جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1334 - 1389/07/14 -

 10 بازي بزرگ دوستانه تاريخ فوتبال ايراني
 مساوي با آرژانتين گل سرسبد دوستانه‌هاي ملي 

تيم ملي ايران فردا شب در شهر ابوظبي در يك ديدار دوستانه تاريخي به مصاف برزيل مي‌رود. به يقين اين بزرگ‌ترين بازي تاريخ تيم ملي در ساليان اخير است كه در سال‌هاي گذشته كمتر با حريفان سرشناس و نامدار روبه‌رو شده است. اما اگرچه اين يكي از بزرگ‌ترين بازي‌هاي دوستانه تاريخ تيم ملي ايران است، اما ايران در طول تاريخ خود بازي‌هاي دوستانه مهم ديگري نيز با تيم‌هاي سرشناس و قدرتمند دنيا برگزار كرده است. سايت گل در آستانه بازي دوستانه تيم ملي مقابل برزيل 10 بازي مهم و دوستانه تيم ملي را بررسي كرده است. هر چند كه شايد برخي اعتقاد داشته باشند كه پيروزي بر اوكراين در كيف در تابستان سال 1381 هم مي‌توانست در رديف اين بازي‌ها حضور داشته باشد.
1 - ايران صفر – آلمان 2 (1383)
تيم ملي آلمان با تمام ستارگانش براي انجام بازي دوستانه به تهران آمد. اين بازي در روز 18 مهر و در حضور بيش از 100 هزار تماشاگر در آزادي انجام شد و آلمان 2- صفر به پيروزي رسيد. ديدن چهره‌هايي مثل بالاك، لام، لمن، كلوزه، شواين اشتايگر، دايسلر، اشنايدر، پودولسكي و... در ورزشگاه آزادي براي تماشاگران عجيب بود. از اين بازي خاطره‌انگيز صحنه دريبل بالاك توسط كريمي در ذهن فوتبالدوستان باقي مانده است.
2 - ايران يك - آرژانتين يك (1356)
باشگاه رئال‌مادريد براي جشن 75 سالگي‌اش از تيم ملي ايران براي حضور در يك تورنمنت چهارجانبه دعوت كرد. ايران و آرژانتين روز دوم فروردين در استاديوم سانتياگوبرنابئو و در حضور 50 هزار تماشاگر روبه‌روي هم قرار گرفتند. آرژانتيني‌ها در دقيقه 14 توسط دانيل برتوني به گل رسيدند و از اين لحظه به بعد ترس ايران فرو ريخت و در نهايت توسط محمد صادقي به گل تساوي دست يافت اگرچه ايران در ضربات پنالتي باخت، اما اين بازي يكي از به ياد ماندني‌ترين بازي‌هاي تاريخ فوتبال ايران است. در تركيب تيم سزار منوتي بازيكنان سرشناسي چون پاسارلا، كمپس، برتوني و آرديلس بازي مي‌كردند كه يك سال بعد قهرمان جهان شدند.
3 - ايران يك - فرانسه 2 (1357)
تيم ملي ايران براي آمادگي جهت حضور در جام‌جهاني، اردوي تداركاتي خود را در فرانسه برپا كرد. در اين اردو يك بازي دوستانه با تيم فرانسه انجام داد كه اين تيم نيز آماده حضور در جام جهاني مي‌شد. بازي در شهر تولوز برگزار شد و در تركيب فرانسه بازيكنان بزرگي چون هنري ميشل، برنارد لاكومبه و دومنيك باتني حضور داشتند. ميشل هيدالگو نيز هدايت اين تيم را بر عهده داشت. اين بازي را فرانسه 2-1 برد و حسن روشن تك‌گل ايران را به ثمر رساند.
4 - ايران صفر – شوروي يك (1357)
تيم ملي ايران پس از تجربه اولين جام جهاني، از تيم قدرتمند شوروي كه در المپيك 1976 صاحب مدال برنز شده بود، براي يك بازي دوستانه به تهران دعوت كرد. بازي در روز 15 شهريور 57 در آزادي برگزار شد و داور اين بازي دوستانه نيز از آلمان بود. در تركيب تيم نيكيتا سيمونيان بازيكنان سرشناسي چون اولگ بلوخين، والري گازايف و لئونيد بورياك حضور داشتند. در اين بازي كه آخرين بازي تيم ملي ايران قبل از انقلاب بود، شوروي 1- صفر به پيروزي رسيد.
5 - ايران صفر – دانمارك صفر (1378)
اين بازي هم يكي از بازي‌هاي خاطره‌انگيز تيم ملي است كه اكثر علاقه‌مندان آن را به ياد دارند. ايران روز 18 مهر 78 در كپنهاگ به مصاف دانمارك رفت و با وجود حملات فراوان دانمارك، هادي طباطبايي دروازه ايران را بسته نگه داشت تا از سوي رسانه‌ها به لقب شير كپنهاگ مفتخر شود! همه بازيكنان سرشناس دانمارك مثل پيتر اشمايكل، ابه ساند، توماس هلوگ، استيگ توفتينگ و سورن كولدينگ در اين بازي حاضر بودند.
6 - ايران صفر- كرواسي 2 (1377)
ميرسلاو بلاژويج و برانكو براي اولين بار در اين بازي دوستانه با فوتبال ايران آشنا شدند. تيم ملي ايران پس از 20 سال براي اولين بار در خاك اروپا به مصاف يك تيم اروپايي رفت. اين بازي باعث شد تا ترس ايران از رويارويي با يوگسلاوي در جام جهاني بريزد و يك بازي درخشان مقابل اين تيم به نمايش بگذارد. ياران داور شوكر در اين بازي دوستانه با دو گل پيروز شدند و كرواسي يك ماه بعد در جام جهاني مقام سوم را كسب كرد.
7 - ايران صفر- يوگسلاوي صفر (1357)
تيم ملي كه آماده اولين حضورش در جام جهاني مي‌شد، از يوگسلاوي كه تيم چهارم اروپا بود و در آن زمان يكي از قدرتهاي برتر اين قاره محسوب مي‌شد، براي يك بازي دوستانه در روز 16 فروردين ماه دعوت كرد. در اين بازي بازيكناني چون ايوان كاتالينچ، جمال حاجي، سافت سوسيچ، انته رايكوويچ در تركيب تيم يوگسلاوي بودند و تساوي مقابل اين تيم نتيجه خوبي براي ايران بود.
8 - ايران صفر- چكسلواكي يك (1353)
در آذر ماه 1353، تيم ملي چكسلواكي براي انجام يك بازي دوستانه به تهران آمد و در ورزشگاه تازه تاسيس آزادي مقابل ايران قرار گرفت كه حدود 3 ماه پيش قهرمان بازيهاي آسيايي شده بود. چكسلواكي در دهه هفتاد تيم قدرتمندي در فوتبال اروپا بود و دو سال بعد از اين بازي دوستانه، در جام ملتهاي اروپا قهرمان شد. در روزي كه به دليل سرماي هوا تماشاگر كمي به آزادي آمده بود، ايران اين بازي را به چكسلواكي باخت.
9 - ايران 4- اسلواكي 3 (1380)
اين يك بازي تاريخي براي فوتبال ايران بود، چرا كه تيم ملي براي اولين بار بود كه در خاك يك كشور اروپايي موفق به پيروزي مي‌شد. اسلواكي كه اين روزها تيم قدرتمندي در فوتبال اروپاست و در جام جهاني 2010 حاضر بود ، در آن روزها تيم متوسطي در اروپا بود. ستاره اين بازي نيز علي كريمي بود كه با هت تريك خود يك پيروزي تاريخي را براي ايران رقم زد.
10 - ايران يك - مجارستان 2 (1354)
در روزهاي گرم مرداد ماه 1354، تيم ملي مجارستان كه دارنده عنوان چهارمي اروپا بود، براي انجام بازي دوستانه به تهران دعوت شد. مجارها كه دو دهه قبل قدرت اول فوتبال اروپا بودند، در دهه 70 نيز تيم قدرتمندي بودند و دو سال قبل از اين بازي در جام ملت‌هاي اروپا چهارم شده بودند. اين بازي دوستانه 2 بر يك به نفع تيم چهارم اروپا خاتمه يافت و غلامحسين مظلومي تك‌گل ايران را زد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir