جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1498 - 1390/02/24 -

 مروري بر كارنامه آسيايي پرسپوليس در 15سال اخير
 سال‌هاي دورازجام 

پرسپوليس با كسب پنج امتياز در گروه چهار تيمي خود در رقابت‌هاي ليگ قهرمانان 2011 آسيا به عنوان چهارم رسيد. در اين مطلب بحث اين نيست كه پرسپوليس چرا صعود نكرده يا اينكه پرسپوليس از سپاهان و ذوب‌آهن كه براي ايران در خطه فوتبال آسيا آبروداري مي‌كنند چه كم دارد؟
اين مطلب سوژه آماري دارد و كارنامه قرمزها در ادوار مختلف ليگ آسيايي را مرور مي‌كند. البته پرسپوليس كه عنوان پرافتخارترين تيم ايران در فوتبال داخلي را يدك مي‌كشد هيچ‌گاه اين قدرت را در ميادين آسيايي از خود بروز نداده هرچند طي بدترين روزهايش در چنين سطوحي آخر نمي‌شد. امروز در گروهي بين يك تيم عربستاني، يك تيم ازبك و يك تيم اماراتي پرهوادارترين تيم ايران به عنوان چهارم رسيده است. بياييد تاريخ را با هم مرور و بررسي كنيم، حداقل در ادواري كه پرسپوليس در گروهي 4تيمي قرار گرفته است.
1- 1996: پرسپوليس در گروهي كه تيم‌هاي النصر عربستان، الزوراي عراق و الريان قطر در آن حضور داشتند به عنوان اول بين چهار تيم رسيد و با اين عنوان قهرماني به مرحله‌ نهايي جام باشگاه‌هاي آسيا صعود كرد. پرسپوليس، برابر الزورا و الريان برنده شد و به النصر باخت.
2- 1997: پرسپوليس در گروهي كه الهلال عربستان، الانصار لبنان و نوف‌باخور ازبكستان قرار داشتند با 2 برد به عنوان قهرماني رسيد، پرسپوليس تيم‌هاي الهلال عربستان و الانصار لبنان را برد و با تساوي برابر تيم نوف‌باخور ازبكستان بين چهار تيم رتبه اول را به دست آورد.
3- 1999: پرسپوليس در گروهي كه تيم‌هاي الهلال عربستان، الشرطه عراق و ايرتيش‌پاولودار قزاقستان در آن حضور داشتند به عنوان دوم رسيد و با اين عنوان دوم به مرحله نهايي رقابت‌ها صعود كرد و در اين مرحله هم به عنوان سوم در جام باشگاه‌هاي آسيا رسيد.
4- 2000: در گروه سال 2000، پرسپوليس با الاتحاد عربستان، الهلال عربستان و ايرتيش قزاقستان هم‌گروه شد. پرسپوليس با الاتحاد و ايرتيش مساوي كرد و برابر الهلال 3- يك برنده شد و در گروه چهار تيمي مورد نظر ما به عنوان اول رسيد، اتفاقي كه قبلا براي پرسپوليس 2بار ديگر هم شكل گرفته بود. اين مسابقات در تهران برگزار شد.
5- 2003: در اولين دوره مسابقات مدرن فوتبال ليگ قهرمانان آسيا، پرسپوليس در دور مقدماتي حريف الطلبه عراق، پاختاكور ازبكستان و نيساي تركمنستان شد. در اين دوره پرسپوليس به مقام دوم رقابت‌ها رسيد اما از اين حيث كه تنها يك تيم در اولين دوره از مسابقات ليگ قهرمانان آسيا به دور دوم صعود مي‌كرد پرسپوليس با وجود كسب عنوان دوم حذف شد.
6- 2009: پرسپوليس در اين رقابت‌ها با تيم‌هايي مثل الغرافه از كشور قطر هم‌گروه بود. سرخپوشان در دور مقدماتي با وجود تجربه باخت تلخ و وحشتناك 5- يك به الغرافه در گروه خود به رتبه اول رسيدند و به دور دوم رقابت‌ها رفتند. در اين دور پرسپوليس در خانه به بنيادكار ازبكستان باخت و حذف شد.
7- 2011: پرسپوليس برابر تيم‌هاي الوحده امارات، بنيادكار ازبكستان و الاتحاد عربستان قرار گرفته و با يك برد، 2 مساوي و 3 باخت در گروه خود آخر مي‌شود. اتفاقي كه سرخپوشان آن را براي اولين‌بار تجربه كرده‌اند. جدول زير نمايانگر عملكرد پرسپوليس در دوران بازي در جمع 4تيم مسابقات جام‌هاي مختلف باشگاهي در آسيا است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir