جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 952 - 1388/03/06 -

 ايرانپاك كجا، نيكبخت كجا
 اين فـــوتبال سيلي علي عبده را مي‌خواهد 
نويسنده : مهدي حدادپور

مرحوم ايرانپاك بنا به خواهش يكي از نشريات هفتگي پرطرفدار و جنجالي دهه 50، عكسي با «ش.ط» بازيگر زن سينمايي فيلمفارسي مي‌گيرد. عكس در آن نشريه چاپ مي‌شود. صفر، پاي در محوطه باشگاه مي‌گذارد. علي عبده او را مي‌بيند، يك فحش چاروداري و يك سيلي محكم. كه پسر، چرا با يك هنرپيشه زن، عكس گرفتي. اين رفتار با منافع و اصول اخلاقي باشگاه منافات دارد! برق سيلي علي عبده، پرسپوليس را گرفت. از آن به بعد بازيكنان پرسپوليس با هنرمندان مرد هم عكس نمي‌گرفتند يا اگر هم مي‌گرفتند، براي چاپ در نشريات و پخش در تيراژي وسيع نبود.
صفر ايرانپاك سلطان گل داربي بود. هفت گل به استقلال زد، يك سال آقاي گل ليگ و يك‌بار آقاي گل باشگاه‌هاي تهران شده بود. 100 گلي كه او طي ساليان حضورش در پرسپوليس زد، يك معرفي‌نامه بزرگ براي او و هويت فني فوتبال او است.
پرسپوليس به جز جعفر كاشاني، همايون بهزادي و رضا وطنخواه تنها يك بازيكن داشت كه با خداحافظي رسمي از فوتبال خداحافظي كرد و يك بازي خداحافظي VIP براي او در نظر گرفته شد. در شصت و اندي بازي پرسپوليس و استقلال هم تنها يك بازي براي خداحافظي يك فرد بود. بازي تير ماه سال 59 و صفر ايرانپاك، يادتان هست؟
عبده البته خودش آدم چندان مقيدي نبود، اما در فوتبال آدم اخلاق‌مدار و اصولگرايي بود. عبده اگر مي‌شنيد، بازيكني با دهان آلوده به الكل سر تمرين آمده، آن دهان را با سيم مي‌دوخت، اما در ميهماني‌هاي خصوصي خودش به هر كاري تن مي‌داد. حتي داستان فساد اخلاقي او را فردوست در كتاب ظهور و سقوط سلطنت پهلوي توضيح داده و پرده از سياهي رفتار اجتماعي او با آذر ابتهاج هم برمي‌دارد، اما در محيط فوتبال، هيچ رفتار سياهي جاي نداشت، هيچ!
- امروز نيكبخت به باشگاه پرسپوليس مي‌رود و قصد مي‌كند به ضرب و جرح عباس انصاري‌فرد بپردازد، علي كريمي هم به محمود خوردبين عتاب مي‌كند، وقتي نيكبخت 10 ساله بود و در مشهد، كلاس چهارم دبستان بود، عباس انصاري‌فرد مدير‌عامل پرسپوليس بود.
انصاري‌فرد در سال 70 وقتي نيكبخت به پنجم دبستان رفت، كارنامه قهرماني با پرسپوليس را در آسيا داشت، اما كارنامه پنجم دبستان نيكبخت را كسي نديده است!
كريمي‌ها و نيكبخت‌ها، ستاره‌هاي با‌تجربه امروز فوتبال ما رسم ادب، معرفت و حرمت بزرگتر را نمي‌شناسند. شايد اين فوتبال، رشدي سرطاني و ترسناك در پول و ماديات داشته، اما در ادب و فرهنگ رشد نكرده است.
شايد اين فوتبال هنوز محتاج سيلي علي عبده باشد. 30 سال از آن روز گذشته است. از روزي كه عبده بر اثر سكته مغزي در آمريكا در گذشت. 30 سال از مرگ موسس پرسپوليس گذشت، اما در دوران حاكميت به اصطلاح اخلاق، اخلاق اينجا مرده است.
علي عبده كجايي، دلمان براي سيلي‌هايت تنگ شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir