از خوتخریبی تا تیم رو به رشد
11524
سیاه و سفید کالدرون
14 مهر 1398
1591
ایرانی
شاید اگر از این افراط و تفریط تاریخی ایرانی دست برداریم، بالاخره یک حد وسط برای ارزیابی شرایط مربی آرژانتینی پیدا شود

روزنامه گل-  با گذشت شش هفته از مسابقات لیگ برتر، این بازی‌ها تعطیل شد تا رقابت‌های ملی برگزار شود. این یک تعطیلی دو هفته‌ای است که بهتر از هر زمان دیگری مجال ارزیابی در مورد عملکرد تیم‌ها و مربیان را می‌دهد؛ مخصوصا پرسپولیس که سرمربی‌اش را عوض کرده و با سه باخت از شش بازی وارد تعطیلات شده است. الان نگاه‌ها به گابریل کالدرون طبق معمول یا به طور صددرصد مثبت است یا به طور مطلق منفی! اما شاید اگر از این افراط و تفریط تاریخی ایرانی دست برداریم، بالاخره یک حد وسط برای ارزیابی شرایط مربی آرژانتینی پیدا شود.

سیاه

شاید بزگترین مشکل کالدرون بیرون از زمین و خارج از حوزه فنی باشد. او به شکل عجیبی درگیر خودتخریبی است. در واضح‌ترین نمونه سرمربی آرژانتینی بازیکن بی‌کیفیتی مثل جونیور براندائو را گزینه نهمش برای خط حمله می‌خواند و در این شرایط طبیعی است که فوروارد برزیلی با روحیه پایین وارد میدان شود. نمونه‌ای دیگر از این دست در مورد جلال حسینی دیده شد. به هر حال در هر تیمی ممکن است مربی با بازیکن به مشکل بخورد، اما ادبیاتی که کالدرون در نشست خبری استفاده کرد، شاید برازنده کاپیتان کهنه‌کار سرخ‌ها نبود. اصلا به فرض که جلال مقصر بوده باشد، قیاس استهزاآمیز او با لیونل مسی چه سودی می‌تواند داشته باشد؟ ظاهرا کالدرون با برخی دیگر از بازیکنان تیمش هم البته در فضاهای خصوصی‌تر چنین برخوردهایی داشته که روی روحیه آنها تاثیر منفی دارد. بالاخره کالدرون از یک محیط کاملا متفاوت آمده و طبعا قواعد اجتماعی حاکم بر فوتبال ایران را نمی‌شناسد، بنابراین وظیفه مسوولان باشگاه است که به او مشورت درست بدهند و اوضاع را مدیریت کنند؛ آنچه جالی خالی‌اش در پرسپولیس به شدت احساس می‌شود. البته که تیم از نظر فنی هم خالی از اشکال نیست. شاید بتوان تغییرات رخ داده در ترکیب را ناشی از عدم شناخت کالدرون دانست، اما تعویض‌هایی مخصوصا از جنس به میدان فرستادن حسینی ماهینی در دو دقیقه پایانی بازی با شهر خودرو واقعا هیچ توجیهی ندارد.

سفید

به هر حال اما در تیم کالدرون نشانه‌های مثبتی هم دیده می‌شود. واقعیت آن است که پرسپولیس بعد از دربی تهران، بازی به بازی بهتر شده و دقایق فوتبال خوبش را گسترش داده است. آنها مقابل سپاهان شاید نیم ساعت عملکرد خوب داشتند که این میزان در دیدار با ماشین‌سازی به 40 دقیقه رسید و مقابل تیم گردن‌کلفت گل‌محمدی حتی از این هم بیشتر شد. پرسپولیس در برابر شهر خودرو واقعا فوتبال خوبی بازی کرد و استحقاق شکست را نداشت. سرخ‌ها در دو بازی اخیر برابر دو سبک متفاوت از فوتبال (عملکرد دفاعی ماشین‌سازی و نمایش باز و تهاجمی شهر خودرو) توانست به خوبی بر اوضاع مسلط شود. شاید اگر مهاجمان پرسپولیس و مخصوصا علی علیپور آماده‌تر بودند، سرنوشت کالدرون تا همین الان هم خیلی فرق می‌کرد. به علاوه کالدرون به تدریج به سیمایی درست‌تر از ترکیب دست پیدا می‌کند. او توانسته از وحید امیری و مهدی ترابی به شکل همزمان طوری بازی بگیرد که هیچکدام محو نشوند. بشار رسن هم جدیدا به این دو نفر اضافه شده که او هم بازی به بازی در حال بهتر شدن است. این نکات را نمی‌توان نادیده گرفت و البته نباید هم فراموش کنیم قرعه پرسپولیس در هفته‌های آغازین فصل بسیار سخت بوده است. با فرا رسیدن بازی‌های آسان‌تر، احتمالا معدل امتیازگیری پرسپولیس هم بهتر خواهد شد.


تازه ترین خبرها