جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1332 - 1389/07/11 -

 همه تورنمنت‌هاي فوتبال ايران
 با كوروش تا پاي ديوار چين 
نويسنده : اميد صبوري

در تورنمنت غرب آسيا، حالا فوتبال ما چشم به عنوان قهرماني دارد اما به راستي قهرماني در تورنمنت غرب آسيا براي فوتبال ما تا چه اندازه صاحب اهميت است؟ ما چند بار به خاطر قهرماني در اين رقابت‌ها خوشحال شده‌ايم؟ فوتبال ما چند تورنمنت موفق را برگزار كرده يا در آن شركت داشته است؟
1- جام عمران منطقه‌اي- سنتو: مسابقاتي كه از سال 1965 ميلادي تا سال 1971 براساس يك معاهده نظامي منطقه‌اي برگزار شد. در اين مسابقات، ايران، تركيه و پاكستان حاضر بودند. پيكار ايران و تركيه براي فوتبال كشورمان هميشه پيكار پراهميتي بود اما پاكستان هميشه تنها يك زنگ تفريح بود. در سال‌هاي 1965 و 1970 فوتبال ما موفق به فتح اين رقابت‌ها شد.
2- جام LG: جامي كه براساس تبليغ يك شركت كره‌اي در الكترونيك و لوازم و وسايل برقي طرح‌ريزي شد. اولين LG تهران در سال 1998 برگزار شد. ايران در اكثر تورنمنت‌هاي LG برگزار شده در تهران، قاهره، كازابلانكا و ... به عنوان سوم دست يافت.
3- جام بين‌المللي وحدت: در اسفندماه سال 1360 تورنمنت بين‌‌المللي وحدت با حضور باشگاه‌هاي كشور و تيم‌هاي ملي اميد و ارتش برگزار شد اما در پايان، اين تيم باشگاه پرسپوليس تهران بود كه با پيروزي برابر الجزاير قهرمان رقابت‌ها شد.
4- جام بين‌المللي دهه فجر: در بهمن و اسفند سال 1364 اين رقابت‌ها برگزار شد. سه تيم داخلي و پنج تيم خارجي در آن رقابت‌ها شركت داشتند. تيم فوتبال ايران در فينال رقابت‌ها در ضربات پنالتي برابر تيم ملي لهستان باخت و دوم شد.
5- جام بين‌المللي دوستي: در سال‌هاي 1968 و 1969، دو دوره از جام‌ بين‌المللي دوستي در ايران برگزار شد. در دوره اول تيم ملي ايران و در دوره دوم تيم پيكان قدرتمندترين نماينده ايران بودند. پيكان در دوره دوم رقابت‌ها با پيروزي برابر تيم فوتبال زسكا مسكو عنوان نايب‌قهرماني اين رقابت‌ها را به دست آورد.
6- جام بين‌المللي اكو: در سال 1372، جام بين‌المللي اكو براساس معاهدات اقتصادي در كشورهاي منطقه، از جمله آسياي ميانه برگزار شد و تيم ملي فوتبال كشورمان در رقابت‌هاي اين دوره عنوان قهرماني را به دست آورد.
7- جام‌ بين‌‌المللي ايران: طي سال‌هاي 1974 و 1975 مسابقات جام بين‌المللي ايران، با حضور چند تيم داخلي و خارجي برگزار شد و در دو دوره انجام شده مسابقات تيم‌هاي ملي شوروي سابق و باشگاه گلاسس اكسپورت جمهوري چك قهرمان شدند.
8- جام كوروش: رقابت‌هاي بزرگي كه در سال 1971 در تهران برگزار شد و سران مهم و ارزشمند فوتبال دنيا را در ايران جمع كرد. پرويز دهداري از اين رقابت‌ها بود كه فعاليتش را در عرصه فوتبال ملي كشورمان شروع كرد.
9- جام استقلال برزيل: رقابت‌ها تحت عنوان جام جهاني كوچك در سال 1972 برگزار شد. ايران پنجه در پنجه تيم‌هاي پرقدرت زيادي انداخت و نتيجه شايسته‌اي نگرفت اما به هرحال تجربه بازي با ايرلند، پرتغال، اكوادور و ... را پيدا كرد.
10- جام تورنمنت مادريد: به مناسبت هفتاد و پنجمين سالگرد تولد سانتياگو برنابئو اين رقابت‌ها در ماه مارس سال 1977 ميلادي برگزار شد و كشورمان با تساوي برابر آرژانتين قهرمان سال آينده جام جهاني در اين رقابت‌ها افتخار آفريد.
11- جام ديوار بزرگ چين: حتي تا اوايل دهه 90 هم تورنمنت ديوار چين، تورنمنت مهم بزرگي بود، تيم اميد ايران در سال 1983 در تورنمنت ديوار بزرگ چين شركت كرد. فوتبال ايران به چين و ژاپن باخت و عنوان نهم رقابت‌ها را به دست آورد.
12- جام جواهر لعل‌نهرو: مهمترين تورنمنت فوتبال دهه هشتاد ميلادي در آسيا تورنمنت جواهر لعل‌نهرو بود. ايران در سال 1984 در اين رقابت‌ها شركت كرد و با شكست برابر تيم‌هاي ملي اصلي شوروي و يوگسلاوي حذف شد.
13- جام فدراسيون رياست جمهوري: تورنمنتي كه در كشور كره جنوبي برگزار مي‌شد و از فوتبال كشورمان يك بار باشگاه قدرتمند هما در آن شركت كرد.
14- جام ميلز: جام باشگاهي كه استقلال در سال‌هاي 1970 و 1989 تجربه حضور و قهرماني پرقدرت در آن را دارد.
15- جام باردولو: از جام‌هاي نه چندان معتبري كه مثل جام ميلز در كشور هندوستان برگزار شده و تيم فوتبال استقلال تجربه بازي و حضور در آن را دارد.
16- جام گفت وگوي تمدن‌ها: در سال 2001 به پيشنهاد فدراسيون فوتبال ايران بين چهار تيم صاحب تاريخ و تمدن ايران، چين، ايتاليا و مصر برگزار شد و ايران در رده‌بندي با پيروزي 4- صفر برابر تيم ملي چين سوم شد.
17- جام كشورهاي اسلامي: تورنمنت بزرگي كه از سال 1996 در كشورمان آغاز شد و دو بار هم به ميزباني كشورهاي همسايه برگزار شد.
مطمئن هستيم كه نتوانستيم مرجع آماري كاملا مدوني را براي اين عرصه تهيه كنيم، چرا كه به طور قطع جام‌هايي مثل 1- پرچم تركمنستان 2- استقلال قطر 3- كارلز برگ 4- دان هيل 5- وليعهد (جام منحوس تهران) و ... هم وجود داشته است اما در اين عرصه ما نگاهي به آن نداشته‌ايم، چرا كه در عمل جام‌هاي چندان معتبري هم نبوده‌اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir