جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 2926 - 1395/04/02 -

 شانس سهميه المپيک عطاي دووميداني را به لقايش بخشيد
 مهدي زماني: نتيجه مسابقه تمريني من را علم کردند 
 ديگر به دووميداني بر نمي‌گردم!
نويسنده : نگار رشيدي

 

 

 

دووميداني حدود 20 روز ديگر فرصت دارد تا به تعداد نمايندگانش در کاروان المپيک اضافه کند. اما در اين روزهاي حساس و مهم، اتفاقاتي مي‌افتد که دور از انتظار است.

مهدي زماني دونده 400 متر که چندي پيش دوران تعليق دوپينگ به خاطر استفاده از ماده ممنوعه ملدونيوم را به تنهايي پشت سر گذاشت، با قول حمايت کيهاني به ميدان بازگشت. اما گويا مسوولان حالا تغيير نظر داده و قول‌شان را پس گرفته‌اند. چراکه اعتقاد دارند زماني ديگر شانس المپيکي شدن ندارد! پيه اين موضوع به تن سپيده توکلي ديگر دووميداني کار ايران نيز خورده است. اما شرح ماجرا را از زبان خود زماني بخوانيد. ماجرايي که به خداحافظي‌اش از دنياي ورزش قهرماني ختم شده است.

حذف اسم در جابه جايي ليست!

او ابتدا از وعده‌هاي کيهاني حرف به ميان آورد:«پس از اتفاقات اخير (ماجراي ملدونيوم) کيهاني گفت من را حمايت مي‌کند و برايم برنامه‌ريزي کرده‌اند که در مسابقات شرکت کنم. من هم با وجود اينکه سه ماهي از تمرين حرفه‌اي دور بودم، کارم را شروع کردم تا به مسابقات ترکيه رسيديم. دو روز قبل از مسابقه، يک نفر به من خبر داد که اسمم در ليست تيم اعزامي‌نيست. از 30 نفري که به ترکيه اعزام شدند، تنها چهار پنج نفر شانس کسب ورودي بودند اما من در اين تعداد هم جايي نداشتم. چون کيهاني با جوانان در ويتنام بود، سراغ خواجوي رفتم اما او به من گفت در جابه‌جايي ليست، اسمت پاک شده است. در هر صورت چون سربازم و بايد کارهايم يکي، دو هفته زودتر انجام مي‌شد، خودم پيگير شدم و توانستم کارهاي خروجي‌ام را انجام دهم. فدراسيون فقط زحمت کشيد در لحظه آخر برايم بليت گرفت.»

ديد کوتاه فدراسيون

او در ادامه به بهانه تراشي فدراسيون اشاره کرد:«فرداي روزي که به ترکيه رسيديم، مسابقه 400 متر بود. اين در حالي بود که به خاطر برنامه‌ريزي نامناسب، ما 16 ساعت در راه بوديم در حالي که بايد يک سفر دو، سه ساعته مي‌شد. من هم براي اينکه بدنم باز شود و براي 200 متر آماده باشم، تصميم گرفتم در 400 متر شرکت کنم. آن هم با شرايط هواي سرد و باد و باران شديدي که وجود داشت و انگار به قطب رفته بوديم. من در حالي اين مسابقه را 48 ثانيه دويدم. که 200 متر را تنها با سه هفته تمرين، 21ثانيه و 60 صدم‌ثانيه دويدم. با توجه به زمان قاسمي ‌و حتي دوندگان ترکيه، زمان بدي نبود. برنامه بعدي مسابقه قزاقستان بود که دوباره شنيدم اسمم در ليست نيست. وقتي با فدراسيون تماس گرفتم، خواجوي به من گفت «تو ديگر شانسي براي المپيك نداري و به همين دليل اعزام نمي‌شوي.» گفتم من با 50 درصد آمادگي به ترکيه رفتم؛ کدام شانس صددرصد را مي‌خواهيد اعزام کنيد؟ که پاسخ شنيدم چنين چيزي نيست و تو در قهرماني آسيا هفتم شدي! ديد فدراسيون آن‌قدر کوتاه است که سطح مسابقات را نمي‌بينند. من بار اول با 48 ثانيه و 10 صدم ثانيه طلاي آسيا را گرفتم و بعد از آن با 47 ثانيه و 90 صدم ثانيه هفتم شدم و اين تغيير سطح مسابقه را مي‌رساند.»

تغيير نظر رييس

زماني پس از خواجوي سراغ کيهاني هم مي‌رود اما جواب مشابه مي‌شنود: «بعد از آن به کيهاني زنگ زدم. او هم گفت 48 ثانيه به درد من نمي‌خورد و به اين رکورد حقوق نمي‌دهم و تو ديگر شانسي براي المپيكي شدن نداري. ما کساني را داريم که 47 ثانيه و اندي دويده‌اند. کساني که در مسابقاتي که من بودم حتي جزو 6 تا هم نمي‌آمدند. گفتم زماني که 46 ثانيه مي‌دويدم، مگر براي من چه کار کرديد؟ فقط به ورزشکاراني که دوست داشتند، هر طور مي‌خواستند رسيدگي مي‌شد. از وقتي کيهاني آمده، مربي من تنها يک ماه حقوق گرفته است. هرچند او هم الان استعفا داده و ديگر با فدراسيون کار نمي‌کند. متاسفانه در اين فدراسيون، کاملا سليقه‌اي عمل مي‌کنند و با بدترين لحن و بيان غيرورزشي با من صحبت شد.»

ليگ به جاي المپيک

دونده 400 متر بعد از اين اتفاقات از دووميداني خداحافظي مي‌کند: «به کيهاني گفتم منظور شما اين است که مهدي زماني تمام شده؟ گفت اگر مي‌خواهي از مزاياي ليگ استفاده کن. من هم گفتم شما ابتدا پول فصل گذشته ما را در ليگ بگير. به او گفتم با اين شرايط دووميداني را کنار مي‌گذارم که او هم مخالفتي نداشت. زماني که داستان تست دوپينگ بود، مگر براي من چه کار کردند؟ خودشان بايد متوجه شرايط خاص من باشند. با اين اتفاق من 3 ماه عقب افتادم. همان زمان مي‌خواستم خداحافظي کنم اما کيهاني قول حمايت داد. اما نتيجه مسابقه تمريني من را علم عثمان کردند و اين حرف را زدند. هرچند فکر مي‌کنم از ابتدا مخالف من بودند. چراکه اسامي‌قزاقستان به خاطر اينکه نياز به ويزا و دعوتنامه دارد، يکي دو ماه پيش رد شده است. اين نشان مي‌دهد من همان زمان هم جايي در اين تيم نداشتم.»

گرد و خاک در فدراسيون

او در ادامه از منتقد بودن کيهاني در گذشته انتقاد کرد: «آقاياني که روي کار آمدند همه از منتقدان فدراسيون‌هاي قبلي بودند. مگر غير از اين است که يک منتقد خودش بايد از ايرادي که به آن انتقاد مي‌کند، مبرا باشد؟ اما به نظر من، فدراسيون قبلي با اينکه با سرپرست اداره مي‌شد، عملکر خيلي بهتري داشت. آن زمان همه برنامه داشتند و حمايت مي‌شدند اما کيهاني که آمد و شعار اسپانسر داشت، نه تنها اسپانسر نياورد بلکه هيچ حمايتي هم نکرد. او قرار بود به تيم قبلي اضافه شود اما آمد و همه کادر را هم بيرون کرد. من کسي بودم که 20 صدم ثانيه تا ورودي فاصله داشتم اما هيچ برنامه‌ريزي براي من نشد. از طرف ديگر اينکه من را با ورزشکاراني که حتي نزديک به جايگاه من نيستند، مقايسه کرد که بيشتر اذيت شدم. تنها انگيزه من براي بازگشت سهميه المپيک بود چون به هرچه مي‌خواستم در دووميداني رسيده‌ام. اما حالا و با اين شرايط قيد همه چيز را مي‌زنم و دنبال زندگي‌ام مي‌روم. پنج سال است که در تمرين به خاطر درد ساق پايم مسکن مي‌خورم و تنها دونده تهران هستم اما هيچ کار خاصي برايم انجام ندادند.»


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir