جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1367 - 1389/08/23 -

 6 ستاره ايران در بازي‌هاي آسيايي 

در تاريخ بازي‌هاي آسيايي 47 بازيكن، ورزشكار و قهرمان وجود دارند كه بيشتر از دو مدال يا حداقل دو مدال در بازي‌هاي آسيايي به دست آورده‌اند. بين اين ورزشكاران، اسكندر فيلابي با كسب چهار مدال طلا، مرغوب‌ترين مدال‌ها را به دست آورده و جلال كشميري با به دست آوردن شش مدال، بيشترين تعداد مدال‌ها را به دست آورده است.
اين شش مردي كه امروز نامشان را مرور مي‌كنيم هر يك به نوعي بهترين نفرات ايران در بازي‌هاي آسيايي هستند. محمود ميران، عليرضا حيدري، محمد نصيري، رضا سوخته‌سرايي، اسكندر فيلابي و جلال كشميري برگ‌هاي طلايي ورزش ايران در المپيك 60 ساله آسيايي را ثبت كرده‌اند.

جلال كشميري
پرمدال‌ترين سلطان ديسك و وزنه
در بازي‌هاي آسيايي 1990 پكن وقتي آقا جلال آمد و گفت مي‌خواهد دوباره پرتاب وزنه كند، بعضي‌ها از او انتقاد كردند، اما اين واقعا حق مردي بود كه پرمدال‌ترين مرد ايران در بازي‌هاي آسيايي بوده است. تا سال‌هاي سال ركوردهاي او بهترين ركوردهاي پرتاب وزنه و پرتاب ديسك در آسيا بوده است. آقا جلال در سه دوره بازي‌هاي آسيايي شركت كرده و در سه دوره مورد اشاره شش مدال گرفت.
آقا جلال سال 1966، در پرتاب ديسك نقره و در پرتاب وزنه برنز گرفت. در بازي‌هاي سال 1970 در هر دو ماده ديسك و وزنه نقره گرفت و بالاخره در سال 1974 در هر دو ماده ديسك و وزنه به مدال طلا رسيد. او با دو طلا، سه نقره و يك برنز، پرمدال‌ترين ورزشكار ايراني در تاريخ بازي‌هاي آسيايي بوده است.

مسلم اسكندرفيلابي
طلايي‌ترين فوق‌سنگين كشتي
مسلم اسكندرفيلابي، قدرتمندترين كشتي‌گير فوق‌سنگين ايران در سال‌هاي دهه 40 و 50 بوده است. او سال‌هاي سال در بالاترين سطح كشتي ايران در مسابقات جهاني شركت كرد، هر چند متاسفانه در بازي‌هاي جهاني و المپيك موقعيتي را كسب نكرد، اما در مسابقات آسيايي توانست پرطلاترين ايراني باشد. فيلابي چهار مدال طلا در بازي‌هاي آسيايي به دست آورده است. او در فوق‌سنگين كشتي‌آزاد در سال 1966، در فوق‌سنگين كشتي‌آزاد در سال 1970 و در هر دو رشته آزاد و فرنگي در سال 1974 به عنوان قهرماني رسيد تا از مسابقات كشتي در بازي‌هاي آسيايي صاحب چهار مدال طلا شود. بعد از فيلابي، نفراتي مثل رضا سوخته‌سرايي، عليرضا سليماني، ابراهيم مهربان، عليرضا رضايي و فردين معصومي بهترين مردان فوق‌سنگين ايران در كشتي بودند.

رضا سوخته‌سرايي
قهرمان تداوم فوق‌سنگين جهاني
رضا سوخته‌سرايي، جانشين مسلم اسكندرفيلابي بسيار بدشانس بود. اگر ايران در بازي‌هاي آسيايي 1978 بانكوك در مسابقات شركت مي‌كرد، امروز سوخته‌سرايي پرافتخارترين كشتي‌گير يا به طور كل بهترين ورزشكار تمام ادوار بازي‌هاي آسيايي بود. سوخته‌سرايي در سال 1353 و در 24 سالگي نقره بازي‌هاي آسيايي را در 100 كيلوگرم گرفت، در سال 1361 و در 32 سالگي طلاي دهلي 82 در 36 سالگي طلاي سئول 86 و در 40 سالگي طلاي پكن 90 را گرفت. او دو مدال نقره جهاني در سال‌هاي 1978 مكزيكو و 1981 اسكوپيد هم دارد. اگر طلاي 78 هم به كلكسيون افتخارات او در بازي‌هاي آسيايي اضافه مي‌شد، امروز او با چهار طلا و يك نقره در بازي‌هاي آسيايي از مسلم اسكندرفيلابي هم بالاتر قرار داشت، اما افسوس...

محمد نصيري
قهرمان هالترها، ستاره جيبي
محمد نصيري، پرافتخارترين وزنه‌بردار ايراني در تمام ادوار بازي‌هاي آسيايي است. نصيري در اين عرصه سه بار در ميدان حضور داشته و هر سه بار هم طلايي شد. او هم مثل سوخته‌سرايي در صورت شركت در بازي‌هاي آسيايي 1978 بانكوك مي‌توانست سه طلا را به چهار مدال طلا تبديل كند، اما اين اتفاق هيچ‌گاه رخ نداد. محمد نصيري در سال‌هاي 1966، 1970 و 1974 در بازي‌هاي متوالي آسيايي صاحب سه مدال طلا شد. او در سال 1978 به علت انصراف ايران در بازي‌هاي سال 1978 شركت نكرد، وگرنه تعداد مدال‌هايش به چهار طلا مي‌رسيد. او بالاتر از حسين رضازاده در اين عرصه، برترين وزنه‌بردار ايران بود. جالب اينكه بعد از نصيري به ترتيب حسين رضازاده، محمدحسين رهنوردي و فيروز پژهان بهترين وزنه‌برداران ايران هستند.

عليرضا حيدري
3 طلاي تاريخي قهرمان نسل انقلاب
اما عليرضا حيدري صاحب سه مدال طلا در سه دوره آخر بازي‌هاي آسيايي شده است. قهرمان جهان در سال 1998، در همان سال 1998 قهرمان بازي‌هاي آسيايي شد. حيدري سپس در مسابقات آسيايي 2002 بوسان و 2006 دوحه صاحب دو مدال طلاي ديگر شد تا بهترين كشتي‌گير ايران در بازي‌هاي آسيايي، البته در ساليان بعد از انقلاب باشد. البته سوخته‌سرايي هم بعد از انقلاب سه طلا گرفت، اما از آن جهت كه آغاز كار او در سال‌هاي قبل از انقلاب بوده، او را متعلق به مردان قبل از انقلاب دانسته و عليرضا حيدري را به عنوان بهترين مرد كشتي در ساليان بعد از انقلاب مي‌دانيم. به هر حال حيدري مي‌توانست باز هم در ميدان باشد، اما دو سال قبل با خداحافظي زودهنگام از كشتي نشان داد كه به پايان خط رسيده است.

محمود ميران
پرمدال‌ترين رزمي‌كار بدون طلا، اما بزرگ و پرافتخار
محمود ميران، قهرمان فوق‌سنگين جودوي ايران، چهار دوره در بازي‌هاي آسيايي شركت كرده و البته در اين چهار دوره صاحب پنج مدال شده است. بعد از جلال كشميري كه شش مدال براي ايران در بازي‌هاي آسيايي گرفت، محمود ميران با پنج مدال از حيث تعداد مدال پرافتخارترين قهرمان ايران بوده است. محمود ميران چهار نقره و يك برنز گرفته است. ميران كارش را از سال 1994 آغاز كرد و تا سال 2006، پنج مدال گرفت. در سال 2002 و در بوسان او دو مدال گرفت. به اين علت كه در اين سال مسابقات به‌جز وزن طبيعي در يك وزن آزاد هم برگزار شد. ميران چهار مدال نقره و يك مدال برنز گرفت و در حسرت مدال طلا ماند، اما به هر حال هنوز كه هنوز است، دومين قهرمان ما از حيث دريافت مدال است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir