منت جهانی، دو روز بعد از پر کشیدن عماد
10879
این کدام کنج غریب تاریخ است؟
28 شهريور 1398
151
ایرانی
طنزنویس‌ها می‌گویند بعضی اتفاقات یا جملات خود به خود آنقدر خنده‌دار و عجیب هستند که شوخی کردن با آنها سخت‌ترین کار دنیاست؛ چون هر چه بنویسی و بگویی، ارزش‌های کمدی داستان را پایین‌تر می‌آورد.

روزنامه گل -


حالا حکایت ما با نقدی که قرار است روی جمله رییس فدراسیون فوتبال بنویسیم هم همین است. آقای مهدی تاج فرموده‌اند «بلیت‌فروشی الکترونیک، برای فوتبال ایران دستاوردی در حد صعود به جام‌جهانی بود.» و ما معطل می‌مانیم که روی این جمله حیرت‌انگیز چه نقدی بنویسیم؟ چه بنویسیم که حق مطلب ادا شود؟ اصلا کاش می‌شد این جمله را با زر بنویسیم، قاب کنیم و بکوبیم روی دیوار که همیشه جلوی چشم‌مان باشد. فقط به عنوان «ورودی» داستان، فراموش نکنید تاج این حرف‌ها را دو روز بعد از مرگ مظلومانه یک کودک بی‌گناه در مهم‌ترین ورزشگاه کشور به زبان آورده است. خدایا تو رحم کن!


نوزده سال از حرفه‌ای شدن فوتبال ایران می‌گذرد. فصل گذشته انواع اتفاقات خشن در ورزشگاه‌های کشور رخ داد؛ به طوری که با مقاومت و سختگیری مقامات انتظامی  و امنیتی، آغاز فصل جدید سه هفته به تاخیر افتاد. بعد آقایان بلیت‌فروشی الکترونیکی را اجباری کرده‌اند که در نتیجه اجرای نادرست و غیردقیق آن، انبوهی از مشکلات پیش آمده است. سیل تصاویر و فیلم‌های مضحک به جا مانده از پشت در ماندن مردم و عبور هواداران از زیر گیت‌ها، به خوبی عیار بلیت‌فروشی الکترونیکی را، تازه در ورزشگاه ملی آزادی نشان می‌دهد. این وسط نباید یادمان برود در سه میزبانی اول آزادی از پرسپولیس و استقلال، از ظرفیت طبقه دوم هم استفاده نشده که خودش یک شکست اقتصادی و ورزشی است. برای داربی هم فقط قرار است حدود 50 هزار بلیت به فروش برسد که دو سوم گنجایش حقیقی ورزشگاه خواهد بود؛ بعد در چنین شرایط مسخره و در عین حال غم‌انگیزی، رییس فدراسیون طوری روی اجرای کار مانور می‌دهد که انگار چه گلی بر سر فوتبال مملکت زده است. اینجا پیاده‌سازی ناقص و مفتضحانه پیش پا افتاده‌ترین پروژه ممکن را، آن هم بعد از گذشت دو دهه از حرفه‌ای شدن فوتبال ایران به عنوان یک افتخار بزرگ به خوردمان می‌دهند و منتش را بر سرمان می‌گذارند؛ این چه کنج غریبی از تاریخ است که در آن گیر افتاده‌ایم؟ خوب است آقای تاج به مناسبت این فتح‌الفتوح تاریخی، یک شغل دیگر هم به لیست بلند بالای مشاغل محمدرضا ساکت اضافه کند و نیمچه‌جشنی دور هم بگیرند!


انگار اهالی این فدراسیون دوست دارند سوژه دست منتقدان بدهند. هنوز که هنوز است تمام کم‌وکاستی‌های این تشکیلات با کلیدواژه خنده‌دار «فدراسیون پنج‌ستاره» به سخره گرفته می‌شود، حالا هم در چنین شرایطی جناب تاج رو به معادل‌سازی بلیت‌فروشی الکترونیکی با صعود به جام‌جهانی آورده است. آدم‌های عجیبی هستند این جماعت؛ زل می‌زنند به چشم‌هایت و می‌گویند: «ما همین هستیم، تو چه می‌گویی اصلا؟!»

 

رسول بهروش


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها