سوپرجام و سرنوشتی که از اول معلوم بود
11558
خطیرترین گاف تاریخ
15 مهر 1398
1162
ایرانی
آنها که دایما رقیب سنتی را به برخورداری از حمایت‌های جانبی متهم می‌کردند، حالا با این پرسش طعنه‌آمیز مواجه‌اند که آیا دادگاه عالی ورزش هم پرسپولیسی است؟

روزنامه گل- سرانجام دادگاه عالی ورزش رضایت داد و طی یک حکم 30 صفحه‌ای، نتیجه شکایت باشگاه استقلال در مورد بازی سوپرجام فصل گذشته را اعلام کرد. در آن زمان استقلال به عنوان قهرمان جام حذفی باید با پرسپولیس که فاتح لیگ شده بود بازی می‌کرد، اما با وجود اعلام برنامه قبلی، آبی‌ها همان مقطع در ترکیه اردو زدند و به ایران نیامدند. در نتیجه کمیته انضباطی هم پرسپولیس را سه بر صفر برنده اعلام کرد، اما در شرایطی که به نظر می‌رسید رای به درستی صادر شده باشد، مدیران باشگاه استقلال و مخصوصا زوج امیرحسین فتحی و علی خطیر به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و مرتبا به هواداران وعده دادند سوپرجام را بر خواهند گرداند. با وجود این حکم دادگاه عالی ورزش که با کلی بررسی و مداقه صادر شد، آب پاکی را روی دست استقلالی‌ها ریخت و مطابق انتظار، پرسپولیس را برنده قانونی سوپرجام اعلام کرد. حالا ما مانده‌ایم و با کلکسیونی از اظهارنظرهای معاون مستعفی استقلال که در آرشیو رسانه‌ها موجود است و تماما از پیروزی قطعی استقلال در این پرونده حکایت دارد.

رویافروشی‌های خطیر

علی خطیر بارها و بارها در طول دوره معاونتش به قطعیت در مورد پیروزی استقلال در سوپرجام سخن گفت که فقط یک مورد از آن مربوط به تاریخ 24 آبان 97 می‌شود. خطیر بعد از اهدای کاپ سوپرجام به پرسپولیس گفته بود: «سازمان لیگ در اهدای کاپ قهرمانی سوپرجام بسیار عجله داشت و به نظر می‌رسد آنها یک جام به پرسپولیس بدهکار بودند. این یک بی‌تدبیری از سوی سازمان لیگ بود. مطمئن باشید بعد از اعلام حکم دادگاه عالی ورزش، پرسپولیسی‌ها جام را پس خواهند داد.» اما دیدید که ندادند.

هزینه دادرسی

به جرات می‌توان گفت کمترین هزینه در این پرونده، مربوط به هزینه دادرسی بوده است، اما همین هم یک نکته جالب دارد. خطیر، معاون پیشین استقلال در تاریخ 7 آبان 97 در این مورد گفته بود: « برای بررسی این درخواست 22 هزار فرانک فاکتور برای ما از سوی CAS فرستاده شده است. واقعیت این است که اگر سازمان لیگ، فدراسیون یا باشگاه پرسپولیس محکوم شوند در پایان این مبلغ را آنها باید پرداخت کنند اما ما پیشنهاد دادیم که بیایند این مبلغ را به 4 قسمت 5 هزار تایی تقسیم کنیم اما آنها قبول نکردند.» توجه کردید؟ یعنی استقلالی‌ها از پرسپولیس خواسته بودند بخشی از هزینه شکایت از خود این تیم را تقبل کنند، اما قبول نکردند نامردها!

ماجرای سفر لاکچری به سوییس

از قرار معلوم غیر از هزینه دادرسی، تامین مخارج مربوط به سفر استقلالی‌ها، پرسپولیسی‌ها و نمایندگان فدراسیون به سوییس هم بر عهده باشگاه استقلال بود. علی خطیر در تاریخ 6 دی 97 در این مورد گفته بود: «باشگاه استقلال با توجه به مشکلات اخذ ویزا و هزینه‌های سفر به سوییس، طی نامه‌ای به دادگاه CAS، خواستار برگزاری این جلسه در دفتر CAS در ابوظبی امارات شده است، اما فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ هر دو خواستار برگزاری این جلسه در لوزان سوئیس شده‌اند. ظاهرا دوستان دنبال سفر لاکچری به سوییس هستند. مطمئن باشید باشگاه استقلال از پس هزینه مسافرت به سوییس برمی‌آید، اما شما باید به افکار عمومی پاسخ بدهید که هدف‌تان چه چیزی بوده است.» همچنین حمیدرضا گرشاسبی، مدیرعامل پیشین پرسپولیس هم از شکایت استقلال به دادگاه عالی ورزش به عنوان «تور مفتی سوییس» یاد کرده بود!

هم پول رفت، هم آبرو

با این تفاسیر تخمین زدن هزینه هنگفتی که استقلال بابت این پرونده صرف کرد کار سختی است؛‌ آن هم در حالی که این باشگاه مثلا مامه تیام را به خاطر ناتوانی در تامین پیش‌پرداخت از دست داد. حالا اما هم پول رفته و هم استقلالی‌ها بعد از اعلام حکم، حسابی در فضای مجازی سوژه شده‌اند. آنها که دایما رقیب سنتی را به برخورداری از حمایت‌های جانبی متهم می‌کردند، حالا با این پرسش طعنه‌آمیز مواجه‌اند که آیا دادگاه عالی ورزش هم پرسپولیسی است؟


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها