جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 855 - 1387/10/23 -

 وقتي اول، دوم يا سوم آسيا شديم
 و حالا عبور از نحسي13 
نويسنده : پريا حدادي

پرسپوليس، استقلال، ‌سپاهان و صبا، حريفان خود را در آسيا شناختند. چهار تيم ايراني، از اعتبار فوتبال در قاره آسيا دفاع مي‌كنند در حالي كه فوتبال ما 13‌بار در عرصه باشگاهي روي يكي از سكوهاي سه‌گانه ايستاده است و حالا به دنبال عبور از اين عدد هستيم. استقلال، شش‌بار از پله‌هاي سه‌گانه افتخار در آسيا بالا رفته است. پرسپوليس پنج‌بار صاحب اين افتخار شده است و پاس و سپاهان هركدام يكبار، با كسب مقام حافظ آبروي فوتبال ايران بوده‌اند.
1 - استقلال - قهرمان 1970
استقلال در سال 1970 با مربيگري رايكوف و درخشش ستارگاني مثل پرويز قليچ‌خاني، علي جباري، غلامحسين مظلومي، ناصر حجازي و... قهرمان آسيا شد. مسابقات در تهران برگزار مي‌شد. محمود خوردبين و فريدون معيني دو پرسپوليسي مطرح يار كمكي استقلال در اين رقابت‌ها بودند گل قهرماني استقلال را مسعود معيني به هاپوئل تل‌آويو زد.
2 - استقلال - قهرمان 1990
استقلال 1990 با مربيگري منصور پورحيدري و درخشش ستارگاني مثل احمدرضا عابدزاده، صمد مرفاوي، عباس سرخاب، شاهرخ بياني و امير قلعه‌نويي قهرمان آسيا شد. فينال رقابت‌ها بين استقلال و ليائونينگ چين برگزار شد. استقلال براي دومين‌بار قهرمان جام باشگاه‌هاي آسيا شد.
3 - پرسپوليس - قهرمان 1990
پرسپوليس 1990 با مربيگري علي پروين و درخشش فرشاد پيوس، مرتضي كرماني، محمد پنجعلي، سعيد عزيزيان و محمدحسن انصاري‌فرد، قهرمان جام در جام آسيا شد. در فينال رقابت‌ها، پرسپوليس المحرق بحرين را روي گل زيباي محمدحسن انصاري‌فرد از يك ضربه آزاد شكست داد.
4 - پاس تهران - قهرمان 1992
پاس 1992 با مربيگري فيروز كريمي و بازي خوب مرداني مثل بهزاد غلامپور، رضا رضايي‌منش، اكبر يوسفي، ‌اصغر مدير‌روستا، آرش نوآموز و محسن گروسي قهرمان آسيا شد. پاس در فينال الشباب عربستان را با گل محسن گروسي-شكست داد.
5 - استقلال نايب قهرمان 1991
استقلال در سال 1991 در فينال جام باشگاه‌هاي آسيا به الهلال عربستان در ضربات پنالتي باخت و قهرماني را از دست داد. الهلال عربستان، در اين بازي‌ها يك گل از نزديك نقطه كرنر توسط يوسف الثنايان به احمدرضا عابدزاده زد.
6 - پرسپوليس - نايب قهرمان 1992
پرسپوليس در ديدار رفت فينال جام در جام 1992 با يوكوهاما مارينوس (نيسان) در يوكوهاما مساوي كرد اما در ديدار برگشت برابر تيم نيسان در تهران يك بر صفر شكست خورد و نايب قهرمان رقابت‌هاي اين دوره شد.
7 - استقلال - نايب قهرمان 1998
فينال سال 1998 هم در تهران انجام شد. سرمربي استقلال در اين دوره ناصر حجازي بود و آبي‌پوشان برابر جوبيلو ايواتا، نماينده قدرتمند ژاپن با نتيجه دو بر يك بازنده شدند. جوبيلو در تهران، قهرمان آسيا شد.
8 - سپاهان - نايب قهرمان 2007
فينال مسابقات سوپرليگ قهرمانان آسيا را در سال 2007، سپاهان ايران و اوراواردز ژاپن برگزار كردند، يكبار ديگر يك تيم ژاپني، موفق شد يك باشگاه ايراني را در فينال شكست دهد و عنوان قهرماني را به دست آورد.
9 - استقلال - 1971
استقلال در تايلند به عنوان سوم آسيا رسيد. آبي‌پوشان در اين دوره مغلوب نماينده عراق شدند و به‌رغم بهره‌مندي از عنوان مدافع عنوان قهرماني در پايان موفق شدند يك عنوان سوم راحت را با مربيگري رايكوف به دست آورند.
10 - پرسپوليس - 1996
پرسپوليس با استانكو، سرحال و قدرتمند به ميدان آمد اما نتيجه‌اي نگرفت. شكست سه بر يك برابر پوهانگ كره، پرسپوليس را به ديدار رده‌بندي فرستاد. در ديدار رده‌بندي پرسپوليس چهار بر يك الزوراء بغداد را شكست داد و صاحب عنوان سوم مسابقات جام باشگاه‌هاي آسيا شد.
11 - پرسپوليس - 1999
اين‌بار پرسپوليس با هدايت علي پروين نتوانست در نيمه نهايي جوبيلوا يواتا، ضارب سال قبل استقلال را شكست دهد. پرسپوليس به ديدار رده‌بندي صعود كرد و با شكست دادن سامسونگ كره سوم آسيا شد.
12 - پرسپوليس - 2000
پرسپوليس با مديريت عباس انصاري‌فرد مدير‌عامل امروزش بعد از شكست برابر سامسونگ در نيمه نهايي، در رده‌بندي نماينده قزاقستان را برد و براي سومين‌بار به عنوان سوم مسابقات فوتبال جام باشگاه‌هاي آسيا رسيد.
13 - استقلال - 2001
در تهران، استقلال ميزبان مرحله نهايي آخرين دوره مسابقات فوتبال جام باشگاه هاي آسيا شد كه در اين دوره استقلال، ابتدا دو بر يك برابر تيم فوتبال آنيانگ كره در يك زمين باتلاقي باخت و سپس پنج بر دو نسف‌كاره‌شي ازبكستان را شكست داده و صاحب عنوان سوم رقابت‌ها شد.

... عناوين چهارم آسيا
1 - سايپا 1995 - با مربيگري نصرا... عبداللهي
2 - استقلال 1996 - با مربيگري ناصر حجازي (جام در جام آسيا)
3 - پرسپوليس 1997 - با مربيگري ايوانمت‌كوويچ


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir