جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 2176 - 1392/07/22 -

 سهميه جنسيتي سوال، كشف آقاي مشاور!
 خطبه نقويان روي خط تبعيض 
نويسنده : رسول بهروش

 تنها چند روز پس از آنكه خبر انتصاب حجت‌الاسلام ناصر نقويان به عنوان مشاور فرهنگي وزارت ورزش و جوانان رسانه‌اي شد، كنفرانس مطبوعاتي اين چهره مذهبي در كنار وزير مربوطه جنجال‌هاي فراوان و عجيبي را به‌وجود آورد. در حالي كه متن سخنان نقويان در اين جلسه خبري حاوي نكته چندان جديد و جالبي نبود، حاشيه‌هاي نشست او با خبرنگاران بسيار شگفت‌انگيز و شوكه كننده از كار درآمد. گذشته از برخي شوخي‌هاي عجيب حجت‌الاسلام با بانوان حاضر در مجلس كه كار را به جاهايي مثل سزارين و ساكشن و ارزيابي درد ناشي از آنها(!) كشاند، نقويان به طرح سوالات پياپي از سوي خبرنگاران زن، عكس‌العملي باورنكردني نشان داد: «در ازاي هر خانمي كه سوال مي‌كند، دو خبرنگار آقا بايد پرسش‌هاي‌شان را طرح كنند!» شايد اين اظهارنظر تاريخي، نشان بدهد چه طرز تفكري اين روزها در حال پا گرفتن در وزارت ورزش و جوانان است؛ نهادي كه با توجه به سن و جنس علايق بخش قابل توجهي از جمعيت ايران، قطعا نقشي كليدي در معادلات فرهنگي كشور ما خواهد داشت.
2) خوشبختانه يا متاسفانه ماهيت حوزه ورزش طوري است كه در آن افراد مدير و مسوول خيلي بيشتر از عرصه‌هاي ديگر ديده مي‌شوند و مورد توجه قرار مي‌گيرند. خود نقويان هم دير يا زود خواهد فهميد كه پست جديدش حتي از برنامه‌هاي تلويزيوني زنده‌اي كه وي در آن حضور پيدا مي‌كند هم نماي بيشتري دارد. بر همين اساس قطعا تداوم چنين موضع‌گيري‌هاي عجيبي از سوي آقاي مشاور، مي‌تواند براي او و وزارتخانه متبوعش حاشيه‌هاي فراوان و زيانباري به وجود بياورد. شايد در مباحثي مثل ارث و ديه كه به تخصص شرعي نقويان مربوط مي‌شود، حق مردان دو برابر زنان باشد اما طبعا چنين ديدگاهي در جايي مثل ورزش يا بقيه فعاليت‌هاي اجتماعي پذيرفتني نيست. شايد شيخ نداند، اما از نظر IOC مدال مردان و زنان در مسابقات المپيك درست به اندازه هم ارزش دارد و كشورهايي مثل چين و آمريكا دقيقا به خاطر فوج فوج طلايي كه در شاخه بانوان به دست مي‌آورند، تبديل به اربابان ورزش جهان شده‌اند. با اين اوصاف از نگاهي كه حتي در مورد مساله طرح سوال هم براي زنان حق و حقوق نصفه و نيمه قايل است، چگونه مي‌توان انتظار داشت به برخي محروميت‌هاي اجتماعي حاد بانوان در ايران خاتمه بدهد و مثلا مقدمات حضور آزادانه اين قشر در ورزشگاه‌ها را فراهم بياورد؟
3) حضور يك مشاور خبره و آزادانديش براي جايي مثل وزارت ورزش و جوانان، اتفاقا يك مساله كليدي و ضروري است، اما افسوس كه بعيد به نظر مي‌رسد نقويان از تبار كساني باشد كه بتوانند به مشكلات اين عرصه خاتمه بدهند. متوجه باشيد صحبت از جايي است كه يك كج‌فهمي و بدسليقگي محض، همين يك ماه پيش اشك دختران كاراته‌كاي ايراني را در بازي‌هاي كشورهاي اسلامي درآورد و با تغيير پوششي غير ضروري، مقدمات حذف دردناك آنها را فراهم كرد. همين حالا پيكر بيمار و رنجور نونا پسانين، نمادي از درد زجرآور غفلت و بي‌توجهي است؛ نوجوان دونده‌اي كه در اثر فقر امكانات ورزشي بانوان، قرباني سقوط يكي از درهاي فرسوده ورزشگاه آزادي شد. مشكلات جامعه ما اينهاست آقاي نقويان، نه سهميه طرح سوال زنان نسبت به مردان در كنفرانس‌هاي مطبوعاتي! پشت پرده برخي از تيم‌هاي ملي بانوان در رشته‌هاي ورزشي مختلف چه مي‌گذرد و سوء‌استفاده‌گران چه مي‌كنند استاد؟ امنيت زنان ايراني در حوزه‌هاي مختلف اجتماعي چقدر برقرار است جناب مشاور؟ آيا چاره‌انديشي براي اين قبيل دردهاي بزرگ هم در چشم‌انداز وزارت معظم ورزش و جوانان قرار دارد، يا بناست دوباره وقت خودمان و سرمايه ملت را با چانه‌زني در ظواهر و جزييات از بين ببريم؟
4) طي سال‌هاي اخير فوتبال ايران در اثر حضور فعال چهره‌اي چون حجت‌الاسلام عليپور، درگير مسايلي مثل مدل موي بازيكنان و خالكوبي‌هاي نقش بسته ‌روي بدن آنها بوده است. انتصاب اخير رخ داده در وزارت ورزش اما نشان مي‌دهد ظاهرا قرار است چنين مجادلاتي حتي در سطوح نازل‌تر، جنبه فراگير و همگاني پيدا كند. خجسته باد اين پيروزي...!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir