جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 899 - 1387/12/20 -

 روزي كه زير سرAFC بلند شد
 حمله به طلسم جديدترين ليگ آسيا 
نويسنده : مهدي حدادپور

نمايندگان ايران به دنبال ركوردشكني
مسابقات فوتبال جام هاي باشگاهي در آسيا از سال 1968 استارت خورد.
فوتبال ايران در سال 1347 قهرمان جام ملت‌هاي 1968 شده بود كه زير سر AFC بلند شد. آنها از برگزاري عالي چهارمين دوره جام ملت‌ها در تهران ذوق‌زده بودند، امجديه در چارچوب اين رقابت‌ها دائم پر از تماشاگر بود.
ايران در هياهوي قهرماني بود كه AFC تلگرام زد كه «چه نشسته‌ايد كه از10 ژانويه 1969، مسابقات شروع مي‌شود.»
فدراسيون مصطفي مكري چاره‌اي نداشت جز اينكه بين پنج تيم برتر ايران كه در تهران بودند يك دوره مسابقات چند جانبه بگذارد و از بين آنها قهرمان را گزينش كند.
پرسپوليس نماينده ايران در رقابت‌ها شد. سرخپوشان در دي ماه سال 47 با هدايت پرويز دهداري و حضور بازيكناني مثل هادي طاووسي، عزيز اصلي، رضا وطنخواه، عزت‌ا... وطنخواه، حميد جاسميان، جعفر كاشاني، كاظم رحيمي، ناظم گنجاپور، فريدون معيني، محراب شاهرخي، اصغر اديبي، همايون بهزادي، غلام وفاخواه و حسين كلاني به مسابقات رفت.
پرسپوليس دير به مسابقات رسيد و خسته بود، آنها چهار بازي كردند، باخت به ژاپن و تساوي با مكابي اسراييل حتي اگر با دو برد پر گل برابر كولون هنگ كنگ و موتور باس مالزي توام شود، منجر به حذف ايران مي‌شود!


پايكوبي تا صبح
استقلال، قهرمان مسابقات فوتبال باشگاه‌هاي تهران در سال 48 نماينده ايران در جام باشگاه‌هاي آسيا شد. فروردين 49 مجال حضور آبي‌پوشان در اين عرصه بود. آنها كم قدرت نداشتند اما از غلام وفاخواه، فريدون معيني و محمود خوردبين هم به عنوان ياركمكي بهره بردند.
ميزباني جام با پيگيري خسرواني، رييس وقت سازمان تربيت بدني به تاج سابق رسيد.
تاج با تركيب ناصر حجازي، فرهنگ بادكوبه، نصر‌ا... عبدالهي، مهدي لواساني، مسعود معيني، عزت جانملكي، مسعود مژدهي، عباس مژدهي، علي جباري، پرويز قليچ‌خاني، كارو حق‌ورديان، جواد قراب، غلامحسين مظلومي، عليرضا حاج قاسم، مهدي حاج محمد، فريدون معيني، محمود خوردبين، غلام وفاخواه و... به مصاف حريفان رفت. ديدار فينال با حضور دو تيم استقلال و هاپوئل‌تل‌آويو اسراييل برگزار شد. استقلال كه تا دقيقه 83 از حريف يك بر صفر عقب بود در دقيقه 83 مساوي كرد و در وقت اضافه نيز مسعود معيني گل برتري تيم فوتبال استقلال را به ثمر رساند. بازي با پيروزي تيم استقلال به پايان رسيد. نماينده ايران، در دومين حضورش قهرمان آسيا شد.


مسابقات سومين دوره جام باشگاه‌هاي آسيا، فروردين سال 1350 در هنگ كنگ برگزار شد. استقلال كه قهرمان دوره گذشته بود با انجام بازي‌هاي نه چندان مقتدرانه به پليس بغداد باخت و به عنوان سوم رقابت‌ها رسيد، در حالي كه استقلال هنوز پرستاره بود. استقلال، اين بار از وجود فرامرز ظلي به جاي فرهنگ بادكوبه استفاده مي‌كرد و رايكوف براي دومين بار سرمربي استقلال به شمار مي‌رفت.


پرسپوليس پرقدرت در سال 1351 نماينده ايران در جام باشگاه‌هاي آسيا شد. پرسپوليس، پرويز قليچ‌خاني را به عنوان ياركمكي در رقابت‌ها به خدمت گرفت، اما رقابت‌ها به خاطر كناره‌گيري كشورهاي عربي تعطيل شد. اعراب مخالف حضور اسراييل در رقابت‌ها بودند. مخالفت اعراب با حضور اسراييل، بازي‌ها را 14 سال تعطيل كرد.


ملوان كه با پيروزي دو بر صفر برابر خيبر خرم‌آباد قهرمان جام حذفي سال 65 شده بود به علت تعطيلي ليگ، نماينده ايران در جام باشگاه‌هاي آسيا شد. بهمن صالح‌نيا، سرمربي ملوان بود. آنها در دور اول با قدرت صعود كردند و در دور دوم پول نداشتند و غيبت كردند.
محمد حبيبي، نادر عزت‌اللهي، محمود فكري، سيروس قايقران، جواد گروهي، محمد احمدزاده، احمد اسپندار و... ياران ملوان در اين رقابت‌ها بودند.


پرسپوليس در سال 66 با پيروزي برابر ملوان در ديدار فينال جام حذفي، نماينده ايران در جام باشگاه‌هاي آسيا شد. اين مسابقات در بهار سال 67 برگزار شد. پرسپوليس كه علي پروين را به علت اختلافات نداشت و او را كنار گذاشته بود، به دلايل معلوم، برابر محمدان بنگلادش ضعيف ظاهر شد و باخت تا از دور رقابت‌ها حذف شد و مسوولان ناچار به بازگرداندن علي پروين شوند. ياران پرسپوليس عبارت بودند از:
بهروز سلطاني، وحيد قليچ، كاظم سيدعليخاني، مرتضي فنوني‌زاده، سعيد نعيم‌آبادي، محمدحسن انصاري‌فرد، رحيم يوسفي، محسن عاشوري، مرتضي كرماني، فرشاد پيوس، شاهرخ بياني، احمد هادي، محمد مايلي‌كهن، ضياء عربشاهي و...


شاهين اهواز در سال 67 با پيروزي پنج بر سه در دو ديدار رفت و برگشت برابر تيم ملوان، قهرمان ايران شد و به مسابقات فوتبال جام آسيا رفت. شاهين اهواز بدترين شكست ايراني‌ها را برابر آسيايي‌ها متقبل شد. آنها با نتيجه پنج بر صفر برابر الرشيد عراق شكست خوردند كه نتيجه بسيار متاثر برانگيزي بود. شاهين اهواز در دور دوم اين رقابت‌ها از دور مسابقات حذف شد.
جهانبخش داراب‌پور، سياوش بختياري‌زاده، كوروش بختياري‌زاده، فرزاد آهك‌پور، سعيد سلامات، عبدا... ويسي، عزيز فرسيات، سعيد زبيدي، علي نواصرزاده و... ياران شاهين در اين بازي‌ها بودند.


استقلال در فينال ليگ باشگاهي قدس در خرداد 69، پرسپوليس را دو بر يك برد و نماينده ايران در مسابقات اين دوره از جام باشگاه‌هاي آسيا شد و پرسپوليس كه تيم بازنده فينال بود به جام در جام اعزام شد. در سال 1990 براي اولين بار مسابقات فوتبال جام در جام هم برگزار شد.
در جام باشگاه‌هاي آسيا، استقلال با مربيگري منصور پورحيدري و حضور ستارگاني مثل عابدزاده، شاهين و شاهرخ بياني، رضا احدي، نعلچگر، مختاري‌فرد، چنگيز، مهدي فنوني‌زاده، امير قلعه‌نويي، امير موسوي‌نيا، رضا حسن‌زاده، فرشاد فلاحت‌زاده، صمد مرفاوي، عباس سرخاب و... بازيكنان استقلال در اين دوره بودند. مسابقات در تابستان 69 آغاز شد اما به خاطر جنگ نفت در خليج فارس تا تابستان 70 به طول انجاميد. استقلال در مرداد ماه 70 با پيروزي برابر ليائونينگ چين قهرمان آسيا شد.
در مسابقات جام در جام پرسپوليس هم با تركيب سعيد عزيزيان، وحيد قليچ، پنجعلي، محرمي، فريبرز مرادي، فنوني‌زاده، درخشان، انصاري‌فرد، عاشوري، عبدي، نعيم‌آبادي، ناصر محمدخاني، فرشاد پيوس و... در ديدار فينال تيم المحرق بحرين را در مهر ماه سال 70 برد و قهرمان آسيا شد. ايراني‌ها دو بار در يك سال قهرمان آسيا شدند.


مسابقات سال 1991 آسيا در نيمه دوم سال 70 برگزار شد. استقلال و ملوان، نمايندگان ايران در جام باشگاه‌ها و جام در جام بودند. استقلال، بدون آنكه در ليگ نيمه كاره صدرنشين باشد، با توافق مسوولان وقت فدراسيون فوتبال و باشگاه‌هاي برتر نماينده ايران در جام باشگاه‌ها شد اما ملوان چون در جام حذفي سال 69 قهرمان شده بود با ياران كمكي مثل احمدزاده و قويدل كه ياران سابق خود بودند و در اين سال عضو تيم بانك تجارت بودند به مسابقات جام در جام رفت. ملوان در جام در جام آسيا برابر حريفان خود عملكرد موفقي نداشت اما استقلال به فينال رقابت‌ها رسيد و در فينال برابر تيم فوتبال الهلال عربستان در ضربات پنالتي بازي را باخت و نايب قهرمان شد.

پرسپوليس، قهرمان جام حذفي 71-70 و پاس قهرمان ليگ اول آزادگان نمايندگان ايراني در سال 1992 بودند. پاس با مربيگري فيروز كريمي 38 ساله و نفراتي چون بهزاد غلامپور، رضا رضايي‌منش، رضا امري، حكيم‌زاده، آرش نوآموز، اكبر يوسفي، مديرروستا، گروسي، شهبنديان، ناصر قصاب، فرهاد عباسي و... در آسيا قهرمان شد. پاس در فينال، تيم النصر عربستان را يك بر صفر شكست داد. در مسابقات جام در جام هم پرسپوليس با مربيگري علي پروين و نفراتي چون نادر باقري، محمد خاكپور، كلهر، پنجعلي، داداش‌زاده، روزبهاني، استيلي، كريم باوي، حميد درخشان، فرشاد پيوس، شاه‌محمدي، شاهرودي، منافي و ... در فينال جام در جام‌آسيا به تيم يوكوهاما مارينوس (نيسان) ژاپن باخت و نايب قهرمان شد.


در سال 1993، نمايندگان ايران در جام‌هاي مختلف آسيا، پاس و پرسپوليس بودند. سال 93، براي فوتبال ما سال بسيار بدي بود. هم تيم ملي در مقدماتي جام‌جهاني 1994 حذف شد و هم دو نماينده ايراني يعني «پرسپوليس» و «پاس» برابر رقباي قطري خود در مسابقات جام باشگاه‌ها و جام‌ در جام آسيا حذف شدند. پاس قهرمان ليگ و پرسپوليس نايب قهرمان ليگ سال 71 به عنوان نماينده ايران در جام باشگاه‌ها و جام در جام آسيا معرفي شده و در اين رقابت‌ها شركت مي‌كردند.


در سال 1994، سايپا و جنوب، نمايندگان ايران در رقابت‌هاي جام باشگاه‌ها و جام در جام آسيا بودند. سايپا در ليگ سال 72 قهرمان شد و جنوب نايب‌قهرمان جام حذفي به اين دليل به جام در جام رفت كه قهرمان جام حذفي هم تيم سايپا بود.
هر دو تيم ايراني شركت‌كننده در رقابت‌ها حذف شدند و نتوانستند به مرحله پاياني رقابت‌ها صعود كنند.


در سال 1995، سايپا با مربيگري نصرا... عبداللهي و بازيكناني مثل جلال بشرزاد، احمد جانعلي، صمد سالك‌جباري، سهند رازيان، رامين محتشمي، حميد عليدوستي، علي افتخاري و ... عنوان چهارم جام باشگاه‌ها را به دست آورد. سايپا در سال 1373 براي دومين بار متوالي فاتح ليگ ايران شده بود.
اما در سال 95، تيم بهمن پرستاره كه قهرمان جام حذفي سال 73 بود با حضور ستارگان بزرگي مثل خاكپور، استيلي، ابطحي، خداداد عزيزي و ... برابر تيم فوتبال الطلبه عراق مغلوب شد و از حضور در مراحل بعدي باز ماند.


در سال 1996، پرسپوليس به عنوان قهرمان ليگ 74 و استقلال به عنوان قهرمان جام‌حذفي سال 74 نمايندگان ايران در اين عرصه بودند، پرسپوليس با هدايت استانكو و استقلال با مربيگري منصور پورحيدري و ناصر حجازي در اين رقابت‌ها هر دو به نيمه نهايي رسيدند. پرسپوليس در ديدار رده‌بندي تيم الزوراء عراق را چهار بر يك برد و تيم استقلال هم با شكست از الهلال عربستان و نماينده كره تيم چهارم جام در جام آسيا شد. عابدزاده، پيرواني، محبوب، گل‌محمدي، دايي، باقري، بزيك، مهدوي‌كيا و ... ياران پرسپوليس بودند و بابازاده،‌ صادق ورمزيار، ادموند اختر، خرمگاه، محمد تقوي، عليرضا منصوريان و ... ياران استقلال بودند.


در سال 1997 پرسپوليس به عنوان قهرمان ليگ 75 و برق شيراز به عنوان قهرمان جام حذفي آن سال در مسابقات جام باشگاه‌ها و جام در جام آسيا شركت كردند. پرسپوليس با مربيگري مت‌كوويچ به ديدار نيمه نهايي رقابت‌ها رفت و با شكست برابر داليان و الهلال چهارم شد. برق شيراز هم حذفي زود هنگام در اين رقابت‌ها شد.


در سال 76، جام حذفي نداشتيم. قهرمان ليگ يعني استقلال به جام باشگاه‌هاي 1998 رفت و نايب قهرمان يعني پاس هم به مسابقات جام در جام آسيا در عرصه رقابت‌هاي مورد نظر رفتند. در مرحله نهايي جام باشگاه‌ها، استقلال ميزبان بود و در ارديبهشت سال 78، در فينال به جوبيلو ايواتا باخت، پاس هم در مرحله دوم رقابت‌ها حذف شد.
استقلال با نفراتي مثل پرويز برومند، يحيوي، دين‌محمدي، مرفاوي، نوازي، زرينچه، رضا حسن‌زاده و ... در اين رقابت‌ها نايب قهرمان شد.


در سال 78-77، پرسپوليس قهرمان ليگ و استقلال قهرمان جام حذفي شدند. پرسپوليس در مسابقات جام باشگاه‌هاي آسيا، در سال 1999 با مربيگري علي پروين به عنوان سوم رسيد، اما استقلال هم با شكست از الاتحاد و تيمي كه روبرتو نادوني را داشت از دور رقابت‌ها حذف شد. پرسپوليس با حضور مرداني چون فنايي، پيرواني، هاشمي‌نسب، انصاريان، علي كريمي، امامي‌فر، ادموند بزيك، حميد استيلي و ... در اين رقابت‌ها سوم شد.


در سال 79-78، كه مصادف با سال 2000 ميلادي بود، پرسپوليس قهرمان ليگ سال و استقلال قهرمان جام حذفي در رقابت‌ها شركت كردند. پرسپوليس باز هم به مقام سوم رسيد. سرخپوشان كه در مرحله نيمه نهايي از سوون سامسونگ پيش بودند، در دقايق پاياني باختند و به فينال نرسيدند. پرسپوليس براي سومين بار در آسيا سوم شد.


در سال 80-79 استقلال قهرمان ليگ دهم و فجر شهيد سپاسي قهرمان جام حذفي در مسابقات شركت كردند. شهيد سپاسي حذف شد اما استقلال به نيمه نهايي رسيد و ميزبان رقابت‌ها شد. در نيمه نهايي، استقلال در باتلاق مغلوب آنيانگ كره شد و در ديدار رده‌بندي نسف‌كاره‌شي ازبكستان را برد و سوم شد.


از سال 81 به بعد، نمايندگان ايراني‌ بارها و بارها در ليگ نوظهور قهرمانان آسيا شركت كردند. نمايندگان آسيا تنها دو بار در مرحله گروهي حذف نشده‌اند، يك بار پاس به يك چهارم رسيده و يك بار سپاهان به فينال رسيده و تيم دوم آسيا شده است.
82-81 استقلال – پرسپوليس
83-82 سپاهان – ذوب‌آ‌هن
84-83 پاس- سپاهان
85-84 صبا- فولاد
86-85 استقلال – سپاهان
87-86 سايپا – سپاهان
88-87 پرسپوليس، استقلال، سپاهان- صبا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir