیب تا اطلاع ثانوی ایران مثلا قادر به ترتیب دادن یک بازی دوستانه با تیمی اروپایی نخواهد بود؛ آنچه بیشتر از جنبه‌های فنی، از حیث اعتباری برای ما، فوتبال‌مان و البته مردم‌مان جالب نیست.


مجموعه این اتفاقات باعث شد برای اولین بار در تاریخ فوتبال ایران، فروش آزادانه بلیت به بانوان در بازی ایران و کامبوج در دستور کار قرار بگیرد. به این ترتیب جایگاه‌هایی برای زنان در نظر گرفته شد که بلیت تمامی صندلی‌های آن یک به یک و با سرعتی باورنکردنی به فروش رسید. فعلا سقف ۴۶۰۰ بلیت برای بانوان محفوظ مانده که تمامی آنها به فروش رسیده است. استقبال زیاد زنان درحالی تنور یک بازی ملی معمولی را گرم کرده که چهار سال پیش در مرحله مشابه، تقابل خانگی ایران با تیم‌هایی همچون گوام، ترکمنستان و هندوستان حتی با بلیت رایگان هم کمتر از پنج هزار تماشاچی داشت. فعلا استقبال مردان از بازی پنج‌شنبه به اندازه زنان چشمگیر نبوده، اما انتظار می‌رود تا روز پنج‌شنبه و پایان بلیت‌فروشی اتفاقات بهتری رخ بدهد.نکته قابل توجه اینکه برای طبقه دوم ورزشگاه آزادی در این بازی هیچ بلیتی به فروش نمی‌رسد و شش جایگاه از طبقه پایین هم غیر قابل فروش است. در نتیجه فقط حدود ۲۳هزار بلیت این بازی در اختیار مردان است که البته بعید به نظر می‌رسد حتی نیمی از آنها به فروش برسد. طی این چند روز، خبر ورود قریب‌الوقوع زنان ایرانی به استادیوم آزادی بازتاب بسیار وسیعی در رسانه‌های بین‌المللی داشته است؛ به‌طوری‌که غیر از درخواست خبرنگاران بیش از ۲۰ کشور دنیا برای پوشش این بازی، هر روز هم رسانه‌های معتبر بین‌المللی به این مسابقه می‌پردازند. در همین راستا دیروز فاکس‌اسپورت نیز گزارش نسبتا مفصلی در این مورد کار کرده بود و البته انتظار می‌رود بازتاب‌ها بعد از انجام بازی افزایش هم بیابد.


دستورالعمل استفاده از ورزشگاه آزادی!


اولین حضور قانونی و غیرگزینشی خانم‌ها در استادیوم آزادی برای تماشای بازی ایران و کامبوج زمینه را برای انتشار انواع و اقسام متون طنز و جدی بسیاری را فراهم کرد که یکی از بامزه ترین و در عین حال کاربردی ترین آنها دستورالمعلی است که به سیاق طنز نگاشته شده و در فضای مجازی در تیراژی بالا دست به دست می‌شود. البته برای چاپ در روزنامه مجبور به تغییر دادن بخش‌های کوچکی از آن شدیم و در کل موضوع همین است که می‌بینید:

 

با سلام؛قابل توجه خانم‌های استادیوم برو :


-پول نقد ببرید ورودی پارکینگ کارت خوان ندارن.
-در شرقی شلوغ تر از غربیه چون مینی بوس و اتوبوس‌ها اونجا میان،پس برید در غربی!
-توالت‌ها دستمال کاغذی نداره ببرید با خودتون.
-کیف لوازم آرایش رو با خودتون نبرید،چون دم در استادیوم میگیرن ازتون.
-دم در استادیوم یه سری منگل با قلم مو و گواش وایسادن میخوان رنگتون کنن،به این موجودات خیلی سیریشن بگید حساسیت دارید و در برید وگرنه ول نمی‌کنن.
-یادتون باشه آب معدنی هم نمیزارن ببرید تو.
-دارید میرید تو ساندویچ نخرید برگشتنی همون یک چهارم قیمته! در طول بازی هم سعی کنید گرسنه نشین!
-رسیدید توی تونل جیغ بزنید رسمه! یه رسم قدیمی غیرقابل تغییر!
-اول بازی قرآن میخونن، اون موقع پرچمتونو بگیرید بالا. اینم رسمه!
-بعد از اسم بازیکنای خودمون باید بگید"شیره!"
-بعد از اسم بازیکنای حریف میگید"سوراخه"!
-وسط بازی گوش به زنگ باشید شعار"روبرو آماده باش"رو جواب بدید و موج مکزیکی رو بگیرید.
-هر شعاری یه جوابی داره مثلا روبرو میگه: ایران چکارش میکنه
جواب:سوراخ سوراخش میکنه!
-بعضی تشویقا برای کل استادیومه بعضیا سکو به سکو.مثلا"حمله حمله تیم ایران گل بزن گل بزن یاالله قهرمان"
یا اسم کاپیتان تیم رو قبل بازی میگید و بعد"..... تیمت رو بردار و  بیا"،بعد بازیکنا میان سمت شما و سوت میزنید!
-موقع کرنر و ضربه استگاهی و پنالتی تیم حریف باید بگید"هووووووو"و دستاتون رو مثل وقتی که آهنگ بندری پخش میشه بلرزونید!
-برای تخریب روحیه گلر حریف و گذر زمان و سرگرمی وایمیسید ببینید چکار میکنه و برعکسشو هماهنگ میگید:اگه رفت جلو میگید"جلو نرو جلو نرو"!اومد عقب میگید"عقب نیا عقب نیا"!
-بعد از موقعیت‌های حساس همه بلند میشن و میگن "واااای"
ش-ما باید کلمات کلیدی"بشین بشین ما نمیتونیم ببینیم "رو بگید چون یادشون میره بشینن!دست خودشون هم نیست!
-اگه نیروی انتظامی کسی رو دستگیر کرد اول شعار«ولش کن ولش کن» میگید اگه ولش کرد «نیروی انتظامی تشکر تشکر»
-یه پیرمردی میادو بستنی میفروشه و بلند داد میزنه:«تگرررررریییییی»شما همه باید باهم همزمان با اون بگید:«....یییییییییییی». این یکی 40 ساله رسمه!
-روحیه همکاری داشته باشید.یکی 4 ردیب بالاتر بستنی میخواد پول رو دست به دست بدید پایین و بعد بستنی رو دست به دست بدید بالا بقیه پولشم بدید دو در نکنید.
-نرید دعوا راه بندازید اینجا جای منه.سیستم جنگله.هر کی زودتر رسید جای خوب میشینه پایین نشینید نرده‌ها نمیزاره ببینید وسط بهتره!
-تیم حریف داره وقت کشی میکنه برانکار میاد و بازیکن حریف رو میزارن توش وقع بردنش همه بگید:«لااله الی الله»
-تشکر نکنید تو مصاحبه این حقتون بوده 40ساله محروم بودید!
-موقع برگشت هم تو تونل جیغ بکشید اومدید بیرون لا به لای درختا نرید اونجا‌ها جای خوبی نیست.رو چمنای اون ناحیه هم نشینید صد در صد خیسه!
-خروج از استادیوم سخته عجله نکنید بزارید یه سری اسکول و هول برن بعد یواش یواش خارج بشید پارکینگ پر از جوبه و چراغ نداره ماشین رو نندازید توش سوژه میشید!
-یه دختر پسر هستند آهنگ "سلطان قلبم رو میخونن "پول میدن بهشون.سخاوتمند باشید!
-در صورت برد باید پرچم رو از شیشه بدید بیرون ولی گره بزنید به مچ دستتون،چون تجربه نشون داده ماشین‌های عبوری وقت رد شدن میدزدن!
 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها