جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1465 - 1390/01/15 -

 در فضايي مثبت در حال مذاكره با قلعه‌نويي هستيم
 ساكت: واسطه‌گري فردوسي‌پورننگ برنامه نود است 
 «فوتبال بدون سيما» در سال 90 پروژه‌ پيشنهادي و جدي سپاهان است

صدرنشيني سپاهان در ليگ دهم در فاصله شش هفته تا پايان رقابت‌ها بعد از قهرماني اين تيم در ليگ نهم باعث شده كه محمدرضا ساكت حسابي باد در غبغب انداخته و در مصاحبه مفصلي از موضع قدرت صحبت كند. ساكت همچنان مدعي است كه باشگاه تحت مديريتش دولتي و صنعتي نيست و به صورت خصوصي اداره مي‌شود و كل فعاليت‌هاي سخت افزاري باشگاه كه در حجم وسيعي هم اجرا مي‌شود، از صرفه‌جويي‌هاي حاصل شده در بودجه اختصاص يافته به اين باشگاه تامين مي‌شود. ساكت در عين حال از حمله به عادل فردوسي‌پور غافل نمي‌ماند و واسطه‌گري او را ننگ برنامه نود معرفي مي‌كند.
سال 89 چگونه سالي براي مجموعه سپاهان بود؟
خوشبختانه سال 89 سال خوب و موفقي براي مجموعه سپاهان بود؛ چرا که بخشي از اهداف ما براي تبديل شدن نام سپاهان به يک برند معتبر بين‌المللي محقق شد. اين موضوع هم با تکيه بر آماري بود که سايت تاريخ و آمار فدراسيون جهاني فوتبال اعلام کرد و سپاهان را هشتمين باشگاه بزرگ دهه‌ نخست قرن اخير معرفي کرد، همچنين موقعيت درخشاني را در عرصه‌ بين‌المللي کسب کرديم. ضمن اينکه در حوزه‌ قهرماني هم عملکرد خوبي داشتيم، به طوري که در تمام رشته‌هايي که تيمداري کرده‌ايم يا عنوان قهرماني را به دست آورده‌ايم يا نايب قهرمان شده‌ايم، که اين نشان از پتانسيل مناسب مجموعه ما براي کسب عناوين مختلف قهرماني در رشته‌هاي مختلف دارد. از ديگر مواردي که در سال 89 بسيار مورد توجه است، استمرار قدرت نمايي سپاهان پس از کسب عنوان قهرماني در پايان فصل قبل و تداوم بالانشيني در فصل جديد است.
در سال 89 توجهي نيز به زير ساخت‌ها و امکانات سخت افزاري داشتيد.
خوشبختانه کمپ صفاييه باشگاه سپاهان در حال تبديل شدن به يک کمپ مجهز و بين‌المللي است. هتل آفتابگردان اين مجموعه در اوايل سال 90 به بهره‌برداري خواهد رسيد. طرح‌هاي توسعه‌اي هم براي آن در نظر گرفته‌ايم. در کنار کمپ صفاييه، کمپ فردوس را نيز در اختيار داريم که با مساعدت‌هاي دکتر سميعي‌نژاد مديرعامل کارخانه فولاد مبارکه توسعه، تعميرات، بازسازي و نوسازي تجهيزات اين کمپ هم در دستور کار قرار گرفته است. هرچند در سال 89 برخي فضاهاي مجموعه باغ فردوس با کمک شرکت فولاد مبارکه مورد بازسازي قرار گرفت، خيلي خوشحاليم که اين مجموعه در حال تبديل شدن به يک کمپ بين‌المللي ورزشي است؛ چرا که ظرفيت ساخت هتل را نيز دارد. در پي آن هستيم هتلي که نيمه کاره ساخته و رها شده را تکميل کنيم و به امکانات اين کمپ اضافه کنيم. در داخل شهر نيز دو پروژه اقتصادي ديگر را مد نظر داريم. مي‌خواهيم روي يکي از زمين‌هايي که در شهر اصفهان در اختيار داريم مجموعه ورزشي بزرگي را احداث کنيم. اين پروژه در مرحله‌ ارزيابي توجيه اقتصادي است. اين مجموعه جديد شامل سالن‌هاي مختلف ورزشي، استخر و سالن مخصوص رشته پاتيناژ است که براي اولين بار در کشور در حال اجراست. همچنين 13 هکتار زمين در مجموعه نقش جهان در اختيار داريم که زيرسازي دو زمين فوتبال در آن انجام شده است اما به دليل مشکلات اعتبارات، تکميل آنها کمي ‌به تعويق افتاده است که به همين منظور براي تکميل اين زمين‌ها نيز در حال گرفتن وام هستيم.
به انتهاي فصل گذشته باز گرديم که توانستيد قهرماني خود را در ورزشگاه آزادي و برابر تيم پرسپوليسي جشن بگيريد که دو فصل قبل از آن عنوان قهرماني را به آنها داده بوديد.
بدون شک يکي از دردناک ترين لحظات ما از دست دادن قهرماني در سال 1387 بود؛ چرا که در يک شرايط غير نرمال و غير عادي قهرماني را از دست داديم، با اين وجود خيلي خوشحال هستيم که قهرماني سال 89 را با هواداران‌مان در ورزشگاه آزادي و برابر پرسپوليس جشن گرفتيم. اين موضوع نشان دهنده‌ ظرفيت بالاي باشگاه بود که برابر تيم‌هايي که همچون ما بزرگ هستند، همواره موفق عمل مي‌کند.
در فصل نقل و انتقالات هم چند مهره‌ شاخص جذب کرديد.
واقعا اينگونه نيست. شخصا معتقدم قدرت فوتبال ما در 5 يا حداکثر 6 تيم بالايي جدول تقسيم شده است. ما هم خيلي منطقي و بر اساس هدف‌گذاري باشگاه و نيازهايي که داشتيم يارگيري کرديم. تجربه 7 سال حضور ما در ليگ قهرمانان اين را به من مي‌گفت که نمي‌توان با تيمي‌که نيمکتش فاصله زيادي با تيم اصلي دارد نتيجه گرفت. ما هم همانند 5 تيم اول ايران در زمينه‌ بازيکنان هزينه کرديم و تفاوت مالي در اين زمينه با هم نداريم. متاسفم که برخي دوستان بعضي مواقع که در بعضي صحنه‌ها دچار مشکل مي‌شوند ديگران را به مسائل مختلفي متهم مي‌کنند، يک روز به داوري، يک روز به مسايل احساسي و روز ديگر به پول! اما ما آمار همديگر را داريم و مي‌دانيم که ما 5 تيم اول ايران، در يک سطح هزينه کرده‌ايم. نقش قلعه نويي در زمينه جذب بازيکن را نمي‌توان کتمان کرد؛ چرا که ايشان با ارايه برنامه به ما و تصويب اين برنامه درهيات مديره، اقدام به جذب بازيکن کرد. ما يک مجموعه هماهنگ را در اختيار داريم و برآيند آن مجموعه هماهنگ باعث شده اکنون سپاهان در جدول رده بندي موقعيت خوبي را داشته باشد. همچنين در سازماندهي تيمي‌ نياز به اجازه از جايي نداشتيم، بازيکني را نيز غر نزديم و سعي کرديم ابتدا موجوديت خودمان را حفظ کنيم و پس از آن بر مبناي برنامهي کادر فني بازيکن جديد جذب کنيم. استراتژي ثبات که در سپاهان حرف اول را مي‌زند در تلاش است ثابت‌ترين نفرات، کادر و تيم را در اختيار داشته باشد. چند بازيکن مستعد را نيز از ليگ دسته اول به خدمت گرفتيم. اميد ابراهيمي ‌بازيکني است که تا سال گذشته در ليگ يك بازي مي‌کرد اما اکنون تبديل به بازيکن ثابت ترکيب اوليه‌ سپاهان شده است.
آيا به کادر فني تذکر مي‌دهيد که در کنار استفاده از بازيکنان بزرگ، نفرات جديدي را نيز از تيم‌هاي پايه به تيم اصلي تزريق کند؟
چون ما به کار امير قلعه‌نويي ايمان داريم، مي‌دانيم چنين تفکري را نيز دنبال مي‌کند، به عنوان نمونه «اکبر ايماني» يکي از کشف‌هاي ايشان است که در بازي‌هايي هم که انجام داده نمايش بسيار مطلوبي داشته است، اما نبايد فراموش کنيم كه سپاهان در رقابت‌هاي بزرگ و حساسي حضور دارد که در اين ميادين بايد حساب شده تصميم گرفت. مطمئنا شرايط براي ايماني و بازيکناني مثل او فراهم خواهد شد تا خود را بيش از پيش به اثبات برسانند. اصلا با تفکر توجه به تيم‌هاي پايه بود که سپاهان نوين تشکيل شد. سپاهان نوين دهليزي است که بازيکنان مستعد از آن عبور کرده و تبديل به بازيکنان حرفه‌اي فوتبال مي‌شوند.
برنامه سپاهان براي ادامه همکاري با امير قلعه نويي چيست؟
در ماه گذشته اولين جلسه را با امير قلعه‌نويي براي مذاکره پيرامون تمديد قرارداد برگزار کرديم و شخصا ديدگاه‌هاي هيات مديره را براي ادامه همکاري به ايشان ابلاغ کردم. صحبت‌هاي اوليه انجام شده و هم ما و هم آقاي قلعه‌نويي در فضاي مثبت در حال پي‌گيري اين موضوع هستيم. مطمئنا در جلسات آينده هم با هماهنگي بيشتري اين موضوع پيش خواهد رفت، چرا که ما علاقه‌مند به حضور وي در راس کادر فني تيم‌مان هستيم.
در سال آينده بند «ب» ماده 117 وجود نخواهد داشت که کارخانجات دولتي در ورزش ما هزينه کنند، براي حل اين مشکل در باشگاه سپاهان چه برنامه‌هايي را دنبال کرده‌ايد؟
شرکت فولاد مبارکه به عنوان شرکتي که داراي مجمع اختصاصي خودش است، سهامش واگذار شده و شرايط خصوصي بر آن حاکم است مشمول اين قانون نمي‌شود. اما سياست گذاري ما اين است که در کنار شرکت فولاد مبارکه منابع درآمدي جديد و اسپانسرهاي جديد را جذب کنيم و اين به خوبي در حال پيشروي است. ما برنامه 5 ساله اول‌مان سپاهان 90 بود که رو به اتمام است. برنامه‌ سپاهان 1395 در حال تدوين است که در اين برنامه 5 ساله قصد داريم ميزان وابستگي به شرکت فولاد مبارکه را به 51 درصد کاهش دهيم.
در سال 1389 عملکرد خوبي در رده تيم‌هاي ملي نداشتيم و در تمام رده‌ها ناکام بوديم!
متاسفانه در سال 89 در رده تيم‌هاي ملي به جز فوتسال و فوتبال ساحلي اصلا موفق نبوديم که اين موضوع تلخي بيشتري را به کام فوتبال دوستان و اهالي فوتبال ريخت. در رده‌ تيم‌هاي ملي نياز به يک بازنگري اساسي در کميته تيم‌هاي ملي احساس مي‌شد که خوشبختانه با تشکيل کميته فني بخشي از مشکلات اين موضوع حل شد. نفرات کميته فني بسيار با صلاحيت، با تجربه و کار کرده در تمام زمينه‌ها هستند و اين کميته را تبديل به اتاق فکري کرده که تاکنون آثار بسيار خوبي را در پي داشته است. اما با وجود حمايت ستادي و مالي مناسبي که فدراسيون از تيم‌هاي ملي داشت، خروجي کادرهاي فني تيم‌هاي مختلف ملي اصلا خوب نبود که اين موضوع بسيار رنج آور بود. به خصوص تيم بزرگسالان که مربي‌اش دايما ليگ را بر هم مي‌زد. قطبي تمام برنامه‌ريزي‌ها را خراب کرد و امروز فشردگي زيادي را به باشگاه‌هايي که در ليگ قهرمانان حضور دارند تحميل کرد. مشکلاتي که اکنون 4 نماينده‌ فوتبال باشگاهي ايران در ليگ قهرمانان با آن مواجه هستند، به خاطر بي‌انضباطي‌هايي است که قطبي در برنامه‌ريزي‌ها به تيم ملي و فدراسيون تحميل کرد و متاسفانه اين بي نظمي‌ها هيچ تاثير مثبتي هم براي تيم ملي نداشت. به نظر من قطبي فقط مي‌خواست آمار بازي‌هاي ملي خودش را بالا ببرد و متاسفانه در آن زمان فدراسيون نتوانست اين موضوع را به خوبي آناليز کند.
حق پخش تلويزيوني ديگر موضوعي است که در چند هفته گذشته بسيار مورد توجه مديران فوتبالي ايران بوده است، برنامه فدراسيون و باشگاه‌ها براي تحقق اين موضوع چيست؟
در سال 90 پروژه فوتبال بدون سيما روي ميز باشگاه‌ها و فدراسيون قرار دارد. درآمدزايي بحث اول و مشکل نخست اقتصادي همه باشگاه‌هاي کشور است. فدراسيون بايد براي تحقق اين امر قدم‌هاي اساسي‌تري بردارد، بحث فوتبال بدون سيما را که باشگاه سپاهان به باشگاه‌ها و فدراسيون فوتبال پيشنهاد داده بسيار جدي مطرح است. کفاشيان با تلويزيون اتمام حجت کرده است، تلويزيوني‌ها بايد اين موضوع را جدي بگيرند، رئيس فدراسيون فوتبال حتي مذاکراتي را براي واگذاري امتياز حق پخش مسابقات ليگ برتر فوتبال به شبکه‌هاي خارجي انجام داده که قابل تقدير است. ما باشگاه‌ها هم حمايت همه جانبه خود را اعلام کرده‌ايم. بدون شک پروژه‌ي فوتبال بدون سيما مي‌تواند مبنايي قوي براي ادامه کار باشد. صدا و سيما يک منبع درآمد بسيار بزرگ را از كنار فوتبال جذب مي‌کند و حق باشگاه‌ها را که مالک اين موضوع هستند، نمي‌دهد. ولي سال 90 خط پاياني است براي اجحاف در حقوق باشگاه‌ها و فدراسيون، اين سال، سال تحقق حقوق قانوني و بين المللي فوتبال و باشگاه‌ها است. حتي چگونگي راه مبارزه منفي نيز پيش‌بيني شده است. حتما در صدا وسيما اين قدر آدم‌هاي عاقل هستند که بيايند در اين ارتباط تعامل کنند و مشکلات را حل کند.
رابطه باشگاه سپاهان و برنامه نود در شرايط غيرعادي قرار دارد، چرا چنين موضعي نسبت به اين برنامه داريد؟
به هر حال اين‌گونه نمي‌توان ادامه داد که يک برنامه زمان سه ساعته خود را با فوتبال و باشگاه‌ها پر کند و بعد هم به همه کج دهني بکند. حتي مجري‌اش واسطه گري نيز انجام دهد! واسطه‌گري يک مجري، موضوعي نيست که مردم بتوانند از آن به راحتي بگذرند. نظرسنجي و پيامک و اين جور مسايل هم نمي‌تواند ننگ واسطه گري را از پيشاني برنامه 90 پاک کند! اين در تاريخ فوتبال ايران ماند که يک برنامه تلويزيوني براي باشگاهي عليه باشگاه ديگري واسطه گري کرده است! اميدوارم در سال 90 شاهد پايان هرگونه بروز اين گونه مسايل باشيم. به هر حال صحبت‌هايي که دکتر شريفي به عنوان يک قاضي در يكي از برنامه‌هاي نود مطرح کرد مساله‌اي نيست که کسي بتواند تکذيب کند! تاکنون کسي از ايشان دروغي نشنيده است. فردوسي پور تلاش مي‌کند با توجيه و خنده‌هاي معنادار چهره خود را تطهير کند، اما موضوع واسطه‌گري اتفاق افتاده است! من با تمام مسوولان صدا و سيما نيز صحبت کردم و آنها به من مي‌گفتند که فردوسي‌پور پيش آنها رفته و اين موضوع را تکذيب کرده است. ولي آقاي شريفي به هيچ وجه دروغ نمي‌گويد. اين اتفاق افتاده است. برنامه نود دو سال است که در راستاي تخريب سپاهان و فوتبال شهرستان‌ها تلاش مي‌کند. دليلش اين است که در شهري مثل تهران که 10 ميليون جمعيت دارد حتما دو ميليون بيننده برنامه‌اش هستند! تبريز ستيزي، اصفهان ستيزي و بوشهر ستيزي و در پاره‌اي مواقع انزلي ستيزي را در روحيات ايشان مشاهده کرده‌ايم. کلا شهرستان ستيزي کاملا در برنامه‌ي نود قابل مشاهده است، چرا که فردوسي پور منفعتش را در اين مي‌بيند که فوتبال تهران قوي باشد. برايش بسيار رنج آور است که فوتبال شهرستان‌ها قوي شده است، به خصوص سپاهان و شخص امير قلعه‌نويي را عمدا تخريب مي‌کند. زشت‌ترين کاري که ممکن است در رسانه انجام شود اين بود که مربي تيم قهرمان ليگ برتر را دعوت کنند به جاي اينکه درباره‌ مراحل قهرماني و شرايط حاکم بر تيم از وي سوال بپرسند، به صحنه‌هاي 4 سال قبل که بيشتر جنبه تضعيف کننده دارد مي‌پردازند. برنامه نود عليه شهرستانها به خصوص فوتبال اصفهان و تضعيف آن جهت گيري کرده است. مسوولان استان اصفهان هم خوشبختانه روي اين موضوع عکس‌العمل نشان دادند و از حساسيت لازم نيز برخوردارند. گزارشي هم که از هواداران ما گرفته شد سانسور شده بود. متاسفم که خبرنگار نود در اصفهان که يکي از جوانان اين شهر است ابزار دست فردوسي‌پور شده، ما هم تا يک حدي تحمل مي‌کنيم اما مطمئنا تحمل هواداران سپاهان هميشگي نيست. اين کار بدي است که اول و آخر يک مصاحبه را بزند و يک جمله را در بياورد. اما سپاهان اين قدر بزرگ است که اينگونه حرکات نمي‌تواند خللي در کارش ايجاد کند، البته ما نيز از مراجع قانوني کارمان را دنبال مي‌کنيم.
آيا فکر نمي‌کنيد تزريق پول حق پخش تلويزيوني به فوتبال باعث بالا رفتن دستمزد بازيکنان شود؟
مطمئنا اينگونه نخواهد بود. وقتي باشگاه‌ها به سختي پولي را دريافت مي‌کنند در خرج کردن آن نيز با وسواس عمل مي‌کنند. به عنوان مثال ما مجموعه صفائيه را چگونه ساختيم؟ بودجه‌ جداگانه‌اي که براي احداث اين مجموعه به ما اختصاص نمي‌دادند، ما نيز با صرفه جويي که در هزينه‌هاي‌مان انجام داديم توانستيم اين مجموعه خوب را احداث کنيم. مطمئنا اين پول در زير ساخت‌ها و تيم‌هاي پايه بيشتر هزينه خواهد شد تا در زمينه جذب بازيکن.
کليشه‌اي‌ترين سوالي که اين روزها از مديران ورزشي استان اصفهان پرسيده مي‌شود، وضعيت تکميل ورزشگاه نقش جهان است، به واقع چرا تکميل اين مجموعه اينقدر طولاني شده است؟
مديريت اصفهان، استانداري، معاونت عمراني استانداري اصفهان، شهرداري و حتي شرکت‌هاي مهندسي اصفهان اين ظرفيت را دارند که اين مجموعه را تکميل کنند چرا که از توانايي فني فوق‌العاده‌اي بهره مي‌برند. اما بايد مديريت و بودجه همزمان در اختيار اصفهان قرار گيرد. متاسفانه سازمان تربيت‌بدني در اين زمينه کم لطفي کرده و بودجه را در اختيار استان قرار نداده است و با اين کار عملا روند ساخت متوقف شده است. فاز نخست که تخريب شده و نياز به 3 ميليارد تومان بودجه دارد تا بازسازي آن انجام شود. ما نگران اين هستيم که سازه‌هاي نيمه کاره فاز دوم هم تخريب شود چون آنها نيز رها شده‌اند. نقش جهان کلاف سردرگمي‌است که گره‌ کور آن در تهران است. اميدوارم عزيزان شرکت تجهيز کمک کنند تا نقش جهان هر چه سريع تر تکميل شود. شايد هم دلشان نمي‌آيد اين پروژه را به صورت کامل واگذار کنند! ما قبول مي‌کنيم که افتخار افتتاحش براي اصفهاني‌ها نباشد!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir