جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1155 - 1388/11/17 -

 ركورد طولاني‌ترين زمان نباختن در داربي
 استقلال 8 سال و 6 ماه نباخت 
نويسنده : مهدي حدادپور

داربي تمام شد اما هنوز حواشي آن ادامه دارد. شايد برايتان جالب باشد كه نگاه آماري به شكست نخوردن يك تيم برابر حريف سنتي را بدانيد. تا به حال شش بار اتفاق افتاده كه بي‌شكستي يكي از آن دو تيم پرسپوليس و استقلال برابر هم از مرز سه سال گذشته باشد كه البته يكي از آن موارد همين بازي آخر است. پرسپوليس از آبان سال 84 تا امروز برابر استقلال بي‌شكست مانده. مهم‌ترين ركورد در اين عرصه،‌102 ماه بي‌شكستي استقلال برابر پرسپوليس انگار رازي عجيب در توالي پيروزي‌ها و شكست‌هاي اين دو تيم وجود دارد كه شايد نياز به رمزگشايي داشته باشد.

آغاز با راجرز
از روز 16 فروردين 47 كه اولين ديدار دو تيم پرسپوليس و استقلال برگزار شد تا روز 15 بهمن 50، يعني طي سه سال و 10 ماه پرسپوليس نتوانسته بود تيم استقلال را با شكست مواجه سازد. آمار 46 ماه بي‌شكستي استقلال برابر پرسپوليس در حالي ثبت شد كه اين تيم به پيكان در مدت 46 ماه مورد اشاره باخت. پيكاني كه در سال 48 از وجود همه ياران پرسپوليس بهره مي‌برد. پرسپوليس با پيروزي چهار بر يك برابر استقلال طلسم مورد اشاره را شكست.طلسم شكن، آلن راجرز، سرمربي پرسپوليس بود و گل‌ها را صفر ايرانپاك، حسينعلي كلاني و محمود خوردبين به ثمر رساندند.

نوبت پروين
بزرگترين طلسم مربوط به بي‌شكستي استقلال برابر پرسپوليس به آذرماه سال 1356 تا خرداد سال 1365 برمي‌گردد. اين اتفاق طي هشت سال و شش ماه رخ داده است. 102 ماه بي‌شكستي در حالي رخ داد كه بازي‌هاي برگزار شده طي اين مدت بسيار اندك بود. طي سال‌هاي 58، 59، 60، 61 و 62، يك بار و طي سال‌هاي 57، 63، 64، دو تيم اصلا روبه‌روي هم قرار نگرفتند،‌اما سرانجام پرسپوليس، اين طلسم را در روز 25 خرداد ماه سال 1365 با پيروزي سه بر صفر برابر استقلال در نيمه نهايي مسابقات فوتبال باشگاه‌هاي تهران در اين سال شكست. طلسم‌شكن، علي پروين، سرمربي پرسپوليس بود و شاهرخ بياني -دو گل و ناصر محمدخاني گل‌هاي پرسپوليس را زدند.

گذشتن از مرز 3
بي شكستي پرسپوليس، برابر استقلال در خرداد ماه سال 1369 به نزديك هفت سال رسيده بود. استقلال بعد از برد يك بر صفر برابر پرسپوليس در روز 15 مهرماه سال 1362 تا روز چهار خرداد سال 1369،‌يعني طي مدت شش سال و هشت ماه هيچگاه نتوانست پرسپوليس را ببرد. در اين مدت، دو برد و دو مساوي نصيب پرسپوليس شد. براي اولين بار بود كه بي‌شكستي پرسپوليس برابر حريف از مرز مدت زمان سه سال مي‌گذشت. طلسم‌شكن، منصور پورحيدري، سرمربي استقلال بود و مرفاوي و سرخاب گل‌ها را به ثمر رساندند.

طلسم جديد
طلسم تازه را يك بار ديگر استقلال به وجود آورد. پرسپوليس كه در آذرماه سال 68، در مسابقات باشگاه‌هاي تهران توانست تيم استقلال پرستاره آن سال را ببرد،‌ تا نزديك هفت سال يعني در مهرماه سال 1375، نتوانست بر حريف غلبه كند. از 17 آذر 68 تا 27 مهر 75، استقلال صاحب چهار برد و شش مساوي برابر حريف شده و روزگار سياه و تلخي را براي سرخپوشان پايتخت رقم زده بود. باور كردني نبود كه اين بار، اين مدت طولاني به شش سال و 10 ماه يعني 82 ماه برسد. طلسم‌شكن، استانكو، سرمربي پرسپوليس بود وگل سرخپوشان را اكبرپور كه در قصه هست را ادموند بزيك زد.
اين بار طلسم تازه به سود پرسپوليس بود. پرسپوليس كه روز شش مرداد ماه سال 1374، با نتيجه سه بر يك به استقلال باخت ديگر باخت را تا اسفند 79 تجربه نكرد. اگر در ديدار اسفند 79، هم دو تيم مساوي مي‌كردند، با توجه به فاصله ايجاد شده بين اين ديدار (در آخرين دوره ليگ آزادگان) و ديدار بعدي (در اولين دوره ليگ‌برتر) دوران بي‌شكستي از مرز شش سال مي‌گذشت،‌اما در اين مدت كه پرسپوليس صاحب چهار برد و چهار مساوي برابر حريف شد،‌تقويم پنج سال و هفت ماه يعني 67 ماه را نشان مي‌داد.طلسم‌شكن، منصور پورحيدري، سرمربي استقلال بود و گل تيم فوتبال استقلال را عليرضا اكبرپور زد.

...و سرانجام
آخرين طلسم مربوط به امروز است. آنچنان كه قبلا هم عنوان كرديم، تنها شش بار دوره بي‌شكستي يك تيم برابر تيم ديگر، از مرز سه سال تمام گذشته است كه بي‌شكستي امروز پرسپوليس از آن جمله است. پرسپوليس كه در آبان سال 84، در ليگ پنجم برتر و با گل غلامرضا عنايتي به استقلال باخت، تا به امروز، در 9 بازي انجام شده بعد از آن، دو برد و هفت مساوي دارد. يعني تا به حال 51 ماه، يعني چهار سال و سه ماه برابر حريف بي‌شكست است كه اين رقم با توجه به انجام ديدار بعدي دو تيم در پاييز سال آينده به مرز 60 ماه خواهد رسيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir