جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 1201 - 1389/01/31 -

 تمام نيمه‌نهايي‌هاي تاريخ پرسپوليس
 هشتمين باخت يا برد سيزدهم؟ 
نويسنده : مهدي حدادپور

پرسپوليس براي بيست و چهارمين بار در تاريخ فوتبال خود يك ديدار نيمه‌نهايي را به صورت رسمي تجربه مي‌كند. سرخپوشان در حالي به مصاف صبا مي‌روند كه از 27 دي ماه سال 49 تا 11 خرداد سال 86 ، 23 بار حضور در مرحله نيمه‌نهايي را تجربه كرده‌اند. پرسپوليس اين 23 ديدار نيمه‌نهايي را در عرصه‌هاي مختلف برابر استقلال يا تاج سابق (سه‌بار)، سرباز (يك‌بار)، راه‌آهن (يك‌بار)، هما (يك‌بار)، ارتش سوريه (يك‌بار)، 17 شهريور (يك‌بار)، دارايي (دو بار)، شاهين اهواز (يك‌بار)، ملوان‌انزلي (يك‌بار)، الهلال عربستان (يك‌بار)، ماشين‌سازي تبريز (يك بار)، الاتحاد عربستان (يك‌بار)، كشاورز تهران (يك‌بار)، پوهانگ كره (يك بار)، داليان چين (يك بار)، استقلال‌اهواز (يك‌بار)، جوبيلو ايواتاي ژاپن (يك بار)، سامسونگ كره (يك‌بار)، نوژن ساري (يك بار) و سپاهان اصفهان (يك‌بار) انجام داده‌اند.
در 23 نيمه‌نهايي گذشته سرخپوشان صاحب:
- 12 برد، چهار مساوي و هفت باخت
- با احتساب ضربات پنالتي: 14 برد، دو مساوي و هفت باخت
- با احتساب راي كميته انضباطي: 12 برد، دو مساوي و 9 باخت
حالا كه يك‌بار ديگر پرسپوليس به نيمه‌نهايي جام‌حذفي رسيده عملكرد اين تيم در تاريخ نيمه‌نهايي‌اش را مورد بررسي قرار مي‌دهيم:
1 - پرسپوليس يك - تاج تهران يك (27 دي ماه 1349) - نيمه‌نهايي اولين دوره ليگ منطقه‌اي: بازي نيمه‌كاره ماند و با راي كميته انضباطي پرسپوليس با نتيجه سه بر صفر بازنده شد. پرسپوليس روي گلي كه تاج در دقيقه 75 زد اعتراض داشت. اولين نيمه‌نهايي تاريخ پرسپوليس براي آنها شيرين نبود!
2 - پرسپوليس 6 - سرباز 4 (11 مرداد 1358) - نيمه‌نهايي جام شهيد مهدي اسپندي: اين جام، اولين جام معتبر فوتبال بعد از انقلاب بود. پرسپوليس در ضربات پنالتي سرباز را برد. تيمي كه ظرف يك‌سال، دو بار تيم استقلال را شكست داده بود. پرسپوليس به فينال رسيد و در ديدار نهايي تيم پاس را برد و در مسابقات فوتبال جام شهيد مهدي اسپندي قهرمان شد. (اولين قهرماني بعد از انقلاب)
3 - پرسپوليس 2 - راه‌آهن صفر (18 بهمن 1360) - نيمه‌نهايي جام‌حذفي تهران: پرسپوليس در وقت اضافه راه‌آهن را برد اما در فينال در ضربات پنالتي با نتيجه چهار بر دو به تيم شاهين باخت و عنوان قهرماني را به حريف هم‌خانواده خود تقديم كرد.
4 - پرسپوليس يك - تيم‌ملي ارتش سوريه صفر (3 اسفند 1360) - نيمه‌نهايي جام‌بين‌المللي وحدت: ميداني بود كه طي آن پرسپوليس بدون ياران ملي‌پوشش كه به جام بين‌المللي قائد اعظم رفته بود با نتيجه يك بر صفر حريف را برد و به فينال رسيد. پرسپوليس در ديدار فينال تيم‌ملي ارتش الجزاير را برد و عنوان قهرماني رقابت‌ها را به دست آورد.
5 - پرسپوليس يك - هما صفر (15 اسفند 1361) - نيمه‌نهايي جام‌حذفي تهران: ميداني بود كه پرسپوليس، تيم هما، قهرمان سال 60 تهران را برد و به فينال رسيد. پرسپوليس در فينال با نتيجه كوبنده چهار بر صفر راه‌آهن را برد و قهرمان حذفي تهران شد.
6 - پرسپوليس 3 - استقلال صفر (25 خرداد 1365): پرسپوليس و استقلال براي دومين‌بار در نيمه‌نهايي روبه‌رو شدند. استقلال تيم دوم گروه الف و پرسپوليس تيم اول گروه ب در نيمه‌نهايي مسابقات تهران 65 بار با هم روبه‌رو شدند و پرسپوليس كه به مدت 9 سال برابر حريف برنده نشده بود حريف را برد و به فينال رسيد. سرخپوشان در فينال تيم شاهين را يك بر صفر برده و قهرمان شدند.
7 - پرسپوليس 3 - 17 شهريور يك (10 آبان 1366) - در نيمه‌نهايي جام‌حذفي سال 66 تهران: پرسپوليس حريف دسته دومي را برد و به فينال رسيد. سرخپوشان در ديدار فينال تيم هما را با نتيجه يك بر صفر برده و قهرمان تهران شدند.
8 - پرسپوليس 4 - دارايي يك (27/9/66 و 4/10/66) - در مرحله نيمه‌نهايي جام‌حذفي كشور در سال 66: پرسپوليس در دو ديدار رفت و برگشت به مصاف دارايي قدرتمند رفت كه در مسابقات باشگاه‌هاي تهران دوم شده و در عرصه اين رقابت‌ها پرسپوليس را با نتيجه يك بر صفر شكست داده بود. در ديدار رفت پرسپوليس با حريف خود يك بر يك كرد اما در ديدار برگشت با پيروزي سه بر صفر به فينال رفت. در فينال پرسپوليس حريف خود ملوان را در مجموع دو ديدار با نتيجه يك بر صفر شكست داده و به عنوان قهرماني جام‌حذفي رسيد.
9 - پرسپوليس 2 - شاهين اهواز 3 (27/12/67 و 12/1/68) - در مرحله نيمه‌نهايي جام‌حذفي: پرسپوليس ابتدا در اهواز سه بر يك بازنده شد و در ديدار برگشت، حريف را يك بر صفر برد اما به‌رغم برد در بازي برگشت در مجموع سه بر دو بازنده شد. شاهين حريف غالب، در فينال پنج بر سه ملوان را در مجموع دو بازي برد و قهرمان شد.
10 - پرسپوليس 8 - دارايي يك (21/2/69 و 30/2/69) - در مرحله نيمه‌نهايي جام باشگاهي قدس كه اولين دوره جام باشگاهي بعد از انقلاب در ايران و مهمترين ليگ تا آن سال بود پرسپوليس تيم اول گروه دو، دارايي تيم دوم گروه يك را دو بر صفر و شش بر يك برد و با قدرت تمام به فينال رفت. پرسپوليس در فينال برابر تيم فوتبال استقلال با نتيجه دو بر يك باخت و قهرماني را از دست داد.
11 - پرسپوليس 2 - ملوان 3 (5/12/69 و 22/12/69) - در نيمه‌نهايي جام‌حذفي سال 69: به‌رغم برد دو بر يك در ديدار رفت، در ديدار برگشت سرخپوشان دو بر صفر بازنده شده و حذف شدند. ملوان در فينال، استقلال را در ضربات پنالتي برد و قهرمان شد.
12 - پرسپوليس يك - الهلال عربستان صفر (27/4/70 و 1/5/70) - در نيمه‌نهايي جام در جام 1990 آسيا: پرسپوليس ابتدا در رياض با حريف مساوي كرد اما در ديدار برگشت حريف را يك بر صفر برد و به فينال رسيد. پرسپوليس در فينال يك بر صفر المحرق را برد و قهرمان شد.
13 - پرسپوليس 5 - ماشين‌سازي تبريز صفر (4/2/71 و 9/2/71) - در نيمه‌نهايي جام‌حذفي: بازي رفت صفر بر صفر شد اما در بازي برگشت در تهران، پرسپوليس حريف را برد و به فينال رسيد. پرسپوليس در فينال تيم ملوان‌انزلي را دو بر يك برد و قهرمان شد.
14 - پرسپوليس 2 - الاتحاد عربستان يك (22/8/71 و 29/8/71) - در نيمه‌نهايي جام در جام 1992 آسيا: پرسپوليس ابتدا در تهران يك بر صفر برنده شد و در بازي برگشت با گل زيباي محمود كلهر به فينال رسيد. در فينال، پرسپوليس دو بر يك به نيسان ژاپن باخت و قهرماني را از دست داد.
15 - پرسپوليس 2 - كشاورز صفر (14/11/71) - در نيمه‌نهايي ليگ دوم آزادگان: پرسپوليس با درخشش ناصر محمد‌خاني 33 ساله، كشاورز را دو بر صفر برد و به فينال رسيد. پرسپوليس در فينال برابر پاس در ضربات پنالتي شش بر چهار باخت و قهرماني را تقديم حريف كرد.
16 - پرسپوليس 2 - استقلال 2 (30/10/73 و 7/11/73) - در نيمه‌نهايي ليگ چهارم: پرسپوليس در بازي رفت جنجالي با حريف دو بر دو كرد. كميته انضباطي بازي را با حساب سه بر صفر به سود استقلال برگرداند. به‌رغم تساوي صفر بر صفر در بازي برگشت، تيم پرسپوليس از دور رقابت‌ها حذف شد و استقلال هم در فينال به سايپا يك بر صفر باخت.
17 - پرسپوليس يك پوهانگ كره 3 (17/12/75) - در نيمه‌نهايي جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 1997: پرسپوليس به تيم كره‌اي سه بر يك باخت، در حالي كه در همين سال، تيم‌ملي ايران در جام ملت‌هاي 1996 آسيا، تيم‌ملي كره‌جنوبي را با حساب شش بر دو شكست داده بود.
18 - پرسپوليس صفر - داليان چين 2 (14/1/77) - در نيمه‌نهايي جام باشگاه‌هاي آسيا در سال 1998: پرسپوليس به تيم نه‌چندان قدرتمند داليان بد باخت! تيم‌ملي يك سال قبل در مقدماتي جام‌جهاني 1998، تيم‌ملي چين را دو بار با چهار گل شكست داده بود.
19 - پرسپوليس 5 - استقلال‌اهواز صفر (11/4/78): پرسپوليس در مسابقه نيمه‌نهايي جام‌حذفي كشور، تيم اهوازي را در اهواز دو بر صفر برد. استقلال دسته دومي براي انجام ديدار برگشت به تهران نيامد و با نتيجه پنج بر صفر برابر حريف تهراني مغلوب شد. در فينال پرسپوليس تيم استقلال‌تهران را دو بر يك برد و قهرمان جام‌حذفي شد.
20 - پرسپوليس صفر - جوبيلو ايواتاي ژاپن 2 (1/2/79): حريفي كه استقلال را يك سال قبل در تهران دو بر يك برده بود در نيمه‌نهايي جام باشگاه‌هاي سال 2000 آسيا برابر تيم پرسپوليس هم برنده شد. پرسپوليس باز هم در نيمه‌نهايي جام باشگاه‌هاي آسيا ناكام ماند.
21 - پرسپوليس يك - سامسونگ كره 2 (4/3/80): پرسپوليس به‌رغم برتري برابر ميزبان قدرتمند در دقايق پاياني دو گل خورد و باخت. سامسونگ در مسابقات سال 2001 جام باشگاه‌هاي آسيا عنوان قهرماني را در اين رقابت‌ها به دست آورد.
22 - پرسپوليس 6 - نوژن ساري 5 (18/2/85): پرسپوليس در نيمه‌نهايي جام‌حذفي با هدايت آري‌هان برابر نوژن در ساري دو بر دو كرد و در ضربات پنالتي حريف را برد. در فينال، پرسپوليس برابر تيم سپاهان در ضربات پنالتي مغلوب و قهرماني را از دست داد.
23 - پرسپوليس يك - سپاهان 4 (11/3/86) - در نيمه‌نهايي جام‌حذفي: پرسپوليس تنها چهار دقيقه تا فينال فاصله داشت. سرخپوشان در دقيقه 86 گل مساوي را از تيم سپاهان خوردند. آنها در وقت اضافه سه گل ديگر خورده و پرسپوليس را ناكام كردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir