جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1354 - 1389/08/08 -

 دلم شكسته ،من را ايراني نمي‌دانند
 قطبي: اين فيلم هندي نيست 

بعد از چهارشنبه شب و انتشار نامه خداحافظي قطبي با تيم ملي رسانه‌هاي ايران به دنبال او بودند تاجزئيات بيشتري از تصميم او را منتشر كنند. او دلايلش را اينگونه برمي‌شمرد: من چند دليل براي انجام اين كار داشتم. اول بايد بگويم كه من هيچ وقت با وطنم خداحافظي نخواهم كرد چرا كه اينجا جايي است كه به دنيا آمده‌ام و خانواده‌ام در آن است و تا پايان عمرم نيز به وطنم خدمت مي‌كنم اما احساس كردم در آستانه جام ملت‌هاي آسيا بايد حاشيه‌ها و فشارهايي را كه روي تيم بود كم كنيم. ما يك صندلي در تيم ملي داريم كه همه به دنبالش هستند و فكر كردم با اعلام اين مساله كه پس از جام ملت‌ها بر روي اين صندلي نخواهم بود، شايد فشارها به تيم كم شود. دليل ديگر اين بود كه بازيكنانم بتوانند بدون استرس و فشار كار كنند چرا كه همين مسايل در مورد سرمربي‌گري تيم ملي فشار زيادي را براي بازيكنان به وجود مي‌آورد. سومين دليلم نيز شخصي است. چرا كه هميشه دوست داشتم در زندگي‌ام تجربه‌هاي جديد را داشته باشم و فكر مي‌كنم پس از جام ملت‌هاي آسيا اين فرصتي است كه در جاي ديگري فعاليت فوتبالي‌ام را ادامه دهم و جاي ديگري را براي رشدم انتخاب كنم.
افشين قطبي در پاسخ به اين سوال كه آيا واقعا مي‌خواهيد با قهرماني، تيم ملي را ترك كنيد؟ و يا اين به دليل ايجاد كردن يك فضاي جديد است، يادآور شد: اين يك مساله جدي است. اين فيلم هندي نيست. من نمي‌خواهم يك داستان در اين مورد درست كنم. من سعي كرده‌ام هميشه با اين اصول زندگي كنم. در اين چند سال هم سعي كرده‌ام با اصولي مانند عشق به ميهن، عشق به فوتبال و عشق به كارم به جلو حركت كنم. اين تصميم براي من خيلي سخت بود چون من عاشق ايران هستم. برخي به من مي‌گويند كه من خارجي هستم. وقتي منافع‌شان به خطر مي‌افتد، مي‌گويند بايد مربي خارجي بياوريم. در حالي كه من ايراني هستم. وقتي در آمريكا زندگي مي‌كردم من را ايراني مي‌دانستند. در كره كه بودم معلوم نبود آمريكايي هستم يا ايراني اما حالا كه به وطن خودم آمده‌ام خيلي از كارشناسان و همكاران خودم، من را ايراني نمي‌شناسند و اين من را دل‌شكسته مي‌كند. ما يك مشكلي كه در ورزش داريم، اين است كه همديگر را قبول نداريم. وقتي خودمان، خودمان را قبول نداشته باشيم، چطور بايد توقع داشته باشيم خارجي‌ها ما را قبول داشته باشند. ما بايد با احترام به يكديگر به سمت پيشرفت حركت كنيم.
او مثل متن نامه‌اش در مصاحبه‌اش‌ هم از مردم و سعيدلو تشكر مي‌كند: از روزي كه كارم را در پرسپوليس و تيم ملي شروع كردم، هر موقع دل‌شكسته و ناراحت بودم،‌ ابراز علاقه يك ايراني در خيابان كه احساسات و انگيزه دروني‌اش را به من انتقال مي‌داد، باعث مي‌شد انرژي مثبتي بگيرم. من ايمان دارم كه پس از 40 سال مي‌توانيم در جام ملت‌هاي آسيا قهرمان شويم. ما با اين هدف به رقابت‌ها مي‌رويم و در اين راه به كمك مردم و مسوولان نياز داريم. بايد از سعيدلو تشكر كنم كه لطف زيادي به ما داشته و در جريان همه مشكلات ما هست. ما با كمك او و مسوولان فدراسيون فوتبال مي‌توانيم به نتايج خوب برسيم. مهم‌تر از افشين قطبي اين است كه ما در جام ملت‌ها قهرمان شويم. من هم در باقي مانده فعاليت حرفه‌اي‌ام به عنوان مربي، مي‌توانم در جاي ديگري فعاليت كنم.
قطبي در پاسخ به اين سوال که چرا اكنون كه دو ماه به جام ملت‌هاي آسيا باقي مانده، اين بيانيه را صادر كرديد، گفت: من واقعا احساس مي‌كردم تيم ملي در اين دو ماه به آرامش نياز دارد. براي همين هم بود كه اعلام كردم پس از جام ملت‌ها از تيم ملي خواهم رفت تا فشار رسانه‌ها به جاي ديگري منتقل شود. من هميشه در مورد كارهاي مهمي كه مي‌خواستم انجام دهم، مشورت مي‌كردم. در اين مورد هم مشورت كردم. اما شما ببينيد در همين سال 2010، ما چهارده بازي ملي كرديم كه سيزده بازي خارج از خانه بوده و 9 پيروزي و 12 بازي بدون باخت داشته‌ايم. ما در ايتاليا با لاتزيو بازي كرديم. همه آن موقع به ما انتقاد كردند اما همين تيم لاتزيو اكنون در صدر جدول ايتالياست و ما يك بازي بي‌نظير با اين تيم انجام داديم كه نيمه اول يك بر يك شديم. ما رفتيم به ارمنستان و با اين تيم بازي كرديم و همه ما را مسخره كردند. در حالي كه همين تيم ارمنستان اكنون اسلواكي را شكست داده و بازي‌هاي خوبي در اروپا داشته است. در مورد بازي با برزيل هم در حالي كه برخي كارشناسان اعلام كردند اين فقط نامي از برزيل بود، بايد به بازيكنان اين تيم اشاره كنم. بازيكني مانند پاتو، آلوز و نيلمار از بازيكنان بزرگ و پرقيمت دنيا هستند و ما با بازي‌اي كه با آن‌ها انجام داده‌ايم نشان داديم كه چندان فاصله‌اي نداريم. فقط بايد كمي فرهنگ‌سازي كنيم و از تيم ملي حمايت كنيم و نگاهي ملي به بازي‌هاي تيم ملي داشته باشيم.
او برخي كارشناسي‌ها را رد مي‌كند: من هميشه از انتقادهاي فني استقبال كردم ولي اكنون پس از 21 سال كه در فوتبال هستم و به صورت حرفه‌اي مربي‌گري مي‌كنم، هيچ وقت به خودم اجازه نمي‌دهم كه با دوستانم از تلويزيون بازي را تماشا كنم و بعد آن بازي را كارشناسي كنم چون كسي كه در تلويزيون بازي را مي‌بيند با كسي كه در كنار زمين است، متفاوت است. كارشناسي‌هاي تلويزيوني هيچ گاه نمي‌تواند صحيح باشد و من احساس مي‌كنم ما در كارشناسي‌هايمان بيشتر ديدگاه‌هاي شخصي را داخل مي‌كنيم و اين به ورزش ضرر مي‌زند. اين مساله باعث شده بازيكنان ما ترس زيادي از اشتباه داشته باشند، چون مي‌دانند در صورت يك اشتباه، فشار بسيار زيادي از رسانه‌ها به آن‌ها وارد مي‌شود. آن‌ها هنوز جوان هستند و تجربه زيادي ندارند. وقتي آن‌ها تجربه بازي با تيم‌هاي بزرگ دنيا را ندارند، چه توقعي داريم كه برزيل را شكست دهند. متاسفانه ورزش ما به گونه‌اي است كه با يك پيروزي و يك شكست فضايش تغيير مي‌كند. من از رسانه‌ها خواهش مي‌كنم بازيكنان جوان را حمايت كنند و نگاه ملي به تيم ملي داشته باشند.
اما تبريك قطبي به ذوب‌آهن و سرمربي‌اش: من از صميم قلبم به ابراهيم‌زاده و ذوب آهن تبريك مي‌گويم. آن‌ها افتخار ايران و اصفهان هستند. ما حتي چند بازيكن ملي در اين تيم داشتيم كه به خاطر حمايت از ذوب آهن، آن‌ها را به تيم ملي دعوت نكرديم چرا كه بايد تعامل خوبي بين باشگاه‌ها و تيم ملي باشد. از طرف ديگر من عقيده دارم يكي از ملاك‌هاي خوب مربي‌گري ، معلم بودن است و فكر مي‌كنم ابراهيم‌زاده الگوي خوبي براي معلمي و مربي‌گري در فوتبال ايران است.
سرمربي تيم ملي فوتبال در مورد جزئيات بازي با برزيل نيز گفت: ما بايد فاكتورهايي كه در بازي با برزيل داشتيم، به صورت جدي بررسي كنيم. ما پس از چند بازي سنگين در رقابت‌هاي غرب آسيا به ابوظبي رفتيم و تيم، خسته بود. دوم اينكه برزيل با يك تيم جديد پس از شكستي كه در جام جهاني داشت، آمده بود تا خودش را براي رقابت‌هاي آتي آماده كند، پس بنابراين تيم خوبي را مهيا كرده است و بازيكنان بسيار خوب و بزرگي دارد. همين تيم برزيل پيش از اينكه با ما بازي كند، به مصاف تيم ملي آمريكا رفت و در يك بازي خوب، در حالي كه از دقيقه 60 به بعد آمريكا را تسليم كرده بود، دو بر صفر اين تيم را شكست داد. بعد از آن با تيم بارسلونا بازي كرد و در آن بازي نيز پيروز بود. بعد به مصاف ما آمد و در ادامه با اوكراين بازي كرد. ما در بازي با برزيل رقابت را خيلي خوب شروع كرديم. در 10 دقيقه اول يك گل صحيح زديم كه قبول نشد اما آن‌ها تا پيش از ضربه ايستگاهي آلوز هيچ موقعيتي روي دروازه ما نداشتند. اما وقتي آلوز با آن ضربه رويايي، به طاق دروازه ما زد، به دليل اينكه بازيكنان ما تجربه بازي با تيم‌هاي بزرگ دنيا را ندارند، كمي تحت تاثير قرار گرفتند و سازمان‌دهي تيم به هم ريخت. اما در ادامه ما موقعيت‌هاي خوبي را به ويژه در نيمه دوم داشتيم. من به اين بازي تيمم افتخار مي‌كنم و در حالي كه مي‌توانستيم بازي را ببنديم و دفاع كنيم، يك بازي خوب و هجومي را به نمايش گذاشتيم اما متاسفانه پس از اين بازي خوب، وقتي ژاپن، آرژانتين را يك بر صفر شكست مي‌دهد، رسانه‌هاي ما به اين بازي مي‌پردازند و ما را مورد انتقاد قرار مي‌دهند، در حالي كه توجه نمي‌كنند آرژانتين پس از 28 ساعت پرواز به ژاپن آمده و همه بازيكنانش را در اختيار نداشت. رسانه‌هاي ما آن قدر اين بازي را پررنگ كردند كه ما را تحت فشار قرار دهند اما همين ژاپن چند روز بعد به مصاف كره رفت و در همان ورزشگاهي كه ما كره را يك بر صفر برديم، با اين تيم مساوي كرد اما راجع به اين بازي دوم هيچ رسانه‌اي سخن نگفت. من مي‌گويم بايد تيم ملي را تقويت كنيم.
افشين قطبي در ادامه صحبت‌هايش به بالا بودن ميزان چربي بازيكنان ايراني كه دليلي براي كاهش سرعت آن‌ها در مسابقه‌ها است، اشاره كرد و گفت: ميانگين درصد چربي بازيكنان فوتبال در اروپا زير 10 درصد است اما اين ميزان براي بازيكنان شاغل در ليگ برتر ايران بالاي 14 درصد است. يكي از كارهاي مهمي كه در تيم ملي شروع كرديم، تلاش براي كاهش ميزان چربي بازيكنان است. ميزان چربي آن‌ها در اردوي اتريش بسيار بالا بود اما در بازي‌هاي غرب آسيا و ديدار با برزيل با تست‌هاي انجام شده به حدود 11 درصد رسيده بود كه اين ميزان در جام ملت‌ها بايد به زير 10 درصد برسد. خوشحالم كه بازيكنان از اين طرح استقبال كردند چون نتيجه‌اش را خودشان در سرعت بازي‌شان مي‌بينند.
گويا زمينه براي بخشش شهاب گردان فراهم شده است: ما هنوز تا حضور در جام ملت‌ها آن قدر فرصت داريم كه بازيكنان جديدي را به تيم ملي دعوت كنيم اما اسكلت اصلي تيم ايران ساخته شده و بعيد مي‌دانم بيشتر از سه چهار بازيكن جديد دعوت شوند. از آنجايي كه شخصيت بازيكنان ملي‌پوش براي من اهميت زيادي دارد، اتفاقاتي در اردوي اتريش بين گردان و تيم ملي افتاد كه احساس كردم بايد از اردوي تيم دور باشد اما او پس از اين اتفاقات، تلفني عذرخواهي و در مطبوعات هم از رفتارش اظهار پشيماني كرد. با توجه به اين كه نظرات شخصي‌ام را در دعوت بازيكنان تيم ملي اعمال نمي‌كنم، پيش‌بيني مي‌كنم او كه يكي از بهترين دروازه‌بانان ايران است، به تيم ملي دعوت شود.
او مدعي است تعامل خوبي با مربيان تيم‌هاي ليگ داشته است: من هيچ مشكلي با مربيان ايراني ندارم و حتي معتقدم حلقه‌هاي فوتبالي ما بايد به هم نزديك‌تر شود و همه ما در جايگاه‌هايي كه هستيم به يكديگر احترام بگذاريم. من با مربياني چون امير قلعه‌نويي، محمد مايلي كهن، مجيد جلالي، منصور ابراهيم‌زاده و... ارتباط داشته‌ام و پنجشنبه هم جلسه خوبي را با مربي پرتغالي صنعت نفت آبادان برگزار كردم.
هميشه يكي از سوال‌هايي كه از قطبي مي‌شود در مورد پرسپوليس است چرا كه او با اين تيم در ايران اوج گرفت: پرسپوليس و هوادارانش هميشه در قلب من جايگاه عزيزي دارند و هر كسي كه سرمربي اين تيم باشد، براي من قابل احترام است. من هميشه درباره علي دايي با احترام حرف زده‌ام. به ياد دارم حضور او در تيم بايرن مونيخ و فينال ليگ قهرمانان اروپا مقابل منچستريونايتد كه وقتي اقدام به گرم كردن كرد، به عنوان يك ايراني افتخار كردم. اگر چيزي به فوتبال ايران نياوردم، اما مي‌خواهم يك كاري را از خودم به يادگار بگذارم تا ماندگار شود و آن هم احترام گذاشتن به همديگر است. ما بايد حرمت‌هاي هم را حفظ كنيم. امثال علي دايي افتخار فوتبال ايران هستند، چه ببازند و چه ببرند. فرهنگ ورزش ما بايد تغيير كند. معتقدم آدم‌هاي بزرگ براي بزرگ‌تر شدن، نياز نيست كه آدم‌هاي كوچك كنار خود را كوچك‌تر كنند بلكه مي‌توانند با بزرگ‌تر كردن افراد كنارشان، خودشان هم بزرگ‌تر شوند.
و بالاخره آخرين اظهارنظر او در مورد تيم اميد و غلام پيرواني است: غلامحسين پيرواني از مربيان خوب فوتبال ايران است و معتقدم با بهترين بازيكنان همراه با تيم اميد به بازي‌هاي آسيايي گوانگجو خواهد رفت. به موفقيت اين تيم در رقابت‌هاي آسيايي اميد زيادي دارم. اين مربي با تجربه‌اي كه دارد مي‌تواند بهترين بازيكنان ايران را در اين تيم به كار گيرد اما بايد توجه داشته باشيم كه در فرهنگ فوتبال ما متاسفانه برخي بازي‌هاي ملي آن قدر بزرگ مي‌شوند كه آبروي انسان‌هاي بزرگ در گروي نتايج اين بازي‌هاست. بايد قبول كنيم كه بازي‌هاي گوانگجو براي خيلي از كشورها مهم نيست و نسبت به آن ديدگاه سازندگي دارند. اين وضعيت مي‌تواند براي فوتبال ما هم وجود داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir