اگر نمی‌توانی، برو
10048
استعفا، «فحش» نیست آقای عرب!
26 مرداد 1398
2058
ایرانی
حتی اگر شایعات اخیر مبنی بر کناره‌گیری عرب درست نبوده باشد، استعفا گزینه‌ای است که گاهی می‌توان به طور جدی به آن فکر کرد

روزنامه گل- مصاحبه صبح جمعه ایرج عرب با تلویزیون از یک جهت بسیار جالب بود. مدیرعامل پرسپولیس که برای توضیح در مورد شایعه استعفایش به ورزش‌ومردم رفته بود، این قصه را از بیخ و بن تکذیب کرد و حتی مدعی شد موضوع ناشی از توهم برخی رسانه‌هاست، اما در ادامه به شرح موانع کارش در پرسپولیس پرداخت و حرف‌هایی زد که نشان می‌داد چه بسا اگر به همین توهم تن بدهد و از سمتش استعفا کند بسیار بهتر است! موضوع ساده است؛ عرب به طور خلاصه می‌گوید: «نمی‌روم و می‌مانم، اما حواس‌تان باشد که کار خاصی هم نمی‌توانم انجام بدهم!» خب این چه معنی دارد؟ مدیرعامل سرخپوشان در اظهارات اخیرش برای هزارمین بار به موانع اداره دولتی پرسپولیس و استقلال اشاره کرد و حرف‌هایی زد که شاید بیش از نیمی از آنها کاملا درست بود. او می‌گوید به عنوان یک مدیر دولتی دستش در همه موارد بسته است و ساده‌ترین قراردادها را هم باید با پشت سر گذاشتن مراحل مفصل بروکراتیک ببندد، اما در عین حال دولت ار هرگونه کمک به پرسپولیس منع شده است. این یعنی «مواهب» مالکیت دولتی وجود ندارد، اما «موانع» این مدل پابرجاست. عرب می‌گوید پرسپولیس فعلی نه دولتی است و نه خصوصی؛ کاملا هم راست می‌گوید، اما سوال ینجاست که وقتی شما اینها را می‌دانی و معترف هم هستی که در چنین سیستمی کار خاصی از دستت ساخته نیست، پس چرا میز مدیرعاملی را رها نمی‌کنی و نمی‌روی؟

در حال حاضر عرب از جایگاهش به عنوان مدیرعامل پرسپولیس برای نقد سیستم استفاده می‌کند که کار بدی نیست، اما نکته اینجاست که او از بیرون هم می‌تواند چنین نقشی ایفا کند و حتما لازم نیست برای بیان این مطالب، یک پست اجرایی و صندلی بسیار مهم مدیریت پرسپولیس را اشغال کند. اینکه خیلی جاها کار خراب است و مکانیزم فعلی اجازه تحرک به مدیران دو باشگاه نمی‌دهد را بارها روزنامه‌نگاران و منتقدان گفته‌اند و نوشته‌اند، اما کار مدیرعامل باشگاه چیز دیگری است. او یا باید بتواند در همین شرایط و با همه محدودیت‌ها، از خلاقیتش کمک بگیرد و کار را به پیش ببرد، یا باید این مسوولیت را برای کسی باقی بگذارد که چنین مهارتی داشته باشد. بله؛ ممکن است عرب برود و بهتر از او نیاید، مثل خیلی از مواقع که مدیران پرسپولیس یکی از یکی غریبه‌تر و ناکارآمدتر بوده‌اند، اما حتی این استدلال کافی به نظر نمی‌رسد برای اینکه سر جای‌مان باقی بمانیم و به یک کار بی‌اثر ادامه بدهیم.

 بر خلاف تصور عرب، کلمه «استعفا» فحش نیست. حتی اگر شایعات اخیر مبنی بر کناره‌گیری او درست نبوده باشد، استعفا گزینه‌ای است که گاهی می‌توان به طور جدی به آن فکر کرد. بررسی این گزینه مخصوصا به درد شرایطی مثل این روزهای آقای مدیرعامل می‌خورد؛ دوره‌ای که کاری از دستت بر نمی‌آید و شاید بهتر باشد بیهوده بر ماندن پافشاری نکنی.


تازه ترین خبرها