90 به 10 بازهم به اما و اگر خورد
10673
بازهم نصف - نصف!
23 شهريور 1398
187
ایرانی
از امروز تنها هشت روز دیگر به برگزاری نودمین دربی پایتخت زمان باقی‌مانده است.

روزنامه گل -

 

دیدار رفت پرسپولیس و استقلال در لیگ نوزدهم، قرار است 31 شهریور در چارچوب مسابقات هفته چهارم برگزار شود؛ دیداری که سریع‌ترین دربی تاریخ لیگ برتر نیز محسوب می‌شود. این بازی اما قرار است آغازگر یک تحول بزرگ باشد؛ اینکه سرانجام چینش تماشاگران دربی به شکل استاندارد 90 به 10 تغییر خواهد کرد. سال‌هاست که قرار شده این تحول رخ بدهد و در شهرآورد پایتخت هم مثل مسابقه‌ای همچون دربی میلان، سکوهای ورزشگاه مشترک دو تیم به سود میزبان تقسیم شود. در ایران اما هر بار مانعی بر سر تحقق این مسئله وجود داشته است. پارسال سازمان لیگ تا روزهای آخر اصرار داشت که تقسیم‌بندی 90 به 10 انجام شود، اما نهایتاً استقلال که میزبان مسابقه رفت بود، این مسئله را نپذیرفت و حتی اجازه نداد این اتفاق در بازی برگشت به سود پرسپولیس رخ بدهد. آن زمان گفته شد برای فصل بعد (همین لیگ نوزدهم) بدون اماواگر شاهد اجرای این قانون خواهیم بود، اما الان که تقریباً یک هفته به زمان برگزاری این بازی باقی‌مانده، هیچ نشانه مثبتی از موفقیت احتمالی در این مورد دیده نمی‌شود.


در حال حاضر نه‌تنها برای دربی تهران، که حتی برای برگزاری مسابقات عادی لیگ برتر هم شدیداً مشکل بلیت‌فروشی وجود دارد. اخیراً برای چندمین بار یک سامانه اینترنتی جدید برای فروش بلیت مسابقات معرفی‌شده و قرار است هواداران خرید بلیت را از طریق آدرس «pin90.ir» انجام بدهند. جالب اینجاست که علاوه بر کارت ملی، ارائه پرینت کاغذی بلیت‌های خریداری‌شده هم به‌عنوان شرط لازم برای ورود به استادیوم در نظر گرفته‌شده؛ آن‌هم درحالی‌که طبیعتاً کمتر شهروندی در خانه‌اش پرینتر دارد! حالا فرض کنید این شرایط برای دربی و تقسیم‌بندی 90 به 10 چگونه خواهد بود. به این‌ها اضافه کنید نا آماده بودن گیت‌های طبقه دوم را که اگر هم به‌موقع به دربی برسند، طبعاً باید بدون آزمون‌وخطا در این مسابقه بزرگ محک بخورند.


مسئله دیگر دشوار بودن شناسایی هواداران دو تیم است. تابه‌حال مدیران مختلف پرسپولیس و استقلال بیش از 10 بار اقدام به توزیع کارت‌های هواداری بین طرفداران کرده‌اند، اما عواملی مثل بی‌ثباتی مدیریتی و فقدان سازوکارهای دقیق و حرفه‌ای باعث شده این کارت‌ها برای شناسایی هواداران کافی نباشد. الآن هم دغدغه برخی‌ها این است که از کجا معلوم بعضی پرسپولیسی‌ها با خرید بلیت از سمت استقلال وارد ورزشگاه نشوند؟ در این مورد البته سعید فتاحی، مسئول برگزاری مسابقات سازمان لیگ گفته کسی که یک‌بار به‌عنوان هوادار پرسپولیس یا استقلال بلیت بخرد، تا آخر عمرش فقط قادر است به‌عنوان هوادار همان تیم بلیت رزرو کند و وارد ورزشگاه شود؛ اما شما واقعاً چقدر به عملیاتی شدن چنین سازوکار دقیقی اطمینان دارید؟ دیروز محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل پرسپولیس گفته نسبت به برگزاری قانون 90 به 10 در بازی رفت خوش‌بین نیست، اما در مسابقه برگشت که پرسپولیس میزبان است، قطعاً این قانون اجرا می‌شود. او البته بیش‌ازحد خوش‌خیال است؛ چون اگر به هر دلیلی در بازی رفت شاهد اجرای قانون 90 به 10 نباشیم، قطعاً به پرسپولیس هم اجازه داده نخواهد شد از این مزیت در موعد میزبانی‌اش استفاده کند و طبق معمول این ماجرا یک سال دیگر عقب می‌افتد!

 

 


داغ ترین خبرها
تازه ترین خبرها