جستجو سایتهای دیگر جستجوی پیشرفتهآرشیوتماس با مادرباره ما صفحه اصلی
نسخه شماره 2926 - 1395/04/02 -

هاشمي‌نسب، کنعاني‌زادگان و تراژدي ناکجاآباد
حيف از اسم «ياغي»!

استعلام كتبي سپاهان از سازمان ليگ
شجاع تا پايان فصل سپاهاني است!

برانکو و اولين بي‌نظمي ليگ شانزدهم
رضاييان: با پرسپوليس توافق نکرده‌ام

نه پول فصل پيش را داده‌اند و نه قرارداد امضا كرده‌اند
كلاف سردرگم پرونده رضاييان
رامين: بعضي‌ها مي‌گويند كه شايد پرسپوليس تو را نمي‌خواهد
گفت‌وگو با دختري که بازي پرسپوليس را در ورزشگاه ديد و خبرساز شد
دنياي پسرها قشنگ نيست، نه تنوع لباس دارند و نه ‌آرايش!
دور خودم پارچه مبلي پيچيدم
صحبت‌هاي وزير هم فايده‌اي نداشت و كي‌روش بي‌محابا جلو مي‌رود
درخشان: كي‌روش هر كاري دلش مي‌خواهد مي‌كند و كسي هم جلودارش نيست

بال راست استقلال و مشکلي که آبي‌ها را نگران مي‌کند
خسرو هست، اما کم است!

بندي بجا مانده از قرارداد حاج‌صفي با سپاهان
به استقلال برود بايد حق ترانسفر بدهد

به کي‌روش امکانات نمي‌دهند تا استعفا دهد
خداداد:کي‌روش کاري کرد که پرسپوليس و غيرپرسپوليسي پشت برانکو درآمدند

هر كسي اسپانسر صبا مي‌شود دنبال منافع شخصي‌اش است
دايي: تنها دغــــــدغه علــــي آقا بازيـــــكنان هستند

خصوصي‌ها هم مثل دولتي‌ها
كوچ اسپانســــرها!

سايپا شعبه ديگر نفت است اما اميدوارم از نظر مالي هرگز مثل نفت نباشد
کوروشي: در منطق سايپا ستاره بازي جايي ندارد
بچه‌هاي نفت به خاطرخودشان بازي کردند نه منصوريان!
جز خوبي چيزي در اصفهان نديدم كه دلگير باشم
فنايي: مظاهري به پيشرفت خودش فكر كند نه جدايي من
بحث من مديريت خوب آذري بود اما حرف‌هايم بد منتقل شد
هدف‌مان كسب سهميه آسياست اما...
نصرتي: مي‌توانيم امسال دنبالقهرماني باشيم

بررسي ريشه‌هاي اختلاف کريمي و کي‌روش
نيش عقرب نه از ره کين است!

برگ برنده برانکو چيست؟
دشمني شبيه خود کي‌روش!

حمله جديد کارلوس به سرمربي پرسپوليس
کي‌روش: برانکو منافع ملي ما را منفجر کرد!


برانکو: وقتي نام پروين و کريمي مي‌آيد، همه بايد خبردار بايستند

از مهلت برانکو 10 روز گذشت اما خبري نشد
دست پروفسور در پوست گردو!

فدراسيون ما را به امان خدا رها کرده/ همه پاداش سهميه گرفتند جز ما
جودوکار المپيکي: در وزارت به فکر
خوش گذراني خودشان هستند

 هاشمي‌نسب، کنعاني‌زادگان و تراژدي ناکجاآباد
 حيف از اسم «ياغي»! 
نويسنده : بهروز رسايلي

 

 

اينكه يك بازيكن از پرسپوليس راهي استقلال شود يا برعكس، اتفاق عجيب و تازه‌اي نيست. به هر حال در فوتبال حرفه‌اي امروز، چنين اتفاقاتي رخ مي‌دهد و نمي‌توان آن را محدود به ايران دانست. با اين وجود، آنچه مايه تاسف و نگراني به‌شمار مي‌رود، گم شدن مرز حيا و نجابت است؛ چيزي كه هر كجاي جهان رخ بدهد، ناراحت‌كننده و دوست‌نداشتني خواهد بود. محمد حسين كنعاني‌زادگان، بازيكن پيشين پرسپوليس بود كه در دو سال گذشته براي گذراندن سربازي راهي ملوان شد. او در تمام اين مدت تصور مي‌كرد هنوز با سرخپوشان قرارداد دارد و بعد از پايان خدمتش بايد به اين تيم برگردد. درست به همين دليل هم بود تا جايي كه مي‌توانست براي سرخ‌ها خوش‌رقصي مي‌كرد و مي‌كوشيد تا با گرفتن ژست‌هاي هوادارانه، نشان دادن عدد شش و ساير قضايا، جايي براي خودش در دل پرسپوليسي‌ها باز كند. كنعاني‌زادگان بعد از پايان ليگ پانزدهم، راهي تهران شد تا تكليفش را روشن كند. در اين بين او يك استعلام هم در مورد قراردادش از سازمان ليگ گرفت و در كمال تعجب متوجه شد بازيكن آزاد است. بلافاصله بعد از اين اتفاق كنعاني‌زادگان باب مذاكره با استقلال را باز كرد و به تيمي‌پيوست كه دو سال تمام عليه‌اش موضع گرفته بود. از همه قسنگ‌تر اما رفتار او در فضاي مجازي بود؛ جايي كه آقاي مدافع، متن اينستاگرامي‌اش با مضمون «با خدا باش پادشاهي كن» را كه قبلا با شش قلب قرمز به انتشار رسانده بود از بين برد و همان جمله را اين بار با چهار قلب آبي منتشر كرد! ديروز هم حجت را بر همه تمام کرد و گفت: «از بچگي استقلالي بودم!» بزرگترين ياغي تاريخ فوتبال ايران، مهدي هاشمي‌نسب است. بر خلاف جوان نورسي مثل كنعاني‌زادگان، هاشمي‌نسب مستقيما از پرسپوليس به استقلال رفت. او زماني اين كار را انجام داد كه يكي از مهم‌ترين ستاره‌هاي ملي و باشگاهي ايران به شمار مي‌آمد و با زدن چهار گل در داربي‌ها فاتح قلب پرسپوليسي‌ها محسوب مي‌شد. مهدي به هر كيفيتي كه بود استقلالي شد، اما هنوز هم كه سال‌ها از آن اتفاق مي‌گذرد، حاضر نيست به صراحت بگويد پرسپوليسي است يا استقلالي؟ او ياغي‌گري كرد و هزينه‌هاي فراواني را هم بابتش پرداخت، اما حاضر نشد با اظهار عشق‌هاي قلابي،‌شان و شخصيت خودش و مخاطبانش را زير سوال ببرد. فاصله بين هاشمي‌نسب و كنعاني‌زادگان خيلي زياد است. اين شكاف عميق، شايد روشن‌تر از هر چيز ديگري نشان بدهد فوتبال ايران تا كجا به قهقرا رفته و جوهر وجودي‌اش را از دست داده است. امروز يك جوان 21ساله كه هنوز هيچ كار خاصي براي خودش و فوتبال ايران انجام نداده، از تيمي‌تازه سقوط كرده بيرون مي‌آيد، خودش را بمب نقل‌وانتقالات معرفي مي‌كند و ظرف دو ساعت، رنگ قلب‌هايش را به اقتضاي رقم قرارداد، تغيير مي‌دهد. اين حقيقت دردناك امروز فوتبال ماست.


 استعلام كتبي سپاهان از سازمان ليگ
 شجاع تا پايان فصل سپاهاني است! 

 

 

در حالي‌كه باشگاه پرسپوليس هنوز به دنبال جذب شجاع خليل‌زاده است، مديرعامل سپاهان به راحتي و بدون نگراني از اين تماس‌هاي غيرقانوني، به‌دنبال مسايل ديگر سپاهان است. روز گذشته خبر رسيد پرسپوليس از شجاع براي نيم‌فصل ok گرفته اما اين در حالي است كه خليل‌زاده به خوبي مي‌داند حتي نيم‌فصل هم نمي‌تواند پرسپوليسي شود. گويا شجاع از سازمان ليگ استعلام گرفته و يك جواب روشن دريافت كرده و آن هم اينكه او نمي‌تواند تا پايان فصل به پرسپوليس برود.از سوي ديگر در همين ارتباط باقريان مديرعامل سپاهان خيلي كوتاه به «گل» گفت: «ما از سازمان ليگ به‌طور كتبي استعلام گرفته‌ايم و در اين استعلام كتبي آمده كه شجاع تا پايان فصل در سپاهان ماندني است و قرارداد او با ما به‌طور خودكار تا پايان ليگ شانزدهم است و بحث پرسپوليسي شدن شجاع براي ما و خودش تمام

شده است.»


 برانکو و اولين بي‌نظمي ليگ شانزدهم
 رضاييان: با پرسپوليس توافق نکرده‌ام 

 

 

بعد از اتفاقاتي که بين کي‌روش و برانکو رخ داد و منجر به لغو تمامي اردوهاي آماده‌سازي تيم ملي شد، بازيکنان ملي‌پوش با دستور فدراسيون فوتبال در اختيار باشگاه‌ها قرار گرفتند. بر همين اساس در تمرين صبح ديروز پرسپوليس، همه شاگردان ملي‌پوش برانکو هم حاضر بودند، البته غير از يک نفر يعني رامين رضاييان! مدافع راست اصلي سرخپوشان که فصل گذشته يکي از ارکان موفقيت پرسپوليس بود، از پايان فصل تا به حال از دسترس مسوولان باشگاه پرسپوليس خارج شده است و کسي خبري از او ندارد. از زماني که برانکو به ايران بازگشته هم چندين بار در مورد غيبت رضاييان حرف زده که سخنانش حتي لحني تهديدآميز داشته است. با اين اوصاف رامين ترجيح داده کماکان در تمرينات حاضر نباشد و حتي جواب تلفن پرسپوليسي‌ها را هم ندهد. اين اتفاق در حالي رخ مي‌دهد که طبق اطلاعات موجود روي سايت سازمان ليگ، رضاييان هنوز يک فصل ديگر با پرسپوليس قرارداد دارد، اما زمزمه‌هايي در مورد پيشنهادهاي خارجي‌اش مطرح شده. ديروز و بعد از پرسش‌هاي فراواني که در مورد اين بازيکن به وجود آمد، سرانجام او در مصاحبه‌اي کوتاه به سايت ميزان گفت هنوز تکليفش براي فصل بعد مشخص نشده! مدافع ملي‌پوش پرسپوليس در مورد چرايي غيبتش در تمرينات مي‌گويد:«هنوز با پرسپوليس به توافق نرسيده‌ام و در صورت توافق مجدد با تيم محبوبم دوباره در تمرينات شرکت مي‌کنم و در خدمت هواداران پر شمار تيم و کادر فني هستم.» در شرايطي که هيچ‌کس به درستي نمي‌داند رامين کجاست، او در اين باره به ارايه توضيحي کلي بسنده مي‌کند: «در حال حاضر درگير مسايل خانوادگي هستم و در تهران نيستم.» او البته براي رعايت جنبه احتياط، کماکان به پرسپوليس و هوادارانش چراغ سبز نشان مي‌دهد: «آرزوي هر بازيکني است که با پيراهن پرسپوليس براي موفقيت اين تيم توپ بزند و من هم از اين قاعده مستثني نيستم. اميدوارم شرايط طوري محقق شود که پرسپوليس در فصل پيش رو بهترين نتايج را کسب کند و با قهرماني در فصل آينده دل هواداران پر شمار اين تيم را شاد کند.» بايد ديد او بالاخره چه زماني در تمرينات پرسپوليس آفتابي مي‌شود و برانکو در مورد اولين بي‌نظمي ليگ شانزدهم چه تصميمي مي‌گيرد؟


 نه پول فصل پيش را داده‌اند و نه قرارداد امضا كرده‌اند
 كلاف سردرگم پرونده رضاييان 
 رامين: بعضي‌ها مي‌گويند كه شايد پرسپوليس تو را نمي‌خواهد
نويسنده : سيد احسان هاشمي

 

 

 

در حالي‌كه برانكو از غيبت رامين رضاييان در تمرينات پرسپوليس شاكي است و از باشگاه خواسته تا او را با جريمه سختي مواجه كند، بازيكن ملي‌پوش سرخ‌ها مي‌گويد كه باشگاه هنوز تكليف او را روشن نكرده و هيچ قراردادي با پرسپوليس ندارد.

پس از اتفاق‌هايي كه ميان برانكو و كي‌روش به وجود آمد، بعضي‌ها تصور كردند كه رامين به‌خاطر شرايطش در تيم ملي، در تمرينات پرسپوليس حاضر نشده ولي حتي وقتي بقيه بازيكنان ملي‌پوش پرسپوليس در تمرين حاضر شدند، باز هم رامين در تمرين سرخ‌ها حاضر نشد تا برانكو به شدت از رضاييان شاكي شود و از باشگاه بخواهد كه بيشترين جريمه را براي او در نظر بگيرد.

«توافق طرفين» دردسرساز شد

همين چند وقت پيش بود كه مسوولان باشگاه پرسپوليس، جلسه‌ا‌ي را با رامين رضاييان برگزار كردند و پس از پايان جلسه، طرفين اعلام كردند كه هيچ مشكل خاصي براي همكاري مجدد وجود ندارد. اما باوجود اين جلسه و مسايلي كه پيش آمد، رامين در تمرينات پرسپوليس حاضر نشد. آنطور كه در مورد اتفاق‌هاي آن جلسه شنيديم، گويا مسوولان باشگاه به‌رغم قول و قرارهايشان، تماسي با رامين و مديربرنامه‌هاي او نداشته‌اند و همين موضوع باعث شده تا او در تمرينات پرسپوليس حاضر نشود.

نكته كليدي پرونده رامين و پرسپوليس اين است كه قرارداد او با باشگاه دو ساله بوده و حالا كه يك سال آن به پايان رسيده، باشگاه و رضاييان بايد طبق مفاد قرارداد، در مورد سال دوم به توافق برسند.

واژه «توافق طرفين» در قرارداد رامين رضاييان، مشكلات زيادي را براي او و باشگاه به‌وجود آورده. در حالي‌كه بعضي باشگاه‌نشينان مي‌گويند عدم توافق طرفين به دليل مسايل مالي است، نزديكان رامين دليل «عدم توافق طرفين» را در مسايل ديگري مي‌دانند و مي‌گويند كه تنها دليل غيبت رامين در تمرينات، مشكلات مالي نيست.

رضاييان از فصل پيش هم

طلبكار است

يك منبع موثق نزديك به پرسپوليس ادعا مي‌كند كه رامين هنوز حق و حقوق فصل گذشته‌اش را از باشگاه دريافت نكرده است؛ «هر چند كه مسوولان باشگاه مي‌گويند كه حق و حقوق بازيكنان پرداخت شده ولي اين اتفاق هنوز نيفتاده و رامين رضاييان هم مثل چند گزينه ديگر، حق و حقوق را به‌طور كامل دريافت نكرده است.

اين منبع موثق و مطلع در ادامه چنين توضيح مي‌دهد: «در حالي‌كه باشگاه هنوز حق و حقوق فصل گذشته رامين رضاييان را پرداخت نكرده، بعضي‌ها صحبت از حضور او در تمرينات اين فصل مي‌كنند. آخر چطور مي‌شود بازيكني كه حق و حقوق فصل قبلش را نگرفته و براي فصل جديد هم قرارداد ندارد، بدون قرارداد در تمرينات شركت كند.»

رامين رضاييان و نزديكانش حتما اين احتمال را مي‌دهند كه برانكو از ماجراي قرارداد او بي‌خبر باشد: «احتمالا برانكو هم از ماجراي قرارداد رامين بي‌خبر است. او آنقدر حرفه‌اي است كه از بازيكنش نخواهد بدون قرارداد در تمرين حاضر شود.»

به پوشيدن پيراهن پرسپوليس افتخار مي‌كنم

گويا پس از پايان جلسه باشگاه با رامين رضاييان، مسوولان پرسپوليس به بازيكنان مي‌گويند كه با او تماس مي‌گيرند و نكته عجيب اينكه هنوز اين تماس برقرار نشده است.

رامين رضاييان كه گه‌گاه فوتبال بازي مي‌كند و تمرينات منظمش را پيگيري مي‌كند در گفت‌وگو با دوستانش صحبت‌هاي جالبي دارد: «همه مي‌دانند كه من تا چه حد پرسپوليسي هستم و چطور اين تيم را دوست دارم. من براي ماندن در پرسپوليس مشكل ندارم و به پوشيدن پيراهن پرسپوليس افتخار مي‌كنم ولي وقتي باشگاه با من تماس نگرفته و قراردادي نبسته بايد چه‌كار كنم؟ چطور مي‌توانم بدون قرارداد به تمرين بروم و داخل زمين شوم؟ نكته جالب اين است كه بعضي‌ها با من شوخي مي‌كنند و مي‌گويند: شايد پرسپوليس ديگر تو را نمي‌خواهد!»

البته اين پايان ماجرا نيست چون بحث پيشنهادهاي خارجي رامين نيز همچنان مطرح است و هيچ بعيد نيست كه رامين هم از تيم‌هاي خارجي پيشنهاد داشته باشد. يكي از نزديكان رامين در اين مورد چنين مي‌گويد: «رامين پيشنهاد خارجي ندارد ولي او فعلا دنبال اين قضيه نيست. هدف اول رامين پرسپوليس است و دوست دارد كه در خدمت تيمش باشد. هواداران پرسپوليس به او لطف زيادي دارند و به همين دليل رامين دوست دارد تا باتوجه به علاقه‌اش به پرسپوليس براي اين تيم توپ بزند.»

رامين هم مثل اميد شد

نكته عجيب در مورد باشگاه پرسپوليس اين است كه سرخ‌ها پيش از ماجراي رامين رضاييان نيز دچار اين مشكل شدند. بزرگ‌ترين مشكل اميد عاليشاه با پرسپوليس نيز دقيقا همين مساله بود و در حالي‌كه كاپيتان پرسپوليس منتظر تماس و دعوت باشگاه براي تمديد قرارداد بود، هيچ‌كس از باشگاه پرسپوليس با عاليشاه تماس نگرفت و بالاخره پس از كشمكش‌هاي فراوان، عاليشاه قراردادش را با پرسپوليس تمديد كرد و در تمرينات حاضر شد.

بدون شك اگر مسوولان باشگاه پرسپوليس، زودتر از اينها به سراغ بازيكنان ملي‌پوش و باارزش باشگاه مي‌رفتند و قرارداد آنها را تمديد مي‌كردند، الان رامين رضاييان زير نظر برانكو تمرين مي‌كرد. اگر پرسپوليس بخشي از زمان مذاكره و صحبت با بازيكني مثل كاوه رضايي را به رامين رضاييان اختصاص مي‌داد، الان باشگاه دچار حواشي كمتري مي‌شد.


 گفت‌وگو با دختري که بازي پرسپوليس را در ورزشگاه ديد و خبرساز شد
 دنياي پسرها قشنگ نيست، نه تنوع لباس دارند و نه ‌آرايش! 
 دور خودم پارچه مبلي پيچيدم
نويسنده : سيد احسان هاشمي

 

 

دختر بيست و يک‌ساله‌اي که توانست آخرين بازي پرسپوليس را در استاديوم صدهزار نفري آزادي ببيند، سختي‌هاي زيادي را در اين راه متحمل شد و حتي مجبور شد که اداي آدم‌هاي کر و لال را در بياورد.

شکيبا که بارها تهديد به اعدام در مقابل ورزشگاه آزادي و حتي سوختن در قفس فلزي شده، با اينکه عاشق پرسپوليس است اما ترجيح مي‌دهد که از اين پس از پاي تلويزيون بازي‌هاي تيم محبوبش را تماشا کند.

دختر خبرساز فوتبال ما که مي‌گويد دنياي پسرها قشنگ نيست، اعتقاد دارد که اگر ورود خانم‌ها به استاديوم آزاد شود وضعيت ورزشگاه‌ها خيلي بهتر مي‌شود.

چي شد که به استاديوم رفتيد؟

از بچگي دوست داشتم که بروم استاديوم و بازي را ببينم. دوست داشتم که بروم و تيم مورد علاقه‌ام را تشويق کنم. خيلي ذوق داشتم.

اما قطعا يکسري تهديدهايي هم در اين مورد وجود داشت.

من آرزو داشتم که جشن قهرماني را در استاديوم آزادي بگيريم. خيلي خوشحال بودم که همراه بقيه توي استاديوم هستم. به پدرم و دايي‌ام خيلي اصرار کردم که به استاديوم بروم و جالب اينکه آنها هم خيلي تحقيق کردند تا بالاخره به استاديوم رسيديم.

چند ساله هستي؟

بيست و يک ساله. تقريبا بيست و يک سال.

براي رفتن به استاديوم استرس نداشتي؟

استرس که خيلي داشتم. همه‌اش مي‌ترسيدم مرا بگيرند و بازداشت کنند. نمي‌دانستم کاري که انجام داده‌ام جرم است يا نه. يک جورايي بلاتکليف بودم.

پس بالاخره وارد استاديوم شدي!

وارد شدم و ديدم که دنياي پسرها خيلي جالب نيست! دنياي پسرها خيلي قشنگ نبود!

چرا؟

چون نه آرايش داشتند و نه لباس. ما کلي لباس و آرايش داريم ولي پسرها نه!

فحش هم مي‌دادند؟

فحش هم دادند. فحش‌هايي که توي کوچه و خيابان هم مي‌شنويد. فحش‌هايي که به گوش همه رسيده! آنقدر توي دنياي مجازي و بيرون فحش هست که ديگر نمي‌شود در موردش صحبت کرد.

وقتي متوجه حضور شما شدند چي؟

وقتي فهميدند که من دختر هستم رعايت کردند.

چطور چهره‌ات را عوض کردي؟

صورت من خيلي دخترانه است و به همين دليل بايد خيلي چيزها را رعايت مي‌کردم. اولين کاري که کردم لاک‌هايم را پاک کردم و گوشواره‌هايم را در آوردم. اولش با گواش يک تکه‌هايي از صورتم را رنگ کردم و بعد کل صورتم را! وقتي ديدم باز هم جنسيتم معلوم است، کل صورتم را رنگ کردم. بعدش با زغال دستم را سياه کردم. ابروهايم را دو برابر کردم و با همان زغال کمي سبيل براي خودم نقاشي کردم.

از لحاظ شرايط فيزيکي چه کار کردي؟

اولش لباس‌هاي پدرم را تست کردم و ديدم که برايم خيلي بزرگ‌تر است. بعدش لباس‌هاي دايي را پوشيدم و آنها هم سايز من نبود. چند دست لباس روي هم پوشيدم تا شرايطم بهتر شود و قبلش حتي دور خودم پارچه مبلي پيچيدم که نفهمند من دختر هستم.

در بازرسي بدني چه اتفاقي افتاد؟

من دور خودم پارچه مبلي پيچيدم و کناره‌هاي تنم پر بود از اين پارچه. توي بازرسي اول وقتي با من حرف زدند، اداي آدم‌هاي لال را در آوردم و... سرم را انداختم پايين ومسيرم را رفتم تا گير نيفتم. اما توي بازرسي دوم وقتي طرف پرسيد که چرا کنار تنم سفت است، صدايم را کلفت‌تر و پسرانه کردم و با لهجه لاتي گفتم: «تصادف کردم حاجي... بسته‌اس!»

نترسيدي؟

چرا... وقتي صدايم کردند، قلبم ريخت! آنقدر هول شدم که اداي کر و لال‌ها را درآوردم... خيلي ترسيدم.

در جريان بازي چه اتفاقي افتاد؟

وسط بازي بود که مامورها آمدند سراغ يکي از تماشاگران. از شانس بد من آن تماشاگر نزديک من بود. وقتي مامورها به من نزديک شدند قلبم ريخت. سرم را انداختم پايين و فقط مي‌لرزيدم. آنها نزديک من شدند ولي کسي که نزديک من بود را بلند کردند و بردند.

در جريان بازي چه اتفاقي افتاد که لو رفتي؟

وسط بازي پرسپوليس حمله کرد و من يکهو حواسم پرت شد و جيغ زدم. کسي که جلوي ما بود، برگشت و نگاهي به من کرد. ماتش زده بود ودر گوشي با بغل‌دستي‌هايش صحبت کرد. وقتي متوجه شدند، قرار گذاشتند که صدايش را در نياورند و مرا لو ندهند.

وضعيت فرقي کرد؟

آنهايي که فحش مي‌دادند بيشتر رعايت کردند و ديگر حرف زشت نزدند. به من خيلي احترام گذاشتند و اوضاع خيلي بهتر شد.

پس عکس‌العمل‌ها بهتر شد؟

عالي شد. فرهنگ مردم ما خيلي خوب است و من فکر مي‌کنم که اگر ورود خانم‌ها به استاديوم آزاد شود، اوضاع ورزشگاه‌ها خيلي بهتر هم مي‌شود.

خيلي تهديد شدي و شنيديم که گفتند شما را توي قفس مي‌اندازند و مي‌سوزانند!

بعضي‌ها آمدند و مرا تهديد کردند. يک چيزهايي نوشتند که عجيب بود. گفتند مرا جلوي ورزشگاه دار مي‌زنند. نمي‌دانم کارم درست بود يا غلط ولي ديگر از اين کارها نمي‌کنم. خوب نيست که يک دختر توي ورزشگاهي برود که پُر پسر است!


 صحبت‌هاي وزير هم فايده‌اي نداشت و كي‌روش بي‌محابا جلو مي‌رود
 درخشان: كي‌روش هر كاري دلش مي‌خواهد مي‌كند و كسي هم جلودارش نيست 

 

 

حميد درخشان پيشكسوت فوتبال ايران معتقد است كه كارلوس كي‌روش هر كاري دلش مي‌خواهد در فوتبال ما انجام مي‌دهد و كسي هم جلودارش نيست اما مديران فدراسيون فوتبال بايد جلوي اين رفتار سرمربي تيم‌ملي را بگيرند چون مشكلاتي كه كي‌روش به‌وجود آورده خيلي راحت و با صحبت كردن قابل حل است و نيازي به اين همه درگيري نيست.

در مورد دعواي كي‌روش و برانكو چه صحبتي داريد؟

به‌نظر من حق با هر دو نفر است. برانكو حق دارد چون مي‌خواهد تيمش را براي فصل جديد آماده كند اما يادمان باشد كه ما بايد به تيم‌ملي هم كمك كنيم تا موفق شود. بايد يك تعامل خوب بين طرفين ايجاد شود و با صحبت اين مشكلات را حل كنند.

وقتي باشگاه‌ها حقوق بازيكن را مي‌دهند، حق با باشگاه‌ها نيست؟

چرا، باشگاه‌ها هزينه مي‌كنند و مي‌‌خواهند آماده ليگ شوند. باشگاه‌ها هرچه منظم‌تر باشند تيم‌ملي بهتر و قوي‌تر مي‌شود و كار آنها هم در واقع كمك به تيم‌ملي است اما نگاه كي‌روش اين است كه بازيكنان تيم‌ملي در طول فصل خيلي تحت فشار بوده‌اند و بايد استراحت كنند.

اما خود كي‌روش هم قصد استراحت دادن به بازيكنان را ندارد و مي‌خواهد در اردوي جديد بدنسازي كنند؟

كي‌روش دوست دارد خودش بدنسازي كند و بعد بازيكنان را به باشگاه‌ها بدهد و باشگاه‌ها هم مي‌گويند ما بدنسازي مي‌كنيم و بازيكنان را آماده به تيم‌ملي تحويل مي‌دهيم. در هر صورت مشكل خاصي نيست و مي‌شود آن را با تعامل و صحبت حل كرد.

كي‌روش چرا نمي‌تواند به باشگاه‌هاي اروپايي كه بازيكنان ايراني دارند چنين حرفي بزند؟

آن‌ها يك قوانين حرفه‌اي دارند كه آن قوانين در قرارداد بازيكنان درج شده است و فقط اجازه مي‌دهد بازيكن 3 روز قبل از بازي‌هاي ملي در اختيار تيم ملي باشد. اين قوانين بايد در قرارداد بازيكنان داخلي ما هم لحاظ شود تا چنين مشكلاتي پيش نيايد.

اما اين يك قانون كلي در فوتبال است و بايد رعايت شود؟ واقعا نياز به درج آن در قرارداد بازيكنان داخلي هست وقتي كه قانون كلي در فوتبال است؟

قانون كلي هست منوط به اينكه در قرارداد بازيكنان ما قيد شود اما در مجموع اين يك قانون بين‌المللي است و بايد رعايت شود.

به‌نظر مي‌رسد كي‌روش سر لجبازي به پرسپوليس گير داده است. اينطور نيست؟

والا چي‌ بگم؟ اين آدم هر كاري كه دلش مي‌خواهد در فوتبال ما انجام مي‌دهد و كسي هم جلودارش نيست.

چه كسي به كي‌روش اين قدرت و اجازه را مي‌دهد كه هر كاري دلش مي‌خواهد را انجام دهد؟

بارها در اين رابطه حرف زده‌ايم و حتي وزير محترم هم راجع به او صحبت كرده اما كي‌روش همچنان بي‌محابا جلو مي‌رود.

به هر حال ايراد كجاست و چه كسي اين قدرت را به كي‌روش داده است؟

فدراسيون فوتبال اين قدرت را به كي‌روش داده است. فدراسيون بايد حتما يك تدبيري داشته باشد و يك فكر اساسي بكند. چون اينطوري كه نمي‌شود هر كسي در اين مملكت حرف بزند يك جوابيه بدهند. اين مشكلات به راحتي قابل حل است اما اينقدر مشكلات را بزرگ كرده‌اند.

پس قبول داريد كه فدراسيون در مورد كي‌روش كوتاهي كرده است؟

اين‌ها اتفاقاتي است كه مربوط به امروز نيست و در گذشته افتاده اما همين الان هم مي‌توانند دو طرف بنشينند و مشكلات را با صحبت حل كنند و نياز به اين همه سر و صدا و جار و جنجال نيست.


 بال راست استقلال و مشکلي که آبي‌ها را نگران مي‌کند
 خسرو هست، اما کم است! 

 

 

در روزي كه همه حواس‌ها به كاوه رضايي و امضاي قرارداد بين او و استقلال معطوف شده بود، خسرو حيدري خيلي بي‌سروصدا در محل باشگاه حاضر شد و قراردادش را براي سه سال ديگر با آبي‌پوشان تمديد كرد. قطعا در كمتر نقطه‌اي از جهان مي‌توان شاهد تمديد قراردادهاي طولاني‌مدت با بازيكنان مسن بود، اما ظاهرا ليگ ايران از اين قاعده تبعيت نمي‌كند. اينجا ستاره‌هاي فوتبال در جواني فقط حاضرند به صورت فصل به فصل با باشگاه قرارداد ببندند، اما همين كه سن‌شان بالا مي‌رود ياد تعصب و خداحافظي با پيراهن تيم محبوب و اين داستان‌ها مي‌افتند و خواهان عقد قراردادهاي چند ساله مي‌شوند! خسرو حيدري بعد از مهدي رحمتي دومين بازيكن سي و چند ساله استقلال است كه قراردادش را با اين تيم براي سه فصل ديگر تمديد مي‌كند.

ترديدها در مورد آينده

خسرو هنوز جزو خوب‌هاي فوتبال ايران است كه هر زمان براي استقلال به ميدان رفته، تاثير مثبتش را گذاشته است. با اين وجود مشكل بزرگ در مورد او اين است كه با افزايش سن، از مقاومت بدنش كاسته شده و اين اواخر مصدوميت‌هاي طولاني‌مدت زيادي را تجربه كرده است. حيدري در سه فصل اخير مرتب آسيب ديده و از ميادين دور بوده كه اين وضع به ويژه در ليگ‌هاي سيزدهم و پانزدهم، خيلي بدتر بوده است. او در ليگ سيزدهم در يك مقطع 9بازي ليگي را به دليل آسيب‌ديدگي از دست داد و در مقطع دوم، از 4بازي تيمش به همين دليل محروم شد. در ليگ چهاردهم وضع كمي‌بهتر بود و خسرو در دو بازه زماني مجموعا 5بازي را به دليل مصدوميت از دست داد، اما در ليگ پانزدهم بحران دوباره اوج گرفت. خسرو فصل گذشته در 10بازي به دليل مصدوميت نتوانست تيمش را همراهي كند كه همين مساله نقش مهمي‌در پر كشيدن قهرماني از دست استقلالي‌ها داشت. حالا بايد ديد او در سه سال آينده كه براي استقلال توپ خواهد زد، بار ديگر اسير چنين مصدوميت‌هاي مجهول و طولاني مدتي مي‌شود يا نه؟ خسرو از سه فصل گذشته در مجموع حدود يك فصل را به دليل آسيب‌ديدگي از دست داده و اين روند ممكن است در ادامه بدتر هم بشود.

انتقاد تند استقلالي‌ها

مصدوميت‌هاي متعدد خسرو در اين سال‌ها صداي خيلي‌ها را در آورده است. يك بار امير قلعه‌نويي در مورد او و هاشم بيگ‌زاده كه به همين درد مبتلاست گفته بود: «اينها براي من بازيكن نشدند.» همچنين بهمن ماه سال گذشته عده‌اي از هواداران استقلال با حضور در صفحه خسرو در اينستاگرام، از او بابت مصدوميت‌هاي متوالي‌اش به تندي انتقاد كردند.


 بندي بجا مانده از قرارداد حاج‌صفي با سپاهان
 به استقلال برود بايد حق ترانسفر بدهد 

 

 

از احسان حاج‌صفي به عنوان نزديک‌ترين گزينه براي استقلالي‌شدن و خريد بعدي آبي‌ها نام برده مي‌شود. اگر پيشنهاد خوب خارجي نرسد که تا امروز همين‌طور بوده، بعيد است مشکل جدي بر سر آبي‌پوش شدن اين بازيکن ملي‌پوش وجود داشته باشد. اما اخباري از اصفهان به گوش مي‌رسد که براساس آن احسان آنقدرها هم لقمه راحت‌ و آماده‌اي براي استقلالي‌ها نخواهد بود.

زماني که حاج‌صفي به فرانکفورت در بوندسليگا دو رفت، باشگاه سپاهان توافق‌نامه‌اي با او امضا کرد که براساس آن اگر احسان از تيم آلماني به باشگاه ديگري رفت، حق ترانسفري به اصفهاني‌ها پرداخت کند. اگر حاج‌صفي براساس اخباري که مي‌رسد طي روزهاي آينده آبي‌پوش شود مساله حق پرداخت ترانسفر به باشگاه سپاهان مي‌تواند مشکل‌آفرين و مساله‌ساز باشد. اما ماجراي استقلالي‌شدن اين ملي‌پوش اصفهاني، يک شايعه و ماجراي جالب هم دارد. از ديار نصف‌جهان مي‌گويند رد پاي کاپيتان فصل گذشته سپاهان که رابطه بسيار نزديک و دوستانه‌اي با عليرضا منصوريان و حاج‌صفي و مديربرنامه‌هايش دارد در استقلالي‌شدن احسان ديده مي‌شود! شنيده مي‌شود نويدکيا که در نيم‌فصل براي استقلالي‌شدن برادرش رسول هم بي‌ميل نبود، با توجه به اين که قبلا با فاضلي مديربرنامه‌هاي حاج‌صفي کار کرده و رابطه خوبي با او دارد، به رفيق‌اش عليرضا منصوريان کمک مي‌کند و اين خريد بزرگ را براي تيمش انجام دهد. البته مشخص نيست اين شايعات و اخبار غيررسمي، چقدر صحت دارد و تا چه اندازه به واقعيت نزديک است.


 به کي‌روش امکانات نمي‌دهند تا استعفا دهد
 خداداد:کي‌روش کاري کرد که پرسپوليس و غيرپرسپوليسي پشت برانکو درآمدند 
نويسنده : احد علوي

 

 

پس از انتشار مصاحبه خداداد با يکي از خبرگزاري‌ها که گفته بود از برانکو خوشم نمي‌آيد اما حق با اوست، روزنامه گل با خداداد در اين باره صحبت کرد و شاگرد برانکو اين‌گونه پاسخ داد: «مصاحبه مرا آن خبرگزاري کامل ننوشت. منظورم اين بود که سوگلي برانکو نبودم که حالا بخواهم از او تعريف کنم. مرا به جام‌جهاني 2006 نبرد و تحت فشار مطبوعات، مرا به تيم‌ملي دعوت کرد اما در دعواي او با کي‌روش، حق با اوست و منظور من اين نبود که از برانکو خوشم نمي‌آيد. حتي در آن دوره که شاگرد او بودم، مي‌گفت تنها کساني که اگر بخواهم آنها را بيرون بگذارم، با خودشان صحبت مي‌کنم، علي کريمي، خداداد و علي دايي هستند.

حرف‌هاي من در آن خبرگزاري طوري ديگر عنوان شده بود و من از برانکو بدم نمي‌آيد. کي‌روش طوري رفتار کرد که پرسپوليسي و غيرپرسپوليسي پشت برانکو درآمدند. برانکو حق دارد نگران پرسپوليس باشد، چون همه طرفداران پرسپوليس، از او توقع قهرماني دارند. اگر کي‌روش، قلعه‌نويي را اذيت کرد، ماجراي برانکو با او فرق دارد. محبوبيت برانکو به گونه‌اي است که پرسپوليسي‌ها، پشت او را خالي نمي‌کنند. کي‌روش با امير قلعه‌نويي مي‌تواند لج کند اما با

برانکو نه.»

خداداد در ادامه گفت: «خودمان کاري کرديم که کي‌روش بهانه‌گيرتر شده است. اگر از اول شل نمي‌آمديم و نمي‌گذاشتيم ليگ را 16 تيمي يا تعطيل کند يا از اينجور کارها، الان اين اتفاق‌ها براي ما رخ نمي‌داد که منتقدانش را با حيوانات و جانوران مقايسه کند. به کي‌روش امکانات نمي‌دهند و از او توقع هم دارند. اگر او را نمي‌خواهيم چيز ديگري است اما بهانه دستش ندهيم. به بهانه ندادن امکانات، مي‌خواهند کاري کنند تا او استعفا بدهد.»

پيشکسوت فوتبال ايران درباره امکانات هم اين‌گونه توضيح داد: «گذشت آن زماني که ما براي بازي ايران – کويت در مقدماتي 98 فرانسه، هفت نفري در خوابگاه ورزشگاه آزادي مي‌خوابيديم. آن زمان بازيکنان 10 ميليون مي‌گرفتند اما الان ميلياردي پول مي‌گيرند. بنابراين حرف بايد منطق داشته باشد و درباره امکانات مانند زمين حق با کي‌روش است.»

خداداد همچنين در واکنش به عدم حضور ملي‌پوشان در تمرينات پرسپوليس و به خصوص رضاييان و جدايي طارمي گفت: «من شاگرد برانکو بودم اما به عنوان يک شاگرد، اگر جاي برانکو بودم، 40 درصد از قرارداد رضاييان را کسر مي‌کردم تا غيبت نکند. نه تنها رضاييان بلکه هر بازيکن ديگري که سر تمرين پرسپوليس حاضر نمي‌شود. چطور وقتي گل مي‌زنند پيراهن‌شان را مي‌بوسند و مصاحبه‌هاي عاشقانه درباره پرسپوليس مي‌کنند! بازيکن تيم‌ملي که هيچ، بهترين بازيکن آسيا و گنده گنده هم باشد، برانکو بايد او را جريمه و محروم کند؛ هرچند که او کارش را بلد است. درباره طارمي هم بايد بگويم اگر مي‌خواست به ليگ درجه دو يونان در اروپا برود، همان بهتر که در پرسپوليس مي‌ماند. هم پرسپوليس به طارمي مديون است و هم او به پرسپوليس و به عنوان يک برادر به او توصيه مي‌کنم که در پرسپوليس بماند، چون به نفع خودش و پرسپوليس است. در ليگ يونان، طارمي هيچ پيشرفتي نخواهد کرد.»


 هر كسي اسپانسر صبا مي‌شود دنبال منافع شخصي‌اش است
 دايي: تنها دغــــــدغه علــــي آقا بازيـــــكنان هستند 

 

 

محمد دايي مربي صباي قم معتقد است دغدغه اصلي علي دايي دريافت مطالبات فصل قبل بازيكنان اين تيم بوده و بدون قرارداد، كارش را شروع كرده اما وقتي كسي دلش براي صبا نمي‌سوزد، علي دايي هم بيش از اين كاري نمي‌تواند بكند و مسوولان استان بايد فكر اساسي براي اين تيم بكنند.

گويا اوضاع صبا حسابي به‌هم ريخته است؟

بله، اوضاع كاملا بهم ريخته است. قرار بود قبل از تمرينات، طلب فصل قبل بازيكنان صبا پرداخت شود اما متاسفانه به مشكل خورديم و كسي حمايت نكرد. شرط علي آقا اين بود که اول طلب فصل قبل بازيكنان پرداخت شود تا بدون دغدغه تمرين كنند اما چنين اتفاقي رخ نداد.

بالاخره چه اتفاقي خواهد افتاد؟

تا آنجا كه من مي‌دانم مسوولان استاني بايد به فكر اين تيم باشند. بازيكناني كه جذب شده‌اند، قراردادشان مشروط است و اگر پول‌شان پرداخت نشود، مي‌توانند قراردادشان را فسخ كنند. خود علي‌ آقا هم قرارداد ندارد.

چرا اين اتفاقات افتاد و مقصر اين وضعيت چه كسي است؟

مقصر، بي‌پولي است. دقيق نمي‌دانم چرا اين اتفاقات افتاد اما احساس مي‌كنم از استان هيچ كمكي نمي‌كنند. هر كسي مي‌آيد و تيم را مي‌گيرد، دنبال منافع خودش است و چون منافع آنها تامين نمي‌شود، صبا را رها مي‌كنند. به‌نظرم همت اصلي بايد از استان باشد اما متاسفانه حمايت نمي‌كنند. سال قبل هم همين شرايط بود. تيم‌هايي كه به اين شكل كار مي‌كنند كم و بيش جلو مي‌روند اما در نهايت زمين مي‌خورند.

علي دايي تا چه زماني اين وضعيت را تحمل مي‌كند؟

اصلا علي آقا از نظر اخلاقي قبول كرد كه طلب فصل قبل بچه‌ها را بگيرد و بعد كار را شروع كند. الان هم علي آقا قراردادي ندارد و اگر به همين شكل باشد، كسي نمي‌تواند كاري براي اين تيم بكند. علي آقا گفته ظرف همين امروز و فردا تكليف را روشن كنند تا اگر نمي‌توانند كاري بكنند، بازيكنان دنبال كار خودشان بروند. الان بزرگ‌ترين دغدغه علي آقا بازيكنان هستند؛ چون بازيكنان خانواده و هزينه دارند و بايد تامين شوند، هر كدام از آنها چند خانواده را بايد تامين كنند و اگر باشگاه نمي‌تواند به تعهداتش عمل كند، بازيكنان دنبال كار خودشان باشند. همين الان هم بازيكنان به خاطر ما يك هفته زمان را از دست داده‌اند و وجدان كاري علي آقا اجازه نمي‌دهد بيشتر از اين بازيكنان ضرر كنند و بايد زودتر تكليف روشن شود تا بازيكنان دنبال كار خودشان بروند.


 خصوصي‌ها هم مثل دولتي‌ها
 كوچ اسپانســــرها! 
نويسنده : ش. ابراهيمي

 

 

 شايعه انحلال صباي قم به سرعت در فضاي مجازي و محافل ورزشي انتشار يافت و وقتي خبر جدايي دايي از اين باشگاه هم به گوش رسيد، همه اين‌گونه نتيجه‌گيري كردند كه قمي‌ها ديگر قصد تيمداري ندارند. اين در حالي است كه هنوز رسما خبري مبني بر انحلال صباي قم مخابره نشده و فقط اسپانسر خصوصي تيم كنار كشيده و شايد قرار نباشد ديگر در فضاي فوتبال ايران كار كند.

كنار رفتن اسپانسر خصوصي از يك تيم ليگ برتري، اصلا علامت خوبي براي فوتبالي كه مي‌خواهد حرفه‌اي و روبه‌رشد باشد، نيست. البته در دوره‌اي كه وزارت نفت (منبع اصلي درآمد بين‌المللي كشورمان) هزينه‌هاي تيمداري در چارچوب حرفه‌اي را تحمل نمي‌كند و از اين دايره خارج مي‌شود، چه دليل دارد كه بخش خصوصي بماند و ضرر بدهد و هر روز شاهد لاغرتر شدن سرمايه‌اش باشد؟!

صباي قم يكي از تيم‌هاي انتقالي فوتبال ماست كه پس از درخشش نسبي در تهران در فصل 84-83 كه به قهرماني صبايي‌ها در جام‌حذفي و سوپرجام منجر شد، به قم انتقال يافت و حالا سخن از انحلال آن به ميان مي‌آيد. چيزي دردناك‌تر از اين سرنوشت، پيش از اين نصيب پاس تهران شد و در همدان نه تنها نتوانست شباهتي به پاس بزرگ داشته باشد كه راه سقوط هم در پيش گرفت و حالا حتي در دسته اول هم جايي ندارد و يك تيم ليگ دويي است!

جالب اينجاست كه ما متاسفانه از سرنوشت‌هاي ناخوشايندي كه معلم تاريخ برايمان رديف مي‌كند، درس نمي‌گيريم و هنوز هم چشم به انتقال امتيازها از اين استان به استاني ديگر داريم تا روي كم‌كاري‌‌هاي منجر به سقوط تيم شهرمان، سرپوش بگذاريم و دل هواداران فوتبال را از طريقي غيرفوتبالي به‌دست آوريم.

البته بعيد به‌نظر مي‌رسد كه قم، سهميه ليگ برتري‌اش را به اين راحتي از دست بدهد. براي اين استان گردشگرپذير، كه از قطب‌هاي سياسي كشور ماست، اداره يك تيم ليگ برتري كار دشواري نيست و قطعا مردان تصميم‌گيرنده استان، اجازه نخواهند داد كه پرچم صبا روي زمين بماند اما ادامه اين روند و گرفتن تمام فاكتورهاي مشوق از سرمايه‌گذاران و اسپانسرها، قطعا پيامدهاي خوبي براي فوتبال ما در برنخواهد داشت. تا وقتي اسپانسرها اميدي به بازگشت سرمايه‌شان نداشته باشند و راه‌هاي فراوان درآمدزايي مثل حق پخش و انحصار پيراهن و... به روي آنها بسته بماند، اميدي به اضافه شدن سرمايه و سرمايه‌داران فوتبال حرفه‌اي ايران نخواهد بود.


 سايپا شعبه ديگر نفت است اما اميدوارم از نظر مالي هرگز مثل نفت نباشد
 کوروشي: در منطق سايپا ستاره بازي جايي ندارد 
 بچه‌هاي نفت به خاطرخودشان بازي کردند نه منصوريان!
نويسنده : سيد ياسر رضوي

 

 

 

مدافع سابق نفت تهران دليل پيوستنش به سايپا را آرامش اين تيم مي‌داند با اين تفاوت که اميدوار است مشکلات مالي نارنجي‌پوشان شبيه تيم سابق او نباشد. سيامک کوروشي معتقد است سايپا اگر ستاره‌بازي نکرده به خاطر اين است که مي‌داند ديگر اسم‌ها فوتبال بازي نکرده و فاکتورهاي ديگر در اين مسير تاثيرگذار است. کوروشي اميدوار است در کنار حسين فرکي و در آستانه جام‌جهاني بتواند دوباره به اردو دعوت شده و جايگاهي ثابت براي خودش در تيم ملي دست پا کند.

چه شد که سايپا را انتخاب کردي چون حتي حرف از رفتنت به پرسپوليس هم مطرح بود؟

پيشنهاد که زياد بود و خودم هم دوست داشتم به پرسپوليس بروم اما قسمت نبود. به هرحال به سايپايي آمدم که حسين آقافرکي سرمربي بودند و قبلا هم در نفت و کاوه شاگرد ايشان بودم. سايپا شعبه ديگر نفت از بابت آرامش و حاشيه کم به خاطر نداشت هوادار زياداست.

يعني از نظر مالي هم شعبه ديگر نفت است؟

اميدوارم از نظر مالي هيچ‌طور اين گونه نباشد چون واقعا در نفت بابت اين مساله اذيت شديم.

تو در نفت و در حالي که استرس و فشار زيادي روي تيم بود خودت را به کي‌روش ثابت کردي و در اردوي تيم ملي حضور داشتي. به نظرت در سايپا مي‌تواني بازهم کي‌روش را به دعوت دوباره خودت متقاعد کني؟

همان‌طور که گفتيد شرايط فصل گذشته در نفت تهران اصلا خوب نبود و هر روز دعوا و جنگ اعصاب داشتيم. از يکسو حريف را آناليز مي‌کرديم و از سوي ديگر درگير بوديم و در کل اسم ما در زمين بود. در اين چند روز که در سايپا هستم در کنار دوستان خوبي که از قبل با آنها شناخت داشتم شرايط خوبي دارم. در اين سال سرنوشت‌ساز که منتهي به جام‌جهاني است اميدوارم در شرايطي که همه تيم‌ها مشکل دارند آنچنان درگير مبحث مالي نباشم تا بتوانم با تمرکز و تلاشي دو برابر در تيم سايپا به تيم ملي دعوت شوم.

به نظرت چرا سايپا برعکس ديگر تيم‌هاي ليگ برتر زياد ستاره‌بازي نکرده است؟

همان‌طور که مي‌دانيد سايپا با اکثر بازيکنان قبلي خود از سجاد مشکل‌پور، صادقي، زينالي، حامد فلاح‌زاده و حامد شيري تمديد کرد تا به اين نحو اسکلت تيم حفظ شود در اين بين براي تکميل تيم خود و براي اينکه حضوري قدرتمند داشته باشد اصلا دنبال ستاره نبودند چون مديران و سرمربي اين تيم مي‌داند که ديگر دوران، دوران بازي اسم‌ها نيست و حالا انگيزه و جواني است که بازي مي‌کند. حسين آقا هم که خودشان به خوبي روي اين مساله اشراف دارد و انتخاب‌هايش از روي دليل و منطق است چون مي‌داند ترکاندن بمب و اين مسايل کار رسانه‌ها و مدير برنامه‌هاي بازيکن است که چيزي جز بازارگرمي نيست. حسين آقا در اين زمينه تجربه بالايي دارد و گول اين مسايل را نمي‌خورد.

پيگير اوضاع نفت هستي يا به کل بيخيال اين تيم شدي؟

ول که نکرديم و به واسطه مطالباتي که از اين تيم دارم احوال آن را جويا مي‌شوم. هرچند که چيزي جر دروغ نمي‌شنويم و الکي ما را اميدوار مي‌کنند. الان هم که مي‌بينيد يک گزينه خوب براي خريد باشگاه پا پيش گذاشته اما واگذار نمي‌کنند چون قطعا به نفع آقايون نيست. اين آقايان حال ما بازيکنان را درک نمي‌کنند چون آن موقع که ما در سرما و گرما براي اين تيم زحمت مي‌کشيديم آنها در اتاق‌هاي خودشان راحت نشسته بودند و اصلا شرايط ما براي‌شان اهميتي ندارد.

نظرت درمورد ناراحتي بازيکنان نفت از علي منصوريان بابت عدم همراهي‌شان در شرايط اخير چيست و آيا اصلا با آنها همراه هستي؟

جوياي احوال آنها که هستم اما در مورد منصوريان بايد بگويم که او دو سال مربي من بود و به نظرم به هر تيمي برود حق او بوده و نمي‌توان ناراحت شد اما در بحث اينکه قول و وعده داد و گفت که من هميشه پشت سر شما بازيکنان هستم بعد از رفتن يک مصاحبه از او و کادرفني تيم در حمايت از بچه‌ها نديده‌ايم که مي‌توانست در مسير کارهاي بچه‌هاي در فدراسيون به آنها کمک کند. البته بچه‌ها هرکاري در نفت کردند به خاطر آينده خودشان بود نه شخص منصوريان ولي حرفم اين است وقتي از موضع قدرت قرار است صحبت کني بايد طوري باشد که به حرفي که زده‌اي عمل کني. به نظر من دلخوري بچه‌هاي نفت که اينقدر زحمت کشيدند از منصوريان و کادرفني به حق است. اين رفتارها از ابتدا هم قابل پيش‌بيني بود و مرام و مروت انگار در فوتبال ما گم شده است.


 جز خوبي چيزي در اصفهان نديدم كه دلگير باشم
 فنايي: مظاهري به پيشرفت خودش فكر كند نه جدايي من 
 بحث من مديريت خوب آذري بود اما حرف‌هايم بد منتقل شد

 

 

داوود فنايي هر چند از ذوب‌آهن جدا شده اما از خاطرات خوب اين تيم و كار بلدي مديريت باشگاه و محبت هواداران و مردم اصفهان صحبت مي‌كند. كاري كه كمتر در فوتبال ايران ديده‌ايم اما جالب است كه فنايي جز خوبي حرف ديگري از ذوب‌آهن نزد.

در مورد جدايي‌ات از ذوب‌آهن صحبت مي‌كني؟

جدايي من از ذوب‌آهن بيشتر تصميم مديريتي بود. من هم آدم حرفه‌اي هستم و به تصميم باشگاه و مديريت آن احترام مي‌گذارم و هيچ مشكلي با اين قضيه ندارم.

از يحيي گل‌محمدي توقع نداشتي تو را حمايت كند؟

از وقتي كار مربيگري را شروع كردم، توقعي از كسي نداشته‌ام و مشكلي هم با يحيي ندارم. فقط انتظار داشتم اين موضوع را زودتر به من بگويند و حتي بعد از فينال جام‌حذفي هم به سعيد آذري گفتم كه دو سال سخت را در اصفهان داشتم؛ دور از خانواده‌ام بودم؛ اجازه بدهيد جدا شوم چون مي‌خواهم تهران باشم. گفته بودم كه نمي‌خواهم در اصفهان باشم و بهتر بود همان شب به من مي‌گفتند، چون پيشنهاد تهراني داشتم.

رشيد مظاهري هم از جدايي تو خيلي ناراحت شد و حتي درخواست رضايتنامه از ذوب‌آهن كرده است. براي رشيد چه صحبتي داري؟

امثال رشيد مظاهري در ذوب‌آهن بزرگ شده‌اند و نبايد منكر زحماتي كه ذوب‌آهن براي محمدرشيد كشيده بشويم. ما شرايط خوبي در ذوب‌آهن داشتيم و زمينه براي پيشرفت، مهيا بود. رشيد فقط به اهدافش فكر كند و به موفقيت ذوب‌آهن و آينده فوتبالي‌اش. جدايي من نبايد مانع پيشرفت محمدرشيد شود و نبايد لطمه بخورد. از محمدرشيد مي‌خواهم براي ذوب‌آهن سر بدهد چون در آنجا رشد كرده است.

گويا در مصاحبه‌اي با يكي از سايت‌ها از آذري‌ حسابي انتقاد كرده بودي؟

اصلا چنين چيزي نبود اما آقاي آذري ناراحت شده بود. بحث من اين بود كه آذري مدير خوبي است و فقط از مدير بودن او گفته بودم؛ اما حرف‌هاي من بد منتقل شده بود و احساس مي‌كردم آذري از من ناراحت شده است. من بحثم مديريت خوب آذري بود. الان هم از ذوب‌آهن جدا شده‌ام و از تمام كساني كه اين دو سال با آنها كار كردم، تشكر مي‌كنم. روزهاي خوبي با ذوب‌آهن داشتم و آرزوي موفقيت براي اين تيم دارم. ذوب‌آهن بدون من يا با من، راهش را ادامه مي‌دهد و آرزويم قهرماني آسيا براي ذوب‌آهن است.

برخورد مردم اصفهان و هواداران ذوب‌آهن در اين مدت چطور بود؟

خيلي خوب بودند. من در اصفهان هم بازي و هم مربيگري كرده‌ام و خاطرات خوبي از اين شهر دارم. هواداران خيلي صحبت كردند و لطف آنها هميشه شامل حال من بوده است.

از كسي دلگير نيستي؟

نه، از هيچ‌كسي دلگير نيستم چون جز خوبي چيزي نبوده ودست همه هم درد نكند. فوتبال ادامه دارد و زندگي هم ادامه دارد.

با جايي مذاكره نكرده‌اي؟

پيشنهاد كار كه هست و ان‌شاء‌ا... درست مي‌شود. يكي دو تا پيشنهاد هست و مذاكره كرده‌ايم و اگر از نظر مالي به توافق برسيم، كارم را شروع مي‌كنم.


 هدف‌مان كسب سهميه آسياست اما...
 نصرتي: مي‌توانيم امسال دنبالقهرماني باشيم 

 

محمد نصرتي مدافع گسترش فولاد تبريز معتقد است كه تيمش در اين فصل براي قهرماني آسيا تلاش مي‌كند اما بعيد نيست كه شانس قهرماني هم داشته باشند؛ چرا كه استقلال صنعتي فصل قبل با يك عده بازيكن كم‌ نام و نشان و هزينه كم، توانست قهرمان شود و اين انگيزه را به بقيه تيم‌ها داد تا براي قهرماني تلاش كنند.

از عملكرد گسترش فولاد در نقل و انتقالات راضي هستي؟

باشگاه ما امسال يك مقدار وسواس به خرج داده و با وسواس و دقت خاصي بازيكن گرفته است. تا الان خسوس، خلعتبري، مسعود ابراهيم‌زاده و بابك حاتمي را گرفته‌ايم. اسكلت تيم حفظ شده و دنبال يك مهاجم و يك بازيكن پشت مهاجم هستند. فعلا در نقل و انتقالات خوب عمل كرده‌اند و ببينيم در آينده چه مي‌شود.

تكليف خودت با گسترش چه شد؟

همان‌طور كه مسوولان باشگاه و كمالوند گفته‌اند، اگر شرايطم براي ابتداي فصل مهيا شود كه قرارداد مي‌بندم و كارم را شروع مي‌كنم اما اگر به اول فصل نرسم بازيكن آزاد مي‌شوم و از هفته سوم يا چهارم به تيم اضافه مي‌شوم. در هر صورت در هر شرايطي امسال با گسترش هستم.

گسترش امسال چه هدفي را در ليگ برتر دنبال مي‌كند؟

پارسال هدف‌گذاري باشگاه اين بود كه در ميانه جدول باشيم و به هدف‌مان هم رسيديم. امسال هم دنبال سهميه آسيا هستيم و ان‌شاءا... بتوانيم موفق باشيم.

تبريز گنجايش حضور 3 تيم در ليگ برتر را دارد؟

بله، قطعا دارد؛ چون امكانات خوب، شرايط آب و هوايي خوب و تماشاگران خوبي در تبريز هستند و مي‌تواند 3 تيم در ليگ برتر داشته باشد.

امسال در تبريز شما 2 داربي خواهيد داشت. اين مساله به جذابيت بيشتر فوتبال در تبريز كمك نمي‌كند؟

البته اينجا مثل بقيه جاها نيست؛ چون خودشان يك شعاري دارند كه مي‌گويد تيم‌هاي تبريزي هيچ تفاوتي با هم ندارند. از قديم هم ماشين‌سازي و تراكتورسازي رقابت خاصي با هم داشته‌اند و گسترش زياد رقابت ندارد اما حضور سه تيم از تبريز در ليگ برتر، باعث جذابيت بيشتر فوتبال در اين شهر مي‌شود.

گسترش براي كسب سهيمه آسيا چه چيزي نياز دارد؟

فكر مي‌كنم اگر هواداران بهتر حمايت كنند قطعا گسترش فولاد، پتانسيل كسب سهميه آسيا را دارد. گسترش نسبت به بقيه تيم‌ها كمتر تماشاگر دارد و اگر بيشتر از اين تيم حمايت كنند، مي‌تواند سهميه آسيا را بگيرد و نماينده خوبي براي ايران در اين رقابت‌ها باشد. به نظرم ما فاكتورهاي لازم براي رفتن به آسيا را داريم.

امسال به قهرماني فكر نمي‌كنيد؟

با اتفاقاتي كه فصل قبل افتاد و استقلال صنعتي قهرمان شد، هيچ چيزي دست نيافتني نيست. استقلال صنعتي به همه تيم‌ها انگيزه داد وقتي تيمي با يك هزينه كم و يك عده جوان قهرمان مي‌شود، يعني بقيه هم مي‌توانند چنين كاري بكنند. ما هم مي‌توانيم امسال دنبال قهرماني باشيم.


 بررسي ريشه‌هاي اختلاف کريمي و کي‌روش
 نيش عقرب نه از ره کين است! 
نويسنده : حامد جيرودي

 

 

در ماجراي اختلاف برانکو ايوانکوويچ و کارلوس کي‌روش، خيلي‌ها حق را به سرمربي پرسپوليس داده‌اند و علي کريمي هم در اظهار نظري اعلام کرد که حق با برانکو است اما سرمربي تيم‌ملي پس از اينکه برانکو اعلام کرد که کي‌روش وارد بازي خطرناکي شده و او مي‌خواهد قهرمان ليگ آينده را مشخص کند، سرمربي تيم‌ملي در واکنشي کنايه‌آميز منتقدان خود را گرگ و مار و عقرب ناميد و بعد به صورت رسمي عنوان کرد که برانکو رهبر مخالفان او در تيم‌ملي است. اين صحبت‌هاي کي روش، اين بار پاسخ شديد جادوگر را در پي داشت و کريمي خطاب به سرمربي تيم‌ملي عنوان کرد:«آقاي کي‌روش! به جاي گرگ و مار و عقرب و رتيل، جرات داشته باش و اسم منتقدان را بياور!»

اين حرف‌هاي کريمي باعث شده تا مناسبات اين بازيکن و مربي سابق در تيم ملي، وارد فاز جديدي شود و حالا بايد ديد که کي‌روش براي صحبت‌هاي مرد شماره هشت، چه پاسخي خواهد داشت!

دعوت دوباره توسط کي روش

کريمي که در سال 2010 به برگزاري اردوي تيم‌ملي اردوي در اتريش کنار گاوداري و چوب‌بري اعتراض کرد و آن را دور از شأن تيم‌ملي عنوان کرده بود، با افشين قطبي سرمربي تيم‌ملي و فدراسيون فوتبال دچار اختلاف شد و در جام ملت‌هاي 2011 قطر غايب بود اما پس از مدتي دوري از تيم ملي، دوباره توسط کي‌روش به تيم‌ملي ايران دعوت شد و در مجموع، 15 بار با هدايت کي‌روش در ترکيب تيم‌ملي قرار گرفت.

بازوبند را از کريمي گرفت

با آغاز به کار کي‌روش، کريمي در سه بازي اول مقابل ماداگاسکار و دو بازي رفت و برگشت برابر مالديو، در ترکيب اصلي تيم‌ملي قرار گرفت و بازوبند کاپيتاني را هم به بازوي خود بست اما در بازي مقابل اندونزي در مرحله اول مقدماتي جام جهاني 2014 و در حالي‌که کريمي در ترکيب اصلي بود، جواد نکونام که دو سال بعد از کريمي به تيم‌ملي آمده بود، بازوبند کاپيتاني را بست. کي‌روش علت تغيير کاپيتان اصلي را، حضور نکونام در اوساسونا و تجربه بيشتر بين‌المللي او عنوان کرد! کريمي هم عنوان کرد که به تصميم کي‌روش احترام مي‌گذارد و جواد نکونام هم به اين موضوع اشاره کرد که او و کريمي در اين خصوص با کي‌روش صحبت کردند و کريمي خودش گفت برايش مشکلي نيست و تنها افتخار مي‌کند براي تيم‌ملي ايران بازي کند و در نهايت هم عنوان کرد کريمي لطف بزرگي کرد. با اين حال، اين اتفاق، باعث اولين اصطکاک به وجود آمده بين کريمي و کي‌روش بود.

ديگر به تيم‌ملي دعوت نشد

کريمي پس از شکست پرسپوليس در فينال جام حذفي فصل 92-91 مقابل سپاهان و اتفاقاتي که در لحظات خداحافظي مهدي مهدوي‌کيا افتاد، به صورت غير منتظره از فوتبال خداحافظي کرد اما با گذشت چند روز از تصميم خود منصرف شد اما سرمربي تيم‌ملي اين خداحافظي کريمي را به منزله کناره‌گيري او از تيم‌ملي تلقي کرد و کريمي تا پايان دوران بازيگري خود از سوي کي‌روش به تيم‌ملي دعوت نشد تا شانس حضور در جام جهاني 2014 و بازي براي دومين بار در اين رقابت‌ها را از دست بدهد. به اين ترتيب کريمي بازي دوستانه تيم‌ملي مقابل تاجيکستان در 16 آبان 1391 که با نتيجه پر گل شش بريک به سود تيم‌ملي به پايان رسيد و کريمي در آن کاپيتان بود و سه پاس گل داد، بازي شماره 127 و آخرين بازي ملي‌اش باشد.

دستياري کي‌روش و کناره‌گيري ناگهاني

گرفتن بازوبند کاپيتاني و دعوت نشدن به تيم‌ملي و نرفتن به جام جهاني، ظاهرا تغييري در روابط شماره هشت و کارلوس به وجود نياورد و کريمي به طور مداوم به حمايت از تيم‌ملي مي‌پرداخت اما پس از گذشت مدت کوتاهي از خداحافظي کريمي از فوتبال پس از قهرماني جام حذفي فصل 93-92 با پيراهن تراکتورسازي، کريمي در سوم مهر 1393 رسما به عنوان دستيار کي‌روش در تيم‌ملي ايران معرفي شد. کريمي در چند اردوي تمريني تيم‌ملي ايران در کنار کي‌روش کار کرد اما در 9 دي 1393، ساعاتي پيش از پرواز تيم به استراليا براي شرکت در جام ملت‌هاي آسيا 2015 از سمت خود کناره‌گيري کرد. کريمي هيچ وقت به طور رسمي از علت کناره‌گيري خود از تيم‌ملي صحبت نکرد و در اين ميان کي‌روش هم از او تشکر مي‌کرد اما با اين حال، اين کناره‌گيري که توضيح رسمي هم درباره آن داده نشد، روابط کي‌روش و کريمي را در هاله‌اي از ابهام فرو برد.

از لگد به ساک تيم‌ملي

تا حمايت از برانکو

کريمي در حالي به انتقاد از کي‌روش پرداخته که به اين موضوع نيز اشاره کرده که به ناحق از برانکو دفاع نمي‌کند. به هر حال يکي از بزرگ‌ترين حاشيه‌هاي دوران بازيگري کريمي که در خاطر فوتبالدوستان باقي مانده است در جام جهاني 2006 آلمان و در کنار نيمکت تيم‌ملي ايران و جايي که برانکو سرمربي وقت تيم‌ملي نشسته بود رخ داد. در بازي با پرتغال که کريمي پس از تعويض شدن با فريدون زندي، به نشانه اعتراض ساک پزشکي کنار نيمکت تيم‌ملي را شوت کرد و بعد از بازي با آنگولا که فرصت بازي در آن را پيدا نکرد، مدعي شد که افراد ديگري براي برانکو تصميم‌گيري کرده اند. با اين حال جادوگر، با رفتن به سر تمرين پرسپوليس در اواخر فصل گذشته و خوش وبش با برانکو، نشان داد که اختلافي با او ندارد و حالا هم که در مقام يک حامي بزرگ کنار مربي سابق خود قرار گرفته است.


 برگ برنده برانکو چيست؟
 دشمني شبيه خود کي‌روش! 
نويسنده : برديا احمدي

 

برديا احمدي|کارلوس کي‌روش در وضع بدي گرفتار شده است. به جرات مي‌توان گفت از فرودين90 که مربي پرتغالي چمدان‌هايش را در فرودگاه تهران بر زمين گذاشت، چنين وضعي براي او پيش نيامده بود. بيشتر از چهار سال نفس کشيدن در اوج محبوبيت، از کي‌روش چهره‌اي بي‌بديل در فوتبال ايران ‌ساخت. او در اين مدت با خيلي‌ها در افتاد و دست بر قضا همه را يک به يک کنار زد؛ از امير قلعه‌نويي و محمد مايلي‌کهن و حميد درخشان تا وزير و رييس فدراسيون و مدير ورزشگاه! در تمام طول اين مدت براي کي‌روش واژه‌اي بيگانه‌تر از «باخت» وجود نداشت. او آمده بود جاي مربيان سنتي ايراني را پر کند و همين جنبه نجات‌بخش از شخصيتش، براي محبوبيت او کافي به نظر مي‌رسيد. حالا اما وضع عوض شده. اين بار کي‌روش وارد حريمي شده که فرمانروايش، يکي مثل خود اوست.

برانکو واجد همان خصايصي است که پيش‌تر کي‌روش به خاطر آنها در قلب مردم ايران نفوذ کرد. اگر کارلوس آمده بود تا به دوران کار دايي‌ها و قطبي‌ها و قلعه‌نويي‌ها پايان بدهد، برانکو هم آمد تا بساط درخشان و استيلي را جمع کند. اگر کي‌روش رزومه دارد، برانکو هم کارنامه‌اي دارد که نمي‌توان بي‌تفاوت از کنارش عبور کرد. اگر کي‌روش ايران را به جام جهاني برده، برانکو هم چنين کرده و اگر کي‌روش به استفاده از علم روز شهرت دارد، برانکو هم با دانش مدرن بيگانه نيست. در اين ميان شايد از نظر فني و سوابق حرفه‌اي کفه ترازو کمي به سود کي‌روش سنگيني کند، اما حتي اگر اينطور هم باشد، باز براي برانکو جاي نگراني نيست؛ چه اينکه با نرم‌زباني، مهرباني و سازشکاري‌اش توانسته اين خلأ را هم پر کند و چهره‌اي مقبول‌تر براي خودش بسازد. آخرين دعواي برانکو را کسي به ياد نمي‌آورد، اما براي مرور آخرين دعواهاي کي‌روش فقط کافي است چند ثانيه تمرکز کنيم تا فهرستي بلند بالا پيش ذهن‌مان مجسم شود!

مشکل کي‌روش اين است که اين بار با بد کسي در افتاده. بعد از آن مصاحبه جنجالي، برانکو نيازي به توضيح بيشتر نديده و سکوت کرده، اما کارلوس انگار آرام نمي‌گيرد و مدام به پاسخگويي و به زبان آوردن جملات جديد اصرار دارد؛ آنچه نشانه روشني از وضع روحي نامناسب مربي پرتغالي است. او مدام حمله مي‌کند، اما آرام نمي‌شود، بس که هجوم طرف مقابل، موثر و کارساز بوده! ديروز در اولين جلسه تمريني پرسپوليس که با حضور تماشاگران انجام شده، عليه کي‌روش شعار داده‌اند. اين اولين بار است که در ايران چنين اتفاقي رخ مي‌دهد. مردي که در اوج نياز تيم ملي به مهدي رحمتي او را کنار زد و از پشتيباني قاطبه هواداران برخوردار شد، حالا در تنگناي بدي گرفتار شده؛ چرا که هيچ‌يک از وصله‌هاي قبلي به برانکو نمي‌چسبد. او نه بي‌سواد است، نه سياهباز است و نه هوچي. او يک مربي خارجي موجه است که حتي مايلي‌کهن و خداداد و علي پروين هم از حمايت کردن او ابايي ندارند. اين بار کار سخت شده استاد کي‌روش، خيلي سخت!


 حمله جديد کارلوس به سرمربي پرسپوليس
 کي‌روش: برانکو منافع ملي ما را منفجر کرد! 

 

 

کارلوس کي‌روش که در روزهاي اخير و پس از لغو شدن اردوي تدارکاتي تيم ملي، درگيري لفظي با سرمربي پرسپوليسي‌ها پيدا كرده، بازهم بيانيه‌اي جديد تنظيم کرد و در آن گفته برانکو ايوانکوويچ مردم ايران را گمراه کرده است و بنابراين بايد از آنها عذرخواهي کند.

کي‌روش در بيانيه جديد خود آورده است:

«دوستان عزيزم، همان طور که اخيرا همه متوجه شده ايد، آقاي برانکو در ايفمارک که يکي از ساختمان‌هاي رسمي فدراسيون فوتبال است، حضور يافت. آقاي برانکو بدون آن که از برخي اطلاعات مطلع باشد با رسانه‌ها صحبت کرد و اتهامات بي اساس و سنگيني را وارد کرد. در آن مکان، آقاي برانکو ترجيح داد سنگ پرت کند و پس از آن دستانش را پنهان کرد. با توجه به شناختي که از او به عنوان يک جنتلمن داشتيم فقط مي‌توانستيم نا اميد و شگفت زده شويم.آقاي برانکو از سر نا آگاهي يا عناد تصميم گرفت تمام ايرانيان را در مورد تست‌هاي پزشکي بازيکنان گمراه کند. جدا از آن، آقاي برانکو سعي کرد مرا در مقابل تمامي باشگاه‌هاي ايران قرار دهد و وانمود کند که من در مسابقات ليگ، منافع يا تاثيري دارم. در نهايت آقاي برانکو همچنين تصميم گرفت تا سردسته گروهي باشد که با تمامي توافقات، مخالفت مي‌کنند. او به بازيکنان تيم ملي اجازه نداد تا در کمپ تيم ملي حضور يابند و در تمرينات کليدي براي آماده سازي جام جهاني شرکت کنند.

تمايل دارم تا از تمامي مردم ايران درخواست کنم که نسبت به اين کمپين گمراه کننده هوشيار باشند. براي آن که بتوان به خوبي از کار تيم ملي و پيشرفت بازيکنان ملي پوش دفاع کرد، بايد تعصب و عِرق ملي وجود داشته باشد. اشتباه نکنيد! براي آماده‌سازي مناسب تيم ملي يک نقشه مناسب وجود دارد و در اين برنامه‌ها به تمامي باشگاه‌ها و بازيکنان احترام مي‌گذاريم. مسير حرفه‌اي ما و احترام به تمامي باشگاه‌ها و هواداران ايراني به ما اجازه نمي‌دهد که کاري غير از اين را انجام دهيم.با اين وجود، حقيقت اين است که پس از حرف‌هاي آقاي برانکو، تمامي برنامه‌هاي تيم ملي ايران که توسط رييس فدراسيون، هيات رييسه و سازمان ليگ تعيين شده بود، لغو شد. اين مساله به صورت جدي آماده‌سازي ما براي جام جهاني را به خطر مي‌اندازد.

آقاي برانکو به اندازه کافي زمان خواهد داشت که به تمامي هواداران ايراني (شامل هواداران بي نظير پرسپوليس) در مورد روش حمايتش از فوتبال ايران توضيح بدهد. آقاي برانکو همچنين زمان کافي خواهد داشت تا از رييس فدراسيون، هيات رييسه و سازمان ليگ و تمامي هواداران (شامل هواداران پرسپوليس) به خاطر حرف‌هاي نامناسب و گمراه کننده‌اش عذرخواهي کند.

تا آن زمان تلاشمان را خواهيم کرد تا در فدراسيون فوتبال با همديگر اين مساله را درک کنيم که چطور ممکن است يک نفر مي‌تواند تمامي منافع ملي را منفجر کند.»


 برانکو: وقتي نام پروين و کريمي مي‌آيد، همه بايد خبردار بايستند 

 

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس مي‌گويد وقتي نام پروين، کريمي و خداداد مي‌آيد، همه بايد خبردار بايستند .

برانکو ايوانکوويچ در پايان تمرين تيم پرسپوليس در خصوص وضعيت تيمش گفت: «از کار بازيکنان راضي‌ام شرايط خوبي براي کار داريم. آنچه مهم است اينکه شرايط را براي بازيکنان براي کار فراهم کنيم و بتوانيم مقابل اين همه هوادار پرشور که براي حمايت از ما آمدند خوب تمرين کنيم. آنها نشان مي‌دهند که بهترين هوادار هستند و بايد بدانند که طاهري، مديريت باشگاه و من تلاش مي‌کنيم که تيمي بهتر تشکيل بدهيم و هميشه همه چيز دلخواه نيست. نوراللهي از مچ پا ديروز مصدوم شد و اميري هم ديروز و امروز مرخصي است چون تب داشت.»

برانکو در مورد وضعيت رامين رضاييان نيز گفت: «نمي‌دانم چه اتفاقي براي رضاييان رخ داده است که در تمرين تيم ما شرکت نمي‌کند.»

سرمربي پرسپوليس در مورد اينکه با رضاييان برخورد خواهد شد يا نه گفت: «بله، رضاييان را به کميته انضباطي باشگاه معرفي مي‌کنيم. تا جايي که من مي‌دانم او بازيکن ماست و نمي‌دانم چرا سر تمرين نمي‌آيد. مدت قراردادش را از باشگاه بپرسيد اما او بازيکن تيم ماست.»برانکو در مورد اينکه کي‌روش خواستار عذرخواهي او شده است، گفت: «من ديروز حرفم را زدم. در محيط متفاوتي تربيت شدم و محيطي که به ديگران احترام مي‌گذارد و پر از عشق و تحمل است و به چنين مسايلي جواب نمي‌دهم. خودم را مشغول ديگران نمي‌کنم و مشغول کار خودم هستم.»

برانکو در مورد احتمال بازگشت مهرداد کفشگري به پرسپوليس گفت: «اولين بار است که اين مساله را مي‌شنوم و مهرداد بازيکن خوبي است بدشانسي اوست که کمال کاميابي‌نيا در پست اوست و نوراللهي هم ملي‌پوش بود و به همين دليل تعداد بازي‌هايش در تيم ما کمتر بود. بايد اين مساله را بررسي کنيم.»

سرمربي پرسپوليس در مورد نداشتن مهاجم گفت: «وحيد اميري را در اين پست داريم. او در نفت در خط حمله بود و در جناح چپ هم بازي مي‌کرد. عاليشاه هم دومين مهاجم ماست.»

برانکو در مورد جذب ستاره هاي ديگر گفت: «اگر خوب سوال‌تان را متوجه شده باشم يعني اينکه سيد جلال حسيني و وحيد اميري، ساسان انصاري بازيکنان بدي هستند؟»

برانکو در مورد جذب مهاجم گفت: «خريد مهاجم ساده نيست و تلاش مي‌کنيم مهاجمي با کيفيت بخريم. اگر تشخيص بدهيم بازيکني با کيفيت است خريداري مي‌کنيم. قبل از هرچيز بايد بازيکن دفاعي بگيريم.»

برانکودر مورد مدافع جديد پرسپوليس گفت: «مي‌دانم او در ليگ قهرمانان آسيا و مولداوي بازي کرده است و بازيکني است که براي قهرماني آموزش داده شده است و در دو پست مي‌تواند بازي کند هم در دفاع وسط و هم در دفاع چپ.»

برانکو در مورد اظهارات خداداد عزيزي و اينکه حق را به او داده گفت: «آقاي خداداد و علي کريمي و علي پروين اين حرف‌ها را زده‌اند و هنوز گل خداداد به استراليا در ذهنم هست. وقتي اسم علي پروين و علي کريمي مي‌آيد همه بايد خبردار بايستند چون بازيکنان و مربيان بزرگي هستند. در مورد علي پروين اصلا نبايد حرفي بزنيم.»


 از مهلت برانکو 10 روز گذشت اما خبري نشد
 دست پروفسور در پوست گردو! 
نويسنده : حامد جيرودي

 

 

با اينکه 10 روز از فرصت 24 ساعته‌اي که سرمربي پرسپوليس به مسوولان اين باشگاه براي جذب بازيکنان مورد نظرش داد اما هنوز اين اتفاق نيفتاده است!

برانکو ايوانکوويچ روز يکشنبه 23 خرداد ماه در اولين نشست خبري خود براي فصل جديد فوتبال ايران که در ورزشگاه شهيد کاظمي برگزار شد، اعلام کرد: «انتظاري که بنده از باشگاه دارم اين است که بقيه کاستي‌ها درجهت جذب بازيکن، طي 24 ساعت آينده انجام شود و هرچه سريع‌تر تيم را ببنديم و کار اصلي خود را آغاز کنيم.»

سرمربي پرسپوليس در آن جلسه عنوان کرد: «از ليست شش نفره‌اي که ما براي ليگ برتر نياز داشتيم تا بازيکن بگيريم اين ليست تکميل شده و چند بازيکن جوان هم براي تست به تمرينات خواهند آمد که تکليف اين موضوع نيز طي يک هفته تا 10 روز آينده مشخص خواهد شد. ما حسيني، بيرانوند، اميري، انصاري و علوان‌زاده که يک بازيکن جوان است را جذب کرديم و درويش وند نيز به جاي قديمي‌پور به پرسپوليس اضافه شده است. او دروازه‌بان تيم ملي جوانان است و اميدوارم مساله عاليشاه و کمنداني هم حل شود. ضمن اينکه پرسپوليس جاي جذب سه بازيکن خارجي را دارد.»

مساله عاليشاه که حل شد و او قرارداد خود را با پرسپوليس به مدت يک فصل ديگر تمديد کرد اما کمنداني از جمع سرخپوشان جدا شد تا فصل آينده را در مشهد و در پديده بازي کند.

در آن جلسه برانکو نسبت به اينکه عليرضا منصوريان به دنبال کنعاني‌زادگان است، چنين واکنشي داشت: «کنعاني‌زادگان بازيکن ماست نمي‌دانم چرا او را مي‌خواهند؟! من هم بازيکنان زيادي را مي‌خواهم اما نمي‌توانم همه آنها را جذب کنم.» به اين ترتيب، برانکو نشان داده بود که روي کنعاني زادگان براي فصل بعد حساب باز کرده است اما اين مدافع جوان و ملي پوش، زماني که اعلام شد بازيکن آزاد است، راهي استقلال شد تا فصل آينده براي تيم رقيب بازي کند. به اين ترتيب، برانکو يکي از مدافعاني که براي دفاع مياني رويش حساب باز کرده بود را از دست داد تا پرسپوليسي‌ها به دنبال جذب مدافع مياني باشند.

در اين شرايط، مذاکرات باشگاه با لوکا ماريچ مدافع مورد اطمينان برانکو در فصل گذشته براي تمديد قراردادش با پرسپولس به نتيجه نرسيد تا اينکه خبر رسيد که آنتوني گولج مدافع کروات – استراليايي مدنظر باشگاه پرسپوليس بعد از مذاکره با مسوولان اين باشگاه به توافق اوليه رسيده است.

پرسپوليس در اين مدت به شدت به دنبال جذب کاوه رضايي مهاجم فصل گذشته ذوب آهن هم بود تا او را جايگزين مهدي طارمي که مي‌خواهد فصل آينده راهي ليگ يونان شود، کند اما رضايي به استقلال پيوست تا پرسپوليس همچنان مهاجم هدف خود را پيدا نکرده باشد. البته در اين يکي، دو روز خبرهايي مبني بر مذاکرده حسين هدايتي با طارمي هم شنيده شده تا شايد او راضي به بازگشت به جمع سرخپوشان شود.

اما در حالي که گفته مي‌شد پرسپوليس در پي جذب يک مدافع چپ است تا در صورت لزوم محمد انصاري از اين پست به دفاع وسط منتقل شود، حالا رامين رضاييان هم در تمرينات پرسپوليس شرکت نمي کند و براي همين برانکو از اين مساله بسيار ناراحت است، اعلام کرده که هنوز براي فصل آينده با اين تيم به توافق نرسيده تا وضعيت اين مدافع ملي پوش در هاله‌اي از ابهام فرو برود. اين در شرايطي است باشگاه ملوان هم اعلام کرده حسين ماهيني تا مرداد ماه و تا دو هفته بعد از شروع ليگ برتر سرباز است وبايد در تمرينات انزلي چي‌ها شرکت کند تا به اين ترتيب دفاع راست هم به يک معضل جديد براي برانکو تبديل شود!

حالا بايد ديد مسوولان پرسپوليس و هدايتي که اعلام کرده اند خريدهاي جديد در راهند، به وعده خود عمل مي‌کنند و بازيکنان مورد نظر سرمربي شان را جذب مي‌کنند يا دست برانکو در پوست گردو مي‌ماند!


 فدراسيون ما را به امان خدا رها کرده/ همه پاداش سهميه گرفتند جز ما
 جودوکار المپيکي: در وزارت به فکر  
 خوش گذراني خودشان هستند
نويسنده : نگار رشيدي

 

 

 

تيم المپيكي جودو دور جديد تمريناتش را در چناران برگزار مي‌كند. اما به نظر مي‌رسد اوضاع خيلي هم در اين تيم المپيكي روبه‌راه نيست. اگر حواشي چند مدت اخير فدراسيون را فاكتور بگيريم، جودوكاران از كميته ملي المپيك و وزارت ورزش هم گلايه دارند.

بي‌انصافي وزارت

سعيد ملايي در گفت‌وگو با «گل» چنين درد دل‌هايش را بيان كرد: «فدراسيون كه ما را به امان خدا ول كرده و خودمان براي خودمان زحمت مي‌كشيم. وزارت ورزش هم كه انگار نه انگار ما سهميه المپيك گرفته‌ايم. وزارت در حق ما بي انصافي مي‌كند. از سوي ديگر تمام رشته‌ها پاداش‌هاي المپيكي شدن‌شان را گرفته‌اند به جز ما!‌ وزارت فكر مي‌كند جودو زنگ تفريح است. ما سه سهميه گرفتيم اما در وزارت ورزش همه به فكر جيب و خوش‌گذراني‌هاي خودشان هستند.مي‌خواهند يك المپيكي بروند و خوش باشند! كار را به جايي مي‌رسانند كه مجبور شويم همه چيز را شفاف بگوييم.»

الان احتياج به حمايت داريم

به نظر مي‌رسد جودوكاران هيچ انتظاري از سرپرست جديد فدراسيون ندارند:«ما هيچ توقعي از فدراسيون نداريم. گواري آمده كه فقط انتخابات را برگزار كند. از سجادي مي‌خواهم كمي‌به جودو توجه كند. واليباليست‌ها يك بار در ژاپن و يك بار در ايران پاداش گرفتند اما ما هنوز بلاتكليفيم. اين را از سجادي مي‌خواهم چون در اين برهه او مسوول فدراسيون است. تمام سختي‌ها و دود اين مشكلات در چشم ورزشكار است. همه مي‌دانند ورزش قهرماني بدون مكمل نمي‌شود. از كجا هزينه اين مكمل‌ها را بياوريم؟ چند بار مي‌توانيم قرض كنيم؟ قول‌هايي كه وزارت و كميته دادند، كي مي‌خواهد عملي شود؟ ما الان احتياج به حمايت داريم، بعد از المپيك كه ديگر كار از كار مي‌گذرد. اين‌همه براي فوتبال هزينه مي‌كنند، ذره‌اي از آن را هم صرف جودو كنند.»

نمي‌خواهيم توريست باشيم

ملايي كه به شدت از شرايط دلخور بود، حتي پيشنهاد تعطيلي جودو را هم مي‌دهد:«اگر نمي‌خواهيد در جودو را تخته كنيد. وضعيت خيلي خراب است. ما داريم سختي مي‌كشيم و جان و جواني‌مان را گذاشته‌ايم. آنقدر سفر رفته‌ايم كه ديگر سفر به برزيل براي‌مان اهميتي نداشته باشد. نمي‌خواهيم در المپيك توريست باشيم. اگر هم يك زمان ببازيم بايد به كودك پنج ساله تا بزرگسالان جواب پس بدهيم. يا بايد خودمان را گم كنيم كه كسي از ما سوالي نپرسد. اگر هم مدال بياوريم كه فدراسيون پزش را مي‌دهد. در تکواندو هم براي اينکه به مدال ?آوري برسند برنامه‌ريزي و سرمايه گذاري شد. جودو ورزش سنگيني است و ما خودمان اگر مي‌دانستيم زنگ تفريح هستيم هيچ خواسته‌اي نداشتيم و خودمان را به سختي نمي‌انداختيم. سفرمان را مي‌رفتيم و مي‌آمديم.»

نصرت خان علم خاصي ندارد

ملي‌پوش جودو با نصرت خان كج‌دار و مريز تمرين مي‌كند: «من با ملك‌محمدي تمرين مي‌كردم اما به خاطر دعواي دو گروه شرايطي به وجود آمد كه اين همكاري قطع شد. نصرت خان از نظر بدنسازي علم خاصي ندارد تنها در يكسري نكات فني مي‌تواند كمك كند. من برنامه‌هاي بدنسازي قبلي خودم را انجام مي‌دهم و نكاتي كه مي‌گويد را تا جايي انجام مي‌دهم كه در كار اصلي‌ام خلل ايجاد نكند. متاسفانه هيچ‌كس دلش به حال من نمي‌سوزد.در اين مملکت كسي قدر زحماتي كه مي‌كشي را نمي‌داند.»

اگر مدال نگيرم، مي‌روم

او در پايان خواهان مدير دلسوز براي جودو شد: «جودو مدير دلسوز مي‌خواهد نه كسي كه با شعار و براي پست و مقام و پول بيايد و مدام دعوا كنند. من تلاش مي‌كنم در المپيك مدال بگيرم اما اگر اين اتفاق رخ نداد ديگر سمت جودو نمي‌آيم. كار با سلام و صلوات انجام نمي‌شود. در كنار تمرين خوب بايد فكر و ذهن‌مان هم آرام باشد.» 
نگاهی به گذشته
صفحه اصلی - درباره ما - تماس با ما -آرشیو - سایتهای دیگر - برگزیده صورتک ها - برگزیده کاریکاگل ها - برگزیده پوسترها - گزارش های تصویری
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روزنامه ورزشی گل می باشد و هرگونه استفاده غیر قانونی از مطالب سایت پیگرد قانونی خواهد داشت .
Copyright 2006-2008 , www.goaldaily.ir :: (Iranian Goal Newspaper) All rights reserved :: Email : Info@goaldaily.ir